İki kesici anahtar aynı şeyleri nasıl kontrol eder?


8

Önsöz: Elektrik terimleri hakkında çok fazla şey bilmiyorum, bu yüzden lütfen yaptığım hataları affedin.

Geçenlerde TV'yi oturma odamda taşıdım ve TV'ye elektrik için yeni bir hat koştum. Bunu yaparken, çalıştığım bölgeye giden gücü öldürmek için İKİ kesici anahtarını kapatmam gerektiğini keşfettim. Eğer her iki kesici de hala açıksa, bölgedeki tüm cihazların hala gücü vardır.

Bunun da ötesinde, bu iki kesiciye takılı büyük ve değişken bir ekipman dizisi var.

  • Oturma odasındaki tüm çıkışlar (TV, stereo alıcı, bilgisayar, XBOX, Wii)
  • Oturma odasında tüm gömme aydınlatma
  • Buzdolabı
  • Mikrodalga
  • Garajda hava kompresörü
  • Garajda çamaşır makinesi

Bu kesiciler nasıl bağlanabilir ve tüm bu şeylerin bu şekilde bağlanmış bir hatta bağlı olması güvenli / güvenli midir? Neredeyse bir yıldır evdeyim ve devre açma ile ilgili hiçbir sorun yaşamadım.

Kesicilerin her ikisi de 20A anahtardır. Resimde, sağ üstteki 100A anahtarının hemen altındalar.

GÜNCELLEME: Ön paneli kesici kutusundan çıkardım ve bazı fotoğraflar çektim .

GÜNCELLEME 2: çamaşır yıkayıcısının da bu devrede olduğunu öğrendim

GÜNCELLEME 3: Çıkışların yaklaşık yarısını kontrol ettim ve henüz mola bulamadım. Yarın devam edeceğim.

kesici kutusu


Sadece her iki kesici de kapalı olduğunda sönecek bir çıkış olduğunu mu söylüyorsunuz?
Jay Bazuzi

3
Ana kesiciyi kapatın, ön paneli çıkarın, bu 2 kesicideki kabloların fotoğrafını çekin ve resmi buraya gönderin.
Jay Bazuzi

2
Birbirine bağlanan iki dal devresi varmış gibi geliyor, ancak devre boyunca herhangi bir noktada olabilir. Zaten bir sürekliliğiniz yoksa kendinize bir süreklilik test cihazı alın.
Niall C.

10
Ön paneli çıkarırsanız, ana şebeke kabloları kapalı olsa bile gelen servis kablolarının bağlandığı terminallerin hala sıcak olduğunu unutmayın!
JayL

@ Evet, sadece her iki kesici de kapalı olduğunda çok sayıda çıkış var
Jeremy White

Yanıtlar:


8

Bu karmaşayı çözmek zor olabilir. 30 amperlik kesicinin iki tarafa birleştiğini görmek, iki sıcak hattın diğer her kesiciyi değiştirmek yerine panelin arkasındaki her iki tarafa doğru aşağı gittiğini gösterir. Eğer dönüşümlü olsaydı, herhangi bir 220 devresinin her iki tarafın tüm alanını kaplamak yerine sadece iki dikey yuvaya ihtiyacı vardır. Bunun anlamı, bu iki devrenin, çizgiler birbiriyle faz içinde olduğu için herhangi bir yere birleştirilebilmesidir.

Kolay düzeltme, her bir hattın ayrı yoluna gitmek yerine o kesici panelinde yanlış bir bağlantınız varsa. Bu durumda, bağlantıyı kaldırırsınız ve sorun çözülür. Diğerlerinin söylediği gibi, ilk adım onu ​​açın ve bir fotoğraf çekin (güç kapalı ve ana kesiciyi besleyen hatlardan kaçınmaya dikkat ederek).

Zor düzeltme, bağlantı evde başka bir yerde ise. Evin nasıl bağlandığını bilmediğiniz sürece, devreyi kabaca ikiye ayıran konumu bulana kadar bağlantıyı çeşitli noktalarda kesebilirsiniz. Bunu yapmak için, odalardan birinde bir priz açar, prizin yük tarafını ayırır (hangisinin hangisi olduğunu bilmiyorsanız bir taraf seçin) ve birini sıfırladığınızda çıkışların sadece yarısının açılıp açılmadığına bakın kesici. İki oda arasındaki devreyi ayırmaya çalışın.

