Bu kutu neden sürekli takılıyor?


14

Cornwall'da şiddetli yağmurdan sonra ahırlarda elektrik çalışmıyor. Bu gezi kutusu

resim açıklamasını buraya girin

Hatalı görünüyor, ancak bunun yerine 100 + GBP'ye mal olduğu söylendi. Biri bana bunun ne olduğu hakkında daha fazla bilgi verebilir mi?


1
"Açma kutusunun" bağlı olduğu devreye bakmak için bir elektrikçi çağırın.
Tester101

Bayrağını yeniden. Görüntü Flickr'da barındırılmıyor. İmgur'a kopyalandı, bu yüzden çektiğiniz resminiz varsayarsak lisans sorunu yoktur.
ChrisF

Buna artık akım cihazı veya RCD denir ve elektrik arızası durumunda sizi korumak için tasarlanmıştır.
Matt

Yanıtlar:


40

Diğer cevaplarda verilen tavsiye iyidir: güvenlik sisteminin doğru çalıştığını varsayarak başlayın . Arızayı bulun ve eğer yapamazsanız bunu yapmak için bir elektrikçi kiralayın. Sadece bir arıza olmadığına dair kanıtınız varsa, güvenlik sisteminin bozulduğunu varsaymalısınız.

Bununla birlikte, bu güvenlik sisteminin ne için olduğunu, nasıl çalıştığını ve ne yaptığını ve korumadığını anlamak önemlidir.

Özel konutlarda yaygın olarak karşılaşılan bir takım elektriksel güvenlik cihazları bulunmaktadır; en yaygın üçü:

  • topraklama hatası koruması. Muhtemelen bu cihaz budur.

  • aşırı akım koruması. Bu cihazın aynı zamanda aşırı akım koruması sağlaması mümkündür , ancak tüm toprak arıza koruyucuları sağlamaz.

  • ark hatası koruması. Bu cihazın ark arızası koruyucusu olması olası değildir.

Her biri farklı bir sorunu çözer ve cihaz iki farklı koruma türünün işlevlerini yerine getirmek için özel olarak tasarlanmadıysa, bir sorunu diğerini çözmek için çözen bir cihaza güvenemezsiniz.

Bir topraklama hatası koruyucusunun amacı, herhangi bir akımın bir kişiden sıcaktan toprağa gitmesini veya ahırınız, hayvancılık vb. Toprak arızası koruması, sıcaktaki akımı ve nötrdeki akımı izleyerek çalışır. Elektriğin su olduğunu hayal edin; bir toprak arızası koruma cihazı, musluktan çıkan suyun aynı miktarda gidere gittiğini doğrular. Tahliye musluğun ürettiğinden daha az tahliye ediyorsa, suyun beklenmedik bir yere gitmesi gerekir. Toprak arızası koruyucusu, sıcak ve nötr akımlar arasındaki farkın, örneğin sizin durumunuzda 30 miliAmp'tan fazla olduğunu tespit ederse, sıcak, kutu açma ile kapatılır.

Toprak arızası koruyucusunun, bir kişi aracılığıyla sıcak-nötr bağlantıdan elektrik çarpmasına karşı koruma sağlamadığını unutmayın! Bu durumda, diğer ampuller gibi bir elektrik direnciniz vardır ve toprak arızası koruması sorunu algılamaz. Bir şekilde toprak arızası korumalı bir devrenin hem sıcak hem de nötr kablolarına, akımın 30 mA'sı toprağa gitmeden dokunmayı başarırsanız, cihaz açılmaz.

Kutunuz bir toprak arızası nedeniyle sık sık açıyorsa (1) bir şey yanlış bağlanmış; örneğin nötr olan iki hotsunuz var. (Aşağıya bakınız.) Veya (2) sistemde bir yerde akımı bir yerden bir yere akıtmak; Eğer sıcak kaçak ve toprak arasında giderseniz, toprak yolu olacaksınız. Bulun ve bu olmadan önce düzeltin.

İşler ıslandığında daha fazla olması, bunun bir toprak arızası olduğunun bir işaretidir. Bir şey akımı sıcaktan toprağa boşaltır, ancak kuruduğunda kutuyu açmamak için yeterince iyi bir yalıtkandır.

Bir topraklama hatası koruyucusu yok değil yangınlara karşı koruma sağlar. Elektrik yangınlarının tipik olarak başlamasının iki yolu vardır: ya akım sürekli bir süre için çok yüksek ve teller duvarları yakacak kadar ısınır ya da akım bir an için çok yüksekse, elektrik tarafından bir ark üretilir çıkış / yıpranmış lamba kablosu / gevşek bağlantı / ne olursa olsun ve ark ateşte bir şey aydınlatan kıvılcımlar çıkarır.

Topraklama hatası koruyucuları yangına neden olan arızalara karşı koruma sağlamaz. Bir elektrik sisteminin aşırı akım olması tamamen mümkündür ancak akım hem sıcak hem de nötrde eşittir. Ve arklar o kadar hızlı olabilir ki, toprak arızası koruyucusunun mevcut dengesizlik geri yüklenmeden önce açma zamanı olmayabilir.

