Elektrikli el aletleri olmadan küçük bir kayayı nasıl parçalayabilirim?


8

Yaklaşık 2 feet uzunluğunda ve 1,5 feet çapında bir kaya / kayaya sahibim. Kaldırmak için çok ağır ve daha küçük parçalara ayırmak istiyorum. Elektrikli el aletleri olmadan, balyozla gitmenin yanı sıra iyi yöntemler var mı?


12
Bu kayayı bir kızakla parçalamak için ne kadar az iş gerektirdiğine şaşırabilirsiniz. Aynı noktada tekrarlanan vuruşlar taşı zayıflatacak ve siz fark etmeden dağılacaktır.
isherwood

2
Eğer mükemmel anlaşılabilir sen kaldırın ama bazı mahalle gençlere 20 $ (veya yeğenleri) vermek ve bunu kaldırmak mümkün olacak olamaz. Bazı googling ve matematik yaptım ve bu hacim kaya için, dünyadaki en yoğun kaya , bazalt bile sadece 844 lbs olurdu. Çoğu kayalar olacağını iyi bunun altında ve kesinlikle 3 erkek tarafından kolaylıkla belirlenebilecektir.
Zach Mierzejewski

3
Etrafında bir ateş yak, besle ve 3-4 gün yanmasına izin ver. Sonra üzerine soğuk su dökün. Bitti.
Speedy Petey

4
Tekrarlıyorum, yangın seçeneği tehlikeli olabilir - taşta sıkışmış su varsa (bazı türlerde diğerlerinden daha olasıdır) sıcak kaya parçaları ile şiddetli bir patlama olabilir. Bu kesinlikle kayayı daha küçük yapacak olsa da, insanlar ve mülkler için olumsuz sonuçlar doğurabilir.
Ecnerwal

21
Havalı görünüyor mu? Craigslist: serbest kaya.
Mazura

Yanıtlar:


13

Bir balyoz (veya daha küçük bir el kızağı) ve bir yıldız matkapla gidebilir ve daha sonra deliklere takozlar sürebilirsiniz (veya sabırlıysanız , delikleri su ile doldurun ve kışın donmalarına izin verin.) kaya bölmek için yuvarlak deliklerde kullanılmak üzere tasarlanmış özel kamalar ( tüyler ve kamalar onları bulur). https://en.wikipedia.org/wiki/Plug_and_feather

Kulak ve göz korumasını kullanmayı unutmayın.

Pratik ön ayaklarımızdan başka bir yaklaşım, sadece yoldan çıkmanız gerekiyorsa, 2-1 / 2 feet uzunluğunda, 2 feet genişliğinde ve 3 feet derinliğinde bir delik kazmak, sonra yuvarlamak ve gömmek olacaktır.

Ayrıca üzerinde veya etrafında bir şenlik ateşi inşa edebilirsiniz, ancak taş içinde su sıkışmışsa planlanandan daha heyecan verici olma potansiyeli vardır.


1
Tüy ve kama tekniği, bir taşı elle ayırmanın en iyi yoludur. Youtube'da bunun birçok örneği var. Bölünecek düzlemde bir delik çizgisi açmak için bir darbeli matkap kullanmanız gerekecektir. Sonra tüyleri ve kamaları takın. Sıkı olana kadar her birine dokunun. Her birine hafifçe vurarak yan yana çalışın. Zorlama. Sonunda, taşı bölmek için yeterli baskı olacak. Taşı sadece bir balyoz kullanarak kırmaya çalıştıysanız, sadece gözünüze uçmak için taş parçaları elde etmeyi başaracaksınız.
Jason Hutchinson

1
balyoz olmadan soru vardı
Ben Welborn

2
Hayır - "balyozla gitmenin yanı sıra?" soru buydu. Bir çekiç ve bir yıldız matkap ve bir çekiç, tüyler ve kamalar kullanmak, bir çekiçle dövmekten çok farklı bir süreçtir (yalnız.) Millet kavramı özlemiş gibi göründüğünden, bir yıldız matkabı kullanılan bir taş matkaptır çekiçle, elektrikli alet gerekmez.
Ecnerwal

