Camdan yapılmış bir çatı uygulanabilir mi?


10

Şimdiye kadar tek katlı bir ev inşa edeceksem bunu yapardım. Bütün çatıyı camdan yapardım (bir sera gibi). Bu cam çatı, ikisi arasında 20 cm kadar olan çift camdan yapılacaktır. Bu alanda, evin içindeki sıcaklığın çok yükselmesi durumunda güneş ışığını durduracak çok karanlık bir perde olacağını hayal ediyorum (İskandinavya'da yaşıyorum, bu yüzden yılda birkaç ay böyle olacak) . Çatının bölümlerini açarak camlar arasındaki boşluktaki havalandırmayı kontrol etmek mümkün olacaktır.

Bunun olumlu etkileri:

  • Geceleri yıldızları yataktan izlerken
  • Perdeler uzaktaysa, bütün gün dışarıda gibi hissetmek
  • Daha az aydınlatma ihtiyacı

Bunu yapmanın nedenlerinden biri, ışığın İskandinavya'da kış aylarında değerli bir şey olmasıdır.

Burada ne eksik? Neden böyle bir evi hiç duymadım (kötü araştırma?)?


7
Yapmaya değerse, aşırıya kaçmaya değer. Check out Akıllı Glass .
Tester101

Karlı bir bölgede yaşıyorsanız, görmek için çatıyı kürekle atmanız gerekir.
Tester101

@ Tester101 Bağlantı için teşekkürler. Orada resim kesinlikle iyi görünüyor, yine de bunu çatıda cam pencereler olarak düşünürdüm, ama ne demek istediğime yakın. Kar ile ilgili olarak, ışığı durdurmak için kar düşünmek oldukça zordur, bu nedenle karanlık sonbaharları ve kışları üstte birkaç cm karla bile aydınlatabilir.
David

11
Artık taş atamayacaksınız.
Freiheit

1
Tek kelime, dolu ...
Fiasco Labs

Yanıtlar:


18

Tavanlar boyunca diğer yüzeylerden daha fazla ısı kaybedersiniz (çünkü sıcak hava ona dokunur ve iyi konveksiyon akımları nedeniyle).

Camın yalıtım değeri çok düşüktür. ABD açısından, tek bir cam bölme R-1 iken, birçok ev duvarı R-20 ve tavan R-30'dur. R-60'da süper çatılar gördüm. Üç camlı cam bile sadece R-3'tür; içerideki inert gazlar yardım eder, ancak zamanla sızarlar; içinden bir perde geçirmek istiyorsanız muhtemelen iyi bir mühür elde edemezsiniz.

Gün boyunca güneşlenme evinizi tavandan ısıtacaktır (muhtemelen dünyanın bir kısmında bile çok fazla), ancak geceleri sadece ısı kaybettiğinizde, gerçekten hissedeceksiniz. Sıcak kalmak için çok fazla enerji kullanacaksınız.

Aynı zamanda çok pahalı olurdu. Pencereler genellikle bir evde pahalı bir özelliktir. Eğimli pencereler güvenlik için temperlenmelidir, bu da onları daha pahalı hale getirir. Ve sen büyük bir alandan bahsediyorsun.

Özellikle çatılar oldukça sert dövülüyor; Buradaki standart çatılar (asfalt zona) yaklaşık 20 yıl sürüyor.

Bu arada, çatınıza fotovoltaik paneller koyma fırsatını kaybedersiniz.

Ancak, daha az iddialı bir yaklaşımla aradığınız şeylerin çoğunu elde edebilirsiniz.

  • Küçük güneş tüpleri boyutları için büyük miktarda ışık getirir.

  • Yatağınızın üzerindeki bir ışıklık, rahatça yıldız oynayabilmenizi sağlar. Geniş görüş açısı için yatağınızı yukarı kaldırın.

  • Dışarıda daha fazla zaman geçirin.


