Eski bir asfalt tabakasının üzerine ikinci bir asfalt tabakası yerleştirilmeli mi?


10

Bir asfalt araba yolum var. Onun çatlaklar, vb adil bir payı vardır. Ancak, en zahmetli "sürmek" üzerinde sürüş arabaların ağırlığı oluşmuş olmasıdır. Bu, kışın araba yolunu sürdüğümde ortada oldukça fazla kötüye kullanılan yüksek bir nokta olduğu anlamına geliyor.

Üzerine başka bir asfalt tabakası koymam gerektiği önerildi. Mevcut asfalt ve altında ne varsa araba trafiğinin ağırlığına dayanacak kadar zor değilse, gerçekten ihtiyacım olan başka bir asfalt tabakası gibi görünmüyor, ama ne hakkında konuştuğumu bilseydim buraya...

Üzerine başka bir asfalt tabakası koymalı mıyım? Değilse, ne yapılmalı?

Yanıtlar:


8

Bir başka blacktop asfalt tabakası, genellikle daha ince bir "kum", düşük noktaları dolduracak ve sizi bir yıl daha geçirecektir - ancak araba yolunuz düzenli olarak sürdüğünüz / park ettiğiniz ağırlık için yetersiz tasarlanmış gibi görünüyor. Yani, birkaç seçeneğiniz var:

  • Her yıl veya iki yılda bir başka bir üst tabaka ve muhtemelen her yaz katranı siliyor.

  • Yırtın ve muhtemelen aynı sorunlara sahip olacak yeni bir asfalt araba yoluna koyun. Bu açıyı takip etmeden önce bir mühendise danıştığınızdan ve birkaç toprak çekirdeği / çalışmanız yaptığınızdan emin olurum ... alt tabakanın topraktan yeniden inşa edilmesini isteyeceksiniz ve genişleme oranları ve ne yapılmadığı ve bu açıyı izlemeden önce uygun bir taban tasarlandı. Bu muhtemelen orada olan her şeyi kazmayı - asfalt, ezilmiş çakıl ve her şeyi, toprağınız için sıkıştırılabilirliğini artırmak için toprağa bazı katkılarla tekrar doldurmayı ve sonra her şeyi yeniden döşemeyi içerecektir ... muhtemelen biraz daha kalın .

  • Yırtın ve donma / çözülme döngüsü nedeniyle zaman zaman sorun yaşayacak, ancak araç ağırlığı nedeniyle yere düşmeyecek ve yere inen herhangi bir yırtılmaya sahip olabileceğiniz yüksek PSI yük betonuna sahip beton bir arabaya koyun. daha sonra nihayet patladığında veya öğütülemeyecek kadar ince olduğunda tekrar üst kapakla kaplayabilir. Toprak + mühendislik çalışması, ayrıca tüm temel katmanları yırtma ve daha derin kazma / yeniden paketleme ile ilgili notlara bakın.

Sonuncusu, en uzun sürecek, ancak en pahalıya mal olacak kalıptır.


Eğer yırtırsanız, toprağı kimin yeniden işlediğini iyi bir kompaktör olduğundan emin olun. Pürüzsüz bir tekerleği olmayan bir tane istiyorsunuz, örneğin bu (daha küçük versiyonlar olsa da): upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/df/…
BMitch

Betonu tercih ederseniz - daha fazla mukavemet için bir inşaat demiri yapısı vermek mümkündür.
aparente001

5

Sorununuz asfalt altındaki zeminin yükü sürdürebilecek kadar güçlü olmamasıdır. Mevcut araba yoluna yeni bir asfalt tabakası koyarsanız, aynı rutini çok hızlı bir şekilde alacaktır. Asfalt oldukça esnektir ve asfalt altındaki zemin asfalt sarkmalarına neden olur.

Asıl çözüm, araba yolunu yırtmak ve uygun balast koymak olacaktır. Altında herhangi bir esnek toprak varsa (verimli topraklar gibi) çıkarılmalı ve kumla değiştirilmelidir. Sonra ezilmiş taş balast koymak ve iyice çarpmak zorunda. Sert bir tabana sahip olduğunuzda, beton veya asfalt koyabilirsiniz.

Ayrıca, beton yolların onarımı ile ilgili bir soru için bu cevaba bakınız .


0

Mevcut asfaltınız ikinci bir asfalt tabakası için mükemmel bir temel oluşturur. Macadam, talaş ve mühür ve diğer bazı asfalt kaplama ikameleri için iyi değil. Bazı turba yatakları gibi ciddi bir probleminiz olmadığını varsayarsak. Geçmişte asfalt betonu, çimento beton kaldırımının temeli olarak hükümetlere tanıtıldı. (Yüksek petrol fiyatı bunu çok pahalıya getirdi.)

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.