Duman dedektörlerinizin düzgün çalışmasını nasıl test edersiniz?


11

Birkaç ay önce evime iki yeni duman dedektörü taktım ve bunları 'test' butonlarını kullanarak test ediyorum.

Bugün altına yanan ve sonra söndürülmüş bir maç yerleştirerek onlara daha gerçekçi bir test yapmaya karar verdim. Benim için sürpriz olmadı.

Bunun modern bir duman dedektörünü tetiklemek için yeterli olmadığını düşünerek onları duvardan çıkardım ve yaklaşık 3 dakika boyunca büyük bir yanan kağıt tenceresinin üzerine yerleştirdim. Çok fazla duman vardı ve alevler duman dedektörlerinin sadece inç altındaydı. Yine, hiçbir dedektör alarm vermedi.

Üreticiyle iletişime geçtim ve bunun 'normal' olduğunu ve duman dedektörlerinin 'yanmış tost kanıtı' olduğunu söylüyorlar.

Bana göre bu BS gibi geliyor. Doğrudan alevlerin ve dumanların üzerindeki dumanın üzerinde oturmak için 3 dakika alarmı kapatmak için yeterli sayılmazsa, uyarılmadan önce evimin ne kadar hafif olması gerekir?

Peki, bu duman dedektörlerini üreticinin kolayca fırçalayamayacağı şekilde nasıl test etmeliyim?


1
@JamesNapier Bunlar ne tür?
Jason C

1
FireAngel tarafından yapılan optik duman alarmlarıdır.
James

1
@james Fwiw, test sonuçlarınız olağandışı değil ve üreticinin açıklaması oldukça makul ve muhtemel. Fotoelektrik alarmlar doğal olarak "yanmış tost kanıtıdır". Genellikle bu tür mutfaklarda, her yerde kombo tipte kullanılır. Başlamak için uygun türleri seçmiyorsanız veya onları satın aldığınızda türü kontrol etmediyseniz, güvenlik kadar, testlerle yanlış ağacı biraz havlıyorsunuz demektir. :)
Jason C


2
Sanırım evinize ateş yakmak söz konusu değil mi?
Jon Story

Yanıtlar:


8

Modele bağlı olarak kullanılan farklı teknolojiler olduğundan uygun test yöntemleri türe bağlıdır. Bazıları dumanı "görmek" için fotoya duyarlı bir element kullanır, diğerleri ise yanma ürünlerini (görünmez olanları bile) tespit etmek için radyoaktif bir element kullanır, diğerleri ise kızılötesi dedektörlü alevleri "görür" ve diğerleri ısıyı tespit eder.

Bunları tam olarak üreticinin talimatlarına göre test etmelisiniz ve yapmazlarsa hemen değiştirin. Diğer tüm tüketici ürünleri gibi, kusurlu ürünlerle ilgili şikayetler için satıcı ve / veya tedarikçi ve üretici ile ilgilenmelisiniz.

Bok ürünleri satın almama hakkınızı kullanın ve güvenilir duman / yangın / CO dedektörleri elde edeceksiniz.


ABD'deki duman ve CO alarmları için test prosedürünün bir alarmı neyin tetiklemesi ve neyin tetiklememesi gerektiği konusunda çok spesifik olduğunu eklememe rağmen çoğunlukla katılıyorum, bu yüzden UL listesinde yer alan tüm alarmların nasıl davrandıklarına oldukça benzer olmasını beklerim , ucuz ya da değil.
Hank

@HenryJackson Ucuz tek sensörlü dedektörler, kullandıkları sensör türüne göre performans açısından önemli ölçüde farklılık gösterecektir. İyonizasyon sensörleri hızlı ateşleme, sıcak ve nispeten dumansız yangınlara daha hızlı tepki verir. Fotoelektrik sensörler, için için yanan yangınların neden olduğu büyük duman parçacıklarına daha hızlı tepki verir. Her iki yangın türü de evde yaygındır; mutfak / yatak odası modelleri olarak işaretlenmiş alarmlar görürseniz, eski fotoelektrik iyonizasyon olacaktır (çünkü buhar / yanmış tost, bir foto-elektrik sensörünü kolayca yanlış alarm verecektir).
Dan Is Fiddling By Firelight

Daha yüksek son modellerde, yanlış alarm hızını en aza indirirken her iki yangın türünü de algılamalarını sağlayan her iki sensör türü de bulunur. (İkincisi genellikle bir CO dedektörü ile birlikte verilir, ancak sadece bir değer ekleme / birleştirme birimi olarak; yangın algılamaya yardımcı olmak için değil.)
Dan Firelight Tarafından

