Bu lambayı tavanıma nasıl kurabilirim?


13

Ben büyük bir acemi değilim ama muhtemelen basit bir iş için bir elektrikçi işe değil kararlı. Bence bu utanç verici. İşte tavan arasında sahip olduğum bir ışık fikstürümaruz kalan lamba

Bu basit Ikea lambasını takmak istiyorum, ama benden beklediğimden şaşkınım.

resim açıklamasını buraya girin

Sanırım ampulün şu anda vidalandığı siyah şeyi çıkarmam ve bu kabloları bu mekanizmaya takmam gerekiyor. Elektrik çarpması riski altında mıyım? Ayrıca: Mavi veya siyah kabloyu hangi deliğe koyduğumun bir önemi olmadığını düzeltir miyim?

resim açıklamasını buraya girin


6
Bunlar, bir süredir gördüğüm en kafa karıştırıcı öğretim diyagramlarından biri değilse, Dang. Bu soruyu sormaktan utanmak yok. Kendime bir lamba ya da on tane astım ve hala bir tane ayrıştırmak biraz zamanımı alacaktı.
Ken Bellows

3
Evet - IKEA, wacko diyagramlarıyla ünlü. Web'in her yerinde çizgi roman onları alay ediyor.
Carl Witthoft

Yanıtlar:


17

Bu basit Ikea lambasını takmak istiyorum, ama benden beklediğimden şaşkınım.

Evet, neden olabileceğini görebiliyorum.

Dürüst olmak gerekirse, yalnızca resimli talimatların orijinal nedenini anlıyorum (aynı ürünü farklı dillere sahip birçok ülkede sattığınızda para ve kağıt tasarrufu sağlıyorlar) ve hatta IKEA'nın marka kimliğinin bir parçası olduklarını bile anlıyorum. Ama elbette, zaman zaman biraz savurganlık yapmak ve özellikle söz konusu kılavuzlar elektrik güvenliği ile ilgiliyken kılavuzlarında birkaç kelimeyi şımartmak için bütçelerini (veya pazarlamalarını) öldürmeyecektir . Sümerler 5000 yıl önce bir sebepten dolayı yazmayı icat ettiler ve bunun nedeni, bazen, kil (veya kağıt) üzerine karikatür çizerek net ve kolay bir şekilde ifade edemediğiniz bazı şeyler olmasıdır.

Yine de, bu tür talimatları deşifre etmeye alışkın olmak, bu resim bulmacasını sizin için çözmeme izin verin ve talimatların içermesi gereken "eksik altyazıları" sağlayın. Açıklık için, bu paneli panelden yapacağım ve her paneli açıklamasının üstünde vurgulayacağım:

Panel 1

Panel 1

Bu ışık bağlantısını doğrudan tavandaki bir delikten gelen kablolara (sizin durumunuzda olduğu gibi) veya tavan yüzeyi boyunca uzanan bir kablo kullanarak (örneğin, olmayan bir yere monte etmek istiyorsanız) takabilirsiniz. uygun bir erişim deliği mevcuttur).

Önceki durumda, bu sayfadaki talimatları izleyin ; ikinci durumda, bunun yerine bir sonraki sayfadaki talimatları izleyin . (Küçük ok ve sayfa çevirme simgesinin anlamı budur. Muhtemelen buradaki talimatlarla ilgili en kafa karıştırıcı kısımdır.)

Panel 2 (sol sayfa = doğrudan ek)

(Lambayı doğrudan tavandan gelen kablolara taktığınız için, bunlar izlemeniz gereken talimatlardır.)

Panel 2, sol sayfa

Lambayı asmak için tavana bir montaj kancasına ihtiyacınız olacaktır. Sadece kablolardan asmayın! Kendi kancanızı takmanız gerekiyorsa, sağlam bir şekilde takıldığından (örn. Sadece çürük bir lif levha tabakasına değil, bir destek kirişine delinmiş) ve lambanın ağırlığını taşıyacağından emin olun.

(Senin durumda, belki mevcut montaj parçasına uygun bir kanca takmak mümkün, ama onu kaldırır ve bir kanca ile değiştirmek için daha iyi olduğunu tavana doğrudan ataşeler.)

