Bir kap, derecelendirildiği maksimum akımı sağlamak zorunda mıdır?


8

Bir yerlerde L5-30R (120V, 30A priz) ile karşılaştığınızı varsayalım. Spesifikasyon olarak, 30 amper olacağını varsayabilir misiniz?

Takip edin: L6-30R (250v, 30A) ile karşılaşırsanız, 240-250v beslemesi mi gerekiyor, yoksa 208, hatta 120 mi tedarik edebilir?

Yanıtlar:


13

Fiş özellikleri, fişin herhangi bir uygulamada nasıl kullanılması gerektiği için verilen maksimum derecelendirmelerdir. Bu nedenle, 120V / 30A olarak belirtilen bir fiş, 120V üzerindeki uygulamalarda kullanılmak üzere tasarlanmamış ve 30A'nın üzerinde yüklenmeyecek şekilde tasarlanmamıştır.

Şimdi söylendi .... bu numaralar doğrudan besleme devresi veya kablolama yetenekleri ile ilgisi yoktur. Devre uygun Ulusal Elektrik Yasası kuralları ile kablolanmış ve dağıtılmışsa, evet 30A prizi, 30A sağlayabilen uygun boyutlu iletkenlerle kablolanır ve dağıtım panosunda 30A değerine sahip uygun boyutta devre kesici bulunur.

Bununla birlikte, dağıtım panelinin her zaman tam 30A'yı bu çıkışa teslim edebileceğine dair bir garanti yoktur. Panelin ana kesicisi üzerinden toplam 100A'yı desteklemesi mümkündür, ancak bir devrede 50A çizim gösteren aktif bir mutfak aralığı, başka bir devrede 30A çizim yapan bir AC ünitesi sadece 20A'yı bırakabilir. Eğer 30A yükünü tam olarak prize koyarsanız ana devre kesici açılır.

Voltajlar hakkında .... 120V için tasarlanmış çıkışlar genellikle 110 ila 120VAC nominal aralığındaki destek devreleri için derecelendirilecektir. Benzer şekilde 220 ila 240VAC için tasarlanmış çıkışlar için. İnsanların cihazları yanlış voltaja bağlamasını önlemek için iki voltaj aralığı için temas düzenlemeleri farklı olacaktır.


4

Bir cihazı L5-30 prizine takarsanız, cihazın 120 volta 30 ampere kadar çekebileceğini bekleyebilirsiniz.

Bir cihazı L6-30 prizine takarsanız, cihazın 240 volta 30 ampere kadar çekebileceğini bekleyebilirsiniz.


3

250V, L6-30 fişin yalıtım derecesidir. "Asla" aşma "voltajıdır. Normalde 240V tek faz için kullanılır (bölünmüş faz olarak verilir).

Ancak bazı bölgelerde, özellikle NYC'de, 208V 3-fazlı wye'nin iki ayağı olan evler tedarik ediyorlar. Yani 120V faz-nötr ve 208 faz-faz . "208 2 kollu" için ayrı bir yuva tasarımı yoktur, bu nedenle L6-30 kullanırlar. Cihazı 208 onaylayan üretici ve montajcı 208 onaylı.

Bir kişi 120V ila L6-30 arasında kablo bağlarsa, beyninde bir sorun vardır. Bunun profesyonel ve işçilikle ilgili işler için genel NEC gereksinimini ihlal ettiğini söyleyebilirim (110.12). Ayrıca, bir prize standart olmayan bir voltaj koyarsanız, prizlerin değiştirilebilir olmaması (406.8) kuralı ortadan kaldırılır.

L5-30 fişli bir cihaz satıyorsanız, devrenin 30A sağlayabileceğini varsayabilirsiniz. Eğer yapamazsa, senin sorunun değil. Elbette, tasarımınız NEC ve UL ile uyumlu olmalıdır, örneğin sürekli bir yükse, sadece 24A çizebilirsiniz.

