Zımpara kağıdı kalitesi nasıl belirlenir?


8

Bugün sohbet eden Karl, zımpara kağıdı kalitesinde çok büyük bir eşitsizlik olduğunu belirtti. Şimdi, grit farklılıklarını (tahılın inceliğine atıfta bulunuyorlar) biliyordum ama gerçek kalite?

Peki, zımpara kağıdı kalitesi nasıl belirlenir? Kaliteli zımpara yapan ve düşük kaliteli zımpara yapan nedir? Kaliteyi sadece dokunma / duyusal algı ile değerlendirmenin bir yolu var mı?

Yanıtlar:


5

Fine Homebuilding # 221, s. 73, işkence yaptıkları çeşitli zımpara kağıdı markalarını test ettiler ve Lowe's'te (Gator) satın alabileceğiniz şeyler ile sadece iyi ahşap / alet mağazalarında veya çevrimiçi olarak bulabileceğiniz şeyler (Mirka ve Klingspor). Mirka'yı tipik olarak alabildiğim zaman kullandım; Çok daha yüksek puan aldı çünkü yakında bazı Klingspor diskleri çalışacağız. Ayrıca 3m yüksek puan aldılar, ancak zımpara süngerleri veya normal blok zımpara kağıdı gibi şeylere bakmadılar, sadece disklere baktılar.

İçine girmiş gibi görünen üç farklı şey var. İlk olarak, aşındırıcının kalitesi. Ucuz aşındırıcı (Gator), zımpara kağıdının çok uzun süre kumlanmasını sağlayan keskin 'kenarları' tutmaz. İkincisi, herhangi bir ek kaplama olup olmadığıdır. Norton, Mirka ve Klingspor, disklerin zımparaladığınız nesnenin toz ve kiri ile yüklenmesini önleyen bir Stearat kaplamasına sahiptir. Auujay'in belirttiği gibi, kağıtta bir fark var - en çok kullanılan "C" sınıfı kağıt, Klingspor'un çok daha sert olan "F" sınıfı kağıdı kullandığı, ancak zımpara diskleri ile ilgili sorunların en az olduğu görülüyor .

Norton "evrensel" 5/8 delikli disk tasarımı ile gerçekten kötü sonuçlar aldığımı not etmeliyim - çok fazla yörünge izi bırakıyor gibi görünüyor.


3

Düşünebileceğim IMO iki faktör, destek kağıdının gücü (ne kadar kolay yırtılıp yırtılır) ve "kumun" bu kağıda ne kadar iyi yapıştığıdır. Zımpara kağıdının keskin kenarlar veya köşeler üzerinden geçerken bir delik açmasını istemezsiniz. "Kum" kağıt üzerinde ne kadar iyi kalırsa, tek parça da o kadar uzun süre kullanabilirsiniz.

Ancak, bu nitelikleri mağazadayken nasıl belirleyeceğiniz hakkında hiçbir fikrim yok.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.