3 kablolu 240 devreden kablolanmış 110 prize takılı bir topraklama tehlikesi nedir?


7

Bu, kodda olup olmadığı veya bir 110 prizi nötrüyle 240 devrenin topraklamasına bağlamanın güvenli olup olmadığı ile ilgili bir soru değildir. Güvensiz olduğunu ve kesinlikle kurallara uymadığını kabul ediyorum, kendimi güvensiz yapan şeyin etrafından dolaşmaya çalışıyorum. Bu tür kötü kablolamada tam olarak ne olabilir?


240VAC devresi emniyetli bir GND olmayan mı?
Michael Karas

1
3 tel 240. Biri topraklanmış, diğeri panelin her kutbundan sıcaktır.
Greg Taylor


Bu "3 telli 240V" bir kurutucuya mı yoksa bir menzile mi gidiyor? Bu bir zemin değil, nötr. Bu, "NEMA 10 boşluk deliğini", kurutuculara ve aralıklara topraklamak için kullanır. Leeeegal, ama hala önyükleme yapıyor ve aşağıdaki nedenlerden dolayı güvensiz.
Harper

Yanıtlar:


7

Nötr toprak değil. İstenilen akım geri dönüşü boş, toprak sadece bir güvenlik cihazıdır.

Bazı arıza koşullarına bakalım ve bootleg temasıyla ilgili soruna yol açacağız. İlk önce, devrede hiçbir yük olmadan kırılmış, nötr bir kabloyu (servis panelinin yanında) düşünün.

görüntü tanımını buraya girin

Taraflara hiçbir şey bağlı değil; yüzüyor. Bu sıfırda olmakla aynı şey değil. Hiçbir şey onu sıfıra çekmez (nötr), ancak hiçbir şey onu sıcağa çekmez.

Ama ya bir şey yaptıysa?

görüntü tanımını buraya girin

Bu ilgili. Görülen kırık nötr 120V'a kadar çekiliyor. 120V'ye doğru değil - tamamen, çünkü kesinlikle hiçbir şey onu gerçek nötr hale getirmiyor. Bu, ölümcül bir NEMA 10 kurutucunuz veya soba devreniz varsa, kasıtlı olarak şasiyi nötr bir şasi yerine bağlarlar. Ancak, bunun dışında, her şey mükemmel ve kodlamak mükemmelse ve muhtemelen bir kırıcıyı bile açmazsa, bu durum tehlikeli değildir. Ve nötrler eşleşmiş hotslarıyla kaldıklarından, bu problem tek bir devrede bulunur.

Şimdi senin varsayımına göre: bir kaçak zemin. Aynı, ancak nötr için yer değiştirin.

görüntü tanımını buraya girin

Kutsal dumanlar! Şimdi mola akışının aşağısındaki her yeri aydınlattık. Nötrlerin aksine, zeminler çapraz bağlı olabilir, böylece her devreyi etkileyebilir. Her çıkış kapağındaki her vida, herhangi bir metal boru, kasasını düzgün bir şekilde topraklayan herhangi bir cihaz (özellikle NEMA 14 bağlı kurutucular ve sobalar), metal güç şeritlerinin dış tarafı, belki de bilgisayarınızın kasası.

Aslında, tek bir arıza noktası - ana panelinizdeki toprak nötr bağı - bir kaçak zemin ile birlikte, en kötü durum senaryosunu yaratacaktır: servis panelinin kendisi de dahil olmak üzere evinizdeki her yere enerji vermek.

Bunun dışında, her zaman zemin kırıldığını görüyorum - özellikle çılgınca çinko kuplörlerinin kopabileceği EMT kanalında.

İşte bu yüzden topraklama çubuğu yardım etmiyor. Kir, kötü bir iletkendir, olmadığı zamanlar dışında. Şok tehlikesini azaltmak için evin toprak sistemini (ve nötr) toprağa yakın olmaya zorlamak için topraklama yapılır. Mevcut bir geri dönüş anlamına gelmiyor ve bir o kadar kötü çalışıyor, bu şekilde kullanılması tehlikeyi yaratıyor!

görüntü tanımını buraya girin

Güç, nötr durumuna geri dönmek istiyor, toprağa değil. Nötr alana ulaşabileceği tek yer trafo direğine geri döndü ve bu akım yolu güvenilmez kirlerden geçiyor. Code, tek bir topraklama çubuğunun 25 ohm olması gerektiğini söylüyor (ancak iki tane varsa, test etmeniz bile gerekmiyor! Bunun nedeni, bazı yerlerde iyi topraklama bağlantılarının pratik zorluğudur.) Matematiği çalıştırın: E = IR , 120V = 4.8A* 25Ω. Diğer bir deyişle, ölü bir kısa 4.8 amper akacaktır. Bu bir kırıcıyı açmayacak ve bu patlayıcı zeminden kaynaklanan şok riskini azaltmak için hesaba katılmaz. Bagaj kapağı yükü, 25 ohm'dan çok daha az olabilir, bu nedenle toprağın aşağı çekebileceğinden daha iyi 120V'ye doğru zemin çeker.

Meşgul bir çizim olduğunu biliyorum, yakınlaştırmak için tıklayın. İşte başka neler oluyor: Yüksek voltajlı 3 fazlı delta (sarı turuncu kahverengi), ikincil 240 voltluk musluk olan tek fazlı bir mahalle trafosunu besler. Merkez musluğu Nötrdür ve trafodaki bir topraklama çubuğuna bağlanmıştır. Sıcak-nötr-sıcak olan bu 3 tel bir araya toplanmış ve metre ile her eve taşınmıştır. Her evin zemine bağlı, ayrıca ana panelde boşa da bağlı bir topraklama çubuğu vardır.


