CFL ampuller kapalı fikstürler için güvenli midir?


12

Sadece 3 düzine CFL ampul aldım ve evimdeki aşağıya doğru açılmayan tüm fikstür lambalarını bu ampullerle değiştirmeyi planlıyordum. Geçmişte, ışık sıcaklığı nedeniyle CFL'ye geçmeyi bile düşünmedim, ancak 2700K ampulleri gördükten ve bir farkı söyleyemedikten sonra, en azından ücretsiz olarak satıldığımı fark etmedim.

Ampulleri, "muhtemelen azaltılmış bir ömrün" uyarısı ile, kapalı armatürlerde iyi olduklarını ağızdan ağıza dayalı kabul ettim. Ancak, internet ovma sonra ben "20W altında ampuller iyi" gelen "ampuller kapalı armatürleri kullanılmak üzere değildir" her şeyi bulduk.

Özellikle, Earthbulb 13W Micro T2 ampullerim var. Üreticinin web sitesi onlar hakkında hiçbir şey söylemiyor. Ampulleri koyacağım armatürlerin çoğu böyle standart kubbe ışıkları .

Daha kısa bir ömürle başa çıkabilirim, en azından, denemeye hazırım. Ama yangın riski konusunda ultra paranoyağım. Peki, CFL ampullerin kapalı armatürlerde güvenli (yangın riskinden) sorusunu cevaplayabildiğimden daha iyi bir tavsiye var mı?


3
Yangın bir sorun değildi, dışarı çıktıklarında elektronik ölümün yanan kokusu; Ancak, asla alışmayacağım bir şey. Balastlar yangına dayanıklı plastikle kaplanmış gibi görünüyor. Onları çok azaltılmış ömrü olan havalandırılmamış kapalı armatürlerde ısı birikiminden kahverengi aldım. Bu uygulamalar için yavaş yavaş LED teknolojisine geçiyorum.
Fiasco Labs

Cam kubbe tavan armatüründe kısa ampul ömrü ile aynı sorunu yaşadım. Artık CFL yok.

Artık kapalı armatürlerde kullanım için özel olarak onaylanmış bazı LED ampuller var; Sadece bir tane aldım ve dünya tarzı fikstürümde ne kadar iyi hayatta kaldığını göreceğiz.
keshlam

Yanıtlar:


13

Yıllardır bir dizi kapalı fikstürde CFL'lerimiz var. Çok daha az ısı için karşılaştırılabilir ışık üretir. CFL'lerle ilgili endişelenmeniz gereken en önemli şey, dimmer onlar için tasarlanmadığı sürece bunları bir dimmerde kullanamazsınız. Bunun dışında - daha az ısı, kitabımda daha az yangın riski anlamına geliyor.


2
Posterlere saygılı olarak, lütfen burada okumayı bırakmayın. Muhafazalardaki CFL'lerin (açık dipli olanlar bile) kullanımı güvenli olmayabilir.
Yuck

Belki de neden belirsiz iddialarda bulunmak yerine açıklayabilirsin?
The Evil Greebo

"Lütfen burada okumayı bırakmayın" - çünkü şu anda kabul edilmemiş cevaplar bir yorumda yapabileceğimden daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.
Yuck

11

Gönderen GE web :

Kompakt flüoresan ampuller, kapalı armatürün girintisi olmadığı sürece genellikle kapalı armatürlerde kullanılabilir. Tamamen kapalı gömme armatürler (örneğin, ampulün üzerinde bir kapakla tavan aydınlatılabilir), kompakt bir floresan ampulün kullanımına izin vermek için çok yüksek sıcaklıklar oluşturur.


1
+1, CFL'leri daha önce kapalı kutularda kullanmamıza rağmen ... görünüşe göre GE benim yapmamam gerektiğini söylüyor. Bence bu doğru cevap.
Matthew

2
Ve bu kişisel deneyim ile kanıtlanmıştır. Ampulü tamamen kaplayan küresel bir reflektöre sahip bir masaüstü lambamız var. Metal reflektör, sıkışan sıcak havadan dokunmaya acı verecek kadar ısınır. CFL yer.
Fiasco Labs

6

CFL ampulleri daha az ısı üretme eğilimindedir; ancak ısıya çok daha duyarlıdırlar. Aşırı ısı zamanında kaçamazsa, flüoresan tüpü iyi olsa bile, sonunda ampul içindeki elektronik parçalar yanacaktır. Bunlar değiştirilebilir balastlı veya marşlı ampuller olmadığından, etkili bir şekilde tüm ampulü dışarı atmanız gerekir.

