Beton bir evi nasıl soğutuyorsunuz?


8

Büyük bir arka bahçem var ve temelde küçük bir evin büyüklüğünde bir yapıya sahip. Beton bloklardan ve çimento zeminlerden yapılır. Yani yalıtımı zayıftır ve alçak, açık bir çatısı vardır. Bu yüzden yapı, yaz aylarında oldukça serin olduğunda bile çok çok ısınır. İç ve dış sıcaklık farkı kolayca 10 derece veya daha fazla olabilir.

Bu tür bir yapıyı soğutmam / havalandırmamın bazı yolları nelerdir? Klima ünitesi mi? Ya da sıcak havayı çıkarmak için bazı egzoz fanları? Yoksa daha serin havayı mı getirdiniz?


4
@Kevin güneş kazanımı, özellikle ince bir çatı ile kolayca yapabilir
Chris H

2
Gerçek bir cevaba değmez, ancak bir kerelik kullanım için 'hızlı' bir çözüme ihtiyacınız varsa, tuğlaları bir hortumla doyurun. Kelimenin tam anlamıyla duvarlara musluk suyu püskürtün. Cüruf blokları biraz gözeneklidir ve biraz su emer. Bu su buharlaştıkça konutu biraz soğutacaktır. Bunu gülünç sıcak günlerde evimizin batıya bakan odalarında yapardık. Fark küçük ama göze çarpıyordu,
Levi

1
Hmmm bu cevap "somut ... harika bir soğutucu" diyor. ve bu cevap "Beton çok iyi bir termal tampondur" der. Bunlardan en az birinin aslında yanlış olmasını beklerdim. ref
chux - Monica'yı geri yükle

5
@chux işlevsel olarak her ikisinin de doğru olduğunu düşünüyorum. Beton, ısı tamponu olarak etkili olmasını sağlayan zayıf bir ısı iletkenidir; ancak yine de nüfuz edecek kadar uzun süre ısıya maruz kalırsa, beton duvarın yüksek kütlesi, büyük miktarda ısı tutacağı ve tekrar soğuması için uzun zaman alacağı anlamına gelir. Net etki büyük bir su kütlesine benzer. Karışıklıklarınız, ısı emicinin bu şekilde kullanılmasının - büyük miktarda ısı emebilecek ve tutabilecek bir şey - en kısa sürede yaymaya çalışan bilgisayar soğutma bileşeninin davranışından biraz farklı olabilir.
Dan Is Fiddling By Firelight

2
Her iki ifade de aynı şeyi söylüyor, ikimiz de betonun ısı depolamada oldukça iyi olduğunu söylüyoruz. Çünkü hantal ve oldukça yoğun paketlenmiş atomlara sahip.
Harper - Monica

Yanıtlar:


20

Birçok seçenek var, ancak beton çok yoğun ve harika bir soğutucu yapıyor.

İç kısmı yalıtım ve iklimlendirmeyi deneyebilirsiniz, ancak bu yaklaşım pahalı, enerji yoğun ve genel israftır.

Odanız varsa, bina ile güneşin yolu arasında yaprak döken bir ağaç dikmenizi öneririm. Sıcak mevsim boyunca, ağaçların yaprakları binayı gölgede bırakacak ve gün boyunca ısınmasını engelleyecektir.

Kışın, ağaç yaprakları dökecek ve güneşin binayı doğal olarak ısıtmasına izin verecektir.

Harika bir yöntem, ancak oda eksikliği vb.Nedeniyle her zaman pratik değildir.

Üçüncü bir yöntem, evin güneşlenme tarafına üzüm dikmek olacaktır. Bu aynı zamanda güneşi duvarlardan uzak tutacak ve güneş ısıtmasını azaltmaya yardımcı olacaktır.


6
Ağacın yeterince büyümesi biraz zaman alabilir
Chris H

Bazı sarmaşıklar bu boşluğu doldurabilir. Vine'ın budak noktası haşarat için bir merdiven görevi görebilmeleridir. Onları kontrol altında tutmalısınız. Ağaçlar yeterince büyük olduğunda onları çıkarın.
JS.

1
Yapı somutsa, haşere endişesi yoktur. Endişe varsa, tırmanma ortanca hızlı büyüyor ve yapıya son derece yumuşaktır, shingle çatılarında büyümenin bile güvenli olduğu varsayılmıştır.
ench

14

Yapmanız gereken ilk şey çatıyı yalıtmak. Sadece Celotex levhalarını veya yerel eşdeğerinizi yapıştırmak bile büyük bir fark yaratacaktır, ancak uygun bir tavana monte etmek daha iyi olacaktır. Bu çatıdan güneş kazancını azaltacaktır. Malzemeye dayanarak, çatı beyazının boyanması da biraz yardımcı olabilir.

