Bu dizlik pergola direkime nasıl monte edilir?


7

Güvertemin üzerine 7 'x 13' pergola yaptım ve hafif bir yalpalamaya sahibim, bu yüzden bazı dizlik takmayı düşünüyorum. Her direk, bitişik direklere uzanan iki çift dikey kirişe sahiptir. Destek kirişi bağlantısı için basit bir cıvata yapmak kolay olacaktır. Ancak destek sonrası bağlantıyı korumanın en iyi yolu nedir?

Burada da bir açık cıvata kullanmayı umuyordum, ancak desteğin açılı yüzüne bir yıkayıcı tutmak için bir yüzey nasıl oluşturulacağını anlayamıyorum. Herhangi bir öneri?İstenen cıvata ile destek direk bağlantısı

Yanıtlar:


18

"İç deliği" delmeden önce, her iki taraftaki konumu işaretleyin ve büyük düz tabanlı bir delik oluşturmak için düz yıkayıcısının OD'sinden biraz daha büyük bir kürek tarzı ahşap delme ucu kullanın.

Somunu, rondelayı ve cıvata ucunu aynı hizada yapmak için delikleri gerekenden daha derin yapın (daha kısa bir cıvata gerekir).

Düz tabanlı bir deliğin daha hassas oluşturulması için Forstner tarzı bir matkap ucu da kullanabilirsiniz , ancak bunlar bir kürek bitinden önemli ölçüde daha pahalıdır. Deliğin ne kadar güzel ve temiz olmasını istediğinize bağlıdır.

resim açıklamasını buraya girin resim açıklamasını buraya girin resim açıklamasını buraya girin


1
Ben her zaman kürek bit denilen bir "raket bit" olarak adlandırılan bir şey duymadım. Düzenli eşanlamlı.
Raystafarian

İlk denemem aslında bir kürek biraz oldu. Ama ben sadece bir kenar odun sıcak olduğunda, bit yerinden atladı bulundu. Belki de bu sadece benim idare etmede çok iyi olmamaktır. İş parçacığında birkaç iyi öneri var, herkese teşekkürler!
David Brumbaugh

Bir açıda bir kürek biti ile zor, @bib cevap adım 2-4 tavsiyelerini izleyin. Yavaş delme (hafif basınç) ama yüksek hızda benim için çalışıyor.
Jimmy Fix-it

7

Ve başka bir seçenek eğimli bir yıkayıcı kullanmak olacaktır. Sadece cıvata / ahşap arayüzde kayma gerilmesini önlemek için tüm cevaplardaki tüm eklemler için bir dado kullanırım. resim açıklamasını buraya girin


Nitpciking: Buna zıvana olarak atıfta bulunuyorsunuz, ancak resme dayanarak bana büyük bir dado gibi görünüyor . Bu oldukça güzel bir seçenektir ama bence cıvata aşırıya kaçmış. Burada yapmak için bağlantı elemanlarına ihtiyacınız olan tek şey ahşabı bir arada tutmaktır. Herhangi bir destek sağlamazlardı.
JimmyJames

Brace oturmak için bir dudak yapmak için +1. Bir veya iki gecikme cıvatası (gerçekten vidalar) iyi sabitler. Sadece küme içerisindeki küme delikleri de dahil olmak üzere, önceden yormayı unutmayın.
User95050

Artı bir; ya çirkin bir bağlama plakası kullanın ya da bunu yapın. Bağlantı elemanı tipi size kalmış.
Mazura

5

En basit yol, pul ve somunu açılı köşebent içine sokmaktır.

  1. Yıkayıcıdan biraz daha büyük bir kürek kullanmak
  2. Deliği istediğiniz yeri işaretleyin.
  3. Desteğin sağ tarafında, ahşabın yüzeyine dik bir delik açın.
  4. Ucun ucu iyi bir ısırmaya sahip olur olmaz, matkabı, desteğin (sol yüz) karşı açı kesimine dik olana kadar eğin. Matkabın sadece bir kenarı ahşapla temas edeceğinden bunu yavaş ve dikkatli bir şekilde yapın.
  5. Bitin alt kenarını tahtaya gömecek kadar derin delin.
  6. Bu deliğin tabanı artık desteğin karşı (sol) yüzüne paralel olacaktır.
  7. Biti cıvatanın gövdesinden biraz daha büyük olana değiştirin.
  8. Destek ve sonra dik direk boyunca delmeye devam edin.

+1. Ben de aynısını yaptığınız gibi cevabımı aşağıya yazmış olmalıyım, benimki temelde sizin bir kopyası. seninkini önce görmüş olsaydım gönderemezdim.
Jimmy Fix-it

@ JimmyFix-it Ditto. Ama seninkinin harika çizimleri var!
bib

4

Bir kürek veya Forstner biti yoksa veya almak istemiyorsanız, gömme deliklerde küçük değişiklik: açılı desteğe düz bir yüz kesin. Güç için açılı desteğin genişliğinin en az% 50'sini bıraktığınızdan emin olun. resim açıklamasını buraya girin


Veya tüm parçayı çentiklemek yerine ahşabın sadece bir kısmını kesmek için bir keski kullanın.
JimmyJames
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.