Çamaşır kurutma çubuğunu düzenli olarak kaldırmak için kasnak kurulumu


9

Çamaşır odamdaki nemli çamaşırlar için kurutma rafı görevi gören bir çıtayı yükseltmek ve alçaltmak için kullandığım bir bisiklet vinci aldım . Şimdi şu kurulum var: mevcut kurulum Sorun, duvara bağlı halatı çektiğimde, sol taraf aşağı kalırken çubuğun sağ tarafının yukarı kalmasıdır. Sonunda çubuğun sol tarafı da yukarı çıkmaya başlar, ancak bu noktada hangarlardaki tüm kıyafetler sol tarafa doğru kaymıştır.

Çubuğun düz kalmasını ve alçalmasını sağlamak için bu kasnak kurulumunu değiştirmenin bir yolu var mı?


2
Bu düzenleme, çamaşırların dengesine (ve sürtünmeye) dayanarak çubuğun yan yana eğilmesini sağlar. Eşit olarak yukarı çıkmasını sağlamanın en iyi yolu, onu her bir taraf için birer tane olmak üzere iki çekme halatı kullanacak şekilde dönüştürmek ve birlikte çekmek olacaktır.
Johnny

Ayrıca, sol tarafta durabilir ve çubuğun sol tarafını kaldırırken (olabildiğince yüksek) ipi çekerken aynı anda çekemez misiniz?
Viktor Mellgren

1
Bir bisiklet için çalışmasının nedeni, bisikletin kütle merkezinin bağlantı noktalarından daha düşük olması, çubukta aynı seviyede olmasıdır.
cırcır ucube

Yanıtlar:


17

Hem itibariyle önlük ve Johnny söylediler, bunu yapmanın en basit yolu, iki ayrı ipler kullanmaktır. Her iki ipi de aynı anda manuel olarak çekebilirsiniz veya halatlar, her biri ilk kasnağına duvardan ulaşmadan önce birbirine bağlanabilir (aşağıdaki resimde A & B). Alternatif olarak, bir yorumda belirtildiği gibi Simyacı, ipin ortası duvarda olan tek bir halat kullanabilirsiniz ve ikisi tavandaki bağlantı noktalarını bitirir.

Zaten sahip olduğunuz kasnakları kullanarak ve çektiğiniz konumu şu anda kullandığınız ile aynı tutarak, aşağıdakileri yapabilirsiniz:

İki halat kullanarak göster

A ve B kasnakları birbirine bitişik yerleştirilebilir. Elbette, A + B için bir çift ​​kasnak bloğu kullanabilirsiniz . Ancak, halihazırda elinizde bulunan malzemeleri kullanmak isteyeceğinizi varsaydım.


1
Ticari bir versiyonum var ve böyle çalışıyor (bahsettiğiniz çift kasnak ile)
Chris H

2
Tiyatrolarda sahne arkasında çalıştım ve bu da arka plan için kullanılan yaklaşım. Tek fark, alt kasnakların yerine ipi çubuğun etrafında makara ile değiştirerek, arka bezi yuvarlamasına / açmasına izin vermesidir. Ancak ikisini duvara bağlamak yerine sadece tek bir ipe ihtiyacınız var.
Simyacı

Sadece bu çözümü bugün uyguladığımı söylemek istedim ve bir cazibe gibi çalışıyor!
derNincompoop

11

Teorik olarak, mükemmel dengelenmiş bir yük ve sürtünmesiz kasnaklar seviye yükselmesine neden olur.

Fakat denge ve sürtünme eksikliği her zaman yanımızda.

Seviye yükselmesini sağlamanın en basit yolu, jaluziler için mekanizmaya benzer şekilde, çekme ucunda birbirine bağlanmış iki ayrı ip kullanmaktır. Mevcut kurulumda yükün 4'e bölündüğünü unutmayın (seri olarak iki hareketli makara). Her biri seri olarak değil bir hareketli kasnağa sahip iki halat kullanırsanız, yük sadece 2'ye bölünecek, ancak iki kat daha hızlı hareket edecektir.


5

VEYA elbise askılarını yerlerine ayırmak ve sabitlemek için çubuktaki derin çentikleri kullanabilirsiniz ve ikinci kasnak çalışmaya başladığında ve askılarınız bıraktığınız yerde en üst konumdaki çubuk seviyeleri.


Çok zeki. Bunu sevdim!
bitsmack

Kesinlikle kutu düşüncesinin dışında, ancak Mayken'in cevabını başarıyla uygulayamazsam bunu yapacağım.
derNincompoop

5

Bib, Johnny veya Makyen ile aynı fikirde olmasam da, sadece giysi çubuğunun her iki ucundaki tavana ipleri sonlandırabilir ve ipin merkezine şu şekilde bir çekme halatı bağlayabilirsiniz: merkez Çekme

sonuç, çubuk üzerindeki yük oldukça eşit bir şekilde dağıtıldığı sürece çubuğu genel olarak düz bir şekilde yukarı çekecektir. Daha az kasnak, daha az halat.


Yolculuğun altında, çubuk her zaman düz kalmayacaktır. Bağlantı noktası (halat ayrımı), yükseltici tarafına doğru yönelecektir. Bar, seyahatinin en tepesine yaklaştıkça biraz düzleşir. İyi bir öneri, ancak iki ayrı halat kadar güvenilir veya kontrollü değil.
isherwood

Yatay kabloyu fiziksel olarak ortada tutuyorsanız, 2 kabloya sahip olmakla aynıdır. Düz aşağı çekerseniz her iki taraf da mükemmel bir şekilde hareket edecektir. Bu çözümle ilgili sorun, çok yüksek olduğu için kabloya erişemeyebileceğinizdir. Kabloyu merkeze bağlarsanız ("buraya çekin" oku aslında başka bir kablodur), kabloyu arka duvardaki bir gözden geçirdiğiniz sürece (bu şemaya bakarsanız, arkadan görüntüleyici), her ikisi de aynı oranda aşağı çekilir.
Keeta - Monica

Gözü , orta noktanın önündeki tavana da bağlayabilirsiniz ; bu, çubuğun veya üzerindeki askıların kablo ile yollardan geçmesini önlemeye yardımcı olacaktır.
Dan Henderson
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.