Sert priz sınırlarına kadar çarpma örneği: Amerika'da, 480V kablolama, 600V için derecelendirilmiş parçalarla yapılır. Kanadalılar bunu 575V'a çarptı.


"Bu" asla geçmeyen "voltaj." - 250V RMS AC'nin aslında 350V'un biraz üzerine ulaşmasına rağmen?
user253751

Bu şekilde konuşmak isterseniz, bu asla RMS AC voltajını geçmez. Ancak mimari NEC bağlamında AC, RMS'yi ima eder, bu nedenle gereksizdir. Yoldan geçen kişiler için güvenlik PSA'sı: Bu, bu cihazın DC voltajı için uygun olduğu anlamına GELMEZ. DC ile kullanılmamalıdır.
Harper - Monica

3

Bir kap, derecelendirildiği maksimum akımı sağlamak zorunda mıdır?

Basit cevap

Bir priz ve onu besleyen devre, iki şeyden sadece birini veya diğerini yapmak zorundadır:

  • Her iki güvenli bir şekilde tam nominal geriliminin (±% 10 †) de, sürekli olarak, tam nominal akım sağlamaktadır.
  • Veya aşırı akım koruma cihazını (bir devre kesici) güvenli bir şekilde açın ve sıcak / canlı / hat iletkenini prizden çıkarın (genellikle tüm devrenin bağlantısını keserek veya gerekirse tüm binayı)

Bu cevabı kısa ve basit tutmak istedim, çünkü diğer cevaplar bana biraz karmaşık geliyor gibiydi. Çok sayıda incelik var, ancak bunlar hatırlamanız gereken ana noktalar.


† Basitleştirilmiş genelleme. Yerel ayarlara bağlıdır. Kesinlikle yarım ya da çift değil.


bir [250V priz] ile karşılaşırsanız, 240-250v beslemesi mi yoksa 208, hatta 120 beslemesi mi gerekir?

Basit cevap

Prizin ortaya çıkmasından itibaren, hangi voltajın sağlandığı hemen ve açık bir şekilde açık olması güvenlik için mutlak bir gerekliliktir.

Çoğu durumda, prizler ve fişler, düşük voltajlı bir cihazın yüksek voltajlı bir prize takılamayacağı şekilde tasarlanmıştır (ve bunun tersi de geçerlidir). Genellikle bu, çatalların pozisyonu, şekli ve oryantasyonu, bazen (örneğin IEC ) renge göre elde edilir.


2

Bir kap, derecelendirildiği maksimum akımı sağlamak zorunda mıdır?

Hayır.

Bir yerlerde L5-30R (120V, 30A priz) ile karşılaştığınızı varsayalım. Spesifikasyon olarak, 30 amper olacağını varsayabilir misiniz?

Hayır.

Takip edin: L6-30R (250v, 30A) ile karşılaşırsanız, 240-250v beslemesi mi gerekiyor, yoksa 208, hatta 120 mi tedarik edebilir?

NEC'yi takip ediyorlarsa, besleme 208V ise doğru 120 / 208V çıkışlarını kullanıyor olmalıdırlar. Bunlar nadirdir ve bu nedenle daha pahalıdır ve bu nedenle birçok insan parçaları sadece "kullanım amaçları" için kullanma önerisini görmezden gelir.

http://www.generatorjoe.net/html/web/outlet/quailplug.html

Bu nedenle 208V sağlayan bir L6-30R bulabilirsiniz. Bunların 120V beslediğini görmemelisiniz, ancak yeterince multimetre ile kontrol edebilirsiniz.

İnsanların zaman zaman abartılı prizler kullanacağını unutmayın, bu nedenle 30A kesici ve 30A dereceli kablo kullanan bir 50A prizi bulabilirsiniz. Bu nedenle, listelenen maksimum voltaj ve akımı sağlamak için prize güvenemezsiniz, ancak genellikle listelenen maksimum değerden fazlasını sağlamayacağına güvenebilirsiniz.

