Farklı elektrik teli göstergeleri nelerdir?


8

Evler için mevcut olan farklı elektrik teli göstergeleri nelerdir ve hangi göstergeyi kullanmanız gerektiğini nasıl belirliyorsunuz? Eğer yardımcı olursa, bodrumumu bitirirken özellikle önerileri merak ediyorum.

Yanıtlar:


12

Bu makalenin tam bir listesi vardır ve örnekler verir: http://electrical.about.com/od/wiringcircuitry/a/electwiresizes.htm

Yine de çoğunlukla, 20 AMP devreleri için 12 ayar teli ve 15 AMP devreleri için 14 ayar teli kullanılır. Muhtemelen bodrumda 14 ayar telini kullanabilirsiniz (ancak bodrumda güç gereksinimlerine göre ne yaptığınıza da bağlıdır). Örneğin, günümüzde bir mutfak, tüm güç talepleri nedeniyle her zaman 12 gauge / 20 AMP devresi ile kablolanmaktadır. Buzdolabı kendi 20AMP ​​devresinde olacak ve bulaşık makinesi de olacaktır. Ardından çıkışların / sayaç alanlarının sayısına bağlı olarak ek 20 AMP devresinden birine sahip olabilirsiniz.

Evin geri kalanı genellikle 14 ölçüdür, ancak evin büyüklüğü her şey için 15 AMP devresi sayısını belirleyecektir.

Ayrıca 14 ayar telinin 12 ayardan çok daha esnek olduğunu unutmayın. Bu yüzden sadece 12 göstergeye gitmeyin çünkü ... yaparsanız her şeyi kablolamak için çok daha zor zamanınız olacak.


4
Bu cevabın ABD için olduğunu unutmayın (Başkalarının diğer
yerlere

1
Kod ayrıca banyoların 20Amp olmasını gerektirebilir ve devre sadece banyoları besleyebilir.
Craig

1
Ayrıca not bu ans bakır telin olduğunu değil, alüminyum
Michael Haren

2
Benim için, aydınlatma hariç her şey için 20 amperlik 12 gauge tel kullanıyorum. Kurulumu biraz daha zor ama fiyat farkı o kadar küçük ki devreye eklemem gerekirse ekstra kapasiteye sahip olduğumu bilmek güzel.
Cody C

9

Gerçekten endişelenmeniz gereken iki boyut var.

14 amper ("beyaz") tel 15amp devreler için kullanılır ve muhtemelen yaptığınız her şey için kullanacağınız kablodur.

20amp devreler için 12 gauge ("sarı") tel kullanılır. Tipik bir evde bunlar mutfakta ve bazen özel pencere AC ünite devreleri için kullanılır. Bu telleri bükmek ve çalışmak daha zordur ve daha pahalıdır. Bazı insanlar yer ısıtıcılarını desteklemek için her yerde 12 ölçü kullanırlar.

Hem 14 hem de 12 gauge telin "üç iletkenli" versiyonları da vardır. Muhtemelen bunları herhangi bir şey için kullanmanız gerekmeyecektir, ancak çoğunlukla tek bir kabloda birden fazla devre çalıştırmak veya 3 yollu ışık anahtarlarını bağlamak için kullanılır.

Başka boyutlar da vardır, ancak genellikle özel kullanım içindir (elektrikli kurutucular, sobalar veya sıcak küvetler için 30/40/60 amp devreleri gibi).


6
Prizleri kablolarken # 12 (20amp devreleri) kullanmayı seviyorum, çünkü birisinin ne takacağını asla bilemezsiniz (örn. Elektrikli ısıtıcılar, AC ünitesi). Ve aydınlatma için # 14 (15amp).
Tester101

Bu cevabın ABD için olduğunu unutmayın (Başkalarının diğer
yerlere

5

Yerel kodları kontrol ettiğinizden emin olun. İlçem, Geauga County, OH, tüm kabloların 20A olarak derecelendirilmesini gerektirir, bu nedenle 14 gauge (beyaz romex) kullanamayız. Diğer tüm yayınlar doğrudur, ancak bodrum katınızda daha büyük bir şey yapmadıkça endişelenmeniz gereken tek şey bu olacaktır.


4

Belki de açık olmayan bir not: kullandığınız kablonun ilgili devre kesicinin en az maksimum yükü için derecelendirildiğinden emin olun . Yani, bir devreyi 15 amperden 20 ampere değiştirmeniz gerekiyorsa, tel bunun için derecelendirilmemişse devre kesiciyi yükseltemezsiniz.

Tabii ki itfaiyeciler için bir muayenehane inşa etmediğiniz sürece.

Benzer şekilde, gelecekte potansiyel olarak yükseltmeyi öngördüğünüz bir devreye sokuyorsanız, daha sert bir kablo kullanmak mantıklı olabilir.


2
Bu nedenle, gelecekte 20A olmasını istiyorsanız, 15A devresine 12ga tel kurmak istiyorsunuz. Ancak, bir kesiciyi yükseltmeyi düşünüyorsanız , devrede cılız bir tel olmadığından emin olmak için son derece dikkatli olmalısınız . Birisinin 15A kesiciyi gördüğünü ve devreye 14ga tel bağladığını varsayalım. Kesiciyi yükseltirseniz, artık cılız bir boyuta sahipsiniz. Doğru boyutlu kesiciyi şimdi takmak daha iyi.
Jay Bazuzi

1
Benzer şekilde, bir 15A devresinde 20ga tel görürseniz, uzun vadede voltaj düşüşü için büyük boy olabilir. 20A'ya yükseltmek bir sorun olabilir.
Jay Bazuzi

2

Kablo boyutları hakkında daha ayrıntılı bilgi için, yerel kütüphanenizdeki (ABD'de) Ulusal Elektrik Yasası'na da bakmalısınız. Hemen hemen her eyalet ve belediye, elektrik gereksinimleri için başlangıç ​​noktası olarak benimsemiştir. Bununla birlikte, bulunduğunuz yerin ek gereksinimleri de olabilir (örneğin, Chicago TÜM elektrik kablolarının yanmaz bir kanalda çalıştırılmasını gerektirir). Kutu boyutları, kabloyu nereye bağlayacağınız, kabloların kutunun içinde bir kez ne kadar olması gerektiği vb. İle ilgili birçok kural vardır - hepsi yangın güvenliği nedeniyle.

Konu dışı, ancak bir karter pompası dışındaki tüm bodrum devrelerinde GFCI'ların da kurulu olması gerekir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.