ITIL uygulamaya değer mi? [kapalı]


25

ServerFault'daki "sysadmin işleri için Joel Test" sorusundan, hiç kimsenin şirketin ITIL kullandığını veya orada çalışmayacağını söylemediğini gördüm . Aslında hiç kimse ITIL'den hiç bahsetmedi.

ITIL bir tuhaflık mıdır? Pratik olmak çok mu zor? ITIL'in iyi çalışması için belli bir boyutta olmanız gerekiyor mu?

“Olay” ile “sorun” arasındaki ITIL tanımları ilginçtir, ancak hızlı tempolu bir yardım masası ortamında, kuruluşlar bu ikisi arasında ayrım yapmayı gerçekten yararlı buldular mı?

Yanıtlar:


15

Kesinlikle. ITIL mektuba uyması gereken bir taştan 10 emir vermez.

Bu sadece çalışmak için bir temel veya çerçevedir.

Asıl sorun yorumda geliyor. ITIL’i sünnetin uygulamadan daha kolay hale geldiği bir seviyeye getirirseniz, asla çalışmaz. Ancak doğru bir şekilde uygulandığında, BT Hizmeti seviyesi yükseliyor ve Sysadmin stresi WAAAAY düşüyor!


8

ITIL'i dogmatik olarak uygulayan herkes bir aptaldır (ve bunu bana "resmi" bir ITIL kursunda söylediler).

Bunun bir kısmını ihtiyaçlarınıza göre uyarlayabilir ve benimseyebilirsiniz. Açıkçası, bir BT çalışanının ITIL'i denemeye ve uygulamaya koyması, çılgınca değişim yönetimi, serbest bırakma yönetimi, vs. gibi çeşitli "alanlar" arasındaki konuşmaların çoğu aslında bir kişinin beyninin içinde gerçekleşecek olsa da Diğer ucunda, eğer Microsoft veya HP veya Apple için dahili yardım masası yöneticisi olmanız veya her yerde kullanıcılar ve yardım masası çağrı merkezleriyle birlikte bir servet teklif etmeniz durumunda, ITIL olmadan nasıl bir iş yapabilirdiniz? bir kılavuz olarak benzer bir şey?

Gerçekten bizim masası için olay vs sorunu yönetimini uyguladık ve bu noktada eklemek gerekir etti çok yardımcı olmuştur.


7

ITIL açık / kapalı bir karar değildir, çevrenizle alakalı olanları kademeli olarak dağıtır ve kuruluşunuzdaki en fazla sürtünme / acıya neden olan alanları ele alırsınız.

Örneğin: Yardım masanız isteklerle boğulmuşsa, onları kategorize etmeye, kaynakları analiz etmeye ve durumu hafifletmeye yönelik eylemlere karar vermeye yardımcı olur.

Gerçekten de, kendilerini kurumlarda çalıştıklarını kanıtlamış en iyi uygulama ve kurallar kümesidir.


5

ITIL ile ilgili en çok sevdiğim şey, Avrupa çok dilli çok kültürlü ortamında, diğer şirketlerden BT uzmanlarıyla konuşurken daha çok kullanmak için ortak bir dil tanımlaması. ...

sorun yönetimi, sorun yönetimi ... vb. anlaşılır ve aynı anlama gelir.

Bunun yanı sıra, Robert Moir ile aynı fikirdeyim: ITIL’i dogmatik olarak uygulayan herkes aptaldır

ITIL bir araçtır .. senin kurtuluşun değil.


Ortak dil için +1
leancz

4

Tecrübelerime göre ITIL, destek personelinin ve BT personelinin, iş dünyasının makul olmayan taleplerine karşı dayanaklarını korumalarını ve "hızlı düzeltmeler" ve "ŞİMDİ KADAR SOĞUTMAK İSTİYORUZ!" " talep eder.

“İş sunumu değişikliklerini”, uygulamaya çalıştığı neredeyse tüm standart BT'leri (donanım, yazılım, kimlik doğrulama sistemleri, depolama sistemleri vb.) Yok etmek, atlamak veya geçersiz kılmak için bir bahane olarak kullanan bir organizasyonda çalıştım. Bu şirket başarısız oldu ve ITIL'i destekleyen ve yaşayan bir şirket tarafından satın alındı.

Yeni şirkete geçişi yaptım ve sadece BT personeli için hayat daha iyi değil, aynı zamanda uzun vadede İŞ daha mutlu, çünkü istikrarlı bir ortam elde ediyorlar ve aslında daha iyi destek ve yeni teknoloji FASTER alıyor çünkü daha iyi standartlar belirlendi. tanımlanmış teknoloji standartlarına uygun beslenmeyi desteklemek. Bir standart yükseltildiğinde, yükseltme yolumuzun ne olduğunu ve dağıtılan sistemlerimizin çok geniş bir alanına uygulanabileceğini biliyoruz. Bu, bu yol boyunca daha hızlı hareket etmemizi sağlar.

Biz DO hala istek "özel" ekipman veya hizmetlere iş birimlerini ve çeşitli uygulama devs izin verdiği için bir proess var, ama biz ücret-sırtlarını yapmak beri bu bilgi isteyenler için çok "pahalı" bütçe akıllıca olacaktır. ITIL çerçevesi size


3

Evet, fakat bu işteyken neden kuruluşlarınızın prosedürlerine ve destek gereksinimlerine iyi bakmıyorsunuz, yöneticiler ve kullanıcılarla para arasında bir işlem yapmak zorunda kalmaları durumunda ne tür bir destek seviyesi beklediklerini konuşun. Sonra bunu ve işinizi yaparken kullandığınız işlemleri belgeleyin. Yaptığınız şey, tüm bu ITIL / ISO işlerinin de konusu ile aynı.

ITIL gibi standartları bilmek yukarıdaki görevi kolaylaştırır, çünkü görevi tamamen yerine getirmesini istemek için doğru sorularla sonuçlanan bir çerçeveye sahipsiniz, ancak en önemli şey aşağıdakilerle ilgili dokümantasyondur:

  • Ne gerekli
  • Neden gerekli
  • Kim için gerekli?
  • Ne zaman gerekli
  • İhtiyacın sahibi olan kişi (sorumlu)

Dokümanları en düşük varlığa bölmek (tek bir görev gibi) muazzam miktarda bir iştir, ancak şu anda el ile yapılan büyük miktarda işin gereksiz olduğunu, otomatikleştirilebileceğini ve / veya yetki verilebileceğini keşfettikten hemen sonra .

Kuruluşunuza derinlemesine sert bir şekilde bakmak, hiçbir zaman popüler veya yapmak için kolay değildir, ancak şirketin daha iyi anlaşılması ve gereksiz şeyler yapmayı bırakıp işleri daha düşük ücrete devrederek daha karlı olmanıza yardımcı olur. seviyesi.

Sizi asılsız hale getirecek olan şey, bu tür bir standardizasyon yaptığınız zaman, istemeden yanlışlıkla birçok yönetim katmanının yalnızca kendileri nedeniyle orada bulunduğunu ve bunları kesmenin iletişim ve performansı artıracağını açıklamanızdır.


1

ITIL fikri çok mantıklı geliyor, ne yazık ki benim deneyimlerime dayanarak çoğu zaman destek / operasyon personelinin işlerini yapmalarını ve iş sunma değişikliklerini yavaşlatmalarını sağlayan bir araç.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.