Elektrikli matkap nasıl kullanılamaz. Kaçınılması gereken yaygın hatalar nelerdir? [kapalı]


8

Genel olarak bir elektrikli matkap nasıl çalıştırılacağını bilsem de (manuel olarak, yani), matkaptan en iyi şekilde yararlanmak için hangi şeylerden kaçınmam gerektiğini merak ediyorum. Elektrikli matkap kullanacağım şeyleri bilmek istiyorum, çünkü bu ciddi bir fikir gibi görünüyor, ancak mekanik ve elektroniği tehlikeye sokuyor. Örnek olarak: Matkabı bir deliğe yatırmak veya freze işleminde olduğu gibi matkap ucuna dikey kuvvet uygulamak için cazipim. Bunun ortak bir fikir ve uygulama olduğunu düşünmeme rağmen, bunun sürücüye ne kadar zarar verdiğinden emin değilim.


3
İşte bir matkap ucu kullanmamanın mükemmel bir örneği, youtube.com/watch?v=dEU7ocjEza0 :)
hlovdal

1
Çekiç olarak kullanmaktan kaçının (darbeli matkap olmadıkça).
statueuphemism

Eğer yardımcı olabilirseniz kendinizin üzerinde delme yapmayın.
Owen Johnson

1
@ Tester101 - booo booo. Bunu tekrar aç. Çok fazla SE olup olmadığını kimin umurunda çok fazla SE siteleri kanonik sorular yapmak. Bir sürü resim ile cevap vermek istediğinizi biliyorsunuz.
DMoore

2
@kamuro Bir matkapla yapmamanız gereken sonsuz sayıda şeyi düşünebilirim. Bir matkabı nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, yapmamanız önemli değildir.
Tester101

Yanıtlar:


9

Diğer bazı yararlı ipuçları (Heloise'dan değil)

0) HER ZAMAN giymek eldivenve göz koruması. (Not: delinmekte olan malzemeyi tutmak için bir el kullanıyorsanız, matkap ucu sıkışırsa eldiven yaralanmayı azaltabilir. Öte yandan, eşyaları yerinde tutmak için asla vücut parçalarına güvenmemelisiniz)

1) Plastik veya çam gibi yumuşak bir malzemeyi delerken, talaşı temizlemek için ucu periyodik olarak çekin.

2) Metal veya sert malzemelere delme yaparken, size bir başlangıç ​​deliği vermek için bir merkez zımba kullanın. Bu, başlattığınızda "dolaşmayı" önler ve "dolaşmayı" önlemek için sertçe aşağı itme ihtiyacını azaltır.

3) Biri için tasarlanmamış bir matkaba devasa boyutta bir bit (örn. Maça veya Forstner türleri) koymayın. Gereken tork motoru yakacaktır.

4) Matkap için kötü değil, uçlar için kötü: gerçekten küçük çaplı uçlar kullanırken, dikkatli ve nazik olun yoksa takılırlar. 3 uçlu mandreniniz varsa, delmeye çalışmadan önce matkap ucunun doğru ortalandığından emin olun.

Not: uygulanan kuvvet matkap ucunun mili boyunca olduğu sürece bir açıyla delmek iyidir.


9
Dönen makinelerin etrafındaki eldivenler?
Tristan

@Tristan Bir matkap ucunu eldiven mi yoksa parmağınızı mı yırtmak isterdiniz?
Carl Witthoft

8
@Carl: Matkap ucunun eldiveni çekmemesini ve eldivenin parmağımı yırtmasını tercih ederim. Oku diy.stackexchange.com/a/11902/5556 ve diy.stackexchange.com/a/4154/5556
Orbit Açıklık yarışlarında

Evet eldivenleri sıfırdan kaldırırım. Faydası ve olası zararı yoktur.
Yasemin

1
Alınan puanlar; Cevabı düzenledim
Carl Witthoft

6

Sadece işlerde gördüğüm bazı şeyler:

 1. Elektrikli matkap kullanmayın (karışık şeyleri saklamak istiyorsunuz). Mikser olarak kullanarak motoru iyi bir matkapla havaya uçuracaksınız. Görüyorum ki adamlar Makitas'ý bir karıştırma çubuđuyla kullandýlar. Ve birçok kişi onları mahvetti. Onlara 30 dolarlık bir zanaatkar elektrikli matkap verdim, 5 dolar için vereceğim. 5 dakika sonra ısınır ama işi yapar. Ayrıca karıştırma için özel matkaplar yaparlar.

 2. Matkabınızın her zaman (veya neredeyse hiç) en yüksek tork ayarına ayarlanması gerekmez. Delme sırasında kontrol edilmelidir. Çok hızlı, çok fazla tork yapmak, size çok fazla soyulmuş vida verecektir.

 3. İster vidalama için kullanılan delme uçları ister uçlar olsun, iyi uçlar alın. Sadece hayatınızı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda matkabınızı daha uzun süre dayanır, çünkü sebepsiz yere zorlanmaz. Bu, ahşap, metal, plastik / diğerleri ile delme için doğru ipuçlarını içerir. Bu, vidalarınıza mükemmel bir şekilde batan çok çeşitli bitlere sahiptir. 2000 alçıpan vida üzerinde biraz küçük bir parça kullanırsanız, çok daha fazla zaman harcayacaksınız, matkap daha fazla çalışacak ve bazı vidaları çıkaracaksınız.

 4. Gerektiğinde ön matkap yapın. Ağaç vidaları yoğun ahşaba battığında, fazla artıkları gidecek bir yere ihtiyaç duyar. Önceden delinmemesi, bir TON gerginliği matkap üzerine koyar ve genellikle birden fazla deneme gerektirir.