Devrenin nereye ayrılacağına karar verdikten sonra, J kutusundaki diğer devreden ekstra bir telle başa çıkmak veya çıkarmak için kalırsınız. Uygun çözüm onu ​​çıkarmak olacaktır, ancak bunu yapmak muhtemelen duvarın açılmasını gerektirecektir. Kapağını kapatırsanız, kısa devre riskini önlemek için her bir kablonun başka hiçbir şeye dokunamayacağından emin olun ve ardından teli etiketleyin, böylece kimse gelecekte tekrar takmayacaktır. Ayrıca bu bağlantının diğer tarafını bulmak ve bağlantıyı kesmek ve her iki tarafta etiketlemek için ekstra çaba harcayacağım.

Düzenleme: Ayrı kırmızı ve siyah telleri görmek, mgb gibi iki devre ile her çıkıştan devam edip etmediklerini merak ediyor. Eğer öyleyse, sadece iki çizginin kesiştiği yeri bulmanız gerekir. İki devre çıkışlarda kendiliğinden ayrılırsa, bir prizi açtığınızda ve ayrılmış üst ve alt kısımlara giden kırmızı ve siyah gördüğünüzde açık olmalıdır. Bu durumda, gücü her iki devreye de kapatın, bir prizin bağlantısını kesin, açıktaki bağlantıları kapatın ve gücü yalnızca bir devreye açın. Şimdi iki ayrı devreniz varsa, o zaman çapraz bağlantı, çıkardığınız prizde veya evdeki ölü prizlerden birinde. Devreler hala birleştirilmişse, sorun canlı çıkışlardan birinde. Çok fazla çıkış açmamak için eleme işlemini kullanın.

Her zaman olduğu gibi, elektrikle çalışırken, bir kabloya dokunma riskini almadan önce gücün kapalı olduğundan emin olun. Çalışmaya başlamadan önce özellikle durumunuzda prizde kablo olup olmadığını test edin. Paneli açtığınızda, ana devre kesicinin hat tarafı, devre kesici kapalı olsa bile hala sıcaktır. Bunlardan herhangi birini kendiniz yapmaktan çekiniyorsanız, bir elektrikçi kiralayın.


Bir fotoğraf albümüm var.
Jeremy White

@Jeremy, teşekkürler. Kesici paneline bağlı bir şey fark etmedim, ancak ayrı kırmızı / siyah tellerle şanslı olabilirsiniz. Yukarıdaki düzenlememe bakın.
BMitch

2
Temassız voltaj sensörü (bunun gibi: amazon.com/Gardner-GVD-3504A-Circuit-Non-Contact-Voltage/dp/… ) sahip olmak için harika bir araçtır. Elektrikli bir şey üzerinde / etrafında her çalıştığımda yanımda bir tane var ve devre kapalı olduğunu bildiğimde bile kullanıyorum.
gregmac

Bahşiş için teşekkürler. Geçen gün lowes onlardan birini aldı
Jeremy White

5

N Amerika'da her çıkışta üst ve alt soketlerin ayrı tellerde ayrı bir besleme üzerinde çalıştırılması ve ayrı kesicilerden beslenmesi yaygındır.

Bu iki kabloyu veya kısa devreyi bu ikisini birbirine bağlamış olabilir.