Resim, lambayı kancadan asmak için kullanılacak doğru deliği göstermektedir. Diğer delikleri kullanmayın; lambanın ağırlığını düzgün bir şekilde taşımayabilirler!

Panel 3 (sol sayfa = doğrudan ek)

Panel 3 (sol sayfa)

Ardından kabloları konektör bloğuna takmanız gerekir. Talimatlar aslında bundan bahsetmese de (en azından bu sayfada değil), öncelikle armatürün gücünü , tercihen ana devre panelinde kapatmalı ve bunu bir voltaj test cihazı ile doğrulamalısınız. Ayrıca, ışık üzerinde çalışırken kimsenin yanlışlıkla gücü tekrar açamadığından emin olun.

Talimatların açıkça bahsetmediği başka bir şey, sizin durumunuzda, ilk önce mevcut olan lamba ile birlikte mevcut "şeker küpü" vida konektörünü çıkarmanız ve sadece kabloları (fotoğrafınızda siyah ve kahverengi) bırakmanız gerektiğidir. tavandan çıkıyor.

Kabloları konektöre takmak için konektördeki külbütör anahtarına basın, kablonun çıplak ucunu deliğe sokun ve anahtarı bırakın. Telin içeri girip girmediğini kontrol etmek için hafifçe çekiştirmek isteyebilirsiniz. Sonra bunu diğer tel için tekrarlayın. ("2x" muhtemelen bu demektir.)

Gerçek elektrik işleri bu noktada yapılmalıdır. Daha sonra sayfa 13'e geçmeniz istenir, ancak bize bu sayfanın taranmasını göstermediğiniz için ne söylemesi gerektiğini söyleyemem. ( Aynı lambanın başka bir versiyonu için bulduğum bu montaj talimatları gibi bir şey varsa , muhtemelen abajurun montajı ile ilgilidir.)

Not: IKEA talimatlarında, siyah tel (konektördeki üst deliğe doğru gösterilen) canlıdır ve beyaz tel (alt deliğe giden) nötr, örneğin PDF'nin 4. sayfasında gösterildiği gibi manuel I yukarıda bağlantılı. Sen mesela danışabilirsiniz RedGrittyBrick ile bağlantılı Wikipedia sayfasını dışarı renk araçları yaşadığımız bulmak ve hangi dünyanın sizin de nötr anlamına gelir. Kablolar değiştirilse bile lamba çalışır , ancak bunu yaparken ampulü değiştirirken ampul soketinin içine yanlışlıkla dokunursanız, şok almanız biraz daha kolay olabilir, bu nedenle doğru şekilde takılması önerilir.

Bu arada, fotoğrafınıza ve Wikipedia'da listelenen çeşitli renk kombinasyonlarına bakıldığında, 1) Avustralya veya Yeni Zelanda'da yaşıyorsanız, 2) kahverengi tel canlı olan ve 3) mevcut çıplak ampul soketinizin yanlış yönde bağladılar. Yine de bu sadece bir tahmin.


Tamlık için, sağ sayfada gösterilen alternatif kurulum adımlarına da kısa bir açıklama ekleyeyim:

Panel 2 (sağ sayfa = dolaylı ek)

Panel 2 (sağ sayfa)

Lambayı yüzeye monte bir güç kablosuna takmak istiyorsanız, önce plastik koni içindeki kablo için bir çentik kesmeniz gerekir. (Bu şey için doğru adın ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yok.) Aksi takdirde tavana yaslanmayacak ve çirkin görünecek.

Panel 3 (sağ sayfa = dolaylı ek)

Panel 3 (sağ panel)

Daha önce olduğu gibi, lambayı tavandaki bir kancadan asmanız gerekecektir. Kanca için doğru deliği kullandığınızdan emin olun.

Panel 4 (sağ sayfa = dolaylı ek)

Panel 4 (sağ panel)

Güç kablosunun konektör bloğundan yanlışlıkla yırtılmadığından emin olmak için, konektör aksamındaki resimde gösterildiği gibi iki delikten geçirin. (Ne için olduklarını en That, siz olduğunuz değil bunları kullanarak kancadan lambayı asmak gerekiyordu.) Önceki sayfada gösterildiği gibi Sonra konektörünüze canlı ve nötr tellerin çıplak uçlarını takın.