Yazın ısı kazanımı aşırı olacaktır (bu nedenle seralarla ekstra önlemler almalıyız) ve kışın ısı kaybı da Jay'in konuştuğu nedenlerden dolayı oldukça yüksek olacaktır. Güneş tüpleriyle git, aydınlatılmış tahtımı seviyorum. Banyo eskiden karanlık bir delikti, yaz aylarında, nadiren sabahın erken saatlerinden gece geç saatlere kadar ışıkları açmak zorunda kalıyoruz. 17 "lümen çıkışı oldukça fenomonaldir.
Fiasco Labs

6

Evil Greebo'nun belirttiği gibi, kesinlikle birçok ticari binada yapılır. Buna iyi bir örnek, cam tavanlı merkezi bir atriyuma sahip Mall of America'dır.

Bu cam çatı, kışın tüm binayı ısıtmak için yeterli ısı kazanımı sağlar (üretilen tüm vücut ısısının da yardımıyla ...):

Minnesota'nın soğuk kışlarına rağmen, sadece alışveriş merkezinin girişleri ve yer altı alanları ısıtılır. Isı, Nickelodeon Evreninin üzerindeki ışıklıklardan içeri girebilir.

http://en.wikipedia.org/wiki/Mall_of_America

Tüm bunlar, MoA çatısı genel olarak düz olmasına rağmen, cam bölmelerinin yağmur ve kar akışını idare etmek için doruğa ulaştığı anlamına gelir. Camın kendisi yükü taşıyamayacağından, bazı türden büyük bir destek ızgarası olmadan düz bir cam çatı inşa etmenin bir yolunu bulacağınızı sanmıyorum.

Bunu yapan bir evi hiç duymadığımdan emin değilim. Yüzyılın büyük evlerinde cam seralar / solaryumlar vardı. Bir örnek:

James J Tepesi Evi

http://www.mnhs.org/places/sites/jjhh/

Ve daha modern konut ölçeğinde, her türlü sera sistemi, güneş ışığı vb.

Maliyetin dışında tam cam bir çatı görmemenizin ana sebebinin pratik olmadığını hayal ediyorum. Güneş ışığı önemlidir, ancak tam bir çatı göze batan miktarda güneş ışığı olacaktır. Tüm gün kapılarda güneş kremi ve güneş gözlüğü takmanız gerekir. TV izlemeyi zorlaştırıyor. ;)

Ayrıca, birçok iklimde, yaz aylarında ısı kazanımı ve / veya kışın ısı kaybı pratik değildir.

3/4 sezon sundurma / sera inşa öneririz. Bu, istediğiniz zaman orada uyumak için seçenek sunar, ancak tüm evin tam bir çatısına bağlı değilsiniz.


3

Bunu yapabilirmisin? Kesinlikle. Ticari binalarda her zaman cam çatılar vardır.

Bununla birlikte, her aşamada böyle bir çatı için son derece yüksek bir fiyat ödeyeceğinizi umuyorum. Mimar ücretleri tek başına bu bir standart değil, çünkü oldukça kuruş değil.


3

Seralarda cam çatılar var. Bununla birlikte, kar yüklerini dökmek için dik eğimli çatılar da vardır; bu, daha fazla malzeme kullanımı ve onu inşa ederken bir meydan okuma anlamına gelir. Ve kışın ısıtma ÇOK pahalıdır. Bu yüzden teknik olarak uygulanabilir, ancak muhtemelen bir yaşam alanı için pratik değildir.

Katmanlar arasına bir perde koymak sorun çıkarmaktadır. Er ya da geç kırılacak ve sonra erişim elde etmeniz gerekecek.

Ancak, istediğinizi yapmak için tam bir cam tavana ihtiyacınız yoktur. Işıklıklar ve büyük pencereler aynı avantajların çoğunu sağlayabilir. Evimde iki duvar boyunca pencereli bir oda, artı tonozlu bir çatıda dört büyük çatı penceresi var. Yıldızları ışıklıklardan görebiliyorum, dışarıyı büyük pencerelerden hissedebiliyorum ve pencereler güneye ve batıya baktığı için güneş doğduğunda orada iyi ışık alıyorum. Öğleden sonra oldukça ısınıyor, ancak ışıklıkların açılması buna yardımcı oluyor. Sadece birkaç ışıklıkın ne kadar fark yarattığına şaşıracaksınız.