 5. Gerektiğinde havşa açın. Havşa açma işleminin tonlarca zaman kazandığı ve matkap üzerinde zorlandığı bazı durumlar vardır. Beton levha kullanmak mükemmel bir örnektir. Çoğu beton vida ilk denemede tam olarak batmaz - belki iyi iseniz% 30. 3/8 "bit ile basit çukur size zaman kazandırır.

 6. Delme sanatı var. Evet, bir alçıpan vidaya vidalanması kolaydır, ancak bir matkap için 100'lü kullanım vardır ve çoğu daha zordur. Matkabı düz tutmanız büyük bir fark yaratır. 10 derece uzakta olmak büyük bir fark yaratır - bunu sürekli yapmak hayatınızı büyük işlerde bir kabus haline getirebilir. İkinci kısım, daha sert vidalar için matkap üzerinde iyi kaldıraç (itme) koymaktır. Matkap vidayı / ucu hareket ettirmelidir - içeri itiyor olmalısınız (veya matkap çok daha fazla çalışır).

 7. Bir darbeli matkap için duvar işi için normal bir matkap kullanmayın. Bu sadece seni sonsuza dek sürmeyecek, aynı zamanda çoğu zaman işe yaramayacak, matkabını ve bitini mahvedecek.

 8. Matkabınıza dikkat edin. Temiz tut. Görüyorum ki çocuklar matkaplarda thinset / çamur / alçıpan çamur bırakıyorlar ve pasın neden ortaya çıktığını veya elektrik sorunu olduğunu merak edecekler ...

 9. Kablolu matkaplar daha fazla güç sağlar. Kablosuz bağlantımı seviyorum ve bu benim kullanılan # 1 aracım ama bunun için bir şey ifade etmiyor. Bir ton güce ihtiyacım olduğunda ucuz bir kablolu matkap kullanıyorum. Daha iyi çalışır ve kablosuz olarak daha uzun süre çalışır.


"Ama iyi bitler" için "satın almak" mı demek istediniz?
JDługosz

@ JDługosz - Tank edin. Düzelttim. Bunun gibi şeyleri de düzenleyebilirsiniz :)
DMoore

Düzeltmedim çünkü ne demek istediğinden emin değildim. Ya birkaç kelime satın alın ya da dışarıda bırakın.
JDługosz

4

Radyal yükler kötü. Eksenel yükler iyidir. Matkap veya matkap presinizdeki rulmanlar matkap ucuna göre kuvvetleri karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Bir freze makinesi her ikisini de yapar ve bir freze makinesi gibi bir matkap veya matkap presi kullanmak, rulmanları hızlı bir şekilde yok eder.

Radyal ve Eksenel Yük diyagramı


3
İyi olanı kırmızı ile kötü olanı yeşil olarak çizmek zorunda kaldınız mı?
user253751

@immibis Bunu düzelten bir düzenleme önerdim.
Kos

3

bir matkap ucu, oluğu bir parmak freze gibi kesmek için tasarlanmamıştır. Ancak, matkaptan ekseni hareket ettirerek birçok insanın delik açtığını göreceksiniz. Çalışıyor ama temiz değil. Verebileceğim en büyük tavsiye, metal keserken kesme yağı ve daha düşük hızlar kullanmaktır. Amaç, uzun bir talaş geliştirmek olacaktır, bu da hızınızın ve basıncınızın kesilen malzeme için doğru olduğunu ve bitin daha uzun süreceğini gösterir.


3

Matkabınıza bir delik testeresi koyarsanız, hızlı gitmekten kaçının ve yakalanması durumunda her zaman iyice destekleyin. Dikkatsiz delik testeresi kullanımı için göstermek için kötü bir bileğim var.


3
 1. Metal deliyorsanız, uygun tipte bir uç (HSS, ne olursa olsun) kullanın, biraz kesme yağı kullanın ve aralar arasında kısa süreli delin. Matkabı da çok hızlı çalıştırmayın. Bit aşırı ısınırsa öfkeyi mahveder ve biti yok edersiniz. Bu sorunun başlığı gerçekten de "bize bir şeyler kırdığın aptalca yollarını anlat" olması gerektiğinden, aşırı ısınana kadar çok uzun süre hızlı delmek suretiyle akçaağaçdaki HSS bitlerini de mahvettim.

 2. Vidaları, özellikle de furshlugginer phillips canavarlıklarını sürmek için bir matkap kullanıyorsanız, tutturucu kafasının ucunun kamasını sıkışmasını ve hem vidaya hem de bite zarar vermesini önlemek için tork kavramasında uygun bir ayar kullanın. Ayrıca vidaları tahtaya, sheetrock'a veya herhangi bir şeye çok sert sürmesini önlemek için torku dikkatlice kullanın.

 3. Matkabın arkası bir balta anketine benziyor , ancak çarpıcı bir araç değil. Biliyorum, biliyorum, bu kadar gülünç derecede kırılgansa neden bir tane gibi görünüyorlar ?! Delilik! Ama bunu zor yoldan öğrendim: Bununla çivi kullanamazsınız. Daha ustaca, onunla bir vidayı da çekiçleyemezsiniz.


1
++ beni güldürdüğü için.
RubberDuck

0
 1. Pilot delikler açın ve yavaş yavaş genişletin. Bu size enerji tasarrufu sağlar ve matkap uçlarınızdaki aşınmayı azaltır.

 2. Matkabı desteklemek için daima birlikte verilen kolu kullanın. Bu, eğer bit yakalarsa bileğinizi yaralamanıza engel olur.

Tüm bu cevaplar "bu şeyleri yap" çizgisi üzerindedir, ancak bir tatbikatla yapmamanız gereken şeylerin listesi sınırsızdır ve "kendinize veya başkalarına delmeyin" ve "delme sırasında kendinizi yakmaktan kaçının" ".

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.