1
Diyelim ki uzun bir uzatma kablosunuz var ve bunun sonucunda 120V yerine yükte 114V'unuz var. Sıcak-nötr 114V olacaktır. Nötr-topraklama 3V olacaktır. Sıcak zemin 117V olacaktır. Toprak nötr ile paralel değil. Bir arıza durumu haricinde toprak bağlı değildir. Ergo voltaj düşüşü yaşamıyor.
Harper

Öyle değil, sadece eve götürmek için kullanıyorum "toprak nötr değil" çünkü insanlar panelde bu bağlama telini gördüklerinde "toprak nötr" olarak sıkışıp kalmak çok yaygın. İkinci paragrafım zor bir kavram ama konunun özü. Bu, sezgisel olduğu için uzmanları bile şaşırtmaya meyillidir. Yüksüzlüğün etkisine katılmıyorum, ancak kırılan nötrün derhal 120V'ye kadar yüzdüğünü kavradığınız sürece, işin içine gireceksiniz.
Harper

1
Cevabınızı 10 kez daha okursam, anlayabileceğimi düşünüyorum. Orada yaklaşık% 80'im. Söylediğimi düşündüğüm kadarını söylediğimi anlarsam, prize bir topraklama çubuğu bırakmak, toprağın panele yakın bir yerde kaybedilmesi durumunda sorunları bir dereceye kadar iyileştirir gibi görünüyor. Bunun da sorunları olduğuna eminim ....
Greg Taylor

2
@GregTaylor bir topraklama çubuğu yardımcı olmaz. Elektrik, toprağa değil kaynağa geri dönmeye çalışıyor.
Tester101

4

Elektrik, kaynağa geri giden her yolu izler. Nötrü toprağa bağlarsanız, topraklama iletkenine akım koyarsınız. Bu boru, kutular, cihaz kasası, muhafazalar, çıplak (yalıtılmamış) tel vb. İçerir. Bir kişi bu cihazlardan herhangi biriyle temas ederse, onlar da bir yol olabilir.

Bu yaralanma ve / veya ölüme neden olabilir.


2
Test cihazı% 100 doğrudur, Kod bu sakıncalı akımı çağırır. Bu alandaki gereksinimler epeyce kod güncelleme çevrimleri için değişmedi.
Ed Beal

4

Bir kaçak topraklama riski, topraklanmış cihazların enerjilendirilmesi ve nötr bağlantının bozulmaması veya basitçe çok yüksek bir direnç göstermesi durumunda potansiyel olarak dokunması muhtemeldir.

Örnek bir senaryo vermek için, bir kaçak toprak kullanan devre üzerinde bir elektrikli ısıtıcı bulunduğunu varsayalım. Ve o bagajın aşağısında, nötr, nötr bağlantının nihayet evi ateşe vermeyen bir pürüzlülüğü bertaraf ettiği eski bir prizden geçiyor. Isıtıcı çalışmayı durdurur, nedenini görüp görmediğinizi görmek için açarsınız. Ve daha iyi bir görünüm elde etmek için ışık düğmesini çevirin. Işık şalterindeki vidaya dokunduğunuzda, 120 v'a kadar bir ampere sahip olursunuz, ısıtıcı sıcaklığına, nötr dışına, kayar zemin bağlantısı üzerinden, ısıtıcının topraklanmış metal muhafazasına geri dönersiniz. Vücudunuzdan (eek) geçip, ışık anahtarındaki topraklanmış vidayı geri çekin.


2

Topraklama cihazlarının ve bir yapı içindeki diğer iletken parçaların tüm noktası etkili topraklama hatası tespitini sağlamaktır. Devreler normalde birden fazla cihazı besler ve kolayca açık olmasa da, toprağa gerçek bir arıza meydana gelmesi durumunda toprağa temiz, sıfır potansiyel bir referansa güvenir.

Bu neden gerçekten tehlikeli

Bunun açık bir nedeni, özellikle sistemde çalışan elektrikçilerden birinin şok görmesidir. Bunun nedeni, akım taşımayan bir iletkenin (toprak) şimdi yapmak üzere tasarlanmadığı şekilde düzenli olarak akım taşımasıdır.


1
Bu senaryoda tehlikelerin neler olduğuna dair özel örnekler arıyorum. Eğer x olursa, z nedeniyle y olabilir.
Greg Taylor

1
Güncellenmiş. Umarım yardımcı olur!
Kris,

2
@Kris - GFCI'lerin nötr hattaki mevcut akış farklılıklarını ve aralarındaki sıcak hattı tespit ettiğini biliyorsunuz. Bir cihazın veya tesisatın güvenlik topraklamasına kısa veya sızıntı yolu varsa, sıcak / nötr çiftteki akımı GFCI üzerinden dengesiz hale getirmesi muhtemeldir.
Michael Karas

@Michael Karas, doğru. Bir GFCI'daki akım trafosu, her iki iletkenin yük tarafını ölçer, eğer o zaman açılmazsa eşit olması gereken. Açıklamamı daha net olacak şekilde değiştireceğim.
Kris,

Bu arada, neden cevaplayıcılara doğru ya da yanlış olduğunu söylüyorsunuz? Kendinizi DIY sandığınız izlenimini veriyor. IS bir sınav oyunudur.
Harper
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.