9

Bunun gibi genişleyen bileşikler vardır: Önceden delinmiş deliklere dökülen ve kurudukça genişleyen, taşı (veya betonu) bölen Ecobust . Boulder'ınızda zaten çatlaklar olmadıkça elektrikli bir alet gerektirir, ancak akülü darbeli matkap yeterli olmalıdır.


elektrikli el aletleri olmadan (matkap gibi)
Ben Welborn

Hala iyi bir cevap, çünkü asker matkaptan daha fazla kırıcı çizgisi boyunca düşünüyor olabilir. Her durumda, bu cevap böyle bir ürünü hiç duymamış olan kişiler için yararlı olabilir.
Johnny

1
Delikleri oluşturmak için yıldız matkap (keski) ve ağır bir kaya kırıcı kullanılabilir.
Blackbeagle

8

Güzel görünen bir kayaysa veya belirli bir şekli varsa, Craig'in listesine ücretsiz bir öğe olarak yerleştirin. Bir garaja yol açmak için kaldırmam gereken dört adet 5 "Mavi Ladin ağacı listeledim. Hafta sonu bitti ve bir el kaldırmak zorunda kalmadım.


5
Yani, bonsai? :-)
Wodin

4

Elektrikli el aletleri veya balyoz olmadan:

İşte bir çekiç veya Yangın ayarının yanı sıra 10 seçenek ... hemen hemen her yazıda bahsedildi (daha spesifik olarak, en iyi sonuçlar için en az 300 lbs ahşap veya 100 lbs ahşap ve 20 lbs barbekü briketleri kullanın; gece boyunca yanmasına izin verin ve sonra (sabahları) üzerine 15-20 galon buz gibi su dökün.)

Seçenek 1 İçindeki delikleri açmak için termal bir mızrak kullanın veya yaklaşık 30 dakika içinde ayırın.

Seçenek 2 20 - 60 dakika içinde delik açmak veya delmek için bir oksiasetilen torç kullanın.

Seçenek 3 Güneşli bir günde iyi bir odak noktasına sahip büyük bir fresnel lens, 20 dakika ila 20 saat arasında herhangi bir yerde bir delik eritecektir.

Seçenek 4 Bir delik oluşturmak için yukarıdaki yöntemlerden herhangi birini kullandıktan sonra, deliğe siyah toz veya TNT yerleştirin ve patlatın (veya mustaccio tarafından belirtildiği gibi ecobust kullanın).

Seçenek 5 Bu kayayı kesmek için gazla çalışan bir beton testeresi kullanın (belki 10-30 dakika).

Seçenek 6 Kayayı çıkarmak için bir boğa dozer, arka çapa veya başka bir ekskavatör kullanın (20 saniye).

Seçenek 7 Kayayı lav haline getirmek için yaklaşık 80 lbs Thermite kullanın (yangın söndürücüyü hazır bulundurun).

Seçenek 8 Kayayı daha büyük bir kayaya fırlatmak için bir mancınık veya roket kullanın.

Seçenek 9 Topla vur.

Seçenek 10 Hava saldırısı yapın.


3
Seçenek 10 en iyi çağrı gibi görünüyor. Uçaklar hiç elektrikli el aletleri değildir. :)
Caleb Woodman

1
Bu saçma, elektrikli uçaklar!
Ben Welborn

1
Bu mu? Uçaklar artık sadece gazla çalışmıyor. Şimdi gücünü kaybet, muhtemelen uçağı kaybedeceksin. Özellikle de "tüm güç" ise. (Ya da havacılık deneyimim inanmamı sağlayacaktı.)
Caleb Woodman

1
20 saatlik sürekli güneş ışığının
ayarlanması

2
Emin olmak için tek yol, yörüngeden bunu Nuke
Korone

2

Bir levye kullanın ve bölümlerinin desteklenmemesi için altına başka bir kaya koyun. Şimdi balyozla birkaç kez vurun.

