Ana kaya üzerinde yapı temeli


10

Ontario'daki mülkümüzde, açıkta bulunan Kanada Kalkanı'nın dev bir yığınının karışık kutsamaları var. Kelimenin tam anlamıyla büyük bir maruz kalan kaya alanı, hiçbir toprak yok.

Ölçeği görmek zor, ancak bir uydu görünümü şöyle görünüyor:

maruz kalan anakaya

Bölgemizde metrekare başına 10.000 pound'luk bir taşıma ağırlığına sahip olduğu test edilmiştir (temel olarak sayının artık önemli olmayacağı kadar yüksektir). Yüksek tünel tarzı bir sera parçasına sahibiz (32 ft genişliğinde, 96 ft uzunluğunda, merkezde 24 ft yüksekliğinde):

Yüksek tünel örneği

Belki de aptalca (bölgede konuştuğumuz hiç kimse bir seraya izin vermeye çalışmadı), planları yerel izin büromuza götürdük. Karşılaştığımız tek özellikle zor kısım temeldir. Satın alındığı gibi, planlar daha ev tarzı bir temele sahip standart bir kurulum içindi. Donun kaldırılması ve taşınan ağırlık endişe yaratmadığından, bir temel yapmanın son derece kolay olacağını varsayıyorduk. İzin verilen ofisi geçtiğimiz tek mühendislik şeması, doğrudan ana kayaya dökülen 24 "boyunda x 14" genişliğinde bir beton kiriştir.

Tasarlanmış çizim

Bizim meselemiz, açıkta kalan anakaya ile olan tüm faydalardan kaçınıyor gibi görünüyor, sadece hacim ve ilgili hata riski nedeniyle kendimizi yapmayı neredeyse imkansız kılıyor ve çok fazla algılanan değer olmadan çok pahalı.

Temelde böyle bir şeyle sonuçlanan bu ilgili soruyu gördüm : Ana kayaya iskele

Aynı prensibin, alanı dengelemek ve yapının çevresini oluşturmak için tutarlı ve düz bir duvar sağlamak için yeterli betonla neden uygulanamayacağı eksik mi? 2 'yüksek gerçekten gerekli mi, yoksa bu müsaade eden ofisten ileri geri beslenip aşırı mühendislikten bıkmış bir durum mudur?

Aynı sonucu elde etmek için kaçırdığımız başka seçenekler var mı? Sera çevresinde "çemberleri" destekleyebilecek alt çevrede tıkanmış mı?

Not: Kaliteyi tüm uzunluk boyunca ölçmedik, ancak yüzey kirini, gevşek taşı vb. Temizledikten sonra güvenle <6 "olduğu varsayılabilir.


Geç Güncelleme : Birkaç küçük bina inşa ettikten sonra, tasarımda ele alınan endişeleri yanlış anladık. Masif temel aslında esprili bir çapa. Kasırga kuvvet rüzgarları gelirse (ve bu hayali senaryoda, plastik, çerçeveyi zemin çapalarına göre çerçeveden daha iyi tutarsa), temelin tüm binanın kalkmamasını ve havaya uçmamasını sağlar. Bunların hepsi, taşıma ağırlığını ve kaldırmayı düşündüğümüz gibi büyük endişeler değildir.

Özetlemek gerekirse, muazzam miktarda beton tarafından ele alınan neredeyse tamamen yükselme. Hiçbir mühendis sarsılmaz olduğunu söylemek isteyen gerçekten bina zemin yükselme direnen yeteneği hiç gözetmeden uçup değil şekilde tasarlanmış olması gerekir, böylece bir (derece pahalı) çekirdek numunesi (I sistemi çalışmalarını tahmin?) Olmadan ana kaya altına veya yere bağlanan sabitleme sistemleri.


1
Aynı yapıların genellikle toprak kazıklarının (gerçekten borular olan) kir içinde sürülmesi ile kurulduğu göz önüne alındığında, uygun bir matkap ve aynı sistem (kaya deliklerine gömülü kazıklar / borular) iyi çalışmalıdır. Ama "planlama ofisinde" güçlendirilmiş bir salak varsa tüm bahisler kapanır. Belki de normalde izin gerektirmeyen geçici bir sökülebilir yapı olarak kabul edilen şey için bir izin almak ve denemek gerçekten aptalcaydı.
Ecnerwal

Anlayışım (ima edilen, kimse bana açıkça söylemedi), rüzgarın gücünün (tamamen asılsız) bir endişe olduğudur. Aslında, uçlarından biri açık olan dev bir uçurtma ve eğer bir sebepten dolayı kalkacaksa biraz hasar verecek kadar büyük. Yüksek rüzgar ve sığ toprak nedeniyle düzenli olarak ağaçların düşmesine neden oluruz. Mülkün üzerine inşa etmenin "doğru" yolunu bilmek istedik, çünkü diğer yapıları (izin verilmeyecek kadar küçük) koymak istiyoruz ve izin bürosunun başlamak için iyi bir yer olacağını düşündük. Sanırım ders öğrendim.
user2152081

