Windows 2008 / SQL Server kümelemesi için en ucuz iSCSI SAN?


25

Yük devretme kümelemesi için Windows Server 2008 / SQL Server ile kullanım için uygun herhangi bir üretim kalitesinde iSCSI SAN var mı?

Şimdiye kadar sadece Dell'in MD3000i ve HP'nin MSA 2000'i (2012i) görmüştüm. Buffalo (evet, biliyorum), iSCSI destekli 1000 dolarlık bir cihaza sahip, ancak 2008 yerine çalışma kümelemesi için işe yaramayacağını söylüyorlar.

Bir üretim ortamında yük devretme için uygun bir şey görmekle ilgileniyorum, ancak çok düşük GÇ gereksinimleri var. (Kümeleme, örneğin 30 GB’lık bir DB)

Yazılım kullanımı ile ilgili olarak: Windows'da StarWind'ın harika bir çözümü var. Ama aslında bir donanım SAN satın almaktan daha fazla para. (Anladığım kadarıyla, yalnızca işletme sürümü kopyaları almayı destekliyor ve bu 3000 $ 'lık bir lisans.)

Linux kullanabileceğimi düşünüyordum, DRBD + gibi bir şey iSCSI hedefi iyi olurdu. Ancak, Windows 2008'de yük devretme kümelemesi için gereken SCSI-3 kalıcı rezervasyonlarını destekleyen ücretsiz veya düşük maliyetli bir iSCSI yazılımı görmedim.

$ 6K'nın pek olmadığını biliyorum, sadece pratikte daha ucuz çözümler olup olmadığını görmek merak ediyorum. Ve son olarak, evet, yazılım pahalıdır, ancak birçok küçük işletme MS BizSpark'a sahiptir, bu nedenle Windows 2008 Enterprise / SQL 2008 lisansları tamamen ücretsizdir.


İsteğinizle ilgili sorum, "üretim" olarak değerlendirmeniz için depolama çözümünün ne kadar yüksek olması gerektiğidir. Kümelenmemiş, potansiyel olarak yedekli olmayan bir depolama sistemi ile kümelenmiş iki sistemin birleştirilmesi işe yarayabilir, ancak çoğu kişi bunu "üretim" olarak düşünmezdi.
aharden

Aşağıdaki genel bakışta yer alan Open-E yazılım çözümü 597 $ 'dan başlıyor ve istediğiniz özelliklere sahip (SCSI-3 sürekli rezervasyonlar, anlık görüntüler, çoğaltma, senkronizasyon, ...).
Peter Stuer

2
Marka dışı çözümleri fiyatlandırırken genişletilmiş desteğin maliyetini çok dikkatli düşünün. Dell ve HP genellikle bir sonraki iş günü değiştirme desteğine çok uygun gelir.
kmarsh

Yanıtlar:


19

Gerçekten sıcak yük devretme gerekip gerekmediğini düşünün. Giriş seviyesi SAN düzeyinde fiyat konusunda endişeleniyorsanız, o zaman bu kurtarma modeli için gerçekten bir iş durumunuz olup olmadığını düşünün. Kesinti süresi bir kesinti için ne kadar pahalı?

Bir kesintinin maliyeti, makul bir SAN'ın maliyetini haklı çıkarırsa, satın alın ve çimdiklemeyin. Aksi takdirde, diğer yük devretme modellerini göz önünde bulundurun. Arıza süreniz çok değerli değilse, büyük olasılıkla, veritabanının yerel diskle başka bir sunucuya çoğaltıldığı sıcak bir bekleme modeline göz atabilirsiniz. Bu kurtarılması daha uzun sürer, ancak paylaşılan disk deposu gerekmez. Bu sizin için çalışıyorsa bir SAN'a ihtiyacınız yoktur ve sunuculardaki yerel disk muhtemelen çok daha ucuz olacaktır.

Diğer bir seçenek, ikinci el pazarı olacaktır. Sadece birkaç bin dolar karşılığında ikinci el bir sertifika olan Clariion CX200 veya CX300'ü (muhtemelen sonra ne yapacağınızı yapar) alabilirsiniz. Yeniden sertifikalı donanım, satıcı desteğine hak kazanır ve www.berkcom.com veya www.bltserv.com gibi çeşitli giysiler aracılığıyla satın alınabilir .

(Feragatname: Her iki satıcıyla da bağlantım yok, ancak BLT Servislerinin memnun bir müşterisiyim. BLT’nin sahip olmadığı bir şeye ihtiyacım olduğunda Berkcom bana önerildi).


