Işık fikstürümdeki bu bakır görünümlü tel nedir?


10

Bir elektrikçi bir mutfak adasına iki asılı kolye taktı. Kurulum iyi gitti ve kolye iyi çalışıyor.

Ancak, kurulumdan sonra armatürlere yakından bakma fırsatım oldu, bu telin ne olduğunu anlayamıyorum. Işık fikstürü bir zincirle asılır ve kolye ucunun ana gücü olduğunu düşündüğüm tipik bir siyah kabloya sahiptir. Bununla birlikte, zincir ve siyah kordonla birlikte asılan, benim için normal görünmeyen bakır renkli bir tel var.

Bunun ne olduğu hakkında bir fikrin var mı? Kaldırmak istiyorum, ancak bunun ne olduğundan ve önce önemli olup olmadığından emin olmak istiyorum.

İşte bakır renkli telin bir closeup: Gizemli bakır renkli tel portre

Ve işte tam kolyenin bir görünümü:

Zincir ve kordon ile iç içe bakır telli asma kolye


3
Biraz zaman verin, çıplak kıyılmış zamanla kendi kendine kararır. Hiç mat siyah havai tel tramvay ve elektrikli trenlerin kullandığını gördünüz mü? Kurulduğunda sizin kadar parlaklardı. (açık boya ile boyanmamışsa)
Agent_L

Yanıtlar:


23

Bunun topraklama kablosu olduğundan neredeyse eminim. Do not çıkarın.

Işık fikstürünü açacaksanız, toprak telinin bir ucunun takıldığı bir vida olmalıdır. Daha sonra, tavana monte edilmiş, içinden tüm elektrik kablolarını besleyen metal bir kutu vardır. Tavan kutusunda, topraklama telinin diğer ucunun takılı olduğu bir vida var.

resim açıklamasını buraya girin

Teşekkür ederim. Bunun doğal bir takip sorusu, asıl amaç dikkat dağıtıcı bakır telin estetik nedenlerle ortadan kaldırılması olduğundan: topraklama kablosu boyanırsa veya armatürün geri kalanıyla eşleşecek şekilde kaplanırsa daha az etkili olur mu?

Boya eklemek esasen kabloya bir yalıtım tabakası ekler. Yalıtılmış tel hala elektrik ilettiğinden, boyalı bir topraklama kablosu, dış cephe boyası olmayan tel kadar etkili (yani iletken) olacaktır. Sadece vidanın her iki ucunda tutturulduğu yere boyadığınızdan emin olmak istersiniz (metal-metal teması gerekir).


2
Armatürün üç iletkenli bir kablo kullanmak yerine böyle yapılmasının bir nedeni var mı?
Random832

3
Bir parça siyah 3 telli kablo satın almak ve hem toprak telini hem de 2 telli kabloyu değiştirmek, toprak telini çıkarmak, boyamak ve yeniden takmaktan daha kolaydır.
Simon Richter

6
Eski / ithal bir armatürün yeni / yerel koda uymasını sağlamak için yükleyen elektrikçi tarafından eklendiğini düşünüyorum.
Agent_L

2
@Agent_L Hayır, bu düzenleme ABD'deki lambalar için standarttır. Tarihsel olarak, lamba kabloları her lamba soketine giden sadece iki iletken (güç ve nötr) içeriyordu. Bir şeyler ters gittiğinde ve güç (genellikle metal) lamba fikstürüne dokunduğunda insanlar incinir. Başlangıçta (burada on yıl boyunca bir kişi yardım eder) 'nin armatürleri topraklamak için topraklama telleri eklenmiştir, ancak aynı lamba soketi düzenlemesi korunmuştur. Çoğu / çoğu fikstür üreticisi bu "geçici" geçici çözümü aşmadı. Belki bir başkası neden olduğu hakkında bilgi verebilir.
JS.

2
Kabloyu çıkarmanızı veya değiştirmenizi önermem. Bu armatüre uyacak şekilde tasarlandı, UL laboratuvarları test etti, bu armatürün çok güvenli olması gerekir. Yeniden kablolanması potansiyel olarak yangın tehlikesine neden olabilir, fikstür tel boyunca birden fazla yere bağlanabilir ve kaçırılırsa yangın veya elektrik çarpması tehlikesi olabilir.
RomaH

11

Evet, bir topraklama kablosu. Daha yeni kodlar için gereklidir.

