Temassız voltaj test cihazından yanlış pozitif mi?


10

240 voltluk iki fazlı elektrikli süpürgelik ısıtıcıyı değiştiriyorum. Hem termostatta hem de kesici kutusunda gücü kapattım. Kabloların temassız voltaj test cihazı ile test edilmesi, anahtarlanmamış kablo üzerinde kesintili bir "canlı" gösterge gösterir; yakındaki bir prizin sıcak tarafında sürekli bir "canlı" gösterge gösterir. Kabloları bir multimetre ile test etmek, anahtarlamalı-anahtarlanmamış, toprağa bağlı ve toprağa bağlı olmayan için 0V gösterir; yakındaki bir prizde sıcaktan nötr ve toprakta sıcak için 120V gösterir.

Hangisine inanmalıyım? NCV yakındaki prizden artık sinyal alıyor mu veya multimetre bir şekilde yüksek voltaj kablolarını görmezden geliyor mu?

Yanıtlar:


11

Multimetreye güvenin. Temassız test cihazları sadece bir ön test için kullanılmalıdır. Temassız güç belirtiyorsa, doğrulamak için normal bir voltaj test cihazı veya DMM kullanılmalıdır.

Temassız test cihazı, aynı kablo kanalında veya test edilen kablo tesisatının yakınında çalışan kablolama kaynaklı uyarılmış akımlara karşı hassastır.

Önce güvenlik. Devrelerde çalışmadan önce devrelerin enerjisinin kesildiğinden emin olun.


3
Ayrıca teller ve üzerinde durduğunuz zemin de dahil olmak üzere yakındaki topraklanmış nesneler arasındaki voltajı kontrol etmenizi öneririm. Yalnızca aynı prizdeki kablolar arasındaki voltajı kontrol ederseniz, bunlardan biri canlı olsa ve geri kalanı yüzüyor olsa bile sıfırdan okuma alabilirsiniz (örneğin, toprak başarısız olduğu veya başlamak için asla bağlanmadığı ve biri yanlış bağlandığından) akım teli yerine nötr kesecek şekilde ayarlayın). Elbette, bu asla olmamalı, ancak güvenliğinize yalnızca son kişinin kablolama üzerinde çalışma yetkisine güvenmemelisiniz (kendiniz olsa bile!).
Ilmari Karonen

1
Ve iki kez emin olmak istiyorsanız, gücün kesildiğine ikna olduktan sonra , iletkeni dünyaya hafifçe vurun. Bir kıvılcım görürseniz, durun. Bir sigortayı veya bir RCD'yi üflerseniz, bir şoktan daha iyidir.
abligh
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.