Eğer şanslıysanız, içinde bir çatlak olacak ve parçalara ayırabilirsiniz. Aksi takdirde bölümleri sondan çıkarabilirsiniz.

En kötü durumda, yukarıda açıklanan fiş ve tüyler yaklaşımını kullanın.

Başka bir teknik, kayanın üstüne büyük bir ateş (örn. Barbekü briketleri) yapmak, aşırı ısınmasına izin vermek ve daha sonra suyla yapmak, çatlamasına neden olmaktır.


1
balyoz olmadan soru vardı
Ben Welborn

Doğru ... dolayısıyla ısı çatlaması kullanma önerisi.
gbronner

1
Soru, balyozdan daha iyi bir cevap beklemektedir, kategorik olarak dışlamamıştır. Ön bahçemden bir kayayı (bundan daha küçük, ama çöpçünün alamayacağı kadar ağır) avladığımda, yaptığım bu oldu - altına bir kaya almayı başardım. Desteklenmeyen kısımdaki 6. darbe ve parçalandı.
Loren Pechtel

0

Üstte lastik bir koruyucu bulunan bir keski edinin (daha fazla temas noktası ve kendinize daha az vurma şansı.) Bu keski lastik bir tokmak veya kaldıraç sağlayan, sert uçlu bir nesne ile vurmaya devam edin. Keski eğimli düzleminin doğası gereği, ileri hareket kayanın çatlamasına ve iş uçlarının kenarları boyunca bölünmesine neden olacaktır. Kayanın türüne bağlı olarak, yakında keskiyi elinizin yardımı olmadan yeterince tutacak kadar geniş bir alana sahip olacaksınız.

Şimdi daha önce kullandığınızdan çok daha büyük bir kuvvet uygulamak için büyük ekipmanınızı (potansiyel olarak bir kızak) kullanın (koruyucu ekipman ve her iki elinizi kullandığınızdan emin olun) ve harika bir büyük bölünme veya en azından kayanın yapısal bütünlüğü. Bu işlemi gerektiği kadar tekrarlayın. Bu sayede, yakacak odun bölmek için balta ile bir kama kullanmak gibi, küçük bir masrafla, kayayı daha sonra alınabilecek küçük parçalara bölebilirsiniz.

İşi sizin için yapmak için eğimli bir düzlem kullanmanın cazibesini fark edeceksiniz, yaralanmaları ve potansiyel olarak daha büyük masrafları önleyeceksiniz.


0

Kızak çekiçiniz, elektrikli aletleriniz yok ve almak için çok mu ağır? Bu size patlama gerektirmeyen veya patlamayan sıfır seçenek sunar. Muhtemelen mümkün olmayan, ellerinizi alan birinin yanı sıra, yeterli bir delik kazmak ve gömmek için en basit çözüm bana öyle geliyor.


-1

Bunu yapmak güvenli bir yerdeyse, etrafına ateş yak. Çok ısınmasına izin verin. Üzerine buzlu su dök. Paramparça olacak.

Kaynak: Babam bir çiftçiydi ve bunu uzun zaman önce söyledi.


Veya görünüşe göre ateş kontrolü dışında suya bile ihtiyacınız olmayabilir. youtube.com/watch?v=pslnI0IPEc8
TecBrat

Kendinizi öldürmek ve evinizi yok etmek için iyi bir yol, ama başka türlü harika bir fikir.
Yörüngedeki Hafiflik Yarışları

"Güvenli bir yerde ise ..."
uyarısını ekledim

"Güvenli yer" tanımlamanız gerekir. Cevabınız, oldukça sorumsuz görünen patlama riskinden bile bahsetmiyor.
Yörüngedeki Hafiflik Yarışları

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.