Yatağın kenarındaki kötü yapışma sorunlarını giderme


12

Bir haftadır yeni yazıcımda baskı yapıyorum ve mükemmel yapışma da dahil olmak üzere harika sonuçlar elde ediyorum. Ancak, baskılarımın çoğunda oldukça az yer kapladı.

Şimdi, yazdırdığım öğe türlerini artırıyorum ve bir sorunla karşılaşmaya başladım. Uzun, ince parçalar, özellikle yatağın kenarlarında, yatağı kaldırmaya başlıyor.

ABS ile bu konuyla ilgili soruyu okudum ve bazılarının (çoğu) benim için geçerli olabileceğini fark ettim. Ancak, tamamen PLA'da ısıtmasız bir yatakta baskı yapıyorum.

Sorum şu: Bu sorunu gidermek için en iyi yol nedir? Sorunu en hızlı şekilde daraltmak için hangi sırayla düzeltmeleri denemeliyim?

Yazıcı: Monoprice Maker Architect 3D (Makerbot'a çok benzer)

Malzeme: PLA

Isıtmalı Yatak: Hayır

Yatak Malzemesi: Akrilik yatağın üstünde BuildTak'a benzer bir şey. (Malzeme sayfası yazıcıyla etiketlenmedi ve tam olarak ne olduğunu bulamadım.)

Yanıtlar:


11

Çok harcamadan deneyebileceğiniz birkaç şey var, ancak PLA bile ısıtılmamış bir yatağa çarpacak. Akrilik bir yatağa geçtim ve yataktan çekerek çözgü ve baskılarla ilgili birçok sorun yaşadım.

Denemek için bazı ucuz şeyler olurdu ...

  1. Baskıya bir kenarlık ekleme.
  2. Akrilik üzerine mavi ressamlar bant, bunu yaparsanız diğer malzemeyi çıkarın.
  3. Yatağın üzerine ucuz bir cam / ayna yerleştirin ve saç spreyi / gluestick kullanın.
  4. Doğrudan akrilik üzerine saç spreyi / yapıştırıcı kullanın. Burada dikkatli olmalısınız çünkü ilk kat yüksekliği, plastik kaynağından akriliğin zarar görmesini önlemek için çok önemlidir. Bir saç spreyi veya tutkal tabakası bunu önlemelidir, ancak yazdırmadan önce boyunuzu tuşlayın.
  5. Şu anda bir fan kullanmıyorsanız, cereyanı önlemek için yanları kapatmayı deneyebilirsiniz. PLA kullandığınız için bunun çok değişeceğinden şüpheliyim ama bu bir seçenek.
  6. Bunlar tasarımlarınızsa, burada görüldüğü gibi çarpıklığı azaltmak için atabileceğiniz adımlar vardır .

Ayrıca burada başka birçok öneri .


1
Her konuda anlaştı. Ayrıca, yüzeyi temiz tutmayı unutmayın. Alkole (hatta bunu temizlenmiş kadar PLA mavi ressamlar bant uyması alamadım ile bir ısıtılan yatağa).
TextGeek

Buna ek olarak, bir sal baskıları daha geniş hale getirecek, böylece çarpıtma daha fazla güç alacaktır.
Eric Johnson

Ayrıca, ağzına kadar ağzına ilişkin önerilerinizin yanında daha büyük bir sal kullanmanın faydalarını da önerebilirsiniz. Bu arada çok iyi bir cevap.
tbm0115

Bir ağzına kadar mı demek istiyorsun? Sallar genellikle baskıdan daha büyük değildir.
tjb1

2

Isıtmalı bir yatakta Reprapworld'den 3DLAC kullanıyorum. 3D Yazıcımız sırasında ayda bir kez tanıştığım insanlar bu şeyleri ısıtılmamış yataklarda kullanıyor.

Sadece saç spreyi olduğundan şüpheleniyorum, ama benim için mucizeler yaptı. Özellikle kenara kadar uzanan büyük nesneleri basmak.


3DLAC gerçekten harika şeyler; alüminyum ısı yatağı ve cam üzerinde yıllardır kullanıyor. Ancak, 3DLAC'ın yapışkanlığı yaklaşık 90 ºC'ye kadar sıcaklıkla güçlü bir şekilde artar, Dimafix daha yüksek sıcaklıklara kadar daha yapışkan olacaktır.
0scar

0

Yatağa veya BuildTak benzeri tabakaya uygulanan ve kurumaya bırakılan seyreltilmiş bir PVA tutkal çözeltisini (yaklaşık 5: 1 su: PVA) deneyin. Ortam sıcaklığını olabildiğince yüksek tutun (ancak yazıcıdaki plastiği yumuşatacak kadar yüksek değil). Büyük ağızlar yardımcı olur - sadece dilimleyiciye uygulamak yerine onları modele eklemeyi düşünün. Özellikle modelin keskin açılarında veya ekstremitelerinde iyi etki sağlamak için 12 mm x 0,5 mm derinliğinde daireler kullandım.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.