Yükselme gerçekten bir endişe kaynağıdır - "zemin kazıklarının" ya kayaya derzle (çimentolu, az ya da çok) harcanması ya da deliklerin, çekildikleri zamanki gibi büyük bir dirençle sürülecek şekilde boyutlandırılması gerekir. zeminde.
Ecnerwal

"Bıkmış mühendis" işe aldığınız veya izin verilen ofiste bulunan biri mi? Dev çimento tuğlalarını tasarlaması için birine para ödemediğinizi varsayıyorum (hehe!)
Zach Mierzejewski

1
@ZachMierzejewski Mühendis bize serayı satan şirkette çalışıyor (veya sözleşmeli). Şimdiye kadar son derece duyarlı ve yardımsever olduğunu, bunun satışlardan biri için yapması gereken en fazla iş olduğunu ifade etti.
user2152081

Yanıtlar:


2

Ben lisanslı bir mühendis değilim, ama yapılar inşa etmek, blok, süpürgelik, bir tekme duvar ile temele karıştı. Endüstriyel Teknoloji alanında (mühendislerin düşündüklerini düzelten adamlar iyi bir fikir) twits var. Maruz kalan kayayı parlatmak zorundasın. O zaman tesviye için kablo kullanmanız gerekir, böylece sitenizin yüksek noktalarını belirleyin. Bir tebeşir çizgisi bu konuda yardımcı olabilir. denemek zorundasın. Sıradaki demirleme. Don düşse bile 5 '2-3' anakaya demirlemiş olmalıdır. Bu, kiraladığınız bir platformda bir tatbikat gerektirecektir. 36 "karbür dişlere, x 1" yığma uca ihtiyacınız olacak. Ben 2 olsun, oh evet onlar pahalı! İlçe mühendisinizle konuşun, bunu ona açıklayın, hiçbir yere gitmeyecek. Kayaya 24 "x 1" delik açın. su ile soğutun, iyi bir akış. Yaşamak istiyorsanız tatbikatınızı bir GFI'ye alın! Müteahhit masasından inşaat demiri epoksi siparişi verin. Pheunuematic tüp silahını isteyebilirsiniz, kollarınızı ve ellerinizi koruyun. Bunların hepsi onaylandıktan sonra ...

3/4 "inşaat demiri 4 'bölümleri kesin, delinmiş ve yaşadığınız delik doldurun, (3-4 sıcak gün sonra) onları sıkıca belki bir mantar kapak. Bu şarap / bira yapma mağaza götürür. delikler tamamen kurudur, deliği doldurmak için epoksiyi kullanın, donatıya koyun. Üstünü mühendisinizle kararlaştırdığınız bir yükseklikte kesebilirsiniz. Şahsen, her 12 "i koydum. Sonunda 18 "yüksekliğe ulaşırlarsa, tüm temelin etrafına eksi kapıyı ekleyerek 2 tam uzunlukta veya 1/2" inşaat demiri bağlayın. Bunu 12 "beton ile kayaya epoksize olan vakıf ~ 12" yapacak. Çerçevenizde önceden delinmiş noktalar için teknik özellikler varsa, bu boşlukları kullanın. Daha sonra üstte, çerçeve çizgisinin hemen üzerinde 1/4 veya 3/8 inçlik bir delik açın, büyük bir 1 "rondela için yer açın. Hala çivi kesen şirketi bulun, konikleşin. O çiviyi çarpıyorsun, yıkayıcının hemen üstünde ve dar ucu aşağıya vuruyorsun. Bu 12 "temeller ile, size düz bir beton zemin için güzel bir temel verecektir. Bu şey hareket etmiyor. IMHO benim düşünceme göre ... ama 1854 post & beam, el hayran ahşap ev yaşıyorum. Eğilim Gerçekten eğlenceli bir proje gibi geliyor. mühendis ile inşaat demiri ankrajları ve yatay ve dikey inşaat demiri olan fakir bir fütür 12 "yüksek. Kilitli delikteki kama için kare çivi, hepsini kapatmalıdır. Umarım bu işe yarar ... bana haber ver? JLH el ahşap ev ekledi. Aşırı inşa etme eğilimindeyim. Kulağa eğlenceli bir proje gibi geliyor. mühendis ile inşaat demiri ankrajları ve yatay ve dikey inşaat demiri olan fakir bir fütür 12 "yüksekliğinde çalışın. Kilitli delikteki kama için kare çivi, her şeyin üstesinden gelmelidir. Umarım bu sizin için çalışır ... beni iyi biliyor musun? el ahşap ev ekledi. Aşırı inşa etme eğilimindeyim. Kulağa eğlenceli bir proje gibi geliyor. mühendis ile inşaat demiri ankrajları ve yatay ve dikey inşaat demiri olan fakir bir fütür 12 "yüksekliğinde çalışın. Kilitli delikteki kama için kare çivi, her şeyin üstesinden gelmelidir. Umarım bu sizin için çalışır ... beni iyi biliyor musun?

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.