Bodrum duvarlarındaki tüm kablolar kanal içinde olmalı mı?


15

Bir bodrum bitmediğinde ve bir priz duvardayken, tüm kabloları kondükten geçirmek gerekip gerekmediğini bilmeliyim?


1
Bunun aslında bir bodrum değil, bir gezinme alanı olduğuna karar verirseniz, kurallar daha rahat olur.
Jay Bazuzi

2
Bazı 1x12 uzunlukları satın almak ve bunları birden fazla kirişe vidalamak inanılmaz derecede ucuz ve kolaydır. Sonra telleri onlara zımbalayabilirsiniz. Kirişlerinizde delik açmaktan çok daha iyi - bu, evinizin yapısal bütünlüğünü umursamayan tembel elektrikçiler ve tesisatçılar için.
sokulur

1
Mühendislik kirişlerinin bu günlerde çok nadir olmadığı göz önüne alındığında - koşu için bir kiriş tahtası kurmak düşünmek kötü bir fikir değil.
ThreePhaseEel

Yanıtlar:


9

2005 NEC
MADDE 334 Metalik Olmayan Kılıflı Kablo: NM, NMC ve NMS Tipleri

334.15 Açık Çalışma .

( C ) Bitmemiş Bodrumlarda.

Kablonun bitmemiş bodrum katlarında kirişlerle açılarda döşenmesi durumunda, iki 6 AWG veya üç 8 AWG iletkeninden küçük olmayan kabloların doğrudan kirişlerin alt kenarlarına sabitlenmesine izin verilmelidir. Daha küçük kablolar kirişlerdeki deliklerden veya koşu levhalarında geçirilmelidir. Bitmemiş bir bodrum katındaki bir duvarda kullanılan NM kablosunun, listelenen bir boruya veya boruya monte edilmesine izin verilmelidir.

Yani temelde kablo tavandaysa, kanal gerektirmez. Kablo duvarlar boyunca geçirilirse, bir tür koruma gerektirir. Bu koruma, kanal veya başka bir koruma şekli olabilir. Örneğin, 2x4'lük bir hurda parçası kullanabilirsiniz. 2x4'ü kirişe takın ve sonra kabloyu ve kutuyu 2x4'e takın (elbette uygun NEC prosedürlerini izleyerek).

Kabloları tavana geçirirken, kirişlerin tabanı boyunca (kirişlere dikey) sadece 6/2 ve 8/3 (ve daha büyük) NM kablosu geçirilebilir. Daha küçük kablo delinmiş deliklerden (2005 NEC 300.4'ten sonra) veya koşu levhaları boyunca (kirişlere dikey uzanan levhalar, örneğin ana destek kirişleri) geçmelidir. Kirişlere paralel uzanan tavana kablo takarken, kabloyu kirişin yüzeyine takabilirsiniz (NEC 300.4 (D) 'ye göre).

Her zaman olduğu gibi, kabloyu takmadan önce yerel kodlarınızı kontrol edin, çünkü konumunuz NEC 2005'e uymayabilir.


Bu, kılıfsız metalik olmayan kablo, 12ga, kirişlerin kenarına zımbalanamayacağı anlamına mı geliyor?
rcav8r

@ rcav8r: Doğru, bu yasak. Hala şüpheniz varsa, durumunuzu göstermek için bir resim gönderebilirsiniz.
auujay

Kiriş boyunca koşmaya ne dersiniz? Ya altta ya da yanda. Buna izin verilebilir mi?
Chris Cudmore

@ChrisCudmore Bkz. NEC 300.4
Tester101

8

Tamam, Tester kesinlikle doğru ve size uygun referans verdi. Şimdi size pratik bir çözüm sunacağım. 14 veya 12 ga romex, sargı kirişleri veya orta kirişler boyunca çalıştırılabilir. Kirişler arasında delmeden çalıştırılamaz. Bu gereksinimleri karşıladığınızı ve duvara ulaştığınızı varsayarsak, iki seçeneğiniz vardır. EMT'yi duvardan aşağı doğru çalıştırabilir ve çıkışlar için metal kutular kullanabilir veya ahşap 2X4'leri duvardan aşağıya ayarlayabilir ve teli zımbalayabilir ve uygun bir yüzeye monte çıkış kutusu ve GFI prizleri kullanabilirsiniz. Her ikisi de bitmemiş bir bodrum katındaki kodu karşılayacak. Bitmemiş olanı vurgularım, çünkü duvar vb. Koyacağınız zaman kurallar değişir.


1
Bunun yerine BX / AC kullanılabilir mi?
Steven

Evet - BX temelde esnek bir kanaldır.
RQDQ

4

Evet, teller "açıkta" ise korunmalıdır. Romex, duvar / tavan / zemin içerisindeyken gayet iyi çünkü delinme / kesiklerden vb. Korunmaktadır. ancak sadece bir bodrumun açıkta kalan duvarları boyunca kodlanmıyorsa.

Dedi ki, benimki de dahil olmak üzere, bu "sorun" olan birçok bodrum vardır. Çocuklarım olsaydı bu konuda endişelenebilirdim ama sonunda bodrum bitirebilir ve o zaman düzeltebilirim. Evi satın almadan önce ev müfettişimin bahsettiği bir şey.


0

Kirişlerde delinmiş deliklerden kablo geçirmek uygundur. Mesele şu ki, kirişin mukavemetini korumak için deliğin merkezinde (üst veya altta değil) delinmesi gerekir.

Bunun nedeni, kirişin üst kısmının sıkıştırma altında, alt kısmının uzantı altında olmasıdır. Orta kısım basitçe orada oturuyor: ortada birkaç küçük delik açmak için kirişi neredeyse hiç zayıflatmayacak. Aslında, bu delikler ahşapta çatlakların yayılmasına neden olan gerilmeleri bile hafifletebilir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.