@HenryJackson Bazı üreticilerin yanlış alarmları azaltmak için kombo sensörlerdeki iyonizasyon sensörünün hassasiyetini azaltmayı seçtiklerini ve kombo sensörleri sadece fotoelektrik alarmlardan sadece marjinal olarak daha kullanışlı hale getirdikleri iddia ediliyor. Bunu doğrulamamıştım, bunun ne iddia edildiğini de bilmiyorum, bu sadece birkaç kez karşılaştığım bir açıklama. Sonuç olarak, tek sensörlü tipler benzer şekilde davranabilirken, kombo sensör tiplerinin çok daha geniş bir davranış yelpazesine sahip olabileceği söylenebilir.
Jason C

6

Yeterli bilgi yok. Fotoelektrik mi, iyonizasyon türü mü, combo mu? İyonizasyon alarmları genellikle için için yanan yangınlara daha yavaş tepki verir ve fotoelektrik alarmlar, yanlış alarmlara (pastırma dumanı veya duş buharı gibi) neden olan küçük miktarlardaki partiküllere karşı biraz daha az duyarlıdır. Ayrıca çeşitli üreticiler çeşitli hassasiyetlerde alarmlar üretebilir. "Yanmış tost kanıtı" iddiası oldukça makul, özellikle. fotoelektrik alarm veya düşük hassasiyetli iyonizasyon alarmı için.

Her durumda sadece iki geçerli test vardır: Üreticinin talimatlarına göre veya evinizi ateşe verin. Duman alarmınızı kendi ev yapımı yöntemlerinizi kullanarak doğru bir şekilde test edemezsiniz, çünkü birçok farklı yangın türü vardır ve tüm olasılıkları test edemez veya evinizde hangi yangın türünün başlayabileceğini bilemezsiniz. Böyle bir testin herhangi bir sonucunun, yangındaki alarmın gerçek davranışını temsil etmesi olası değildir (daha iyi veya daha kötü için). Duman dedektörünüzden emin değilseniz, farklı bir üreticiden yeni bir tane satın almak mantıklıdır.

Zaten her yerde, her türlü (ya da, daha az panik ilgili bilgi ).

Kidde kombo alarmı, masamdan talaştan sadece 20 metre uzakta gördü, ancak çok fazla yanıcı malzeme içeren bir odada tuttuğumda bu hassasiyeti istiyorum. Benim mutfak fotoelektrik alarmım, aynı üretici, bir süre bir şey yakmadığım veya çok fazla dumanla pişmediğim sürece kayıt yapmıyor, örneğin biraz pastırma umurunda değil ama bir biftek yudumlamak her şeyi alıyor saati. Bu alarm türlerini bilerek seçtim.

Sanırım, gezegendeki en iyi, en doğru duman alarmının bile, durum için doğru tip değilse ve / veya etkili bir yere yerleştirilmediyse sizi çok iyi yapmayacağını belirtmek zorunludur. Amaç ve yerleştirme için daima üreticinin önerilerini okuyun ve uygulayın.


4

Onları kefil edemiyorum, ancak özellikle duman dedektörlerini test etmek için satılan bir çeşit sisin aerosol kutuları var. Teorik olarak, talimatlarını takip etmek size duman dedektörünün daha iyi bir testini vermelidir. Bundan daha iyisini yapmak için muhtemelen hassas bir şekilde kalibre edilmiş bir sis veya duman üretebilen gerçek bir test kurulumu gerekir.


1
Bunları gördüm. Gerçekten test ettiği tek şey, özel duman dedektörünüz, püskürtülmekte olan bu sis türüne ve konsantrasyonuna tepki verirse, uzun süre püskürttüğünüzde, bu sonsuz ateş türlerini ve için için yanan desenleri temsil edebilir veya etmeyebilir evinizde tehlike var. Evde demleme test sonuçlarını iyi veya kötü bir duman dedektörü için herhangi bir kalite yargısı olarak kullanmam.
Jason C

3

Basit Test

İyonizasyon ve fotoelektrik duman dedektörleri için, duman dedektörünüzü kullanması gereken konut veya ticari yangına özgü yanma ürünlerini ve parçacıkları sağlayan aerosol spreyleri satın alabilirsiniz .

Bunu doğru bir şekilde yapmak için, parçacık konsantrasyonunun alarmı tetiklemek için yeterli olması için bir kasaya da ihtiyacınız vardır. Basitçe işaret edebilir ve püskürtebilirsiniz, ancak tetiklemek için dedektör başına önemli miktarda test aerosolü kullanırsınız.

Solo 330 gibi bir muhafaza ve entegre dağıtım cihazı, bir kutu aerosol ile birden fazla dedektörü test etmenizi sağlayacaktır:

resim açıklamasını buraya girin

Aerosol test spreyleri CO alarmları için de mevcuttur.

Isı artış dedektörleri ve diğer daha uzmanlaşmış alarmlar farklı test teknikleri gerektirir. Bu tür cihazları test etmeniz gerekirse, test talimatları için üreticiye başvurun.