Kesinlikle çirkin olabilirler. Kötü görünecek olan boyamaya çalışmak yerine, sadece değiştirin. Bazı siyah yalıtımlı, bakır, 16 veya 14 (hatta belki 18) AWG tel hile hızlı ve kolay bir şekilde yapmalıdır. Diğer kabloları rahatsız etmeye gerek yok, sadece mevcut siyah bakır telin yerine yeni siyah teli çalıştırın.


4
Eğer zaman harcamak isterseniz, lambanın tamamını yeniden bağlayabilirsiniz, böylece 3 kontak için bir tel kullanır. Sıcak-nötr-zemini doğru aldığınızdan emin olun, çünkü sıcak / nötr değiştirirseniz güvenli etkileri olabilir.
Nelson

1
Bu topraklama kablosunu değiştirmemeye çalışmam. Yerine perçinlenmesi veya değiştirilmesi veya çoğaltılması kolay olmayacak büyük bir halka terminaline bağlanması muhtemeldir. ....... Sadece bırak.
Speedy Petey

1

Bir çerçeve zemin. Armatürün metaline bağlanır, böylece çıplak bir canlı tel metale temas ederse kesiciyi açar. Orada olmasaydı ve canlı bir tel dokunsaydı, hiçbir şey olmazdı; Fikstürü değiştirene veya temizleyene kadar. Sonra toprağa kaynak olur ve bir zap alırsınız.

Çerçeve topraklaması bir güvenlik gereksinimidir ve çıkarılmamalıdır. Bir hafta sonra artık fark etmeyeceksiniz bile.


-1

Bu bir topraklama kablosu. Ve toprak daha sonra eklenmiş gibi görünüyor veya sadece kafes topraklanmış gibi.

Kaldırın yalnızca En az 3 telli kablo ile 2 telli kabloyu yerini almaktadır.

4 telli kablo ile ampulleri bağımsız olarak aydınlatabilirsiniz (güç1, güç2, (paylaşılan) nötr, toprak).

Ayrıca tüm metal parçaların topraklandığından emin olun.


1
Bu zemin daha sonra eklenmedi. Hemen hemen her zincirli asma aparatı bugünlerde böyle geliyor. Ayrıca, "ortak" terimi gerçekten doğru veya kabul edilen bir terim değildir. "Nötr" terimi endüstri standardıdır.
Speedy Petey

@SpeedyPetey: Elbette nötrün sadece nötr olarak adlandırmak yerine iki güç arasında paylaşıldığını açıklayan bir sıfat olmalı? Ya da en azından bu terimin makul bir kullanımı değil mi? Teknik bir elektriksel terim olmasa bile bunun anlamlı olduğunu düşünürdüm (ve gerçekten ne anlama geldiğini anladım).
Chris

1
Dürüst olmak gerekirse, yorumun ne anlama geldiğini bilmiyorum. Terimin nötr için kullanılmamasının nedenlerinden biri, "ortak" teriminin 3 yollu anahtarlama kurulumlarında kullanılmasıdır, bu yüzden kafa karıştırıcı olabilir. Bu, sıradan insanlar tarafından oldukça düzenli olarak kullanıldığı gerçeğini değiştirmez.
Speedy Petey

@Chris: Tarafsız ve ortak aynı şey değil. "Nötr" voltaj potansiyeli dengesini (veya eksikliğini) ifade eder; "ortak" değil. Tüm devreler kullanılmaz veya nötr değildir, ama ya "ortak"? Topraklanmış iletken ile topraklama iletkeni arasındaki fark kadar ince değildir.
Jovet

1
Ah. Tarafsız ve ortak birbirinin yerine geçemediğini takdir ediyorum ama orijinal "ortak nötr" ifadesi bana her ikisinin de paylaştığı tarafsız bir öneride bulundu. Ortak bir teknik tanıma sahip gibi göründüğüm bir teknik tanıma sahip olmasına rağmen, bu amibuity / karışıklık / ne olursa olsun neden oldu (Ben bir halk - suçlandı gibi suçluyum!) :)
Chris
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.