Tamamen geçerli olan nokta. Aslında birkaç veritabanı ve servis aracısı, yani yansıtma çalışmıyor. Şimdi manuel bir yük devretme için replication / tx log shipping kullanıyoruz. Sadece bir sıcak yük devretme almak için minimum olanı anlamaya çalışıyorum.
MichaelGG

27

İdeal yüksek kullanılabilirlik çözümü olmayabilir, ancak bu adıma gelen birçok kişi Windows Server 2008 kümesini sınırlı fonlarla çalıştırmak için çözümler bilmek istiyor .

İşte bazı seçenekler.

Bir iSCSI çözümü için belirtildiği gibi siz 2008. Bkz, Windows Server çalışmalarına yük devretme kümeleme için iSCSI-3 kalıcı rezervasyonları gerekir http://www.servercare.nl/Lists/Posts/Post.aspx?ID=71 iyi bir genel bakış için .

Çalışıldığı bildirilen düşük maliyetli yazılım çözümleri şunlardır:

Çalışmayacak düşük maliyetli yazılım çözümleri (şu anda, ancak yakında olabilir)

Thecus, Qnap, NetGear vb. Gibi çoğu düşük maliyetli donanım çözümü şu anda çalışmıyor .

Drobo şu anda çalışmıyor [5]

DSM 3.0 çalıştıran Synology NAS'ın çalıştığını iddia ediyor [6]

[1] Ticari bir eklenti aracılığıyla destek geliyor olabilir: http://forums.openfiler.com/viewtopic.php?id=2102

[2] Destek, gece sürümlerinde zaten mevcut ( http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=151951&package_id=229704 ) http://www.servercare.nl/Lists/Posts/Post.aspx adresinde bildirildiği gibi ?, J = 61

[3] Destek yaklaşıyor olabilir ( http://opensolaris.org/jive/thread.jspa?messageID=312634 )

[4] Hyper-V ve Drobo Pro

[5] http://www.synology.com/us/products/features/iSCSI.php


Mükemmel cevap, paylaşım için teşekkürler. Şimdi değerlendirmem gereken bazı araçlar var. :)
Peter Bernier

4

Tek bir şey söyleyebilirim: Starwind . 2Tb - Onların ücretsiz sürümü sadece depolama boyutunda sınırlayan, ihtiyacınız olan her şeyi sunar. Sanal makinelerimin test edilmesini o kadar çok seviyorum ki, şirketimiz paylaşılan depolamayı uygulamak için satın aldı. Zaten birkaç yıldır birlikte çalışmak ve bunun en güzel şey olduğunu söyleyebiliriz. Datacore ve openfiler ile çalışmıştım, ancak sırasıyla karmaşık ve böceklilerdi.


3

İSCSI konusunda kesinlikle ısrar etmek zorundaysanız, evet, orada $ 1k'dan daha pahalı olmasına rağmen, ortada bazı çözümler var . Marka dışı ismin sizi aldatmasına izin vermeyin, eSATA formunda 2 yıldan uzun bir süredir hiçbir arıza, hıçkırık ve kesinti olmadan (bu planlanmadı) kullanılmıyor. Performans iyi, 250Mb / sn, 300Mb / sn zirve ile sürdürülmüş olsa da, kurulumumuz yerine çalışma için minimum (5 dakika) aksama sürelerine izin veriyor.

Evet, Linux, diğer gereksinimlerinizden emin olmasam da, size ucuz bir iSCSI çözümü sunacaktır.


2
Evet, kümelenmenin ihtiyaç duyduğu yazılımları veya daha ucuz olanları dışlayan gibi görünen SCSI-3 kalıcı rezervasyonları.
MichaelGG

Promise Bilişim ile doğrudan iletişime geçin Sorularınızı, ürünü yakından tanıyan mühendislerine ileteceklerdir. SCSI-3 kalıcı rezervasyon sorunuza kısa sürede cevap verebilmeliler. Bunu iSCSI değerlendirme ünitemizle tekrar yaptık: yeniden birleştirme desteği; 72 saatten daha kısa bir sürede bize cevap verdiler.
Avery Payne


1

LIO-Target v3.x, hem SPC-3 Kalıcı Rezervasyonları (SPC-4'e göre tam uygulama) hem de SPC'yi izleyen Asimetrik Mantıksal Birim Atamasını (ALUA) ima ve açıklamayı destekleyen ilk (ve hala sadece) açık kaynaklı Linux hedefi oldu. -4 mantığı.

http://www.linux-iscsi.org/index.php/Persistent_Reservations


Ayrıca, LIO Hedef v3.1.x Netgear ve QNAP .. kendi NAS ürünlerinde nakliye edilmiştir budur

1

SCST en azından SCSI-3 dayanıklılığı için deneysel bir yamaya sahiptir. Bunun daha yeni ortaya çıkmaya başladığını düşünüyorum - ucuz bir yedek ISCSI depolama kümesi oluşturmak için RDBD ve IET ile kısa süredir oynuyorum ve bu da beni şu anda çok ısırdı, bu yüzden diğer alternatifleri denemenin zamanı geldi lile nab'ın LIO-Target önerisi.