Uyku tulumunuzda uzanabileceğiniz küçük bir güverte de olabilir. ;)


2

Bir zamanlar cam çatılı bir evde yaşadım. Hala özlüyorum. Yıldızlara, aya ve ağaç tepelerine bakarak uykuya dalmayı severdim. Güneş de harikaydı. Ve nadir durumlarda biz kar vardı şaşırtıcı oldu! Dağınık beyaz Eskimo ışık - muhteşem! Oh ama pratik değildi ... kışın çok soğuk, yazın çok sıcak. Bu, havanın gerçekten çok ılımlı olduğu Kanada'nın ılıman batı kıyısındaydı. Bazen fırtınalı olduğunda güvenliği de merak ettim. Diğer sorun çatı ... oldukça rahatsız edici ve henüz gerekli temizlik oldu. Bu yüzden, bu sorunların ötesine geçecek bir yol görürseniz lütfen bize bildirin. O çatı için hala çamım !!


2

2010 yılında doğu Long Island NY'daki evimizin arkasına 300 metrekarelik bir sunroom ekledik. Çatı dahil tüm cam ve uçak sınıfı alüminyumdur. Cam, gökdelen dereceli cam sandviç argon gazıdır. Cam, kendi kendini temizleme için titanyum ve UV ve ısı kontrolü için diğer 9 madde ile emprenye edilir. Çatının çoğu, ekstra gölge için görünür şekilde renklendirilmiştir. Hiçbir yapıştırıcı tabakası sadece moleküler difüzyon kullanılır. Bu bir anlaşma kırıcı olurdu. Sonuç olarak, başka bir cevaplayıcı gibi, artık onsuz başka bir evde yaşayamayacağımı biliyorum. Solaryumumuz aslında bu evi satmayı düşünmemi engelliyor. Bizim için ısıtma iyi bir sürpriz oldu. İlk başta bir HVAC'a ihtiyacımız olacağını düşündük, ancak Blizzardy kış gecelerinin en kötü senaryosu, tam evdeki odun sobasına ek olarak Costco'dan iki elektrikli alan ısıtıcısıyla karşılandı. Ana evin ve bir pencerenin sürgülü arka kapısı solaryuma açılır, böylece her ikisinden de ısı transferi teşvik edilir.

