Çıkışlarda ters polarite, herhangi bir olumsuz yan etkisi var mı?


8

Her çıkışta kutupların farklı olduğu çeşitli yerlerde yaşadım, yani nötr sıcak olması gereken yer. Bundan hiçbir kötü etki fark etmedim.

Kutupları tersine çevirmenin herhangi bir yan etkisi var mı? Anladığım kadarıyla, kutuplar geriye dönükse, hemen hemen tüm AC cihazlarının başka bir şekilde akacağıdır.


Tamamen ülkeye ve koduna bağlıdır. Mükemmel derecede güvenli olduğu ve yan etkilerin minimum olduğu ve sadece fişi döndürerek karşılanabileceği
ülkeler

1
Bazı ekipmanların (yanlış) nötr ve toprakların aynı olduğunu varsaydığı ve bu nedenle nötr olanı metal kasaya bağladığı için güvenli değildir.
Walker

Kutupları değiştirerek, LINE ve NÖTR bağlantıları değiştirmek mi istiyorsunuz? Veya, LINE'ın polaritesini çevirmeyi mi kastediyorsunuz, öyle ki pozitif olması gerektiğinde, negatif ve negatif olduğunda pozitif mi?
Pigrew

@Walker: Böyle şeyler gerçekten var mı? Sevindim hiç burada bazı görmedim ...
PlazmaHH

1
@Pigrew Polarity, negatif / pozitif anlamda AC gücüne sahip bir yanlış adrestir. DC akımı anottan katoda tek yönlü akar. Ancak AC akımı sürekli olarak yönü değiştirir. AC ile pozitif ve negatif unutun. "Polarite" gerçekten sadece dış transformatördeki iç bobinin kutuplarından birine bağlanan hat iletkenine bir referanstır. ABD'de, daha küçük transformatör bobininin her kutbundan bir tane ve merkezden çıkan topraklı "nötr" olmak üzere iki hat iletkeni vardır. AC cihazlar polariteyi umursamaz, bu bir insan güvenliği sorunudur.
Craig

Yanıtlar:


17

Bağlı yük için tehlike yoktur. AC akımı saniyede birçok kez yönü tersine çevirir (50Hz AC'niz varsa 100 kez, 60Hz AC'niz varsa 120 kez).

Kelimenin tam anlamıyla ekipman için hiçbir fark yaratmaz.

İnsan güvenliği başka bir konudur . Sıcak iletken, dokunursanız genellikle tehlikelidir, ancak topraklanmış ("nötr") genellikle (her zaman değil) güvenlidir. Bununla birlikte, ekipmanın tek kutuplu bir anahtarı varsa, sadece sıcak iletken olduğunu varsaydığı iletkeni kırar. Sıcak ve nötr ters çevirdiyseniz, anahtar kapalı olsa bile cihaza hala enerji verilir.


6
Mesela bu problemle ilgili bir lambam vardı. Bu, ampul soketinin vida kısmının sıcak kısım olduğu anlamına gelir ve eliniz ampulün vidalandığı sırada tabanına dokunursa, bir şok alırsınız. Şok dolaylı olarak lambanın derhal tahrip olmasına neden oldu.
Eric Hauenstein

@EricHauenstein haha ​​- Bahse girerim. ;-)
Craig

6

Bir AC sisteminde, elektriğin her iki yönde de aktığından ve öğelerin çalışmasına izin vereceğinden eminsiniz.

Ancak, bu öğeler güvenli olarak kabul edilemez.

Bir cihaza iki kablo girdiğinde ve bir anahtarı olduğunda, anahtar sıcak kabloyu kesmek için tasarlanmıştır. Polarite ters çevrilmişse ve cihazdaki anahtar kapatılmışsa - topraklanmış (nötr) kabloyu keser. Bu, bir ışığı kapatıp parmağınızı ampul prizine taktıysanız (Güvenlik notu: Bunu önermiyorum.) Toprak arızası akım yolu sağlıyor olabilir ve devreyi tamamlayabilirsiniz!


Soru, zemini sıcakla mı yoksa zemini nötrle mi, nötrle sıcak mı değiştirdiğimi tartışmıyor. Sıcak ve nötr bir anahtarda değiştirildiyse, anahtar çalışmaya devam eder.
Naftuli Kay

7
@NaftuliTzviKay, anahtarın ışık üzerinde çalışmayı güvenli hale getirmek için orada olduğunu düşünmezseniz!
Walker

1

Sadece bir şeyler eklemek için. Teknik olarak bir prizin polaritesini tersine çevirmek, cihaz yanlış uygulandığında bir cihazı öldürebilir. IE, cihaz tam dalga köprü doğrultucu yerine yarım dalga doğrultucu kullanıyorsa, DC bileşenlerinin tüm zemin düzlemi boyunca bir AC kaynağı sağlayacak ve böylece mavi duman canavarından bir ziyaret elde edeceksiniz.


5
Cihaz ciddi şekilde tasarlanmadığı sürece bunun doğru olmadığından eminim .
Daniel Griscom

@DanielGriscom dediğim gibi yanlış uygulandı. Köprü doğrultucu olmadan UL sertifikası bile alabileceğinizi sanmıyorum (bu tür bir güç kaynağı kullanır). Sorunu sadece mühendislik açısından kutupları tersine çevirmeyle ifade ediyordum.
Austi01101110

0

Sıcak ve nötr arasındaki bağıl voltaj sürekli tersine dönüyor, ancak bu iki iletkenin aynı olduğu anlamına gelmiyor. Dünyaya göre sıcak değişkendir (hem pozitif hem de negatif), nötr dünyaya göre kabaca sıfır voltajda kalır.

Özellikle, tek kutuplu bir anahtarlama veya koruma cihazı ters polarite nedeniyle nötr konuma gelirse, cihazı istenmeyen bir "kapalı ama canlı" durumda bırakabilir. Nötrle sonuçlanan tek kutuplu bir koruyucu cihaz da toprak arızalarına karşı herhangi bir koruma sağlayamaz.

Canlı ve nötr ters çevrilmiş olsa bile güvenlik gereksinimlerini karşılayan uygulamalar tasarlamak mümkündür ve çoğu modern cihaz muhtemelen bu şekilde inşa edilecektir, çünkü dünyanın birçok yerinde dengesiz fişler normdur.

Bununla birlikte, doğru kutupluluğun beklendiği bir ülkede yaşıyorsanız (ABD ve İngiltere gibi), tüm ekipmanın güvenli, hatta ülkenizde inşa edilmiş ve asla olması amaçlanmamış daha eski ekipman veya ekipman olmasını sağlama beklentisine saygı göstermelisiniz. ihraç etti.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.