Matkap ucunu freze tezgahı olarak uygun uçta kullanmak mümkün müdür?


7

Birinin uygun biti olduğunu varsayalım - malzemeyi hareket ettirerek bir matkapla malzemeyi (alüminyum) değirmemek için iyi bir neden var mı? Görüldüğü gibi, aşağı yukarı aynı şeyi yapıyorlar (döner hareket)


1
En büyük fark hızdır. Örneğin, çoğu yönlendirici 20k + RPM çalıştırırken, bir matkap 600-3000 rpm arasında çalışabilir. Bu çok büyük bir fark. Ticari bir frezeleme makinesi 4000 rpm veya daha fazla işlem yapabilir, ancak bunu mekanik olarak hareket ettirilmiş bir freze yatağı, bir mengene ve 6-7hp motorla yapar. Bunun üzerine yazılmış 'kötü bir fikir' var.
BrownRedHawk

Matkap presim 8300 rpm'de dönmeye ayarlanabilir (eğer öyleyse onunla aynı odada olacağımdan değil). En büyük fark 1 / 2hp motorudur.
Mazura

Yerel toplulukta "yapımcı alanı" adı verilen bir şey arayın. Techshop en tanınmış olanıdır, fakat daha birçokları var. Bu insanlar kullanabileceğiniz gerçek bir değirmene ve sınıflara sahipler.
Harper

Yanıtlar:


13

Geleneksel bir freze makinesinin iyi yaptığı şey, yanal yükleri taşımaktır. Matkap presiniz yukarı / aşağı yükler için tasarlanmıştır.

Bit hızını doğru aldığınızı varsayarsak, planınızın dezavantajı, yatakların matkap presinde erken aşınmasıdır.

Şimdi, sadece stoğu kesmek için kullanabilirseniz, o zaman iyi yapmalısınız (yavaş). (Yeterli güvenlik varsayımı / stokun / vb. Kelepçelenmesi)


5
Matkap presiniz aynı zamanda daha yavaş bir büyüklük sırasına sahip olacaktır. Bu tür bir operasyonu ele almak için yeterince hıza sahip olmak için zorlanacağınızı düşünüyorum. Bu bir soruya çok benzer: woodworking.stackexchange.com/questions/1168/...
BrownRedHawk

7

Evet yapabilirsin. Bir mısır öğütücü rotorunu yavaş, yüksek torklu bir DC motora uyarlamak için 1 "katı pirinç çubukta azalan üçgen kesiti delik açmak için 1/4" freze ucu kullandım. Dedi ki, böyle bir işi yapmak tehlikeli . Bir kayma ve birkaç parmağın kızarmış. Aloysius Defenestrate'in dediği gibi, matkap presinizdeki rulmanlar için de iyi değil.

Alaşıma bağlı olarak alüminyum, pirinçten biraz daha çekici olma eğilimindedir. Eğer bir şeyi elinizde tutuyorsanız, bu kötü bir şey olarak ortaya çıkıyor.

Küçük ölçekli döner bir araç kullanmayı da düşünebilirsiniz ( örnek ). Neredeyse tam ölçekli bir matkap pres kadar sıkılmıyorlar.


1
@zipzit Eğer tehlikeli her zaman hayır anlamına gelirse, türler asla Afrika'dan çıkmazdı.
Wayfaring Stranger

6
@zipzit: Bir şeyin mümkün olduğunu ancak tehlikeli olduğunu söylemek IMHO'nun mümkün olmadığını öne sürmekten daha güvenli olduğunu söyler. Bir şey söylenemeyen biri yapılamaz, ancak bunu yapmanın bir yolunu oraya gizlenen tehlikelerin farkına varmayabilir.
supercat

Bu argüman bana çitlerini düzeltmek için çalışan bir çim biçme makinesini kullanmaya çalışanları hatırlatıyor. Onlar uzandı, desteyi tuttu ve biçme işlemini yapmak için çim biçme makinesini yukarı kaldırdılar. Bu sırada parmaklarını kestiler. Mümkün. Bu tehlikeli, ama mümkün. Aslında, bir aracı güvenlik kaygıları nedeniyle tasarlanmayan bir şekilde kullanmak, No anlamına gelir, çünkü mümkün değildir, çünkü sadece çok tehlikelidir. Cevap HAYIR kalır ve EVET olmaz. Hiç bir öneride güvenliği tehlikeye atamazsınız. Bunu yapmanın mümkün olduğunu öne sürmek sorumsuzluktur.
zipzit