Bu NEC kurallarını ihlal eder (Teşekkürler Tester101!): 551.72 Dağıtım Sistemi. 50 amper değerinde prizler, voltaj sınıfının bir şube devresinden ve priz değerinden sağlanacaktır.

Bu nedenle, düzgün bir şekilde monte edilmiş 50A prizinde, devredeki başka hiçbir öğe bu akımı kullanmadığı sürece nominal amperi bulmalısınız.


Birisinin 30 amperlik bir devreye 50 amperlik bir priz koymasının bir sebebini düşünemiyorum, ama belki bir şey eksik.
Tester101

1
@ Tester101 Kablolamada tasarruf etmek için. Bunu özellikle RV'lerini evde kullanmak ve kullanmak isteyen insanlarla gördüm. RV fişi 50A, elektrikçi $$$ olacağını söylüyor, balk, elektrikçi diyor ki, "Eh, 50A fişini takabilir ve sadece 30A kablolama ve kesici ile yedekleyebilirim, ancak RV'deki güç kullanımınıza dikkat edin. " ve yıllar sonra birisi büyük bir spa küvetini takmaya çalışır ve kesiciyi sadece daha önce alınan kısayolu bulmak için atmaya devam eder.
Adam Davis

1
551.72 Dağıtım Sistemi. 50 amper değerinde prizler, voltaj sınıfının bir şube devresinden ve priz değerinden sağlanacaktır.
Tester101

@ Tester101: "Birisinin 30 amperlik bir devreye 50 amperlik bir priz koymasının bir sebebini düşünemiyorum" - bir sebep, bu soruyla karşılaşmama neden olan sebep olabilir. Özellikle: 14-50 çıkışlı bir 50A devresim var. Çıkışı 20A EVSE ile kullanmak istiyorum, ancak 50A kesici açmadan önce bu uygulama için çok fazla akıma izin verecektir. Prizi olduğu gibi kabloda bırakmak ve kesiciyi daha düşük değerli bir kabloyla değiştirmek uygun olacaktır. Gerçi burada okuduklarıma kod uymaları konusunda umurumda de eğer çıkış güncellemeniz gerekir gibi geliyor dayanarak
Peter Duniho

1

Kısa cevap:

Evet, genel olarak bir L5-30R'nin ~ 120V'de 30A'ya (nominal, 24A sürekli) kadar tedarik edeceğini varsaymak güvenlidir. Aşağı yukarı.


Hâlâ okuyorsanız ...

Bir yerlerde L5-30R (120V, 30A priz) ile karşılaştığınızı varsayalım. Spesifikasyon olarak, 30 amper olacağını varsayabilir misiniz?

Bu çıkışların derecelendirmeleri size , kaynağın gerçek özelliklerini değil, prizin güvenlik sınırlarını anlatır .

Beslemenin doğru yapılandırıldığını varsayarsak - doğru kablolama, devre kesiciler vb. - o zaman bu prizden 30A çekmeyi makul bir şekilde bekleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, mevcut mevcut akımınızı sınırlandırabilecek birkaç faktör vardır, en önemlisi devrenin çıkışınızdan besleme noktasına kadar olan empedansı.

Maksimum akım çekişinizdeki en büyük engel (puntayı affederseniz) besleme devresinin empedansı olabilir. Besleme devresinin empedansı ne kadar yüksek olursa akım çekişinin amp başına düşen voltaj o kadar büyük olur. Aşırı durumlarda bu, cihazınızın çektiği akımı sınırlandırarak nominal akıma ulaşmanızı etkili bir şekilde önleyebilir.