Kontrol ettiğim ilk şey buydu. Ancak bahsettiğim cihazların hiçbiri, HEM anahtarları çevrilmedikçe kapanmaz.
Jeremy White

1
mgb bunu söylüyor ... devreleri bağlayan kısa bir devre varsa, o zaman ikisinden biri açık olduğu sürece, her iki devreye de güç veriyor olabilir. Çıkışlardan birinin kendisi yanlış bağlanmış olabilir ve iki devrenin 'üst üste binmesinin' nedeni olabilir.
DA01

Bu durumda, sorunuzu açıklığa kavuşturma ve daha fazla test yapma isteğimi sileceğim. Gerçekten, servis panelinden kapağı çıkarmanız gerekecek. (Güvenlik nedeniyle bundan kaçınmaya çalışıyordum.) Panel, +/- 120V veriyollarına sahip olamayacak kadar eski olmalı ve kesicileri daha az hassas hale getirmek için bilerek yapıldığından şüpheleniyorum. Bunlardan biri muhtemelen takılıyordu ve yeni bir 30A kesici ya da bunun gibi bir şey satın almak yerine, her ikisini bir 40A devresine koyarak sadece ikisini birbirine bağladılar. Her durumda, bu oldukça garip. Açıkçası, koda karşı.
Michael

1
Bu yaygın mı? Her zaman aynı J kutusundaki iki devrenin, bu nedenle koda karşı değilse, oldukça sıra dışı olduğunu düşündüm. Üst ve alt çıkışların farklı olması gereken tek zaman anahtarlı bir çıkış içindir, ancak yine de aynı devrededir.
BMitch

9
İki devreyi ayıran metal tırnak çıkarılmadan iki devreli bir bölünmüş çıkış değiştirilmiş olabilir.
TomG

2

İki devreyi ayrı tutmak için sekmeyi / atlama telini kırdıkları kısma dikkat ederek bu web sayfasına bir göz atın ve ardından evinizde, iki devredeki kaplarda bir veya daha fazla priz arayın. iki adet sıcak tel geliyor ve tırnak / atlama teli hala takılı.

http://www.easy-do-it-yourself-home-improvements.com/how-to-wire-a-split-receptacle.html

Yakın çekim diyagramı: http://www.easy-do-it-yourself-home-improvements.com/split_plug_wiring_diagram.html

TomG, başka bir cevabın yorumlarında bundan bahsetti. Sadece aradığınızı netleştirmek istedim.


Bu, her iki kesici de açıkken, iki bacak arasında bir kısa devre olacağı anlamına gelmez mi? Bu, kırıcıları patlatacak veya aylık elektrik faturasını saçma bir şekilde yüksek yapacaktır.
Chris Cudmore

İki kesici aynı sıcak bacak üzerindeyse, kısa olmaz. Eğer karşıt bacaklarda olsaydı, evet, ölü bir kısa devre olurdunuz ve bir veya her iki kesici de açacaktı.
TomG

2

Bir ana halka var mı ? Uzun zaman önce her iki tarafta bir kesici ile kablolanmışlardı. Kablolamaların bir kısmı İngiltere'den biri tarafından yapıldı mı?


Bu aslında çok mümkün görünüyor. BMitch'in önerdiği gibi çıkışları test etmeye devam edersem, bir yerde bir bağlantı bulacağımı düşünüyor musunuz?
Jeremy White

1

Aynı bağlantı kutusuna iki devrenin çalıştırıldığı durumları gördüm ve oradan ayrıldım. Modern kablolamada her iki sıcak tel de nötr kabloyu paylaşır.

Bağlantı kutusundaki bir yanlış kablo bağlantısı, her iki kesiciyi bir araya getirerek ışıklara ve uygulamalara giden gücü devre dışı bırakmak için her iki kesiciyi de çevirme ihtiyacına neden olabilir. Bu, daha önce bahsedilen iki beslemeye sahip yanlış kablolu bölünmüş çıkış gibidir.

Kutuları açmanız ve sorunun nerede olduğunu bulmanız gerekecek.


1
Servis panosuna bakar ve jumperların çıkarıldığından emin olmak için önce prizleri kontrol ederim (bunun jumper'ı çıkarmada bir arıza olması olasılığı yaklaşık% 40-50'dir.) doğru, ama jbox'ları bulmanın ve aramanın en büyük PITA ve suçlu olma ihtimali en az olduğunu söyleyebilirim.
Michael

Bu bağlantı kutularından birinin tavan veya duvardaki bir çıkış veya anahtar yerine kapalı bir kutu olması ihtimali var mı?
Jeremy White

