Büyük bir güç dalgalanmasından sonra evimizi yeniden sarmamız gerekiyor mu?


8

Trafoya evimizin önünden bir sincap girdi. Transformatörü havaya uçurdu ve ana güç hatlarından biri kutuptan tedarik hattımıza düştü. Eve büyük bir dalgalanma gönderdi. Kesici panelini, bazı çıkışları, anahtarları ve ışık soketini de ateşe yaktı. Polis, itfaiyeciler ve elektrik şirketlerinin tümü, tüm evin yenilenmesi gerektiğini söyledi. Bir hafta önce elektrik panosunu değiştiren bir elektrikçimiz var, evin yeniden kablolanması gerekip gerekmediğine karar vermeye çalışıyor. İnternette böyle bir şey bulmaya çalışıyordum ama hiç şansım olmadı. Sence tüm evin yenilenmesi gerekecek mi?

Teşekkür ederim!!!


7
Bu çok siteye özgü bir şey. Gerçek sahneye bakan yetenekli bir elektrikçi söylemenin tek yoludur. Ayrıca, hem kapsama açısından bakıldığında yeniden kablolama konusunda bir pozisyonları olup olmadığını görmek ve onarıldıktan sonra yeri sigortalanabilir olarak değerlendireceklerinden emin olmak için sigorta şirketinizle konuşmanız gerekebilir.
bib

4
Bize sormayın - yerel, lisanslı elektrikçinize danışın. Kabloları buradan göremiyoruz. Ancak dalgalanmanın çıkışlarda ve anahtarlarda ark oluşmasına neden olduğu düşünüldüğünde, evdeki her telin aşırı gergin olduğu garanti edilir.
Carl Witthoft

1
Polis, itfaiye, elektrik şirketi ve potansiyel olarak bir elektrikçi, çoğumuzdan çok daha fazla deneyime ve bilgiye sahip olan sitede, yeniden kablolamaya ihtiyacınız olduğunu söyledi, ancak buraya gelmeyen bir grup anonim kişiye sormaya geldiniz. yeniden kablolamaya gerek var mı ?!
Rob

3
Bazı fikirler için yanlış siteyi seçtiysem özür dilerim. Evin bir kez tamir edildiğinde sigortalanabilir olup olmadığını tavsiye ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bunu düşünmüştüm. Sadece birinin daha önce böyle bir şey görüp görmediğini görmek istiyordum. İnternette arama yapıyorum ve internette arama yapıyorum ve cevap alamıyorum. Sigorta ayarlayıcı hasar kontrol etmek için aramak için bekleyen otel içinde oturan kolay değil. Elektrikçilerimi kesinlikle internetteki insanlar hakkında tavsiye alırdım, ama evime ne olduğu konusunda kendimi eğitmeye çalışıyorum.
Heather

Yanıtlar:


10

Yerel, elektrik teknisyeniniz bunu en iyi şekilde değerlendirecektir, ancak herhalde , tüm kabloları değiştirmeniz gerekir (ve sigorta şirketiniz veya elektrik dağıtım şirketiniz faturaya dayanmalıdır - sigorta şirketiniz muhtemelen geri dönecek ve kamu hizmet kuruluşundan gelen para, gerçekten onların suçu.)

Neden? Böyle bir büyüklükte aşırı gerilim durumuna sahip olduğunuzda:

Kesici panelini, bazı çıkışları, anahtarları ve ışık soketini de ateşe yaktı.

Aşırı gerilim ortadan kalktığında ve yangın söndürüldüğünde sorun çözülmez, çünkü şimdi gelen her yerde, yalıtımı olması gereken güzel bir "karbon izi" vardır ve karbon bir iletken - berbat bir şeydir, ancak sorunlara neden olur. Bir karbon izi oluştuğunda, çok daha düşük voltajlarda tekrarlanan yaylara sahip olmak çok kolaydır.

Tipik ev kablolaması 600V yalıtımdır - yerel sisteme bağlı olarak sizinki muhtemelen 1100-2400V'a maruz kaldı.

Buna ek olarak, duvarların içinde göremediğiniz yerlere de zarar verebilirsiniz. Evin yanmadığı için şanslısın.

Yani - sadece kablolama değil, aynı zamanda prizler, anahtarlar ve bunlara bağlı olan hemen hemen her şey artık çok şüphelidir ve değiştirilmesi gerekir.


3
Her şeyin değiştirilmesi gerektiğine katılıyorum. Bölgemdeki konut yemlerinin 14KV olduğuna inanıyorum. ancak panele ve prizlere zarar vermek yeterliyse, teller de muhtemelen zarar görmüştü. Değiştirilmezse her şeyin Megged olması gerekir.
Ed Beal
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.