Harikasın. Başka ne diyebilirim? Bir milyon teşekkürler
Teusz

@Ilmari Karonen: Bir görüntünün alanlarını vurgulayan grafikler için hangi aracı kullandığınızı merak ediyorsunuz. Photoshop gibi araçların bunu mümkün kıldığını biliyorum, ancak bunun için özel olarak yapılmış bir araç kullandınız mı? Değilse, zaman geçirdiğinizden çok etkilendim.
DaveBurns

@DaveBurns Katmanları destekleyen herhangi bir boya programında yapılması oldukça önemsizdir. Bunun için Paint.NET (ücretsiz yazılım) kullandım , ancak GIMP (ücretsiz yazılım) veya Photoshop (ücretsiz değil) de bunu yapardı. Yeni bir katman oluşturun, karışım modunu "çarpın" olarak ayarlayın, kırmızı bir dikdörtgen çizin ve dışını gri ile doldurun.
Ilmari Karonen

12

Ben büyük bir zaman filmiyim

En iyi oğlunuzla baş etmesini isteyin . ☺

Benden beklenenden şaşkınım.

Işık uydurma görünüşe göre tavanda bir kanca gerektirir.

resim açıklamasını buraya girin

Elektrik çarpması riski altında mıyım?

Evet. ⚡

Mavi veya siyah kabloyu hangi deliğe koyduğumun önemi olmadığı doğru mudur?

Genel olarak, basit AC lambalar her iki şekilde de çalışacaktır.

Bununla birlikte, özellikle kolye bağlantı parçaları için, yaşam için uygun rengi kullanmak daha güvenlidir. Sarkıt kablonun üst kısmındaki kabloları değiştirirseniz, daha sonra askılı kablonun altında çalışan birini ölümcül bir şekilde karıştırabilirsiniz. Bu küçük bir risktir, ancak daha güvenli bir şey yapmak kolay olduğu için yapmanız gerekir.

Kablo renkleri için Wikipedia'ya bakın , bunlar ülkeden ülkeye değişir ve zamanla değişir.


2
Uluslararası düşünmek için +1, en iyi uygulamaları önermek ve iyi şakalar 😊 sadece öneri ikinci mermi noktanızda genişletmek olabilir, belki de bahsettiğiniz test cihazı türüne bir bağlantıyla?
Ken Bellows

Tavan "kanca" istediğinizi sanmıyorum. Halkaları gerilmeyi azaltmak için olan plastik plaka, bağlantı kutusuna monte edilen standart bir metal çapraz çubuğa bağlanmalıdır.
Carl Witthoft

2
Mevcut ışığı açmak, sonra kapatmak, sonra ana paneldeki gücü kapatmak, sonra ışığı tekrar açmanın bir etkisi olmadığını iddia etmek yeterli değil mi?
njzk2

1
@ njzk2 Ampul o anda arıza yapmayı seçerse?
James Thorpe

5
Testle ilgili notları ayrı bir soruya ve yanıta taşıdım çünkü: 1) çok uzun. 2) daha genel bir ilgi alanı olabilir. 3) Diğer insanlar da bu konuda genel cevapları daha kolay yazabilirler. @kenbellows
RedGrittyBrick

2

Bu basit bir iş, ancak elektrikle uğraşacak bir şey yok. İşleri doğru yapmazsanız, ölüme, yangına neden olabilir veya onarımlara çok para harcamanız gereken noktaya zarar verebilirsiniz. Dünyanın bazı yerlerinde bunu yapmak aslında yasa dışıdır, bu nedenle yerel yasalarınızı kontrol etmek istersiniz.

Doğru önlemleri alır ve doğru araçlara sahip olursanız, denemeniz için hiçbir neden yoktur. Yapmanız gereken ilk şey, o aydınlatma döngüsünün devre kesicisini kapatmak, böylece üzerinde güvenle çalışabilirsiniz. Bunlar umarım etiketlenir, ancak eğer eleme işlemi ile bunu yapamazsanız - Işığı açarsınız ve kesicileri birbiri ardına kapatır ve her birinden sonra ışığı kontrol edersiniz. Kesiciyi kapattığınızda ışık sönerse, ışık kaynağını kontrol eden kesicidir. Etiketlenmiş olsa bile etiketlemenin doğru olduğundan emin olun!Hayatınızın buna bağlı olduğu için başka birinin işi doğru yaptığına güvenmeyin. Hangi kesicinin ışık kaynağını kontrol ettiğinden emin olamıyorsanız, bir uzman alın. Anahtarın duvarda kapalı tutulması güvenlik için yeterli değildir.