Hat empedansının önemli bir etkiye sahip olması için oldukça aşırı olması gerekiyordu, ancak 10A'daki voltaj düşüşünün 15 volttan fazla olduğu merkezi bir dağıtım panosuna uzun kablo geçişli eski binalar gördüm. Empedansın (nominal olarak) 125V'luk bir devredeki 30A'da, besleme voltajınızı 80V'un altına düşürebilir, bu da cihazınızın arızalanmasına neden olabilir. Çoğu durumda cihaz tam akımı çekmez, çünkü performansı voltaj düşüşüyle ​​sınırlandırılır.

Bununla birlikte, büyük voltaj düşüşüyle ​​uzun süreli besleme çalışmaları genellikle geçmişte kaldı.

Daha nadir görülen bir durum, prizin, prizin güvenli akımından daha düşük bir devre kesiciye bağlanmasıdır. Bu muhtemelen bir P6-30R'ye 120V sağlamak gibi yanlış besleme yapılandırması tanımına girer.


Varsaymak hakkında ne söylediklerini biliyorsun.
ArchonOSX

0

Kullanılan voltaj için prizin listelenmesi gerekir. 125-250v 30Amp için 10-30r listelenir Bu çıkış, daha küçük bir kesici kullanabileceğiniz en az # 10 kablo gerektirir, ancak bence aptalca olurdu çünkü tel ve çıkış maliyeti bunun maliyetinin çoğudur. çıkış. Yanlış bir priz kullanma sorunu, başka bir kişi uygun cihazı prize takıp cihaza zarar verdiğinde ortaya çıkar (bu durumda aşırı akım çekecek bir kahverengi). Eğer biri “aydınlatma armatürü” için 208 veya 277'de 120 çıkışını tersine çevirip kullanacak olsaydı, şimdi bir bakım görevlisi yanına gelir ve bölgede çalışarak matkap veya öğütücüsünü içine sokar ve sihirli duman gider. Bu, yanlış tipte bir prizin kullanıldığı yerde çalıştığım son tesiste gerçekleşti. Kablo bağlanması yasal olan her voltaj / akım uygulaması için uygun bir çıkış / fiş kombinasyonu vardır. Bildiğim ikinci vaka, bir arkadaşım garajın 4 telli nötr 240 tek fazlı 30a 480-3p çıkışlı bir ev satın aldığı ve arkadaşım kaynakçı ve fişe / prize zarar verdi çünkü nötr bir sıcaklığa bağlıydı bacak. Kısa, kaynakçı birincil sargılarından geçti ve kontrol kartını çıkardı. Çoğu evin 480 tane olmadığını bilmediği dükkanını yeniden donatmasına yardım ettim ama çıkışları gördüm ve wow'un bu dükkanın benim için olduğunu düşündüm. Uzun süre sarıldığım için üzgünüm, ancak yanlış voltaj prizi kullanmak tehlikelidir. Tel, çıkış için doğru şekilde boyutlandırıldığı sürece, düşük kesici boyutu iyidir. Bildiğim ikinci vaka, bir arkadaşım garajın 4 telli nötr 240 tek fazlı 30a 480-3p çıkışlı bir ev satın aldığı ve arkadaşım kaynakçı ve fişe / prize zarar verdi çünkü nötr bir sıcaklığa bağlıydı bacak. Kısa, kaynakçı birincil sargılarından geçti ve kontrol kartını çıkardı. Çoğu evin 480 tane olmadığını bilmediği dükkanını yeniden donatmasına yardım ettim ama çıkışları gördüm ve wow'un bu dükkanın benim için olduğunu düşündüm. Uzun süre sarıldığım için üzgünüm, ancak yanlış voltaj prizi kullanmak tehlikelidir. Tel, çıkış için doğru şekilde boyutlandırıldığı sürece, düşük kesici boyutu iyidir. Bildiğim ikinci vaka, bir arkadaşım garajın 4 telli nötr 240 tek fazlı 30a 480-3p çıkışlı bir ev satın aldığı ve arkadaşım kaynakçı ve fişe / prize zarar verdi çünkü nötr bir sıcaklığa bağlıydı bacak. Kısa, kaynakçı birincil sargılarından geçti ve kontrol kartını çıkardı. Çoğu evin 480 tane olmadığını bilmediği dükkanını yeniden donatmasına yardım ettim ama çıkışları gördüm ve wow'un bu dükkanın benim için olduğunu düşündüm. Uzun süre sarıldığım için üzgünüm, ancak yanlış voltaj prizi kullanmak tehlikelidir. Tel, çıkış için doğru şekilde boyutlandırıldığı sürece, düşük kesici boyutu iyidir. Kısa, kaynakçı birincil sargılarından geçti ve kontrol kartını çıkardı. Çoğu evin 480 tane olmadığını bilmediği dükkanını yeniden donatmasına yardım ettim ama çıkışları gördüm ve wow'un bu dükkanın benim için olduğunu düşündüm. Uzun süre sarıldığım için üzgünüm, ancak yanlış voltaj prizi kullanmak tehlikelidir. Tel, çıkış için doğru şekilde boyutlandırıldığı sürece, düşük kesici boyutu iyidir. Kısa, kaynakçı birincil sargılarından geçti ve kontrol kartını çıkardı. Çoğu evin 480 tane olmadığını bilmediği dükkanını yeniden donatmasına yardım ettim ama çıkışları gördüm ve wow'un bu dükkanın benim için olduğunu düşündüm. Uzun süre sarıldığım için üzgünüm, ancak yanlış voltaj prizi kullanmak tehlikelidir. Tel, çıkış için doğru şekilde boyutlandırıldığı sürece, düşük kesici boyutu iyidir.