Geceleri yıldızlar harika ama benim şeyim yağmur. Çocukluğumdan beri her zaman yağmurun yüzeyinin sesini sevdim. Ama hiçbir şey bu 300 metrekarelik cam çatıya çarpan yağmurun sesiyle karşılaştırılamaz. Ayrıca boncuklar ve akarken oluşturduğu görsel gösteri yatıştırıcıdır. Gök gürültüsü ve şimşek fırtınaları sadece bizim için şovu geliştiriyor. Bir hamak veya hamak sandalyesi şarttır. Özledim, oda alanına girmeyen özenle zayıflatılmış bir tasarım ev sineması kurmamı sağladı. Bu yüzden odayı 'soluk ay ışığı' altında arka bahçe konser performanslarını (Sting, Adele, Andrea B. vb.) Görüntülemek için kullanabiliriz. Odada ana aydınlatma var ama nadiren kullanılır. İkinci katta, tüm arka bahçeyi ve cam tavandan solaryumu aydınlatan bir arka bahçe spot ışığı vardır. Çok daha yumuşak ve son derece keyifli bir atmosfer sağlar. Bitkiler karımın bir şey yani odanın dörtte biri orman, bu yüzden sanırım bu beni Tarzan yapar. Oda, alanın bir tarafında büyük bir veranda örgü tarzı kesit ve diğer tarafında dört sandalye ile küçük bir yemek köşesi ile döşenmiştir. Zemin, konfor için büyük bir ısıtmalı Auskin yün halı ve yemek köşesinin altında büyük bir yuvarlak halı ile döşenmiş porselen. Dikey cam duvarların hepsinde, gerektiğinde ısı tutmaya yardımcı olan termal perdeler asılıdır ve hala ana evi kapatabiliriz, ancak hiç yapmadık. Ancak eminim bizim ısıtma faturası öncekinden biraz daha yüksek, ama çok ince bir nokta koymak değil ... Umrumda değil! Kulağa kötü geliyor biliyorum ama bu noktada biz sadece çengeliz. Bitkiler karımın bir şey yani odanın dörtte biri orman, bu yüzden sanırım bu beni Tarzan yapar. Oda, alanın bir tarafında büyük bir veranda örgü tarzı kesit ve diğer tarafında dört sandalye ile küçük bir yemek köşesi ile döşenmiştir. Zemin, konfor için büyük bir ısıtmalı Auskin yün halı ve yemek köşesinin altında büyük bir yuvarlak halı ile döşenmiş porselen. Dikey cam duvarların hepsinde, gerektiğinde ısı tutmaya yardımcı olan termal perdeler asılıdır ve hala ana evi kapatabiliriz, ancak hiç yapmadık. Ancak eminim bizim ısıtma faturası öncekinden biraz daha yüksek, ama çok ince bir nokta koymak değil ... Umrumda değil! Kulağa kötü geliyor biliyorum ama bu noktada biz sadece çengeliz. Bitkiler karımın bir şey yani odanın dörtte biri orman, bu yüzden sanırım bu beni Tarzan yapar. Oda, alanın bir tarafında büyük bir veranda örgü tarzı kesit ve diğer tarafında dört sandalye ile küçük bir yemek köşesi ile döşenmiştir. Zemin, konfor için büyük bir ısıtmalı Auskin yün halı ve yemek köşesinin altında büyük bir yuvarlak halı ile döşenmiş porselen. Dikey cam duvarların hepsinde, gerektiğinde ısı tutmaya yardımcı olan termal perdeler asılıdır ve hala ana evi kapatabiliriz, ancak hiç yapmadık. Ancak eminim bizim ısıtma faturası öncekinden biraz daha yüksek, ama çok ince bir nokta koymak değil ... Umrumda değil! Kulağa kötü geliyor biliyorum ama bu noktada biz sadece çengeliz. Oda, alanın bir tarafında büyük bir veranda örgü tarzı kesit ve diğer tarafında dört sandalye ile küçük bir yemek köşesi ile döşenmiştir. Zemin, konfor için büyük bir ısıtmalı Auskin yün halı ve yemek köşesinin altında büyük bir yuvarlak halı ile döşenmiş porselen. Dikey cam duvarların hepsinde, gerektiğinde ısı tutmaya yardımcı olan termal perdeler asılıdır ve hala ana evi kapatabiliriz, ancak hiç yapmadık. Ancak eminim bizim ısıtma faturası öncekinden biraz daha yüksek, ama çok ince bir nokta koymak değil ... Umrumda değil! Kulağa kötü geliyor biliyorum ama bu noktada biz sadece çengeliz. Oda, alanın bir tarafında büyük bir veranda örgü tarzı kesit ve diğer tarafında dört sandalye ile küçük bir yemek köşesi ile döşenmiştir. Zemin, konfor için büyük bir ısıtmalı Auskin yün halı ve yemek köşesinin altında büyük bir yuvarlak halı ile döşenmiş porselen. Dikey cam duvarların hepsinde, gerektiğinde ısı tutmaya yardımcı olan termal perdeler asılıdır ve hala ana evi kapatabiliriz, ancak hiç yapmadık. Ancak eminim bizim ısıtma faturası öncekinden biraz daha yüksek, ama çok ince bir nokta koymak değil ... Umrumda değil! Kulağa kötü geliyor biliyorum ama bu noktada biz sadece çengeliz. Zemin, konfor için büyük bir ısıtmalı Auskin yün halı ve yemek köşesinin altında büyük bir yuvarlak halı ile döşenmiş porselen. Dikey cam duvarların hepsinde, gerektiğinde ısı tutmaya yardımcı olan termal perdeler asılıdır ve hala ana evi kapatabiliriz, ancak hiç yapmadık. Ancak eminim bizim ısıtma faturası öncekinden biraz daha yüksek, ama çok ince bir nokta koymak değil ... Umrumda değil! Kulağa kötü geliyor biliyorum ama bu noktada biz sadece çengeliz. Zemin, konfor için büyük bir ısıtmalı Auskin yün halı ve yemek köşesinin altında büyük bir yuvarlak halı ile döşenmiş porselen. Dikey cam duvarların hepsinde, gerektiğinde ısı tutmaya yardımcı olan termal perdeler asılıdır ve hala ana evi kapatabiliriz, ancak hiç yapmadık. Ancak eminim bizim ısıtma faturası öncekinden biraz daha yüksek, ama çok ince bir nokta koymak değil ... Umrumda değil! Kulağa kötü geliyor biliyorum ama bu noktada biz sadece çengeliz.


