GFCI prizi cihazı bir devre kesici mi? [çift]


8

Bu sorunun burada zaten bir cevabı var:

Bir GFCI prizinin aşırı yük altında açılacağı anlamında bir "devre kesici" olduğu söylendi . Bildiğim, anlatıldığı ve uzmanlardan üreticilere okudukları her şey bunun böyle olmadığını söylüyor.

Yani soru şu: GFCI prizi cihazı bir devre kesici mi?


Bu arada, bunu test ettim. Satın almam için mevcut GFCI çıkışları, aşırı yükte açmayacakları için devre kesici olarak işlev göremezler.
Joshua

@ Johnny, evet öyle. Bunun ile alakalı her şeyi unuttum.
Speedy Petey

Yanıtlar:


16

Yok hayır.

Her bir cihaz tipi ayrı bir şekilde ayrı bir koruyucu amaca hizmet eder.

kırıcı

Bir devre kesici, aşırı akım arızalarını algılar, toprak arızalarını tespit etmez. Bir devre kesici, duvarlardaki kablolar aşırı akıntıdan aşırı ısındığında evinizin yangını kesmesini önler, sizi ve ailenizi elektrik çarpmasıyla öldürülmez.

Bir 6A devresini koruyan tipik bir İngiliz kırıcı sadece akım 30A'ya ulaştığında kesilebilir. İngiltere'de birkaç derecelendirme var:

 • B tipi, 3 ile 5 kez tam yük akımı arasında açar;
 • C tipi tam yük akımının 5 ila 10 katı arasında açar; ve
 • D tipi tam yük akımının 10 ila 20 katı arasında açar.

Bunun nedeni, bazı cihazların ani akış akımının yüksek olması ve çok fazla sıkıntıya uğramak istememeleridir.

Kesicilerin belirli bir akıma açılmadığını belirtmekte fayda var, bu akışın ne kadar sürdüğüne bağlı. Küçük bir aşırı akım, duvar kablolarını tehlikeli seviyelere ısıtmak için uzun bir zaman alacaktır, kırıcılar tipik olarak bunu dikkate alır.

GFCI

GFCI toprak arızalarını algılar, aşırı akım arızalarını algılamaz. Bu çoğunlukla elektrik çarpmasını önlemek için tasarlanmıştır. Evinizin ateş almasını engellemez.

Buradaki varsayım, sıcakta sağlanan akımın nötrden dönmekten daha fazla olması durumunda, fark, birinin vücudundan toprağa akması olabilir.

A sınıfı bir GFCI, sıcak ve nötr arasındaki akımda çok düşük bir dengesizlik, belki de sadece 5 mA (yani, amp'in beş binde biri) kadar açılabilir.

Bir RCD olan İngiltere eşdeğeri 30 mA'da açılabilir - çeşitli amaçlar için tasarlanmış birçok tip vardır - bu yüzden bunları seçmek ve kurmak için profesyonel bir elektrikçi kullanmak en iyisidir.

AFCI

Arkı tespit etmek için bir Ark Arıza Devre Kesicisi (AFCI) tasarlanmıştır. Bu, örneğin bir fiş veya prizdeki zayıf bir bağlantının, elektrik akımı küçük bir hava boşluğundan geçerken kıvılcım oluşturmasına neden olmasıdır. Bunlar, çekilen akım kesicinin açabileceğinin çok altında olmasına rağmen yangına neden olabilecek arıza tipleridir.

Kombinasyon cihazları

UK

İngiltere'de, RCD (GFCI) ve MCB (devre kesici) fonksiyonlarını "tüketici ünitesindeki" (ana dağıtım paneli) tek bir cihazda birleştiren bir RCBO kullanabilirsiniz.

Tipik bir İngiltere kurulumunda ana dağıtım panelinde iki RCD olacaktır. Eklenti RCD cihazları satın alabilirsiniz. Dahili RCD korumalı prizleri satın alabilirsiniz - özellikle bir çim biçme makinesinin kendi ucunu kesebileceği dış mekan kullanımı için.

BİZE

ABD'de benzer kombinasyon cihazları var. Kesici ve GFCI'yi veya üç işlevi de birleştirebilirler.

Okuduklarımdan, tarihsel olarak, ABD'de panele ve GFCI'ya prizlere kırıcı yerleştirme konusunda bir uygulama olduğu görülüyor. Bir devredeki bir GFCI, akış aşağısındaki normal çıkışları korumak için kullanılabilir. Günümüzde insanlar GFCI, AFCI ve kombinasyon koruyucu cihazları daha fazla kullanma eğilimindedir.

yönetmelik

Günümüzde genellikle her tür korumaya ihtiyacınız vardır.