1
Jeremy, yanlış kablolu bağlantı kutusunun tavan arasında olması muhtemeldir, ancak muhtemelen daha önceki bir ev sahibinin veya tamircinin dokunduğu bir prizde veya anahtarda olabilir.
Scott Bruns

1

Burada çok basit bir cevap. 2 kesici aynı cihazı bir yerleşim bölgesinde kontrol ediyorsa, kablo WRONG'dur. Her şeyi kapatın ve profesyonel yardım isteyin. 2 kesicinin aynı şeyi besleyebileceği tek zaman, TIE BREAKER adlı bir cihaz varsa. Bu hiçbir zaman bir yerleşim bölgesinde durum olmayacaktır. KRAVAT KIRICILARI yalnızca belirli bir makinenin sabit (veya neredeyse sabit) bir güç kaynağına ihtiyaç duyduğu binalarda bulunur. Bir KRAVAT KIRICI, hangi güç kaynağının sabit olduğuna karar verecek ve alternatif güç kaynağını kapatacaktır.


Böyle bir cihaz nasıl görünürdü? Önceki sahibi bir do-it-yourselfer ve evde bir çok şey berbat. Ben böyle bir şey kullanmak için onu geçmiş koymak olmaz.
Jeremy White

0

Yukarıda belirtilmeyen bir şey: iki 20A kesici birbirine bağlandığından, etkili bir şekilde 40A kesici vardır. 35A'nın aşırı yüklenmesi, kesicileri tetiklemez, ancak kablolamayı kolayca aşırı ısınabilir ve yangına neden olabilir. Karar yukarıda belirtilmemiş, bir felaketten önce düzeltildiğini umuyoruz.


0

Gönderdiğiniz resimlere baktığınızda, bu iki kesici 12/3 gibi görünen şeye bağlıdır. Bu, iki ayrı devrenin bir nötr paylaşmasına izin verir, ancak teknik olarak bunu yapmakla birlikte, kapasiteye yüklenirse aynı fazdaki iki 20A devresi nötr üzerine 40A koyacağından, her bir devre zıt fazlara bağlanmalıdır. Her fazdaki bir 20A sadece 20A'yı nötr üzerine koyacaktır, bu da kodun gerektirdiği şeydir. Bununla birlikte, iki devrenin birbirine bağlandığı yeri bulana kadar düzeltilmemelidir. Etkilenen tüm çıkış kutularına gidip içindeki tellere bakmak için onları açtınız mı? İçlerinde kırmızı ve siyah olan var mı?