Buna göre aşırı akım koruması tipik akımını izler sadece sıcak üzerinde . Sıcaktaki akım bir miktar harcı aşarsa, akım kesilir. Aşırı akım koruması toprak arızalarına karşı koruma sağlamaz; 30 amperlik bir kesiciniz varsa ve vücudunuz aracılığıyla bir amper akımını toprağa boşaltırsanız, 30 amperlik kesici biraz umursamaz. Aşırı akım koruyucusunun noktası, kısa devrenin sıcaktaki akımı duvarlarda yangına başlayabileceği noktaya yükseltmesini önlemektir; birini öldürmekten daha az akım gerektirir.

Aşırı akım koruması nötr üzerindeki akımı da izlemez. Nötr üzerindeki akım ve sıcaktaki akımın eşit olması gerekir - su benzetmemizi hatırlayın. Ama bir musluğa akan iki musluk olduğunu düşünün. İki sıcaktaki akım 30 amperin altında olabilir, ancak nötr üzerindeki kombine akım daha yüksek olabilir. Nötrün üzerinde voltaj olmaması, akım olmadığı anlamına gelmez. Hala yanacak kadar ısınabilir. Asla iki hots arasında nötr paylaşmayın; bu bir "Edison devresi" ve güvenli değil. (Ve bir GFCI ile çalışmayacaklar, açıkçası, sıcak ve nötr üzerindeki akımlar herhangi bir akım akıyorsa neredeyse hiç eşit değildir.)

Benzer şekilde ark arızası koruması, düşük ancak ölümcül bir akım veya sürekli yüksek akımlar için toprak yolu olmanıza karşı koruma sağlamaz; yakın kağıt veya halı veya fare yuvaları ya da her türlü ateşe neden olabilecek yaylar üreten geçici yüksek akımlara karşı koruma sağlar.


2
Burada büyük bir varlık olacaksın. :)
The Evil Greebo

2
TL; DR versiyonu ... Tipik bir rezidansta: "devre kesiciler" duvarlardaki yangınlara karşı korur, AFCI'ler duvarların yakınındaki yangınlara karşı korur ve GFCI'ler saçlarımı duşta fönle kurutmaya karşı korur. Doğru?
kenevir

@hemp: Anladın.
Eric Lippert

Nedense, biraz dahil oldum: fotoğrafta işaretlendiği gibi, bu görünüşte bir "Kaçak Akım işletilen devre kesici" olan ve "obselete" gibi görünüyor bir BS4293 RCCB (lagrange çevrimiçi katalog bu yok . hiçbir bölümü tarafından) (örneğin bakınız: theiet.org/forums/forum/... ) o aşırı yük koruması vardır gibi aynı zamanda, o etiketlenecek gibi RCBO () görünmüyor?
Horatio'yu

2
Bazı deneme yanılma sonra komşumuz bizim parçalayıcı yolculuk neden olduğunu keşfetti. Sorun, parçalayıcıyı yeniden kablolayarak giderildi. Biraz eğitim için teşekkürler! :)
Kai Hendry

11

Evet bunlar çok pahalı - ama kim bunu değiştirmek için söyledim yanlış .. çok yanlış! Orada ne yazdığını görüyorsunuz - "TRIP 30mA", yani N ile Toprak (Toprak) arasındaki 30mA'yı algıladığında, elektrik kaçağı olduğu anlamına gelir. Büyük olasılıkla zemine girer, ancak bu Toprak Kaçağı Kesicisinin nerede olduğuna bağlıdır.

Evinizde mi ve tel bir mesafeden ahıra gidiyor mu? Yoksa ahırda mı?

Eğer ahırda ise, bir yerde bağlantı kutusu inşa eden bazı nemli ortamlar olduğu anlamına gelir. Bu cihaz büyük ihtimalle ahırınızın yanmasını önlüyor! Bunu görmezden gelme. Arızayı bulmak zor olacak ve arızalı cihazı / bağlantı kutusunu izlemek için devrenin parçalarının izole edilmesi anlamına gelecektir.

Evinizde ise ... o zaman sadece ahırda evden ahıra giden kabloda daha yüksek VE / VEYA bahsettiğim gibi hata olması muhtemeldir.

Her iki durumda da biraz para harcamanız gerekebilir, ancak bu birimi değiştirmek için değil! Belki bir elektrikçide!


