DIY yüzme havuzu bakımında neler var?


14

Biz geçen yıl yeni bir eve taşındı ve geçen hafta sonu havuz döken temizlik zaman yüzme havuzu bakım işleyen bir iş tarafından yapılan bir rapor tökezledi.

Farklı kimyasal seviyeleri kontrol etti ve bazı kimyasalları eklemeyi tavsiye etti.

Yüzme havuzları (pH vb.) İçin kontrol edilmesi gereken farklı şeylerin ve düzenli olarak kullanılması gereken farklı kimyasalların (klor, algakit) sonlu olduğunu varsayıyorum.

Daha önce hiç bir yüzme havuzuna sahip olmadım ve temiz ve açık tutmak için makul bir iş yaptım, ancak bazı tavsiyelerde bulunmak isterim:

  • Suyu düzenli olarak test etmem gereken farklı şeyler nelerdir?
  • Suyu temiz tutmak, hastalığı önlemek ve pompanın çalıştığından emin olmak için hangi kimyasalları kullanmalıyım?
  • Havuz pompası ve filtrede, su makul derecede temiz görünse bile suyu filtreden geçirmek için günde x saat çalıştırmak gerekiyor mu?

Hiç bir havuzu korumak zorunda kalmadım, ama amcamın tuzlu su havuzu olduğu için farklı tipler olduğunu biliyorum, başlangıçta kurmak için daha zor olduğunu, ancak uzun vadede bakımı daha kolay olduğunu söyledi. Başka türler olup olmadığını bilmiyorum, bu yüzden daha fazlasını bilmeden basit bir cevap vermek kolay olmayabilir.
Joe

Yanıtlar:


13

Deneyimlerime göre, havuz bakımının çoğu korku hikayesi genellikle ihmalin bir sonucudur veya talimatlara dikkat etmemektir. O kadar da zor değil, ama havuzunuza günde ortalama 10-15 dakika harcamak, klor eklemek, sıyırıcıdaki yaprakları temizlemek vb.Ayrıca, haftada bir kez, fırçalama / vakumlama havuz ve filtre temizleme.

İlk kez havuz sahibi olarak yapabileceğiniz en basit şey, havuz bakımı için ücretsiz bir broşür almaktır. Broşürdeki talimatları izleyin ve üstünde kaldığınızdan emin olun. Wal- Mart'ımda HTH Havuzlarının kimyasallarının yanında genellikle broşürleri var .

Bir test bandı kiti alarak başlayın. Şeridi suya batırırsınız ve renkli pedleri bir çizelgeyle karşılaştırırsınız. Oldukça kolay (karınızla pH pedinin turuncu gölgesi hakkında kavga etmezseniz).

Suyun çeşitli özelliklerini ölçen iyi bir test kiti seçtiğinizden emin olun (pH, stabilizatör / CYA, alkalinite, sertlik, klor ölçmelidir). Daha ucuz olanlar sadece birkaç özelliği ölçecektir.

Havuzunuzu her gün ölçün. Seviyeler kapalıysa, uygun kimyasalları ekleyerek bunları ayarlayın. Sadece kaptaki talimatları izleyin. İhtiyacınız olan çoğu kimyasal, yerel havuz mağazanızda veya Wal-Mart'ta bulunabilir. Bunun ötesinde, broşürde ne bulacağınızı tekrarlamayacağım. (Henüz bir tane aldın mı?)

Bir broşürde olmayan bir öneri: Eğer "stabilize" klor ürünleri satın alırsanız, havuzdaki stabilizatör / CYA seviyesini yükseltirler. CYA seviyeleriniz zaten yeterince yüksekse, stabilize edilmiş ürün seviyenizi en üst seviyeye taşıyabilir. Ürünün stabilize olup olmadığından emin değilseniz, bileşenlerde Dichlor veya Trichlor kelimelerini arayın. Stabilize olmamış klor genellikle Kalsiyum Hipoklorit veya Sodyum Hipoklorittir.

Kimyasalların ötesinde, bazı "mekanik" bakım / bakım olacaktır:

  • Kir, polen ve algler doğal olarak havuzunuzun tüm yarıklarında toplanır, bu yüzden onu kırmak için bir havuz fırçası kullanın. Suyun düzenli olarak çalkalanması (fırçalama veya yüzme) filtreye çökelmeden önce kalıntıları emme fırsatı verecektir.