Bazen ekstra ısı ile iyi sonuç veren bir tane alırsınız, ancak reklamı yapılan ampul ömründe azalma görürsünüz. Bu ampullerin kapalı bir armatürde ekonomik olmasını beklemeyin, sadece çok hızlı yanarlar. Daha kaliteli CFL ampuller ile sonuçlarınızı iyileştirebilirsiniz.

Bildiğim CFL ampullerin bir kapasitörü var. Bu çok sıcaklığa duyarlı bir parçadır. Kondansatör aşırı ısındığında, iç içeriğin eridiğini ve muhtemelen kaynaştığını gösterir. Bir yedek kondansatör ucuzdur; ancak, yedek kondansatörün takılması işçilik pahalıdır ve ampulün sıkı hapsiyle, çoğu hobi elektronik tutkunun yeteneğinin ötesinde.

CFL ampuller, ısı tabandan uzaklaştıkça kapalı fikstürlerde daha iyi (ama mükemmel değil). Yine de, kapalı olduğunda tüm armatürün daha sıcak olması muhtemeldir ve kapasitörlerin arıza oranı bu sıcaklık gradyanı boyunca hızlanır. Ampulünüz çalışıyor olsa bile, erken arızalanması, erken ampul değişimini gerektirerek maliyet tasarruflarının çoğunu olmasa da çoğunu ortadan kaldıracaktır.


Kapasitörler başarısız olabilecek tek bileşen değildir, ancak açıklanması en kolay olanlardır ve ısı ile ilgili arızaları çok iyi belgelenmiştir
Edwin Buck

5

Kodları bilmiyorum. Ancak enerjinin yayılması açısından, ısı olarak daha az güç harcayan bir şeyin (bir ampulün güç tüketiminin çoğu ısı olarak sona erdiğinde) nasıl eşdeğer bir watt ampulden daha az güvenli olabileceğini hayal edemiyorum. Yani, 60W (çoğunlukla ısı olarak biten) kullanılan bir şeyi 13W kullanan bir şeyle değiştirirseniz, nasıl daha kötü olabilirsiniz?

Birisinin iyi bir nedeni varsa, düzeltilmiş olarak dururum.


5
Evet, daha az ısı atarlar, ancak bu ampuller ısıya çok daha duyarlıdır. Ne yazık ki tamamen kapalı bir ışık fikstüründe, ne kadar az ısı atarlarsa alabileceklerinden daha fazladır.
Edwin Buck

3
Dahili balast ısıyı iyi dağıtamaz ve ısı birikmesine izin veren bir muhafazada çalışmaya tolerans göstermez. Isı birikintisini gidermek için kapalı olan fikstürün hava akışı olmalıdır. Fikstürler arasında kişisel olarak test ettim ve CFL'ler havalandırmalı olanlarda çok daha uzun sürüyor.
Fiasco Labs

4

Yaklaşık iki yıl önce altta asılı bir asma çubuk fikstüründe CFL vardı. Orada ne kadar sürdüğünden emin değilim, ancak CFL ampul armatürde patladı. Patlayan kısım, taban ve cam ışık kısmı arasındaydı. Hepimizi ürküttü, ama şükürler olsun ki, civa ile uğraşmak zorunda değildik, her yere sıçradı ve ateş yoktu. Bu yüzden CFL'leri biraz kapalı olabilecekleri herhangi bir yere koymaktan korkuyorum. Bu yeni ampulleri satın alma konusunda beni bu kadar öfkelendiren şey, hangi tür armatürlerin güvenle kullanılabileceğini bulmak için arama yapmak zorunda kalıyor. Bu, LED'ler de dahil olmak üzere her ampul paketinde belirgin bir şekilde listelenen bilgiler olmalıdır.


Güvenli bir şekilde kullanılabilecek fikstür türleri
Adam Davis

1
Birkaç hafta sonra benim mutfak lavabo üzerinde yanık bir teneke kutuda bir CFL vardı. Çıkarmaya çalıştığımda elimi yaktım. Balast gövdesi hafif renksiz kahverengi bir renkteydi. Ders öğrenildi.
Yuck

2

Kapalı üstleri ve yanları olan fikstürlerde kullanılan CFL'lerin (alt açık olsa bile) çok kısa ömürleri olduğunu belirtmiştim. Bunlardan 6 aydan bir yıla kadar gördüm. Üstü açık fikstürler (kapalı kenarları ve altları bile olsa), yıllarca çalıştırmasına rağmen bunların hiçbirini değiştirmek zorunda kalmadı. Isı, yaşamda büyük bir sorun olarak görünmektedir. Yine de herhangi bir yangın sorunu duymadım. Aslında CFL'lerde bunun daha az olası olduğundan şüpheleniyorum, bir başkasının belirttiği gibi, toplam tüketim ve ısı dağılımı bir akkordan daha az.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.