110V sistemlerde toprak ile nötr tel arasındaki açık fark nedir?


5

Bu yüzden, çevrimiçi ve kutudaki kablolama talimatlarını izleyerek birkaç satış noktası koydum veya değiştirdim. Büyük bir şey değil. Kesiciyi kapatmayı başaramazsam, doğrudan siyah kabloya dokunmamam gerektiğini, ancak beyaz kabloya veya çıplak bakır kabloya dokunmamın iyi olduğunu biliyorum.

Bundan, siyah telin arz olduğunu biliyorum, güç ondan akıyor ve bana mutlu bir şekilde akacak. Ne beyaz tel ne de çıplak bakır tel beni şok ettiğinden, ikisi arasındaki farkı bilmiyorum, "Güç bir devre tamamlandığında bunlara akar" dışında, bilmiyorum, nötr ve arasındaki fark nedir? 110V uygulamalarında topraklama konnektörleri?


11
Kesicilerin kapalı olduğundan emin olmadan hiçbir kabloya dokunmanın hiçbir zaman güvenli olmadığına ve daha sonra voltaj için test yaptığınıza dikkat edin. Sırf beyaz telin "nötr" olması gerektiği için, hayatına bununla güvenme.
JPhi1618@isherwood, OP detay istedi, ancak bu "toprakla nötr" açıklamaların çoğu tipik 120VAC konut uygulaması için olan soruları netleştirmedi. Örneğin, toprak ve nötr aynı kutuya geri döner ve elektriksel olarak bağlı terminallere vidalanırlar, öyle değil mi? Ne olduğu fark? Gerçekten "birinin izolasyonu var, diğeri yok" mu geliyor yoksa dahası var mı?
JPhi1618

1
Yazmaktan çekinmeyin. :)
isherwood

Yanıtlar:


11

topraklama

Çıplak bakır (topraklama) iletkeni, etkili bir toprak arıza akımı yolu sağlayan bir güvenlik sistemidir ve yalnızca bir hata durumunda akım vermesi gerekir. Kaynağa geri düşük dirençli bir yol sağlar, böylelikle bir arıza kesici (açma) ile giderilebilir.

Topraklı (nötr)

Topraklanmış (nötr) iletken bir akım taşıyan iletkendir ve devreyi kaynağa geri tamamlamak için kullanılır. Normal kullanımda, topraklanmamış (sıcak) iletkenle aynı miktarda akım taşıyacaktır.

İçinden akan akım olduğundan, bu kabloya dokunmak önerilmez. Ancak, kaynağa geri dönüş direnci daha düşük olduğu için, akımın çoğu sizden ziyade telden akacaktır. Yeterli akım akışı varsa veya kaynağa yeterince iyi bir yol sağlarsanız, bu kabloya dokunmak sizin içinden büyük miktarda akım akmasına neden olabilir.


Demek istediğim, temelde söyledin ama söylemedin. Topraklama kablosu, servise geri dönen tamamen farklı bir boyuttadır. Nötr telin besleme ile aynı büyüklükte olacağı veya 220 iki ayaklı konut servisi için iki kat puanlanması durumunda, topraklama iletkeni çok daha küçük olabilir. Ayrıca, topraklama telleri zaman zaman yalıtılmıştır - ancak gerekli değildir ve bunların çıplak olması daha ucuzdur.
Sean Boddy

@SeanBoddy Topraklama iletkeni, topraklanmamış (sıcak) iletkenden daha küçük olabilir, ancak her zaman hata akımını kaldıracak kadar büyüktür. Ayrıca, topraklama iletkeni tipik olarak servise geri dönmez. Nötr servisi genellikle arıza akımını servis ekipmanından servise geri taşır. Son olarak, tarafsız iki katı değildir. Sadece dengesiz yükleri taşıdığı için her topraklanmamış iletkenle aynı boyuttadır.
Tester101

3 aşamayı düşünüyorsun. Kuzey Amerika'daki evler, çift anma merkezi musluğa sahip nötr bir trafodan 220 alıyorlar çünkü yükün neredeyse tamamı "dengesiz" - yukarıdan aşağıya ya da ortadan aşağıya.
Sean Boddy

2
@SeanBoddy Hayır efendim. 120 / 240V tek ayrık fazlı bir sistemde, nötr kılavuzlu merkez yalnızca dengesiz yükü taşır. Ll ve L2'nin her biri 50 amper taşıyorsa, nötr 0 amper taşır.
Tester101

6

Topraklama kablosu yalnızca güvenlik amaçlıdır ve normal kullanım sırasında akım taşımaz.