3

Genellikle mandren + çardak bir sivriltici tarafından tutulur (çardakta iki elek bulunur). Yanal yükler konik parçayı yerinden çıkarabilir ve ayna (ve genellikle çardak) düşer ve genel kargaşanın kişisel tehlikeden bahsetmemesine neden olur.

İnsanların konikliği yerlerine yapıştırdığı bilinmektedir.

Bir Grizzly kılavuzu l:

enter image description here

Bir matkap presi, yan yük için tasarlanmış rulmanlara sahip değildir ve uygun bir frezeleme makinesi kadar sert değildir, bu nedenle geveze ve muhtemelen kırılmış frezeler (özellikle ufacık karbür takımlar kullanıyorsanız) bekleyebilirsiniz. Berbat bir x-y mengenesindeki boşluk, aletin iş parçasına, özellikle de geleneksel ve tırmanma frezelemesinde çekilmesine neden olabilir.

(Örneğin) 6061 alüminyum için tipik SFM 280 civarındadır, bu nedenle iş mili RPM'si yaklaşık 0,5 "çaptan küçük frezeler için biraz yavaş olacaktır. Daha yavaş besleyerek telafi edebilirsiniz, ancak genellikle küçük frezeler matkaptan daha hızlı dönmez benzer malzemelerdeki benzer çaplı aletleri kullanarak presler (beklediğiniz gibi).


Bantları kullanan freze makineleri var ve iyi çalışıyorlar. Aslında en büyük değirmenimiz sivri uçludur çünkü r8 halkası sert değildir ancak bu bir canavardır.
Ed Beal

@EdBeal Sorun kendiliğinden konik değil, arboru konik içine çekip bir frezede olduğu gibi tutması için çeki demiri olmaması. Onun sadece onu tutan konik sürtünme. Belki de net değildi.
Spehro Pefhany

2

Yan basınç çok hafifse, plastikten frezeleme gibi.

Dikkate alacağım tek tip frezeleme türü, çok yavaş bir besleme kullanarak, ahşap veya plastik gibi yumuşak bir malzemede sığ bir oluk açmak olacaktır.

Bundan daha fazlası olursa matkapla zarar verebilirsiniz.


2

Çirkin Matkap presi çok fazla kirpik .

Yani, dene. Bir parça alüminyumu alın, bir orta zımba ile içine bir gamze vurun ve sonra bilerek denemek 1/16 "uzakta bir delik açmaya çalışın. Ne kadar zorlarsanız çalışın, matkap ucu gamzenin ortasına gelecek. Bu kadar kirpik var ve orada bilerek var bunu yapmak için .

Yan kirpiğin bir değirmende ne kadar olduğunu biliyorsunuz, kirpik çıkıyor ve sert bir noktaya çarpıyorsunuz. Matkap basında değil; yan kirpik, bir şey kırılıncaya kadar yanık kalır. En iyi ihtimalle, bu biraz konuşmaya davet edecek.

Kesim sadece besleme ve hızlarla ilgilidir. Matkap preslerinde masa yoktur, bu nedenle düzgün beslemeyi sağlamak için masayı kullanamazsınız. İşi elinizde tutmaya çalışırken tutarlı beslemeler elde edemezsiniz, bu nedenle malzemeyi iş sırasında sertleştirirken, kırılmalar halindeyken soluk ve soluk alacaksınız, ve kirpik bitin her yerde arama yapmasına izin verecek en yumuşak malzemeden.

Gerçek bir değirmende zaman geçirmek için seçeneklerinizi düşünün.

Maker hareketi sayesinde, spor salonu üyelikleri gibi yüzlerce yer var, ancak takım tezgahları var ... Tam olarak ne diyeceğimi bilemiyorum. . Gibi Techshop ama diğerleri var. Veya topluluk kolejleri artık halka açık olanlara daha açık. Utangaç olmayın, uğramayın, büyük turneyi bedavaya verecekler.

