GFCI prizi aşırı akım koruması sağlıyor mu?


5

GFCI prizi aşırı akım koruması sağlıyor mu? (bir servis panelinde bulunabilecek GFCI devre kesicilere veya aşırı akım koruması sağlayabilen dahili bir GFCI gibi özel cihazlara atıfta bulunmadığımı unutmayın)

Bazı GFCI’leri kontrol ettim veri sayfaları (bu bağlantı bir PDF açar) unutmayın, ancak aşırı akım korumasından bahseden bir şey bulamadık veya devre kesicinin veri sayfasında beklendiği gibi açma eğrileri sağlamadık.

Öyleyse, bir GFCI prizi herhangi bir doğal aşırı akım koruması sağlıyor mu veya aşırı akım koruması için daima bir devre kesici ile mi kullanılmalı?

Bu soru sordu bu cevap bu sorunun cevabı bir devre kesici olarak bir GFCI çıkışının kullanılmasını önerir. Bu, bir GFCI tarafından sunulan korumayı çok yanlış algılamaya benziyor ve birisinin GFCI çıkışlarının devre kesicilerle aynı olduğunu düşünmesine yol açması durumunda tehlikeli olabilir.


3
"Bu soru, cevabın bir devre kesici olarak bir GFCI prizinin kullanılmasını önerdiği bu cevaptan kaynaklandı. Bu, bir GFCI tarafından sunulan korumanın yanlış algılanması gibi görünüyor ve birisinin GFCI çıkışlarının güvenli olduğunu düşünmesine yol açarsa tehlikeli olabilir. devre kesicilerle aynıdır. " ........% 100 doğru! Çok büyük bir yanlış anlama her zaman duyuldu.
Speedy Petey

Yanıtlar:


7

Bir toprak arıza devre kesici (GFCI), içinden geçen topraklanmamış (sıcak) ve topraklanmış (nötr) iletkenler arasındaki hafif akım dengesizliklerini tespit etmek için bir akım trafosu (CT) (veya benzeri cihaz) kullanır.

Kendi başına bir GFCI değil Herhangi bir amaca yönelik aşırı akım ve aşırı yük koruma türü sunun.

Bu blog girişi Biraz daha fazla okumaya meraklıysanız, GFCI’nın nasıl çalıştığını biraz açıklar.


7

Tipik GFCI çıkış üniteleri aşırı akım koruması sağlamaz. SICAK teldeki akım NÖTR teldeki akım ile yerel prize veya cihazın YÜK terminallerine bağlı aşağı akım devrelerine karşı dengeli olmadığında koruma sağlarlar.

Akım aşırı yük korumasını ve GFCI korumasını aynı cihazda aynı anda alma şekliniz, GFCI donanımlı bir devre kesiciyi güç dağıtım paneline takmak olacaktır.0

Güç şeritleri genellikle kendi devre kesicisine sahiptir, ancak duvar prizinde / prizlerinde yoktur: devre kesici panelini çoğaltmayın. Akımı bu şekilde sınırlamazlar. Bu tür bir cihazın çıkmasına rağmen, çoğu priz amper çekmez, akım dengesizliğini sınırlar.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.