0

Bir kap, derecelendirildiği maksimum akımı sağlamak zorunda mıdır?

Cevap genellikle hayır .

20 amperlik bir devrede 20 amperlik bir priz hattının aynı anda 20 amper sağlaması beklenemez.

Benzer şekilde, fiş ("pigtail") uyumluluğu için özel bir devre üzerine 50 amperlik bir kurutucu veya aralık çıkışı takılmış olabilir - 50 amper sağlaması amaçlandığı için değil. # 4 telli ve 50 amperlik bir kesiciye sahipse yapabilir. Ancak büyük olasılıkla # 8 veya # 6 kabloya ve sırasıyla 30 amper veya 40 amper kesiciye sahip olacaktır.

Bir devrede, devre kesicinin korumasından daha ağır hizmet bileşenlerine sahip olmasına izin verilir. Örneğin, # 8 kabloyu ve 50 amp'lik bir prizi korurken 30 amperlik bir kesici güzel ve güvenlidir. Yani, sadece 50 amper değerinde bir priz gördüğünüz için, o kadar fazla akım bekleyemezsiniz. Devrenin ne için derecelendirildiğini görmek için kesiciyi kontrol etmelisiniz. (Kesicinin yanlış takıldığından şüphelenmek için en ufak bir neden varsa, tel ölçerin kendisini tercihen hem kesici panelde hem de prizde kontrol edin.)


NEC 2011'deki Tablo 210.21B3'e bakın. Hangi prizlerin (amplifikatör derecelendirmesine göre) hangi devrelerde (amplifikatör derecelendirmesine göre) olabileceğini belirtir. Çevrimiçi bulamıyorum, bu yüzden burada: 15A devre = "15A üzerinde değil" priz ..... 20A cir = 15 veya 20A recep ..... 30A = 30A sadece ..... 40A cir = 40 veya 50A alıcı ..... Sadece 50A = 50A ...... Bütün tablo bu. 50A'nın üstünde, priz> = devre olmalıdır. Bu yüzden 30A prizlerin 30A teminatı olduğunu söylüyorum. Her boyut için doğru değil. Daha karmaşık hale getirebilirler miydi? LOL
Harper - Monica'yı eski

@Harper: Ah, bu benim düşündüğüm bir özellik değil. Yani 30 amper özeldir . Ben bir yere 30 (belki annemin evi) kadar kablolu 40 amp menzilli bir çıkış olduğunu biliyorum. Bu A Sınıfı ihlali midir?
wallyk

Görünüşe göre, aptal zikzak yolu nedeniyle bu kod yazıldı. Külle yazılmıştı.
Harper - Monica'yı

0

Ulusal Elektrik Yasası'nda herhangi bir özel hazne konfigürasyonuna gerek yoktur.

