Disk ve bant zımpara yüzeylerine sahip olmanın avantajları / kullanımları var mı?


8

Delta 31-300 gibi bir alette, disk zımparalama yüzeyine ve ayrıca bant zımparalama yüzeyine sahip olmanın avantajı nedir? Birini veya diğerini ne zaman kullanmaya karar verirsiniz?

resim açıklamasını buraya girin

Yanıtlar:


10

Diskin kayış üzerindeki bir avantajı, temas noktasını diskin kenarı (hızın en yüksek olduğu yer) ile orta (en düşük olduğu yer) arasında hareket ettirerek zımparalamanın ne kadar agresif olduğunu kontrol edebilmenizdir. Disk zımpara makinesinin dezavantajı (pun amaçlı) sadece işi masaya iten diskin yarısını güvenle kullanabilirsiniz. Bu, diskin dışbükey eğrileri düzeltmek için iyi çalıştığı anlamına gelir. (İçbükey şekilleri zımparalamanız gerekiyorsa, başka bir makineye, bir mil zımparalayıcıya ihtiyacınız var.)

Uzun kenarları yumuşatmak için, bant zımpara makinesi daha iyidir çünkü kayışın tüm genişliğini çalıştırabilirsiniz. Makineye bağlı olacaktır, ancak genellikle kayışların değiştirilmesi yapışkan disklerden daha kolay olmalıdır.

Son olarak, çift amaçlı makineye sahip olarak, disk zımpara makinesinde kaba bir tane ve sadece kayış zımpara makinesindeki kayışları değiştirmek zorunda kalmamak için bant zımpara makinesinde daha ince bir tane oluşturabilirsiniz.


4
Ayrıca, bir makineye iki makineye dahil edilerek yerden ve paradan tasarruf sağlar.
gregmac
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.