Genellikle, yeni devreler eklemek gibi önemli değişiklikler yapmadığınız sürece mevcut tesislerin güncellenmesine gerek yoktur.

Açıkçası, düzenlemeler yerden yere değişir. Bulunduğunuz yerde neyin geçerli olduğunu kontrol etmeniz gerekir.


+1 Evet, ayrıca GFCI olan devre kesiciler var. Ve AFCI içeren kesiciler var. Ve şimdi hem AFCI hem de GFCI'yi aşırı yük korumayla birleştiren devre kesiciler var.
bib

Yukarıdaki yorum ABD'deki durumu açıklar. Başka bir yerde ne olduğunu bilmiyorum.
bib

@bib: teşekkürler, bazı bilgilerinizi olabildiğince eklemek için cevabı değiştirdim.
RedGrittyBrick

Genel uygulama hakkındaki yorumunuz doğrudur, ancak fiyatlar gittikçe daha güvenilir hale geldikçe gittikçe daha fazla kişi GFCI, AFCI ve combo breaker kullanıyor. Eskiden titizlerdi ve hala standart kırıcılardan daha pahalıya mal oluyorlar (ancak standart bir kırıcı ve birkaç GFCI ekliyor).
bib

4

Argümanın bir GFCI’nin bir devre kesici olarak tasarlandığını sanmıyorum , ancak yapımlarındaki bir şeyin aşırı yüklenme nedeniyle açılmalarına neden olduğunu sanmıyorum .

GFCI cihazlarının tasarlanmamış veya devre kesicilerin yerini alması amaçlanmadığından% 100 kesin olarak söyleyebilirim. Ancak, aslında iç devreyi veya tasarım özelliklerini görmeden. % 100 kesin olarak bir GFCI'nin aşırı yüklemeye cevap veremediğini söyleyemem .

Eski GFCI cihazlarının kusurlu olduğu ve diğer faktörler nedeniyle sık sık tetiklendiği gerçeği de var (rahatsız edici açma). Bu nedenle, cihaz neden açıldığını anlayamayabilir ve yanlış bir aşırı yüklenme nedeniyle olduğunu varsayabilir.

Sonunda, bir GFCI cihazı toprak arızalarına karşı korumak için tasarlanmıştır. Aşırı akım veya aşırı yük koruması sağlamak için tasarlanmamıştır, amaçlanmamıştır veya tanıtılmamıştır.


Argüman, bir gfi prizinin de aşırı yük altında tetiklenen bir devre kesici olduğu idi. Adlandırılması ve bize PROFESYONEL olarak söylenmesi talihsiz bir durum, bu sitedeki tüm profesyonellerden daha iyi bildiklerini düşünen biri tarafından ne yaptığımızı bilmiyor.
Speedy Petey

1
@SpeedyPetey Katılıyorum ve umarım bu sorun çözüldü. Topluluğun geri kalanı aramızdaki profesyonellere saygı duyuyor ve bilgi ve deneyimlerini paylaşmak için zaman ayırdıklarını takdir ediyorlar.
Tester101

1
Birisi için, buradaki profesyonellerin söyleyeceklerini okumaktan zevk alıyorum - hem NEC'in tam olarak ne olduğunu, gerçek yaşam deneyimlerini ve iyi fikirleri teklif etmeyi ve paylaşmayı bildiğinde (örneğin, X, kod için gerekli değildir , ama yine de yapın).

3

Yerel: hayır , bir GFCI cihazı, bir kombinasyon GFCI / kırıcı olduğunu söylemedikçe bir devre kesici değildir.

Teknik olarak konuşursak: GFCI, devre kesici anahtarlama oyukları içerir, ancak normal termal-manyetik açmayı bir diferansiyel açma ile değiştirir ya da birleşik cihaz durumunda diferansiyel açma işlemini ekler.

Büyük devre kesiciler (endüstriyel / ticari anahtarlama tipi) veya yardımcı koruma röleleri, açma sensörleri ve mantık bağlantı kesme (açma) araçlarından ayrı olacak şekilde tasarlanmıştır - bu, bunların aşağıdakileri içeren karmaşık koruyucu işlevler için yapılandırılmasını sağlar:

 • Anlık kısa devre
 • Ters zaman aşırı yükü
 • Aşırı gerilim veya düşük gerilim
 • Bir kaynağın düzenlenmesi
 • Diferansiyel (topraklama hatası)
 • Faz çıkışı (3 fazlı bir kaynağın bir fazı başarısız olduğunda)
 • Diğer ilginç şeyler ...
 • Ve yukarıdakilerin kombinasyonları
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.