Alet bakımından, elektrik kablolarını eski armatürden ayırmak için küçük uçlu düz tornavidaya ve onu tutan şeylerden kurtulmak için ihtiyacınız olan her türlü araca ihtiyacınız vardır. Yeni armatürü tavana sabitlemek için araçlara da ihtiyacınız olacak, bunun nasıl çalışacağını resimden söylemek zor. Elektrik telleri yeni armatürün içine doğru itilir, böylece bunun için aletlere ihtiyacınız olmaz.

Başlamadan önce mevcut kurulumun fotoğraflarını çekin ve daha sonra ihtiyacınız varsa orijinal kurulumu geri yükleyin.

Mevcut kurulumunuzdan gönderdiğiniz resme bakarsanız, terminal bloğu, yani çikolata bloğu adı verilen beyaz bir kare içine giren 4 renkli tel görebilirsiniz. İngiltere veya Avrupa'da bulacağınız bir düzene benziyor. Terminal bloğunun amacı, elektrik kaynağından gelen ışık tellerine telleri birleştirmektir. Bu işi yapmak için (kesiciyi kapattıktan sonra) elektrik kaynağına giden 2 kabloyu tutan vidaları gevşetin ve dışarı çekin. Onları dokunmamaya çalışın yoksa evinizin koruma sistemini (eğer varsa) takabilirsiniz ve tüm ev kararır. Eski armatürün bağlantısı kesildikten sonra tavandan çıkmanız gerekir.

Şimdi eski armatür bitti, yenisini almanız gerekiyor. Elektrikle bağlamadan önce tavana nasıl tutturulacağını anlarım, eğer armatürü genellikle aynı anda tutmak zorunda kalmazsanız, elektriğe bağlamak çok daha kolaydır. Bağlandıktan sonra, çok basit olan elektriği bağlamaya hazırsınız. Elektrik kablolarınız Birleşik Krallık standardıysa, kırmızı tel canlı tel ve siyah nötrdürtel. Ikea genellikle fikstürlerini canlı olarak L ve N'yi tarafsız olarak etiketler. Plastik bir armatür olduğu için bağlanacak topraklama kablosu yoktur. Tek yapmanız gereken kırmızı teli, talimatlara göre fikstürün üzerindeki N'ye ve siyahı N'ye itmektir. Tel bükülürse (yani, bir katı tel yerine çok sayıda küçük telden oluşur), kırmızı ve siyah arasında dokunaklı tel olmadığından emin olun.

Bunu yaptıktan sonra test etme zamanı. Anahtarı duvardan kapatın, armatüre bir ampul takın, ardından devre kesiciyi tekrar açın. Hemen kapanırsa, bir şeyler ters gitti, büyük olasılıkla kırmızı ve siyah kablolarınız bir yere veya arızalı bir armatüre dokunuyor. Bu durumda kesiciyi kapalı tutun ve sonra geri dönüp işinizi üç kez kontrol edin ve sorunları giderin. Eğer kesici yanık kalırsa yukarı çıkın ve düğmeyi duvarda açın ve (umarım) ışık yandığında sıkı çalışmanızı ödüllendirin. Çalışırsa, geri dönüp kesiciyi kapatabilirsiniz, sonra armatürü tamamen koyabilir, kapağı takabilirsiniz, güzelleştirebilirsiniz, vb.

İşler düzgün gitmezse, geri çekilmek çok basittir. Kesicinin kapalı olduğundan emin olun ve ardından kırmızı ve siyah kabloları terminal bloğunun doğru parçalarına iterek (daha önce çektiğiniz resmi kullanın) ve sonra tekrar vidalayarak eski armatürü geri takın. Kesiciyi tekrar açmadan ve test etmeden önce telli tellerin kırmızıdan siyaha değmediğinden emin olun.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.