  • Yüzen olmayan kalıntıları emmek için bir vakuma (manuel veya otomatik) ihtiyacınız olacaktır. Vakumlamadan 48 saat önce, alglerin öldüğünden emin olmak için havuzu şok edin. Vakumlamadan 24 saat önce, yosun ve kirin dibe yerleşmesi için bir miktar temizleyici ekleyin (vakumun alacağı yer).

  • Filtrenizin temiz olduğundan emin olun. Filtre üzerinde, içinde çok fazla kirlenme oluştuğunu gösteren bir basınç göstergesi olmalıdır (basınç seviyeleri artar). Bu noktada, temizlemeniz gerekir. Bazı filtreler geri yıkama ile temizlenir. Diğerlerinde değiştirilmesi gereken bir kartuş vardır. Filtre, nasıl bakım yapılacağı konusunda bazı talimatlarla birlikte gelmelidir.

  • Kepçe ve havuz pompanızdaki süzgeç sepetlerini kontrol edin. Yapraklar ve büyük böcekler gibi daha büyük enkazlar orada toplanacaktır. Pompanızı periyodik olarak kapatın ve saçmalığı boşaltın.

  • Tıkalı bir filtre veya süzgeç sepeti pompanızı zorlar ve patlama hortumuna (çok kötü) neden olabilir. Bu nedenle, su yolunu temiz tutun.

  • Soğuk kışlarınız varsa, ekipmanı kışa hazırlama talimatlarını izlediğinizden emin olun. Pompamın bağlantısını kesip her yıl iç mekanlara getiriyorum.


3
Sadece bir nitpick: muhtemelen hypochlor demek i te. Kloritler (ve belki de kloratlar ve bu madde için perkloratlar) da bir şeyleri öldürürler, ancak yerel olarak aldığım şeyler kesinlikle hipoklorittir. Ve evet, tam olarak tarif ettiğin gibi bir ya da iki süzgeç sepetim vardı. Günahın ücretleri (tembellik).
Bernd Jendrissek

İyi yakalama, düzenlendi.
myron-semack

Bu cevapla ilgili tek sorun test şeritleri - sınırsız yararsız. Onlara güvenme. Bir damla sayımı test kiti çok daha doğrudur - Taylor veya TF kitleri gibi iyi olanları. Özellikle fayans veya tabanca havuzları için, korozyonu önlemek için dengenizi doğru tutmanız çok önemlidir ve test şeritleri çok geç olmadan sizi bir probleme karşı uyarmak için yeterince iyi değildir.
J ...

6

İhtiyacınız olan bağlantı budur: http://thepoolcalculator.com/ Temel kimyayı açıklar ve havuzunuz için uzmanlaşabileceğiniz bir hesap makinesine sahiptir.

Ben şahsen yıllarca çamaşır suyu, boraks, karbonat ve dengeleyici ile havuzumu korudum. Bu en ucuz yol, ama önemli bir zaman taahhüdü.

Herhangi bir havuz malzemeleri mağazası, başlamanıza, tavsiyelerde bulunmanıza ve size bir test kiti satmanıza yardımcı olabilir. Birini damla ve flakonlarla kullanmak isteyeceksiniz; test şeritleri benim deneyim çılgınca yanlış. Taylor kitleri yaygın olarak tavsiye edilir, ancak walmart olanlarını da kullandım. Ayrıca, klorlu tabletleri rahatlık için kullanmaya karar verirseniz, suya, stabilize edici (CYA) eklediklerini unutmayın, bu da klorunuzun hedeflemesi gereken gunk'i öldürmede ne kadar etkili olduğunu etkiler. Sabitleyici, gerçekten ayarlayamadığınız tek şeydir (havuzunuzu boşaltmak dışında). Genel bir kural olarak, yeterli klorunuz var ama yine de sarı alg görüyorsanız, suda çok fazla CYA var.

Herkesin yüzmesine izin vermeden önce havuza her gün en az klor ve pH seviyeleri için bakmanız gerekir. Kontrol etmeden birkaç gün giderseniz, muhtemelen şok (aşırı klorlama) için havuzu kapatmanız ve havuzu senkronize hale getirmeniz gerekecektir. İdeal olarak, kimyasalları eklemek için oldukça öngörülebilir bir ritime düşersiniz. Kimyasalları ekledikten sonra pompayı en az bir saat çalıştırın. Bir günlük defteri, havuza düzenli olarak eklediklerinizi, hangi çevresel faktörlerin altında ve bunun kimyasal dengenizi nasıl etkilediğini izlemek için de yararlı olabilir. Kalıcı bir sorunla karşılaşırsanız, bu bilgiler bir havuz uzmanının sorununuzu teşhis etmesine yardımcı olabilir.