8
Burada bir dakika durun. Toprak arızası kesicisinin noktası ahırın yanmasını önlemek değildir . Aşırı akım durumunu önlemek için bir topraklama hatası kesicisine güvenmemelisiniz. Bir topraklama hatası kesicisinin amacı insanların elektrik çarpmasını önlemektir. Sonuç doğru: adamın hatayı bulması ve düzeltmesi gerekiyor. Ama ahırı yakmaktan kurtarmak için değil; insanları ya da hayvanları toprağa giden yol haline getirmemek için.
Eric Lippert

@Eric ppumkin'in cevabında en az bir hata olmasına rağmen (nötr ve toprak değil, hat ve nötr arasında akım farkı varsa GFCI kesiciler açılır), bir GFCI kesicinin yangınları önleyebileceğini söylemekte haklıdır. Normal bir kesici aşırı akım koruması sağlar ve GFCI kesici hem aşırı akım koruması hem de kişisel koruma sağlar. Söz konusu cihaza aşina değilim ve bu özel cihazın aşırı akım koruması sağlaması mümkün değil, ancak bir servis panelindeki tipik bir GFCI kesicisi olacaktır.
Michael

@Eric Cevabınızı okuduktan sonra, GFCI kesicilerin de aşırı akım koruması sağladığını anladığınızı görebiliyorum: "Bu cihazın aynı zamanda aşırı akım koruması da sağlaması mümkün, ancak tüm toprak arıza koruyucuları değil." Yukarıdaki yorumunuzda "kırıcı" kullanımı belki de yanlış bir terimdir, çünkü "kırıcı" NEC tarafından tanımlanan bir OCP cihazıdır. "Bağımsız GFCI cihazı" belki de onu bir GFCI kesiciden ayırmak için daha kesin bir terim olabilir.
Michael

@EricLippert Evet- ancak telin sıcaklığını ve sıcaklığını (aşırı akım kesiciyi açmadan) yaparak kabloların daha uzun bir süre boyunca tel katsayısının üzerinde nadir fakat olası bir toprak kaçağı olayı meydana gelmesi durumunda - yangına neden olabilir. Toprak kaçağının mutlaka insan / hayvan olması gerekmez. Toprak kırıcı tanımını aştım - evet katılıyorum. Bu durum durumsaldır ve genellikle milyonlarca 1 olmak üzere kötü kurulumlarla olur ... milyarlarca insanla dolu bir dünyada ....
Piotr Kula

4

Yolculuk kutusu işini yapıyormuş gibi geliyor - bu da hatlarda kısa olduğunda gücü kapatmak.

Gerçek soruna neden olan hatlara giren su için devrelerinizi dikkatlice inceleyin.


1
Diğer cevap, toprak arıza kesicilerinin yangınları önlemek olduğunu ve bunların şortları önlemek olduğunu söylüyorsunuz. Durum da öyle değil. Toprak hatası kesicileri , kısa devreleri değil, toprak arızalarını önlemelidir .
Eric Lippert

Tamam adil bir nokta - bir topraklama hatası olan aşırı akım durumdan farklı. ancak söz konusu kutu 30ma'de açılır - bu, bu cihazın her iki duruma da korunduğunu gösterir.
The Evil Greebo

1
Sıcak ve nötr arasında 30mA fark olduğunda açılır. Yükün ne olduğu umurumda değil . Şunu düşünebildiğim tek şey, hat voltajı ile kullanacağınız 30mA'dan daha az sürüyor, basit bir test ışığı.
Brad Gilbert

0

Bir şey oluyor gibi geliyor ıslak tüm kablolama tek RCD ile korunmaktadır gibi olacaktır, olacak olan çok sert sorunu bulmak için.

Bazı nedenlerden ötürü canlı akım ile doğal akım arasında 30mA'dan fazla fark vardır . Bazı cihazların yine de “pırasa akımı” olduğu düşünüldüğünde, arıza 30mA'dan çok daha az olabilir veya toplamda 30mA'dan fazla bir hataya sahip birden fazla devre olabilir. Bu olabilir Eğer varsa bir elektrikçi tarafından test ile ortaya çok iyi eksikliği.

Dış ışıkları (ve dışarıdaki her şeyi) kapsayan MCB'yi çevirmeyi deneyin ve yolculukların durup durmadığına bakın, eğer öyleyse sorunu nerede aramaya başlayacağınızı biliyorsunuz.

Tüketici biriminizi değiştirmek ve her devre için ayrı bir RCBO'ya sahip olmak isteyebilirsiniz ; bu sadece tek bir devrenin açılmasına ve daha kolay arıza bulma işine yol açacaktır. (Tüketici birimimiz mevcut paçavralara getirildiğinde bu daha geniş seçenek için ödeme yaptığımız için çok mutluyum. RCBO'lar MCB'lerden çok daha pahalı değil, ancak çoğu elektrikçi onlar için çok daha fazla ücret almaya çalışıyor)

Daha ucuz bir seçenek, 2 RCD'li bir tüketici ünitesini takmak ve daha sonra RCD'lerden birine tek bir devre koymak, cadı devresi arızası olana kadar devreyi bu RCD'ye doğru hareket ettirmek olacaktır. (Tüketici biriminin bir parçası her zaman canlı olacağından, çoğu DIY insanının bir tüketici birimindeki devreyi hareket ettirmesi güvenli değildir)

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.