Tüm evimi bükme kilitli prizlerle bağlamak istersem, bunun yasaklanması yok.

Prizin değerinin devrenin değerine uygun olduğuna dair bir garanti yoktur. Zımni olabilir ancak zorunlu değildir. Kod, minimum voltaj / amper değeri gerektirir, ancak bundan sonra tasarımcıya / montöre bağlıdır. Bu nedenle, diğerlerinin 208 volt devrenin rutin olarak 250 voltluk bir prize oturduğunu işaret ettiği gibi, 120 voltluk 20 amperlik bir devre 250 voltluk 30 amperlik bir prize takılabilir. Bu grafikte listelenen 208 volt priz / fiş olmadığına dikkat edin . Bu nedenle, daha düşük bir voltaj devresinin daha yüksek bir nominal prize bağlantısı zaten yaygın bir uygulamadır.

Her ne kadar yaygın bir uygulama, devrelerin ve prizlerin nominal voltaj değerleriyle eşleşmek olsa da, NEC için bir gereklilik değildir.

Kodun yuva yapılandırmaları hakkında söyledikleri:

406.8 Değiştirilemezlik. Prizler, kablo konektörleri ve bağlantı fişleri, priz veya kablo konektörleri, cihazın amaçlanan voltajından veya akım değerinden farklı bir fişi kabul etmeyecek şekilde yapılmalıdır. Bununla birlikte, 20 amperlik bir T-yuvası priz veya kablo konektörünün aynı voltaj derecesine sahip 15 amperlik bir fişi kabul etmesine izin verilecektir. Topraklama tipi olmayan prizler ve konektörler, topraklama tipi bağlantı fişlerini kabul etmeyecektir.

Bu nedenle, geleneksel iş uygulamaları herhangi bir kurulumun sonuncusuyla aynı olduğunu garanti etmez.

Her zaman olduğu gibi, güvenlik ve sağduyu varsaymak yerine doğrulamanız gerektiğini gösterir.

İyi şanslar!


NEC'de bir yerde, cihazları listeleme ve etiketlemelerine göre kullanma hakkında bir şeyler söylediğinden eminim. Ayrıca, 20 amperlik bir devreye 30 amperlik bir priz koymanın bir ihlal olacağını söyleyen 210.21 (B) (3) 'e bakınız.
Tester101

Doğru ama 20 amper 120 voltluk bir devrede 20 amperlik 250 voltluk bir priz kullanmak bir ihlal değildir.
ArchonOSX

Aslında öyle. NEC 2011, 406.4F, aynı tesiste 2 farklı voltaj için aynı priz tipini kullanamayacağınızı söylüyor. 406.8, prizlerin farklı voltaj anlamına gelen cihazlardan fişleri kabul edememelerini gerektirir ... ancak kapsam açısından belirli değildir. Ve güvenli ve yetkin bir çalışma gerektiren ve bir müfettişin WTH'ye gitmesini sağlayan her şeye karşı tartışabilecek eski standları 110.3A8 ve 110.12?
Harper - Monica adlı

Hayır değil. Aynı tesiste iki farklı voltaj için kullanmayı söylemedim. Yuva yapılandırmanızla tutarlı olduğunuz sürece, istediğiniz herhangi bir yapılandırmayı kullanabilirsiniz. Voltaj veya akım değerleri aşılmadığı sürece.
ArchonOSX
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.