Duvarlar da oldukça fazla güneş kazancı sağlayacak. Çitlerden veya benzerlerinden gölge önerilmiştir ve oldukça iyi çalışabilir; beyaz boya ucuz. Yalıtım burada da işe yarayabilir.

Dış sıcaklık makul ise, havalandırma muhtemelen bir sonraki adımınızdır. Bir sırt deliği çok iyi olur.


13

Açık olmak gerekirse - Beton ısınmasına neden olmaz. Beton çok iyi bir termal tampondur - sıcaklık değişikliklerine karşı dayanıklıdır. Bu, pasif olarak ısıtılan ve soğutulan bir evde oldukça arzulanan bir özelliktir. Çünkü ev serinse, güneşe rağmen serin kalacaktır. Ev sıcaksa, soğuğa rağmen sıcak kalacaktır. Betonun dış tarafındaki yalıtım, bunu daha etkili bir şekilde yapmasına yardımcı olur.

Güneşin yükselmesi, ısınmasına neden olan şeydir.

İşin püf noktası, yararlı olduğunda güneşi çekmek ve yararsız olduğunda güneşi püskürtmektir ve JS bazı tekniklere girer.


4
Güneşi düzenli AC'den biraz daha pahalıya mal etmiyor mu? Yani ... güneş çok büyük ...
T. Sar

5
Birinin güneşi nasıl çektiğini veya püskürttüğünü kaybettim, ama HVAC sorunlarını çözmek için kıyamet günü cihazlarını küfürlü bir şekilde kullanmanız beni etkiledi.
Sidney

1
Ne? Ortak bir kullanıma hazır itici kiriş kullanırsınız. Açıkçası bu birkaç saat sürüyor, çünkü dediğin gibi, güneş çok büyük, ama eğer sabırlıysan güneş kaybolacak. Tabii sonra tekrar geliyor, neden emin değilim.
Harper - Monica'yı

Beton iyi bir termal tampon değildir. Oldukça iyi çalışır; 8 "beton blok duvarın R değeri sadece 1.1'dir
Sean

@Sean "tampon" dediğimde, beton ısıyı depolamakta iyidir, termal kütle olarak da bilinir. Bu iletkenlikten tamamen farklı bir kavramdır (yalıtımın veya R-değerinin tersi). Örneğin, iki kavram pasif güneş tasarımında birlikte kullanılabilir.
Harper - Monica'yı

3

Çatı hattınıza çıkıntılar ekleyin, daha sıcak iklimlerde beton blok yapısını düzgün bir şekilde gölgelemek için çatı duvardan yaklaşık 3 metre uzağa uzanmalıdır. Bunlar kışın kaldırdığınız basit tuval tenteleri olabilir veya daha geleneksel bina tekniklerini kullanarak çatı çizgisini uzatabilirsiniz.

Her pencereyi gölgelendirin. Mümkünse, pencereleri çoğu ısı enerjisini yansıtan low-e camla değiştirin. İçeri ilave ısı gelmesini önlemek için örtüler ekleyin. Gün boyunca herhangi bir zamanda pencereye doğrudan güneş ışığı gelirse tenteler ekleyin. Gölgeler gün boyunca kapalı olarak çekilmelidir.

Tavanlar veya çatılar en az R-30'a kadar yalıtılmalıdır.

Tavan yalıtımlıysa ve çatı katı değilse, tavanın çok iyi havalandırılması gerekir. Ridgeline, soffit, gable ve çatı delikleri ekleyin. Güneşten ısınmasına rağmen tavanın hava sıcaklığında kalmasını sağlamak için elektrikli havalandırmayı düşünün. Birçok havalandırma türü olsa da, bazılarınızın konumunuza ve rüzgar modellerine bağlı olarak belirli avantajları olabilir, ancak neredeyse çok fazla tavan havalandırmasına sahip olamazsınız.

Yüksek oranda yansıtıcı çatı kullanın. Beyaz zona veya çatı kaplama levhaları, koyu renklerden daha az ısı emer.

Tüm akkor ampulleri LED (veya LED çok pahalıysa CFL) ile değiştirin. Akkor ampuller çok fazla ısı yayar. Sıcak su ısıtıcısını evin soğutulmuş kısmının dışına yerleştirin. Kurutma deliğinin açık ve dışa doğru giden yolu boyunca kapalı olduğundan emin olun.

Beton bir plaka üzerindeyse, ahşap ve kumaş döşemeyi çıkarın ve fayansla değiştirin veya sadece betonu yenileyin. Beton zemine bir soğutucu olarak hareket etmeli ve birçok döşeme tipinin yalıtım etkisi olmadan binayı soğutmalıdır.

