Elektrik işleri sırasında ne tür eldivenler giymeliyim?


12

Elektrik işleri sırasında ne tür eldivenler giymeliyim?

Uygun eldivenleri satın almak istediğim için, bu tür işler için hangi eldiven malzemesinin en uygun olduğunu bilmem gerekiyor.


10
Elektrik yaparken eldiven giydiğim tek zaman 480V veya daha yüksek bir değerle çalışırken, genellikle anahtar dişlisini veriyoluna götürmek veya çıkarmak zorunda kalıyordu. Ev eşyaları için gücü öldürürüm ve eldiven giymem.
Wayne In Yak

2
Konfor için kesinlikle sentetik mekanik eldivenler giyiyorum. Balıkçılık kablosu ve ara sıra tel tarafından bıçaklanmaktan ellerimi korumaya yardımcı olur. Ayrıca, kabloyu avlarken veya eski kabloyu çıkarırken koruyucu gözlükleri de unutmayın. Bazı eski NM kablo çekerken bu zor yoldan öğrendim ve doğrudan gözüme geri sarıldı. Neyse ki sadece birkaç gün içinde iyileşen bir çizikti, ama kesinlikle güvenlik gözlükleri olmadan gitme riskine değmez.
statueuphemism

10
Elektrikten korumak için eldiven mi yoksa sadece ellerinizi tozdan ve keskin kenarlardan korumak için normal eldiven mi istiyorsunuz?
Freiheit

2
Kalbinizin çalışmaya devam etmesini sağlayabilecek çok basit bir güvenlik uygulaması vardır: Mümkün olduğunca sadece bir elinizle çalışın ve diğerini kesinlikle arkanızda tutun (ideal olarak kemerinizi sıkıca tutun). Bu, kalbinizden çok fazla akım geçirme olasılığını azaltır - bu, yanlışlıkla dokunduğunuz kaynaktan diğer elinizle tuttuğunuz topraklı şeye kadar. Bu, eldivenli ve eldivensiz uygulanır.
Volker Siegel

@Volker Siegel bu tavsiyenin diğer önemli kısmı PVC veya diğer plastik tabanlar ile ayakkabı giymektir, böylece akım elinizden ve ayakkabınızın nemli deri tabanından toprağa akamaz.
nigel222

Yanıtlar:


34

Çalıştığınız voltaja bağlıdır.

Bir yerleşim bölgesinde çalışıyorsanız, gücü kapatın ve rahat bulduğunuz her türlü eldiveni takın (hiçbiri dahil değil).

Gücü kapatmanın bir seçenek olmadığı bir endüstriyel ortamda çalışıyorsanız. Çalışacağınız voltaja göre bir eldiven sistemi seçmeniz gerekecek. Bir eldiven sistemi her zaman uygun bir yalıtım eldiveni ve koruyucu bir deri eldivenden oluşmalıdır. Bir eldiven astarı sistemin isteğe bağlı bir parçasıdır ve ellerinizin ne kadar zarif olduğuna bağlı olarak giyilebilir.

ASTM D120-14a eldivenleri aşağıdaki sınıflara ayırır:

 • Sınıf 00 - 500 volta kadar uygundur.
 • Sınıf 0 - 1.000 volta kadar.
 • Sınıf 1 - 7.500 volta kadar.
 • Sınıf 2 - 17.000 volta kadar.
 • Sınıf 3 - 26.500 volta kadar.
 • Sınıf 4 - 36.000 volta kadar.

UYARI: Her kullanımdan önce eldivenlerinizi daima uygun şekilde test edin. Görsel muayene ve hava testi en yaygın yöntemdir. Bu eldivenleri kullanıyorsanız, umarım eldivenlere nasıl bakılacağı ve test edileceği konusunda eğitilmişsinizdir. Değilse, muhtemelen bunları kullanmanızı gerektiren hiçbir şey yapmamalısınız.


