Sağlam bir Fransız Kapısı için doğru isim nedir?


10

Evime bazı iç kapılar yerleştirmek istiyordum. "Fransız Kapılar" olarak adlandırdığım şey, yani iki kapı çerçevenin ortasından açık salıncak.

Ancak, üst düzey eşimle konuşurken Fransız Kapılarının camı olduğu ve sağlam olmadığı konusunda bilgilendirildim. Gençliğimde mühendislik ve mimarlık okuduktan sonra, terimin bu kadar temel bir yanlış anlaşılmasından şaşırdım ...

Aslında sadık Google makinesi bana şunu söylüyor:

Fransız kapı: uzunluğu boyunca cam bölmeli bir kapı.

Kendini doğrulamak için, "Fransız Kapılar" için bir resim araması yaptığımda hepsinin camı var gibi görünüyor.


Benim sorum şu, "Fransız" kapılarla aynı tarzda çalışan, ancak camları olmayan kapıların adı nedir?


Açıklık için düzenleyin, aşağıda daire içine alınmış kapılar gibi çalışan kapıları kastediyorum.

kapı sembolleri

Ya da daha görsel olarak eğimli olanlar için; bunun gibi, ama cam paneller olmadan.

resim açıklamasını buraya girin

Yanıtlar:


16

Http://architimaritrust.org adresinden :

Çift kapı

Aynı kapı çerçevesini paylaşan ve aralarında ayırıcı dikey eleman bulunmayan iki bitişik kapı. Çift kapılar, Fransız mimarisindeki baskınlıkları nedeniyle genellikle “Fransız kapılar” olarak adlandırılmaktadır.


1
Onlara sadece sırlı olduklarında Fransızca dediklerini duydum. "Fransız kapısı" için Google görsel arama yaparsak, sonuçların ilk birkaç sayfasındaki hemen hemen her resim camlı çift kapıdan oluşur. Her neyse, cevabı çiviledin: sırsız Fransız kapılar sadece çift kapı.
Kaz

Katılıyorum, sadece Fransız kapılar olarak adlandırılan camlı kapılar gördüm. Bağlantılı sayfayı doğrudan alıntıladım. Sırlı hakkında konuşmasa da konuşmasa da, terimin kökenini bırakmanın ilginç olduğunu düşünüyorum.
Tim B

1
Muhtemelen bu camlı kapılara Fransızca denir, çünkü röntgenleri çok blasé olan romantik aktiviteye göz atmaya davet ederler .
Kaz

MIdwest bölgesel bina tedariki ile birkaç yıl değirmencilik satıyordum ve Fransız kapıları (tam lite'li çift kapılar) için bile neredeyse tüm durumlarda 'çift' olarak adlandırdık. Bu terim Masonite, Stanley için literatürde sıklıkla kullanılır ve terimi kullandığımda duraklatılmış bir satış temsilcisiyle hiç karşılaşmadım.
RomaH
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.