Neden bir kalın tahta kullanmak yerine iki levhayı çiftleştirin?


12

Bir dere boyunca bir yaya köprüsü inşa etmeliyim ve etrafındaki yumuşak ve alçak arazi nedeniyle dereyi geçen uzun bir açıklığa ihtiyaç duyacağım. Bu öğretici Ron Hazelton tarafından, sadece iki ucunda destekleri olan iki kirişli 12 'açıklıklı bir köprü yaptığını buldum .

Her kiriş, her 2 '' de inşaat yapıştırıcısı ve cıvataları ile birleştirilen iki 2x6 levhadan oluşur. Bu tek bir 4x6 ışın oluşturur.

Bunu tek bir 4x6x12 kart yerine iki 2x6x12 parça ile yapmak için bir neden var mı? Aynı şeyi 4x6x12 ile yapsaydım güçlü (veya daha güçlü) olur muydu?


1
4x kereste yerine 2x'i seçmenin ana nedenleri, daha ucuz, daha hafif ve daha kolay kesilmesidir. Engineeringtoolbox.com/… ' a göre 12ft'de bir PT 4x6 84 lbs ağırlığındadır. Hafif değil, yalnız bir işçi olarak bile idare edilebilir.
Shimon Rura

Yani esas olarak bina sırasında maliyet ve taşıma ile mi ilgili? Daha fazla güçle ilgili değil mi?
Tango

3
Eşleştirilen iki farklı panonun, tüm kalınlığı çalıştıran aynı tahıl ile bir panoya göre bükülme veya yaylanma olasılığının daha düşük olacağını varsayabilirim, ancak belki birisi bunu bir cevap olarak doğrulayabilir. Lamine de muhtemelen daha güçlüdür?
JPhi1618

7
Tahtaya bakarsanız, 2x6'lar neredeyse her zaman 1/4 testere ile kesilir. Çoğu durumda bir 4X6, bugünün ağaçlarının büyük bir kısmıdır. Daha genç ağaçlarda 2 adet 2x6, 4x6'dan çok daha güçlüdür. Küçük bir kereste fabrikasında çalışıyorum ve uzun bir aralıkta asla 4x6 kullanmıyorum, çünkü düğümlerin hepsi aynı konumda, bu yüzden orada daha az güç var.
Ed Beal

Yanıtlar:


12

2x6s ve 4x6'nın kalitesi ile daha fazlasını yapmak zorunda. Bir 4x6 x 12 levha, çatlak veya düğüm olmadan tamamen açık olmalıdır. Çoğu yumuşak ağaç kütüğü bu tahtayı üretmez ve çatlarsa, 2x6'ya kıyasla daha kolay kırılması muhtemeldir.

Öte yandan, 2x6'da bir grup deliği delmek iyi bir şey yapmaz, ancak iki kart birbirine bağlandığından, bir karttaki zayıf noktalar genellikle ortağı tarafından telafi edilir.

Yani, gerçekten iyi bir 4x6 bulabilirseniz, onunla devam edin, aksi takdirde 2x6'yı kullanın. Çoğu durumda, 4x6 nadir olması nedeniyle daha pahalı olacaktır.

Sömürge dönemlerinde, çok sayıda parke kerestesi olduğu ve her bir kesimin uzun sürdüğü için 4x6 ile giderlerdi.


Ayrıca, soruya "beam" etiketini eklediğiniz için teşekkür ederiz. Böyle bir etiket olduğunu bilmiyordum.
Tango

7

Bazı şekillerde lamine edilen levhalar, artık kalınlık boyunca tek bir tane boyutundan muzdarip olmadıkları için genel bir dayanıklılık artışı (mutlaka net mukavemet artışı değil) alırlar. Öncelikle, bir bölünme veya çözgü tanımlamanız durumunda, tüm tahtayı etkilemez, sadece yarısını. Düzgün lamine edilmiş bir kirişin (VersaLam veya Glulam gibi) nispeten büyük boyutlu bir levhanın ötesinde bir güç derecesi vardır, ancak kısmen çok fazla ağırlık eklemeden yapıştırmak için kullandıkları işlemden kaynaklanmaktadır.

Yaya köprünüzde, işlemin önemli bir maliyet tasarrufu sağladığı ve daha küçük bir inşaat ekibi (hatta 1 kişi için) daha yönetilebilir olduğu için seçildiğinden şüpheleniyorum. Bir yaya köprüsü üzerindeki toplam güç için optimizasyon genellikle yapılmaz, pahalı olmayan ve pahalı bakım gerektirmeden uzun süre dayanmalarını tercih ederler.


3

Mimaride uzun mesafelere ulaşmak için lamine ahşap kullanıyoruz. Aksi takdirde imkansız olurdu. İşte sadece zayıf noktaları azaltmak için.

Bu arada, bu gerçek bir lamine ahşap değil, sadece bir çift kiriş. lamine kiriş farklı şekilde eşlenir:

___________ ____________ ___________
_____ ___________ ___________ ______
___________ ____________ ___________

1
Doğru, daha spesifik bir terim (en azından ABD'de) "sistered beam" olacaktır, çünkü Sister Joint, birincil parçanın gücünü artırmak için önemli bir çakışma (genellikle tüm parça) kullanıldığı bir terimdir.
Jeff Meden

3

Yükseklik bir sorun olmadıkça, neden kendinizi 6 "derin bir kereste ile sınırlandırıyorsunuz? Kirişe sertliğini verecek yükseklik. Neden 8" veya 9 "derin zemin kirişlerine bakmıyorsunuz? 9" x 2 "kullanıyoruz ve 9 "x 3" döşeme kirişleri bile.

Her ne kadar, yaptığımız son köprü (kaba bir eski balıkçı havuzuna bir akış üzerinde, bu yüzden estetik bir sorun değildi) 'açık metal web zemin kirişleri' kullandık çünkü etrafta bir çiftimiz vardı. Süper sert ve süper kolay diğer tarafa 'hafif' beslenir.

Bunun gibi...açık web kirişler

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.