Temperli camda bir deliği kırmadan nasıl delebilirim?


10

Temperli camda bir deliği kırmadan nasıl delebilirim? Hatta mümkün mü? Delik sadece yaklaşık 1/4 "çapında olmalıdır, hiçbir şey çok büyük değil.


Temperli cam, endüstriyel lazerlerle kesilebilir (en azından ince şeyler; telefonlar için bu temperli cam ekran koruyucuları bu şekilde yaparlar), ancak DIY yapabileceğiniz hiçbir şey, hatta yerel cam dükkanınızın muhtemelen sahip olacağı bir şey. Büyük temperli cam ürünleri genellikle tavlama işleminden önce kesilir.
QuantumRipple

Bir lazer kesici, yüksek basınçlı su kesici veya sıcak çelik çubuk kullanır ve içinden bir delik eritirseniz ne olur? Ya her iki tarafın yüzeyini epoksi yapar ve epoksi ve camı delerseniz, böylece epoksi sağlam kalır?
Chloe

Herhangi bir kesme / delme işleminin, kesme işleminin başarılı olup olmadığına bakılmaksızın camı kırma riskini artıracağını merak ediyorum. Ya da en azından güç özelliklerini azaltmak.
Programcı

2
Bu adam dikkatlice deniyor, neler olduğunu görün: youtube.com/watch?v=qvRgklsm6so
Aaron Hall

Yanıtlar:


19

Yapamazsın. Temperli cam bile denenirse tamamen parçalanır. İçinde bir delik bulunan kesinlikle temperli camınız olması durumunda, temperleme işleminden önce delik veya başka bir şekillendirme yapılmalıdır.


Bunun cevap olacağı hissine kapıldım ... açıkladığınız için teşekkürler!
Programcı

6
Temperli cam, camın iç katmanı sertleştirilmiş dış katmanlar tarafından sıkıştırılacak şekilde işlemden geçirilir. Yüksek güçlü lazerler aynı anda buhar yüzeyinde buharlaşabilir ve sertleşerek camın iç tabakasını sıkıştırır (en azından ince cam levhalar için); ancak, muhtemelen elinizde bulunan herhangi bir teknik iç camın basıncını serbest bırakacaktır. Bu basınç salınımı hızlı olacak ve bir kırığa neden olacaktır; ve camın geri kalanı basıncını serbest bıraktıkça, kırık tüm iç tabaka parçalanana kadar yayılacaktır.
Edwin Buck

Bu üç saat önce çok yardımcı olurdu ...
George Mauer

9

Isı temperli camı kesemez veya delemezsiniz. Su jeti değil, lazer değil, sıcak iğne değil, su altında değil. Fizik, teknik değil. Temperli camı kesmek veya delmek için gizli bir formül yoktur.

Dikkatli olursanız kenar çalışması yapabilirsiniz, ancak bunu yaparken kenarı büyük ölçüde zayıflatıyorsunuz. Çok fazla cam çıkarmazsanız kırılmaz.

Eğer temperli camı kestiğinizi veya deldiğinizi düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz demektir.

Temperli cam, camın erime noktasına yakın ısıtılması ve daha sonra cam yüzeyin hızlı bir şekilde soğutulmasıyla yapılır. Cam sıcak olduğunda genişler, yüzeyi soğutduğunuzda sıcak merkez genişletilmiş halde kalırken büzülür. Bu, bir yüzey sıkıştırma tabakası ve gerginlikte bir orta tabaka ile sonuçlanır. Katmanlar arasındaki sınırı delerseniz, katı tabakanın olduğu yerde küçük bir cam küp yığınına sahip olacaksınız.

Temperli ve lamine camları yaşam için test ediyorum. Aslında, bunu yazarken, şu anda oturduğum yerden 150 metreden daha az olan temperli cam üreten yüksek hızlı bir temperleme hattı var.

Cep telefonlarında (vb.) Kullanılan ultra ince cam, çok sığ bir yüzey iyonu değişim işleminde kimyasal olarak temperlenir (camdaki yüzey sodyum iyonlarının potasyum iyonları ile değiştirilmesi iyon değişiminin bir örneğidir) ve camın aksine kesilebilir ısı temperli cam.

Kimyasal temperli cam normal pencerelerde, arabalarda vb. Kullanılmaz. Özel uygulamalarda kullanılır.


1
İyonizasyonla elde edilen kimyasal olarak güçlendirilmiş cam, ASTM tarafından temperlenmiş olarak kabul edilmez, çünkü tavlama, daha ince kırılma modellerine neden olan termal olarak temperlenmiş cam boyunca eşit olarak dağıldığı tavlanmış cama benzer şekilde kırılacaktır.
Steve Buzonas

4

Evet yapabilirsin. Bir deliği tam olarak kesemezsiniz, ancak nazik ve sabırlıysanız bir deliği ezebilirsiniz.

Bu paller , öğütülmüş camın öğütülmesini gösterir.

Bu sayfanın yaklaşık yarısında , "sammiesoo" daha önce kumlanmış ve öğütülmüş temperli camlara sahip olduğunu iddia ediyor.

Bu forumda ayrıca temperli otomotiv camının taşlanması için yöntemler tartışılmaktadır.

Bu yüzden cevap neredeyse "hayır", daha ziyade "buna değmeyebilir".


4
Bir kenarı zımparalamak bir deliği delmekle aynı şey değildir.
mustaccio

Bu kesinlikle doğru olsa da, bu farklılıkların alakalı olduğuna inanmak için hiçbir nedenim yok.
mHurley

2
@mHurley: biraz okuma yapın ve farklılıkların alakalı olmasının birçok nedeni olduğunu göreceksiniz: en.wikipedia.org/wiki/Prince_Rupert's_Drop
whatsisname

1

İlk yorumu yapacağım ve bunun mümkün olmadığını söyleyeceğim. Temperli cam kesilemez, çentiklenemez veya kumlanamaz. Aksi takdirde cam parçalanır. Laminat cam kesilebilir, temperlenemez.


0

Termal temperleme uygulanan cam kesilemez; ancak bir kez daha tavlanabilir.

Temperli cam, cam türüne bağlı olarak değişen 900F civarında bir fırında tavlanabilir. Oda sıcaklığına yavaş yavaş indirildikten sonra (~ 8 saat +), tavlanmış cam kesilebilir ve istenirse temperlenebilir.


Tanımladığınız şey, camı kesmek veya delmek için 'temperlemek' - ama sonra ne olacak? Onu yeniden
canlandıramayacaksın


@Steve Buzonas Fırından çok daha fazlasını gerektirir! Aşırı sıcak bir cam tabakasını desteklemeniz ve hava ile soğutmanız gerekir.
Technophile

@Technophile bir ev ortamında fırın kullanırken, bir çeşit taşa ısı transferi yoluyla soğutma yapmak yaygındır. Genellikle fırından çıkarıldıktan sonra camı oda sıcaklığına getirin.
Steve Buzonas

-5

Yapabilirsin. Evet, denenmişse temperli cam tamamen parçalanacaktır. Ancak kesinlikle ince ve sivri uçlu bir çelik iğne veya prob ucu kullanabiliyorsanız kullanabilirsiniz. Sonra camın arkasına sert bir tahta yerleştirerek kalemi hafifçe bir çekiçle hafifçe vurarak kullanmalısınız. Uzun bir süre sonra bir delik açabilirsiniz. Necdet Ekin


5
Hemen "Yapabilirsin" ve ardından "bu denenirse temperli cam tamamen parçalanacak" dediniz. Bu cevap şu anda yazıldığı gibi kendisiyle çelişmektedir.
Programcı
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.