Beton blok duvarın dışını yalıtın. Diğerlerinin de belirttiği gibi, beton bloklar önemli miktarda termal enerji depolar. Gün boyunca ısınmasını önleyerek (yalıtım, gölgeleme), ardından gece boyunca evden soğuk gece havası üfleyerek, şu anda olduğundan çok daha düşük sıcaklıkları koruyabileceklerdir. Ortalama bir sorun - binanın ortalama sıcaklığını koruyorlar, ancak şu anda bütün gün güneş ışığına maruz kalan ortalama sıcaklık çok sıcak. Güneşe maruz kalmayı azaltarak ortalama sıcaklığı düşürürsünüz. Yerel koşullara bağlı olarak yoğuşmayı önlemek için soğuk gece havasından ılık nemli gündüz havasına geçiş sırasında bir nemlendirici kullanmanız gerekebilir.

Banyo fanlarınızın çalıştığından ve dışarıya doğru havalandığından emin olun ve tüm duşlarda ve sonrasında kısa bir süre sonra kullanın.

Bunlar belirli bir sıraya göre değil, ancak sadece birkaç şey yapabilseydim tavan / çatı izolasyonu, çatı sarkması / tenteler ve pencereler listemin üstüne koyardım. Sıcak bir evden kaçınmanın en iyi yolu, ilk etapta ısıdan kaçınmaktır.


2

Siz hiç bahsetmediğiniz için binanın tepesinden havalandırma olmadığını varsayacağım. Bina dışarıdan daha sıcaksa, üstte bir delik açmak ve altta bir delik açmak, sıcak hava yukarıdan yükselip aşağıdan hava çekerken bir baca etkisi yaratacaktır.

Binaya yağmur girmesine izin vermeden büyük bir açıklık sağlayan bir kubbe inşa ederek bunu geliştirebilirsiniz. Bu yeterli değilse, tüm bir ev hayranı ekleyebilirsiniz. Eğer yeterince büyük bir açıklık varsa pasif havalandırma çalışacağını düşünüyorum. Sadece yukarıdan çıkmak istediğiniz kadar hava geldiğini unutmayın. Eğer tepeli bir çatı ise bir sırt deliğine koymak isteyebilirsiniz.

Isı kazancınız herhangi bir pencereden veya çatıdan gelecektir. Betondan önemli miktarda güneş kazanımı elde edemezsiniz. Pencereler için gölgeler büyük bir fark yaratacaktır. Hatta güneş üzerlerinde otomatik olarak kapanacak olanlara bile bakabilirsiniz. Bunun düşük bir çatı olduğunu ve gerçekten sıcak ve yalıtımlı değilse, size yayılacağını söylüyorsunuz. Yalıtım ekleyecekseydim, çatıdan başlardım.


1
Dışarıdaki sıcak hava nemli olduğunda, baca etkisi, faydaları / sorunları ile soğutulmuş ve iç nemlilik yaratan nemli havayı getirebilir.
chux - Monica'yı geri yükle

1
@ hava içinde hava daha soğuksa, baca etkisi daha az önemli olacaktır. Hava çekmek için daha sıcak olmalıdır. Daha yüksek seviyelerdeki sıcak havanın havayı sıcak olmayan daha düşük seviyelere çektiği çok katlı bir binada, bir sorun olabilir (bu nedenle havalandırma deliklerini bu nedenle bir emekleme alanına kapattım.) Yüzyıllar boyunca insanlar büyük yaşadı hiçbir klima ile çok sıcak ve nemli iklimlerde binalar. Yaz boyunca evi düğmediklerini garanti edebilirim. Kopulalar yaz aylarında evleri soğutmak için uzun zamandır kullanılmaktadır.
JimmyJames

@RedGrittyBrick Yazım hataları fark ederseniz bir düzenleme düğmesi vardır. Just sayin '
JimmyJames

1

Düşük bağıl neme sahip bir bölgede iseniz, evaporatif soğutma, özellikle zayıf yalıtım veya sızdıran yapı ile gitmek için bir yoldur, çünkü evaporatif soğutma havası zaten bir kez geçer. California'daki ev depoları bu yöntemi kullanma eğilimindedir, örneğin - şaşırtıcı derecede iyi çalışır ve toplanma kapılarını bütün gün açık bırakmalarına izin verir. Ayrıca seralarda ve ahırlarda çokça kullanılır ve Arizona gibi aşırı kuru alanlarda çok fazla konut kullanımı sağlar.