Diğer seçenekler çevrimiçi makine mağazaları veya yerel bir makine atölyesini işe almak.


Bunlara bilgisayar korsanları deniyor ve büyük bir şehirde veya yakınındaysanız, biri olmalı. wiki.hackerspaces.org/List_of_Hacker_Spaces
Spehro Pefhany

1

Ben Sphehro Phfhany'nin yorumunu ikinci olarak söylerdim: Geçmişte ucuz freze makineleri kullanmıştım, aynayı matkap ucunda tutmak için sadece bir konik çardak vardı. Her zaman, değirmen kesiciden çıkan titreşimler ve kesicinin içindeki kesikler nedeniyle kesicinin kendisinin aşağıya çekilmeye çalıştığı gerçeği, kesicinin tamamını makineden çıkaracaktır. Bundan dolayı hiç yaralanmadım (neyse ki) çünkü bu genellikle iş parçasının tepesine doğru aşağıya doğru atıyor, ancak bu genellikle işin bozulduğu anlamına geliyor. Oraya bir parça kağıt koymaya çalıştım (eski bir makinistin torna tezgahlarındaki konik hileler) - ama hiçbir şey işe yaramadı, yukarıda belirtildiği gibi yapıştırmaktan başka. 'Gerçek' freze tezgahları sonunda bir dişli deliğe sahiptir. Konik arboru yerinde tutmak için bu deliğe giden dişli bir çekme çubuğu vardır. Fotoğraf freze makinesi Konik Arbors Bu fotoğraftaki perdeler, konikliğin altındaki yakada kesilmiş bir yuvaya sahiptir. Bu, başlık burnuna monte edilmiş iki tahrik pimini tutar: çeki demiri onları tutan ve bu yuvalardaki tahrik pimleri ile, mil + mandrenin kayması imkansızdır.

Torna tezgâhı olan birini tanıyorsanız, uçlarında bu şekilde dişli bir delik bulunan yeni (daha yumuşak) bir konik oluşturmalarını ve daha sonra da büyük bir dişli çubuk almalarını sağlayabilirsiniz. Matkap presinin üst kısmı (içi boş bir tüy varsayarak) ve daha sonra bir çekme çubuğu görevi görmek için üste büyük bir somun ve rondela koyun.

Tüm bunlar, Çin'deki hobi değirmenlerinin ve% 100 torna tezgahlarının yaklaşık% 99'unun çeki demiri olmayan standart bir mandren var, bu nedenle kendi dönüşümünüzü yapmak bir reklamcılık kullanmaktan daha 'tehlikeli' olmamalı (eğer kötü tasarlanmışsa) ) makine.

Bunların hiçbiri elbette yataklara yardımcı olmaz, ancak sadece hafif malzemeyi frezelemek için yeterli olacaktır: önemli olan kısım, eğirme kesicilerini rasgele aralıklarla fırlatan bir makineye sahip olmamak ...

Diğer husus, çoğu matkap presinin yuvarlak bir sütuna sahip olması (arkasındaki tüm makineyi bir arada tutan büyük şaft) ve çalışma tablasının, tablonun etrafında dönmesini durduracak hiçbir yolu olmadan sadece bu sütunun etrafına kelepçelenmesi. Frezeleme bile alüminyumdan gelen yan yükler, tablonun veya tüm kafanın kolon etrafında dönmesine neden olabilir, bu da işinizde herhangi bir kesinliği yok eder. Model Engineer gibi modelleme dergilerinde hem ucuz fabrikalara hem de matkap matkabı üzerine bu konuyu düzeltmek için pek çok makale yayınlandı.

TL-DR: Matkap presini değirmene dönüştürmek tamamen mümkün ancak oldukça fazla çalışma gerektiriyor ve asla gerçek bir değirmen kadar sert olmayacak. Gerçek bir değirmen satın almakta daha iyisin ve bununla birlikte X-Y tablalı bir matkap presine benzeyen ucuz bir hobi değirmeni demek istemiyorum: kare bir sütun (veya kırlangıçkuyruğu slaytları) ve uygun bir kilitleme yuvası zorunludur.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.