UL Testi

UL 217, UL listeli duman alarmları için gereksinimleri ve test yöntemlerini tanımlar. Bölüm 38, kolayca özetlenmeyen test yönteminin tam bir açıklamasını verir. Duman alarmlarınızın UL gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını öğrenmek istiyorsanız UL 217'yi okuyabilir ve testlerini çoğaltmak için talimatları takip edebilirsiniz.

UL 217 (1993)Bunları gördüm. Gerçekten test ettiği tek şey, özel duman dedektörünüz, püskürtülmekte olan bu sis türüne ve konsantrasyonuna tepki verirse, uzun süre püskürttüğünüzde, bu sonsuz ateş türlerini ve için için yanan desenleri temsil edebilir veya etmeyebilir evinizde tehlike var. Böyle bir testin sonuçlarını iyi ya da kötü bir duman dedektörü için herhangi bir kalite muhakemesi olarak kullanmam.
Jason C

@JasonC Lütfen mevcut yanıtınıza profesyonel duman alarmı test ürünlerine ve cihazlarına güvensizliğinizi eklemeyi düşünün; bu konudaki uzmanlığınızın sizi bu testlerin geçersiz olduğuna inandırmasına nasıl yol açabileceğinizi artırabilirsiniz.
Adam Davis

Mevcut cevabımda memnun olduğum ölçüde bahsediliyor.
Jason C

(Çoğunlukla belirtildiği gibi, varolan en mükemmel duman alarmı bile yanlış yerleştirme için veya uygun olmayan bir tipte özellikle yararlı değildir ve yapılan testlerden ve bilgi eksikliğinden duyduğum şey OP'nin daha önce türü kontrol etmemesidir. satın alma veya farkında olmadı ve bu nedenle önce denemek için başka daha etkili iyileştirmeler olabilir.)
Jason C

0

Gerçek ateş ve dumanla test edemediğim bir alarma güvenmem. Dedektör, tüm ev yangından önce yangını küçükken tespit etmelidir. Bunu test etmek çok zor değil. Belki 30 yıllık iyonizasyon dedektörlerimiz var. Şu anda bunlardan biri çatıya yakın olmak yerine masada görünüyor. Yine fırından gelen az miktarda dumana tepki verdi. Sanırım fırın kapağından gelen sıcak bir esintiye tepki vereceklerdi. (Fırın kesinlikle temiz değilse, çok az miktarda duman üretebilir.) Bazen yanlış alarm çok kötü değildir. Bunlar duman kaynağı olmadan alarm vermez. Tabii ki fırın kapısı her açıldığında alarm olmamalıdır.


0

Bir ateş yakmak veya yanlarında aerosol sprey kullanmak, sensörlerini duman veya diğer parçacıklarla kaplar ve bundan sonra düzgün çalışmayabilir. Düğmeye basarak test edilecek şekilde tasarlanmıştır; tüm yapmanız gereken bu. On yaşında iseler, değiştirilmeleri gerekir.


-2

Bunları yerel itfaiyenize götürebilirsiniz ve duman dedektörlerini değerlendireceklerdir. Açıkladığınız şey bana doğru gelmiyor. Genellikle modern bir duman dedektörü başlatmak için fırın kapısından ılık bir esinti yeterlidir.


7
Fırın kapısından bir "ılık esinti" duman dedektörünüzü başlatırsa, daha iyi bir tane almaya bakardım. Günde en az iki kez yanlış pozitifler ortaya koyan bir duman dedektörü, gerçek bir yangın için çok etkili bir ilk uyarı sistemi olmayacaktır. "Ah, kocam tekrar bazı kruvasanları ısıtmalı. Bu sesi görmezden gelebilirim."
Yörüngedeki Hafiflik Yarışları

duman dedektörlerim bundan yola çıkmadı, sadece daha hassas olmaları gerektiğini gösteren bir örnekti.
kişisel gizlilik savunucusu

2
İtfaiye önerisi için +1, ılık esinti kısmı için -1. İnsanlara yanlış bilgi aşılamamaya çalışın. Önce uygun araştırma yapın: D
PNDA

İtfaiyenin değerlendirilmesini sağlamak muhtemelen bu konudaki en iyi cevaptır.
Jason C

1
@LightnessRacesinOrbit: Geçici ve kalıcı ayarlamalar için bir olanak ile birden fazla hassasiyet seviyesi için bazı standartların yanı sıra geçici olarak kolayca susturulabilecek, ancak susturulmadığı takdirde sistem çapında bir alarmı kısa sürede tetikleyecek olsaydı. Bir alanda herhangi bir yanma ürünü olmaması gerekiyorsa, küçük bir yanma ürününden bile anında bir alarm, kulak içi olan birinin örneğin aşırı ısınan bir cihazın fişini çekmesini ve böylece yangını önlemesini sağlayabilir.
supercat
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.