Birkaç inç kalınlığında ticari sınıf soğutma ortamı kullanan bir ünite edinin veya inşa edin. Google "Celdek" için bazı örnekler görmek için. (Kavak yastığı ünitelerine zaman ve para kaybetmeyin - yeterli yüzey alanına sahip değillerdir.)1

Bunu rahat bir alana dönüştürmek için yapıyı yalıtmanız gerekir. En uygun maliyetli yol, dışarıdan yalıtmak ve daha sonra siding ile örtmek olacaktır.

Başlamak için XPS (genişletilmiş polistiren) köpük tabakalarını dışın tamamını kaplamak için kullanabilirsiniz. Daha az boşluk olduğu için dil ve oluk tabakaları en iyi uyumu sağlayacaktır. XPS tabakaları, özellikle köpük için yapılmış bir inşaat yapıştırıcısı kullanılarak doğrudan duvara tutturulabilir. Diğer yapıştırıcıların çoğunu kullanamazsınız, çünkü köpüğe kimyasal reaksiyon gösterecek ve içinden delikler açacaktır. Köpüğün yapışması biraz zaman alacaktır, bu nedenle sıkı tutmak için geçici destek kullanmanız gerekecektir.

Yalıtım kurulduktan sonra, korumak için her şeyi siding ile örtmeniz gerekir. Köpüğün kendisi elemanlara maruz kalacak şekilde tasarlanmamıştır. UV ışınlarına maruz kalma, onu çok hızlı bir şekilde parçalayacaktır. Siding'ı takmak için, siding'ı çivilemek için kireç şeritleri takmanız gerekecektir. Aşağıdaki resme benzer görünecektir. Vinil siding'in nasıl kurulacağı hakkında bu siteye bakabilirsiniz .

Siding Hazırlık

Çatı başka bir endişe, düzgün bir şekilde havalandırılan yeni bir çatıya sahip olmanız gerekebilir. Çatı tasarımıyla ilgili ipuçları için Adam Davis'in cevabına bir göz atmalısınız.

Dikkate almak isteyebileceğiniz başka bir şey, binanın içinin su yalıtımıdır. Beton nemi kolayca emer ve nemi tutmak çok daha rahat hale getirir. Duvarları su yalıtım boyası ile kaplayın ve zemini kapatmak için epoksi zemin boyası kullanın. Bu, her şeyin kuruması için yeterli zaman vermek için siding kurulduktan sonra yapılmalıdır.

Her şey yapıldıktan sonra, alanı en azından soğutmayı çıkarmak için yeterli olacak bir alan ısıtıcı ile ısıtabiliyor olmalısınız.


0

+1 Harper.

Taş evler çok ağır olduğu için soğuk kalır. Beton, aksine, yeterince yoğun değildir (aslında yeterince kalın değildir). Yaz aylarında kalori emmek ve havayı soğutmak için bu tür evlere ağırlık ekleme eğilimindeyiz. JS tarafından sunulan her iki çözüm de iyidir, ya binayı doğrudan güneş ışığına karşı korursunuz (en ucuz, ancak daha uzun süre etkili olmak için). Veya dış yalıtım (saman balyası mükemmel sonuçlar verir). Zamanınız ve gerekli alanınız varsa, bir kütle sobası inşa etmek başka bir iyi seçenektir.


"Taş evler soğuk kalıyor çünkü çok ağırlar." -> Termal kütlenin sıcaklık değişimlerini engellemesini beklerdim, soğuk kalmamayı .
chux - Monica'yı geri yükle

Beton blokların önemli miktarda ısıyı emecek kadar yoğun veya kalın olmadığı sonucuna nasıl ulaşırsınız? Bu , betonun taştan daha yüksek bir termal yoğunluğa sahip olduğunu gösterir ve orijinal sorudaki blokların kalınlığı hakkında hiçbir şey görmüyorum.
JimmyJames

0

Kimsenin Reflectix'i tavsiye ettiğini görmedim . Bu şeyler radyan / güneş ısı kazancını azaltmada harika. Her ticari RV'de ve dönüştürdüğüm minibüste bir miktar eşdeğer. Bence çok yardımcı oluyor.

Bu betondan yapılmış bir bina olduğundan, belki de estetik en yüksek önceliğiniz değildir? Eğer öyleyse, bu şeyleri doğrudan çatıya ve güneye bakan duvara tokatlayın ve bir fark yaratıp yaratmadığına bakın. Oldukça ucuz.

Çatıdaki bir havalandırma da muhtemelen harika bir fikirdir.

Orada elektrik var mı? Baca etkisini arttırmak için, yapının gölgeli tarafında bir pencere açılan yeni çatı havalandırmanızda yukarı doğru bir havalandırma fanı deneyeceğim.


0

Çatıyı güneş panelleri ile örtün. Isıyı dışarıda tutar ve elektrik de üretir. AC'yi diğer binalarda çalıştırmak için kullanabilirsiniz.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.