1
Tüm tabletler dengeleyici eklemez. Dichlor veya Trichlor'un yaptıkları. (Bazı şok ürünleri Dichlor ve Trichlor kullanır, bu yüzden dikkatli olun.)
myron-semack

Steve Jackson, doğru bağlantı: poolcalculator.com
Grady G Cooper

6

Havuza dökülen ağaç ya da başka şeyler yoksa, pompayı her zaman çalıştırmak gerekli değildir. Havuz pompasının elektrik hattına bir zamanlayıcı kurabilir ve daha az çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu elektrik maliyetlerinizden tasarruf sağlayacak ve pompanın ömrünü uzatacaktır. Günde çalıştırmak için gereken süre koşullara bağlıdır.


5

Bakım sadece değdi değildi çünkü bizim havuz kaldırıldı - özellikle astar öldü ve ben onu değiştirmek için bir grand hakkında alacağını öğrendim, ama bu hatırlıyorum.

Herhangi bir yerel yüzme havuzu tedarik mağazası test kitleri ve gerekli kimyasalları satacaktır. Ayrıca, her testin sonuçlarına bağlı olarak hangi kimyasalların kullanıldığını size söyleyebileceklerdir.

Düzenli olarak PH seviyesini test edecek ve alkaliniteyi artırmak veya azaltmak için kimyasallar ekleyeceksiniz. Suyu sıhhi tutmak için uygun klor seviyelerini de test edeceksiniz.

Sezonun başında havuza şok olacaksınız - ki bu gerçekten elektrik değil, çok fazla klor ile vurmaktır.

Pompa için suya hiçbir şey eklemeyeceksiniz - ancak pompanızın ayrı bir bakıma ihtiyacı olabilir. Pompanın filtrelerini düzenli olarak temizlemek isteyeceksiniz ve IME pompaları her zaman açık olduklarından çok hızlı yıpranıyor .


Şaka yapmıyorum. Yüzme / bakım zaman
oranımın

2

Size tavsiyem evinize gelip sizinle birlikte bakım sürecinden geçmek için bir uzmana ödeme yapmak olacaktır. Ne tür bir havuzunuz olduğuna, ne tür bir dezenfektan kullanmanız gerektiği, ne tür bir filtrasyon sistemine sahip olduğunuz, havuzunuzu kışa çıkarmanız gerekip gerekmediği vb. Şeylere bakacaktır. vakum ve / veya havuz temizleyicisi. Tüm sıyırıcı ve pompa sepetlerini temizlemeniz ve temizlemeniz gerekiyorsa, filtrenizi nasıl yıkayacağınızı gösterecektir. Buradaki hiç kimse size daha fazla bilgi vermeden doğru bir cevap veremez. Bir havuz mağazasından tavsiye istemeyin. İhtiyacınız olsun ya da olmasın, size her kimyasal maddeyi satmaya çalışırlar.

İnsanların havuzlarını korumak için ne kadar zaman harcadıklarına şaşırdım. Haftada bir kez seviyelerimi kontrol etmek ve havuzumu korumak için yaklaşık 15-60 dakika geçiriyorum. Herhangi bir seviyede ayarlama yaptıktan sonra yaklaşık 24 saat beklemeniz gerektiğinden, her gün kontrol aşırıdır.


0

Kısa ve tatlı cevap = Havuz Klorlayıcı.

bu, tuzu (havuza yılda 3/3 kez eklediğiniz), klor seviyelerini yıl boyunca optimum seviyede tutacak küçük bir damlama Klor beslemesine dönüştürecektir.

Bir havuzda harcanan en büyük çaba, seviyeleri sabit tutmaktır (yüksek veya düşük seviyelerdeki artışlar iyi değildir)

Biraz önceden harcama yapın ve kendi kendini temizleyen veya manuel klorlayıcıya yatırım yapın. Daha sonra havuz filtresini her sık ​​sık durulayıp temizlemeniz ve bentleri yapraklarla haftalık olarak (çevredeki ağaçlara bağlı olarak) temizlemeniz gerekecektir.

Bir tane yükleyen arkadaşlardan fikir alın, geri bildirimlerinin iyi olacağından eminim.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.