0

Thecus 5200pro (ve diğer modellerinden bazıları), bir veya iki GigE bağlantı noktası üzerinden iSCSI'yi destekleyecek şekilde yapılandırılabilen 5 diskli bir RAID NAS'dir. Sizin için yeterince hızlı olabilirler, ancak 'tek bir güç kaynağına sahip olduklarını' söyleyeceğim, böylece 'üretim kalitesine' karşı sayılabilir. Bu arada, MSA2000i bu durum için oldukça iyi bir ünite.


Thecus pro serisi, SCSI-3 kalıcı rezervasyonlarını desteklemiyor.
Peter Stuer

0

Yani "üretim dışı" bir şey arıyorsanız, yani. Etrafta dolaşacak bir şey varsa, Linux üzerinde iscsi'yi deneyebilirsiniz. Bir miktar hdd alanı ayırın, iscsi arka planına ayırın ve arka planını yapılandırın ve başlatın. Hızlı ve kolay, ancak üretim ortamı için çok yavaş ve çok tuhaf bir iş yapmazdım.


Hangi yazılım SCSI-3 kalıcı rezervasyonlarını destekliyor? Bunun nedeni, drbd tarafından desteklenen, iyi arıza özelliklerine sahip çok güzel bir "ucuz" çözüm olacağını destekleyen, gerçek bir iSCSI çözümü.
MichaelGG,

0

Sunucularınızı yedekli hale getirme zahmetine girecekseniz, depolama alanınızı yedekli yapmayı düşünmüyor musunuz? Depoya yağmalama. Windows Server 2008 için, yerel takılı diskleri ve SteelEye DataKeeper Cluster Edition gibi yük devretme kümelemesiyle bütünleşen ana bilgisayar tabanlı bir çoğaltma çözümü kullanmayı düşünebilirsiniz. SQL ile birlikte gelen Veritabanı Aynalama, sınırlı sayıda veritabanında da işe yarayan bir seçenektir.


0

D-Link DSN-1100, 4GigE 5Bay iscsi SAN'dir. netGear readyNAS etrafında daireler çiziyor. CitrixXen ve HyperV için kullanıyorum.


0

Bir QNAP cihazıyla gitmeye karar verirseniz, http://www.qnap.com/images/products/comparison/Comparison_NAS.html adresindeki ürün karşılaştırmasına baktığınızdan emin olun . Ucuz ev / SOHO üniteleri iSCSI'yi destekler, ancak gerekli SPC-3 özelliklerini DEĞİLDİR. İhtiyaç duyduğunuz özellikleri alabilmek için daha pahalı olan SMB / işletme cihazlarını satın almanız gerekir.

Genel kural: x86 işlemcili QNAP cihazları SPC-3 kalıcı rezervasyonlarını destekler.


0

HyperV kümelemesi ve SQL sunucu kümelemesi çalıştıran bir QNAP TS-439U var. Tüm kümeleri kümelemek bir işe yarar. Onun 4 disk rafa monte cihazı. Cihazla olan tek sorun gerçekten baskın 10 desteğinin olmaması ve bundan alacağımız performans kazancı. Şu anda elimizde 2 tane baskın 1 çift var ve disk IO zayıf olabilir.


0

QNAP kesinlikle çalışıyor ... 2 diskli TS-259 Pro ile arkadaşlarım var ve DO SCSI-3 rezervasyonlarını destekliyor ... temelde 259'dan 859'a kadar SCSI-3 PR'ı destekliyorlar ...


0

StarWind Free iSCSI SAN, kapasite ve sınırsız sayıda bağlantıdır. Ve tamamen SCSI-3 rezervasyonlarını ve her türlü kümelemeyi desteklemektedir.


1
StarWind Free artık kümede kullanılamaz, sadece boşa zaman harcadım, starwind ile iletişime geçtim, ancak birçok kez yüksek sürüm almamızı söylediler.
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.