Evinizin nasıl düzenlendiğini düşünün. Paneliniz nerede? Kesicileri kapattığınızda panele en yakın olan ilk şey nedir? Panelinizin ve kablo tesisatınızın yaşına bakılırsa, evinizin muhtemelen 1950'lerden kalma olduğunu söyleyebilirim. Bir tavan lambası kutusunu bir kavşak olarak kullanmak ve sıradaki bir sonraki cihazı beslemek için oradan ayrılmak yaygındı. 50'li yılların ortalarında inşa edilmiş bir evde yaşadım, orijinal devreler işleri rastgele bir şekilde besledi. Örneğin, bir devre garaj çıkışını, aile rm'inde bir çıkışını, mutfağı, salonu ve banyo ışıklarını ve üç yatak odasının her birinde anahtar tarafından kontrol edilen çıkışı besledi. Komik olan en küçük yatak odasındaki prizler üç farklı devreden çıktı. Ebeveyn yatak odası dolabındaki bir ışık fikstürünü değiştirirken, Panelden gelen yem için kavşak noktası olduğunu gördüm ve oradan yem çıkışları ve ne için gitti. Tavan ve anahtar kutularını açmanızı ve gömme ışıkların bağlantı kutularına bakmanızı öneririm. 12/3 tel bulursanız, aynı kelepçede / nakavtta birden fazla telin gelip gelmediğini kontrol edin ve aynı kasadaki kırmızı ve siyah tellerin yanlışlıkla bu noktada birbirine bağlanmadığından emin olun. Bunu bulursanız, kabloları ayırın ve her devreyi birer birer açın ve test cihazınızı kullanarak sorunun nerede olduğunu görün. Bu noktada, şeylerin bölünmesi gerektiği yer olabilir, bu da kalan kabloları panelden sıcak noktalardan birine bağlayıp kesiciyi açtığınızda neler olduğunu görebilirsiniz. ve sonra her bir devrede nelere devam etmesi gerektiğine karar verebilirsiniz. Bir kapı ziliniz varsa, bağlantı kutusuna monte edilmiş bir transformatör arayın ve panelden gelen 12/3 telinin bağlantı noktası olup olmadığını kontrol edin. Bir bağlantı kutusu için konumların en garip olacağını düşündüğünüze bakın. İçinde yaşadığım evde mutfak yeniden yapıldığında tezgah çıkışları için yeni devreler kuruldu ve orijinal çıkış kutularından biri fırın rm dolabına, üzerine boş bir levhayla bakacak şekilde çevrilmişti, ama hala evdeki diğer şeyleri beslemek için bir bağlantı kutusu olarak kullanılıyor. Bir bağlantı kutusu için konumların en garip olacağını düşündüğünüze bakın. İçinde yaşadığım evde mutfak yeniden yapıldığında tezgah çıkışları için yeni devreler kuruldu ve orijinal çıkış kutularından biri fırın rm dolabına, üzerine boş bir levhayla bakacak şekilde çevrilmişti, ama hala evdeki diğer şeyleri beslemek için bir bağlantı kutusu olarak kullanılıyor. Bir bağlantı kutusu için konumların en garip olacağını düşündüğünüze bakın. İçinde yaşadığım evde mutfak yeniden yapıldığında tezgah çıkışları için yeni devreler kuruldu ve orijinal çıkış kutularından biri fırın rm dolabına, üzerine boş bir levhayla bakacak şekilde çevrilmişti, ama hala evdeki diğer şeyleri beslemek için bir bağlantı kutusu olarak kullanılıyor.

Tabii ki, herhangi bir kutuyu açmadan önce gücü kapattığınızdan emin olun. Kapağı tekrar panelden çıkarmalı ve kesiciden çıkan bu kabloların her birinin gücünün kapalı olduğunu doğrulamak için test cihazınızı kullanmalısınız. Bu stil panellerindeki kesicilerin bazen başarısız olduğu ve aslında dahili bileşenler takılı kaldığında ve güç hala açıkken kesicinin kapalı olduğunu gösterdiği bilinmektedir. Yaygın değil, ancak güvenli ve çift kontrol olmak daha iyi.

İlk olarak deneyebileceğiniz bir şey, her iki kesiciyi de kapatmak ve siyah kabloyu çıkarmaktır. Kırmızı kabloyu tekrar bağlayarak kesiciyi açın. Her şey hala bir kırıcıda çalışıyor mu? Sonra tersini yapın ve kırmızı kabloyu ayırın ve siyah kablo için kesiciyi açın. Öncekinin aynısı? Bağlı cihazların yarısının bir kabloda, diğer cihazların diğer telde olduğunu fark ederseniz, bu durum kesicinin içindeki bir arızayı gösterebilir. Bu iki küçük kesici, ikiz kesici olarak adlandırılır, bir ünitede bulunur ve çoğu zaman mekanik bileşenleri paylaşır ve birinin arızalanması, her ikisi için de yanlış çalışmaya neden olabilir ve sizi aşırı yük veya kısa durumda korumasız bırakır. Bu durumda, bu ikiz kesicinin değiştirilmesi gerekir.

Bu sorunu gerçekten anlamaya ve düzeltmeye çalışmalısınız. Eğer dibine ulaşamıyorsanız bir elektrikçiye göz atın. En azından tehlikeli bir durumun düzeltildiğini bilerek rahatlayabilirsiniz.


Yanıt için teşekkürler. Sorularınızı cevaplamak için umut ve dua yaklaşımını aldım ve bunu keşfettiğimden beri gerçekten hiçbir şey yapmadım. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, muhtemelen paneli yükseltirim (çünkü evin orijinali, 1963) ve klima ekleyeceğim. Bu, sorunu çözmek için iyi bir nokta olabilir (veya değil).
Jeremy White,
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.