Nötr tel, Sıcak telin elektrikli cihaza sağladığı tüm "geri" akımı taşımaktan sorumludur.

Bununla birlikte, nötr tel mükemmel bir iletken değildir ve bir miktar dirence sahiptir. Örneğin 14 awg telden oluşan 100 feet'lik bir koşu bandı 0.25Ω dirence sahiptir. Bir elektrikli cihaz, bu kabloya izin verilen maksimum 15 amperlik maksimum yükü kullanıyorsa, bu yükte nötr hat yerden 3 volttan biraz daha fazla olacaktır.

3 volt AC çok değildir, ancak dokunduğunuzda fark edilebilir ve bazı durumlarda ölümcül olabilir. Ayrıca, topraklama olmadan, üzerinde tam 120 V'luk bir değer bulunması bir arıza noktasıdır. Örneğin, devrenin sonundaysa ve yolda çok sayıda papatya zinciri prizi varsa, direnç önemli ölçüde artar, yük altındaki voltaj seviyesini yükseltir ve bu konumlardan birinde zayıf bir ark bağlantısı olma şansını arttırır. .

Topraklanmamış ekipmanın (iki uçlu fiş) kullanıcının nötr olmasına rağmen tamamen yalıtılmak üzere tasarlanmasının nedeni budur. yakın zemin, toprak değildir ve panele giden bağlantı kalitesine ve hat üzerindeki yüke bağlı olarak, yerden tehlikeli olabilir.

Hattın tam akım kapasitesini kullanan hattın sonuna (motor, anahtarlama güç kaynağı vb.) Çok reaktif bir yük koyarsanız (bu tür yüklerin neredeyse her zaman topraklandığını fark edeceksiniz) Nötr hattın, teknik olarak çok düşük bir RMS AC voltajı olmasına rağmen güvenli olmayan bir dalga formu taşıdığını tespit edin.

Asla, asla nötr hattı güvenli olarak kabul etmeyin.


1

Sorunuzu cevaplamaya çalışacağım ancak bazı detayları düzeltmemiz ve anlamamız gerekiyor.

İlk olarak, beyaz kabloya dokunmak her zaman iyi değildir. Aslında, sadece siyah kablodan çok daha fazla şok verebilir. Neden bu isteyebilirsin? Eh, siyah tel arz, ancak tüm devrelerin bir döngü olduğunu unutmayın. Siyah ve beyaz, mantıksal akışın devam etmesine yardımcı olan renklerdir. Mantıksal akış paralel veya seri devredir veya her ikisi birliktedir.

En temel devre her zaman bir seri devredir. Çoğu durumda beyaz kablo, devreyi bitiren son döngüdür. Ve döngünün nerede kırıldığına bağlı olarak voltaj ve amplik miktarını belirleyecektir.

Siyah tel genellikle paralel olarak çalıştırılır, bu da her zaman tam potansiyeline sahip olacağı anlamına gelir. Bu genellikle voltaj potansiyelinin tükendiği beyaz tel için geçerli değildir. Bu tükenme, yanıltıcı olamayacağı için yanıltıcı olmadığından, bir kırıcıyı tetiklemeyecek veya bir toprağa bağlandığında patlamaya neden olacaktır. Ancak, yanlışlıkla devre döngüsünün bir parçası haline gelirseniz, kesinlikle şok hissedeceksiniz.

Bir topraklama sisteminin arkasındaki bütün sebep sadece REFERANS. Topraklama olmadan, sıfır voltaj potansiyeline referans yoktur. Bu neden bu kadar önemli? Greenwich Time'a benzer olduğunu düşünün. Neden GMT kullanıyoruz? Bir başlangıç ​​noktası olarak hizmet vermektedir. Elektrik endüstrisinde referans, daha önce de belirtildiği gibi güvenlik için kullanılır, ancak antenler, sistem kalibrasyonları, dalgalanmalar vb. Gibi birçok başka kullanım vardır.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.