13
Son ifadeniz anahtar: Onlara nasıl bakılacağı ve test edileceği konusunda eğitim almadıysanız, bunları kullanmanızı gerektiren hiçbir şey yapmamalısınız . Elektrik işleri büyük bir saygı ile ele alınmalıdır.
random_user_name

14

Akım devreleri veya yüksek voltaj kapasitörleri ile çalışmıyorsanız - ve mümkünse olmamalı - eldivenler gereksizdir


3
Bu, "Ne tür eldivenler giymeliyim ...?"
Rob

19
Elbette öyle: çoğu durumda, hiçbiri. İstisnai durumlarda, tam olarak hangi voltajlarla çalıştığınıza, eldivenlerin ne kadar mekanik aşınmaya dayanması gerektiğine, vb.
Bakmanız

1
-1 güvenlik asla "gerekli" değildir, ancak önlem almanın bir anlamı olmadığı anlamına gelmez. Mekanik / insan hataları meydana geldiğinden, açık devrelerde çalışırken bile eldiven giyiyorum.
BlueRaja - Danny Pflughoeft

1
Yararlı, belki. Genellikle gerekli değildir. Bunlar tam anlamıyla ölümcül yaralar değil, @Karman.
keshlam

2
@Kardan Adam Kışın eldiven giyiyorsanız fazla bir kardan adam ...
Brad

4

Konut işleri için eldivenler gereksizdir ve belki de verimsizdir. En iyi uygulama:

 1. Test cihazı edinin (böylece bir devrenin kapalı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz)
 2. Test cihazınızı kapatmadan ÖNCE çalışmak istediğiniz devrede kontrol edin (test cihazının çalıştığını ve istenen devrenin kapatılacağını doğrular)
 3. Üzerinde çalışmak istediğiniz devreyi kapatın
 4. Kapalı olduğundan emin olmak için kontrol edin
 5. Çıplak elle çalışın (daha kolay buluyorum).

1

Bir yığın ucuz mekanik eldiven alın. Birkaç çift alın ve bu pahalı olanlar gibi görünene kadar parmaklarınızı kesin.

resim açıklamasını buraya girin

( kaynak )

Tüm parmakları kestim, ama yine de ikinci ekleminizi kapattıklarından emin olun. Bu onların hepsi için; eklemlerinizi J-kutularının keskin kenarlarına karşı korumak ve ödeme yaparken avucunuzun üzerinde bir kapak bulundurmak.

Bunların sadece sıyrıkları hafiflettiğini ve hiçbir şekilde sizi elektrik tehlikelerinden koruyamayacağını unutmayın.


-2

İletken ayakkabılarla betonda veya yerde suda durmadığınız sürece kalbinize ölümcül bir şok vermekten kaçınmak için sadece bir eldivene ihtiyacınız vardır. Temastan koruyan herhangi bir eldiven yardımcı olacaktır, ancak kumaş kaplı lastik eldiven sizi kurtarabilir. Ancak, bu soruyu sorarsanız, muhtemelen elektrik işi yapmaya yetkili değilsiniz.


4
Bunun tek bir eldiven ölümcül bir şoku önlemeye yardımcı olabilir , ancak eldivenlerin korunmasına güvenilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Ağır bir deri iş eldiveni (ve baş parmağım) keskin bir telle deldim - koruma için bu eldivene güveniyor olsaydım, işe yaramazdı.
Johnny

Nitril eldivenler temasa karşı koruyacak, ancak 400V ortamlarda kolayca elektriksel bozulma yaşayacaktır. Onlarla bile bir defibrilatöre yaklaşmamanızın nedenlerinden biri.
PlazmaHH

İyi fikir. Bir eldivenin güvenli elektriksel faydasını hiç bir zaman elektrik işi yapmadığınızı düşünmemiştim ! Ancak altın kural kalmalıdır, gücün KAPALI olduğundan emin olun.
nigel222

"Elektrik işleri sırasında ne tür eldivenler giymeliyim?" yanıt alamazsanız "Sadece ... bir eldivene ihtiyacım" ne de tarafından "... yardımcı olacağını temasından korur Herhangi eldiven" OP sormadı beri " iyi hiç olmamasından nedir ..." soru " ne olmalıdır giyerim?" Yanıtınızı gözden geçirmeyi veya bunun yerine yorum göndermeyi düşünün.
Adam Davis

Kısa kollu ve kol üzerinde hafifçe duran bir önkol (veya baş / boyun / bacakları içeren herhangi bir eşdeğer konfigürasyon) aksi takdirde önerecektir
Chris H
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.