Arka bahçemdeki bu gizemli boru nedir?


13

Arka bahçemde, avlunun ortasındaki yeşil bir kapağa uzanan havalandırma kapağı olan plastik bir boru var. Bu ne için? Septik bir tankım yok.

havalandırma kapaklı boru

boru kapağı

Güncelleme: Bu resim farkında olduğum borunun tüm uzunluğunu gösteriyor. İkinci resmimdeki yeşil kapak bu açıdan görünmüyordu, bu yüzden karton parçasıyla işaretledim.

tüm uzunluk

Güncelleme 2:

Herkesin yorumlarına dayanarak, onu kazmaktan kendimi rahat hissettim. İşte her şey:

çıkarılan boru

delik gösteren boru yakın çekim

Herkese yardımın için teşekkürler! Yorumlarınız / cevaplarınız, çok uzun süre biçip biçmek zorunda kaldığım bu kullanılmayan sıkıntıyı kazmama izin veriyor.


1
Yani, bu havalandırma deliğinden gelen boru hattı kapaktan geçiyor ve muhtemelen bağlılar mı?
Daniel Griscom

1
Dandelions orada iyi büyüyor gibi görünüyor!
Michael Karas

Evet, havalandırma borusu kesinlikle buna doğru ilerliyor (çoğu aslında bir nedenden dolayı ortaya çıkıyor). Borunun bu kapağın ötesine geçip geçmediğini söyleyemem.
Dennis

1
@Criggie, zemin seviyesi kesinlikle havalandırma deliğinden daha düşük. Colorado'da yaşıyorum. İçinden su akması sonunda kapağın açılmasını ve suyun dışarı çıkmasını sağlar.
Dennis

1
Kazdık çünkü bir ya da iki sezon boyunca asmak isteyebilirsiniz - kış eriyikten sonra ilkbaharda havalandırma deliğinin etrafındaki sığ alanda küçük bir gölün geliştiğini görebilirsiniz. Değilse, o zaman sizin için hiçbir şey yapmıyordu. Eğer öyleyse, muhtemelen biraz dolgu almak ve lotu düzgün bir şekilde derecelendirmek daha iyidir.
J ...

Yanıtlar:


14

Yağmur oluğu veya karter pompası çıkışına benziyor. Yönlendirilmiş gürültülü bir cihaz yerleştirin ve dolaşın ve dinleyin.

Muhtemelen beyaz boruyu gömebilir ve ızgarayı çimlerle aynı hizada, açıkta bırakabilirsiniz.


2
Gürültü iyi çağrı - Ben havalandırma küçük bir hoparlör yerleştirilir ve yürüdü - duyabiliyorum tek nokta yeşil kapak. Bahçedeki drenajla ilgili herhangi bir sorunum yoksa, tüm montajın çıkarılmasında herhangi bir zarar var mı?
Dennis

2
@Dennis Bu evde ne kadar süredir yaşıyorsun? Henüz ıslak bir yıl geçirdin mi? Oranlar iyi, bu hala geçerli olan veya olmayan bir nedenden dolayı kuruldu.
Myles

@Myles 3 yıldır buradayım ve kesinlikle sağlam yağışlar geçirdim. Bahçedeki o nokta diğer noktalardan farklı değil, bu yüzden artık orada olmayan bir oluk tahliyesi için tasarlandığını umuyorum.
Dennis

15

Bu daha büyük bir bahçe drenaj sisteminin bir parçası olabilir. Borunun ekranlı ucundan gelen suyun gömülü bir drenaj alanına akmasına izin verebilir. Ayrıca, ezilmiş kaya veya benzeri ile doldurulmuş büyük bir delikten oluşan derin gömülü bir Fransız drenaj yapısına da tahliye edilebilir.

Borunun ekrana sahip olan kısmının yerden dışarı çıkması gerçeği, boru üzerinde hala gömülü olan uçtan gelen stres olduğunu ima ediyor gibi görünüyor. Bunun nedeni gömülü uca yerleşmesi veya borunun asıl olarak siper içine zorlanması ve daha sonra yeterli toprakla örtülmemesi ile monte edilmesi ve gömülmesi olabilir. Filtre ekranının bir defada gömüldüğüne dair kanıtlar olduğu için bunu gündeme getiriyorum:

resim açıklamasını buraya girin


1
İyi bir nokta- şu anda borudan daha önce olduğundan daha fazla maruz kalıyor.
Dennis

Evet, karşı taraf , drenaj kurulumları için bu NDS pop-up su yayıcılarından biri gibi görünüyor
Tim Stone


0

Bu muhtemelen evinizin çatı aşağı borusuna bağlanır. Çatı aşağı borularınızın drenaja bağlı olup olmadığını öğrenebilmeleri gerekir, muhtemelen evinizin yanına inerler ve toprağa girerler; muhtemelen evinizin kenarındaki çimentodan yapılmış küçük bir su tuzağı. Su tuzağının, bahçenizde koşarken gösterdiğiniz phot'a benzer bir drenaj borusu olacaktır. Bazen borular evinizden doğrudan sokak oluğuna akar veya bu çok uzak olduğunda veya mümkün olmadığında suyu avluya akıtır ve dağıtır.

Evinize giden boruyu takip etmediğiniz için şaşırdım ??

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.