1

İşte harika bir fikrin harika bir uygulamasının harika bir videosu: Ya onu aşırıya götürür ve tüm evinizi bir seraya sarırsanız?

Aile Stockholm hava ısınmak için seraya ev sarar (youtube)

Stokholm ilinin yıllık ortalama sıcaklığı -3'dır. Marie Granmar ve Charles Sacilotto için, evlerini örten sera sayesinde çok daha sıcak olabilir.

Sacilotto, “Örneğin Ocak ayının sonunda dışarıda -2 ° C ve üst katta 15 ila 20 ° C olabilir” diye açıklıyor. 1974'te ilk Naturhus'u (Doğa Evi) tasarlamaya başlayan mimar Bengt Warne ile ilişkisi sayesinde bir serada ev inşa etmeye ilham verdi.

Başlangıçta Sacilotto tamamen yeni bir Naturhus inşa etmek için boş bir yer aradı, ancak sonunda Stockholm takımadalarındaki eski bir yaz evine yerleşti. Warne'nin tasarımını kullanarak küçük yazlık evi ve ek olarak 4 milimetrelik camı kapladı. Seranın ayak izi evin neredeyse iki katıdır ve etrafı saran bir bahçe için bol miktarda yer bırakır ve balonun içinde bir Akdeniz iklimi olduğu için, çift artık İsveç için atipik ürünler üretmektedir (örneğin incir, domates, salatalık) .

En sevdiğim nokta cam kaplı çatı güvertesi. Artık bir çatıya ihtiyaç duyulmadığından, çift onu kaldırdı ve şimdi güneşlenmek, okumak veya oğullarıyla salıncaklar ve bisikletlerde oynamak için geniş bir alana sahip.


Ve burada seralarda temeline dayanmaktadır bazı farklı 'doğa evleri' için iyi bir google arama olduğunu google.com/search?q=bengt+warne+naturhus&tbm=isch
Rick


0

Peki ya son derece zengin ya da çok zeki bir mühendis olursanız ve bunu yaparsanız, burada kendiniz bunu nasıl öneriyorum.

Yapısal olarak konuşan Alüminyum oksinitrür veya AlON, bilim tarafından bilinen en iyi şeffaf camdır. Alüminyum, oksijen ve azottan oluşan bir seramiktir. Camı alüminyumun gücüyle düşünün. Ordunun tek kitle üreticisi olması yeterince yeni ama onu üretmek oldukça kolay geliyor.

Termal olarak en berrak cam gibi maddeler en iyi vasat olacaktır, ancak birkaç katman arasında gerçekten iyi bir sızdırmazlık elde ederseniz ve daha sonra aralarında vakum oluşturmak için bir pompa kullanırsanız, iyi bir ısı yalıtkanına sahip olmalısınız, ancak bir izolatör .. MIT, şeffaf bir polimer film ile ortaya çıktı, güneş ışığını emen ve enerjiyi talep üzerine açığa çıkabilen kimyasal potansiyel enerji olarak depolayan pencere camı gibi birçok farklı yüzeye uygulanabilir. Bu kaplamayı cam çatı katmanlarına ve belki de sert bir ahşap zemine uyguladıysanız, geceleri gerçekten ucuz bir ısıtma elde edebilirsiniz. Ayrıca oyundaki faktörler göz önüne alındığında, zeminlerde radyant ısıtma en iyi ve en verimli sistem olacaktır.


".... şeffaf alüminyum ????" :)
trpt4him
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.