ABS nesnemin köşeleri neden yataktan kalkıyor?


26

ABS'yi bir LulzBot Taz 5'e basıyorum ve sık sık yataktan kalkacak nesnelerin köşeleriyle ilgili problemlerim var.

Ekstrüderim 230 ° C'de ve yatak birinci katman için 90 ° C'de ve geri kalan katmanlarda 100 ° C'dedir.

Yapışmanın artması için yatağın üzerinde ABS bulamaç (ABS + aseton) kullanımı, yazıcı için bir köpük mahfaza oluşturulması ve fan hızının değiştirilmesiyle ilgili deneyler yaptım. Problemin daha uzun boylu olduğunu ve parçaların ne kadar keskin olduğunu ve köşenin daha keskin olduğunu fark ettim.

ABS bulamacının eklenmesi daha küçük parçalara (inç boyundan daha az) yardımcı oldu, ancak daha yeni daha büyük parçalarım ile yatağa yapışma o kadar iyiydi ki, kaldırma parçasının köşeleri gerçekte PEI bandını yataktan çıkardı.

Hem eteği hem de ağzını hiç değiştirmeden kullanmayı denedim. Etek yatakta kalır, ağzına kadar köşe çekilir.


TAZ 5'in PEI bandı yok mu?
hroncok

Doğru üzgünüm. Sadece işyerinde Kapton kullanıyordum, bu yüzden aklımdaydı.
Kevin Morse

1
Hangi doldurma yüzdesini kullanıyorsun? Baskının dolgu yüzdesini ayarlamak, soğutma hızını ve bu nedenle yazdırırken sıcaklık farklarından kaynaklanan gerilmeleri değiştirmelidir.
VirtualMichael

% 50 de aynı baskıyı yavaşlatma konusunda söylenebilir sanırım ???
Kevin Morse,

1
% 50 oldukça yüksektir. Sık sık% 10-15 kullanıyorum ve baskı hala çok sağlam - tek bir kabukla bile.
VirtualMichael

Yanıtlar:


18

Bu sorunu çözmek için birçok farklı yaklaşım vardır ve cevapların çoğu zaten açıktır. Bununla birlikte, "çözgü" için temel sebep, materyal boyunca yanlış ve tutarsız sıcaklıktır.

Bu ısıtılmış durumdaki nesne boyunca sıcaklıkta çok fazla dalgalanma varsa, bükülmeye neden olabilir. Bunu çoğunlukla yapı plakasında görmenizin nedeni, ilk birkaç erimiş plastik katmanının sıcaklığının yapı plakasına karşı daha yüksek katmanlara göre çok daha fazla değişmesidir. ABS kullanarak ek çarpma orta baskısı gördüğünüzü unutmayın ve bu ortam sıcaklığında bir taslak veya ani düşüş sonucu olabilir.

Bu nedenle, sorununuzu çözmenize yardımcı olmak için işte bazı öneriler: (yinelenen varsa üzgünüm):

  • Çekimi azaltmak ve (veya mümkünse ortadan kaldırmak) çekişi azaltmak ve makinenin doğal ısısının kaçmasını önlemek için makinenizin inşaat alanını tamamen kapatın / kapatın.
  • Yapım plakanızdaki sıcaklığı arttırın. Neredeyse sadece yazıcımda ABS kullanıyorum ve HBP'mi yaklaşık 112C'de tutuyorum. Ancak, ABD'nin kuzeybatısında yaşıyorum, bu yüzden iklimim Florida'dan daha serin.
  • Alternatif olarak, nozül sıcaklığını ABS erime aralığında daha düşük bir noktaya düşürmeyi deneyin . Bu, tabakalar arasındaki sıcaklıktaki tutarsızlıklar arasındaki farkı sadece kısaltacaktır. Yardımcı olabilirseniz, daha düşük sıcaklıklarda yazdırmak genellikle daha iyidir. Açıkçası filamentte farklılıklar var, bu yüzden bu "tatlı noktayı" bulmak zorunda kalacaksınız.
  • Yapım plakanızın düz olduğundan ve kasetinizde kabarcık olmadığından emin olun . BP'nizin düz olması beyniniz olmamalıdır, ancak kapton kasetinizde (veya ne kullanıyorsanız) kabarcıklar varsa, yeni basılmış plastikleriniz BP'den diğer sıcaklıklarla aynı sıcaklığı alamayabilir. Bu daha önce de belirtildiği gibi kötü bir şey.
  • "ABS Glue" (ABS w / aseton) veya hatta saç spreyi gibi ekstra yapıştırma teknikleri kullanın. Bu benim için zamanın yaklaşık% 80'ini oluşturuyor ancak parçaları BP'den çıkarırken biraz zorlaştırabilir.

10

Köşelerle ilgili en yaygın sorun, ısıtılmış yatağın düşük sıcaklığına kadardır. Set 110 ° C'ye ısıtılır yatak sıcaklığını . Bu işe yaramazsa , dilimleyicinize ağzına kadar koymaya çalışın .

Sorun, diğer sorunlardan kaynaklanıyor olabilir. Aşağıdaki Sorun Giderme Kılavuzlarında aşağıdaki ek ipuçlarını bulabilirsiniz:


8

Köşe uçlarına, baskıdan sonra kesebileceğiniz daha büyük bir kütleye sahip, elle eklenmiş bir kenarlık eklemek yardımcı olacaktır. Daha büyük baskılarım yazıcıdan, köşelerine bağlanmış beton ağırlıkları olan çadırlar gibi görünüyor.

'Ağırlıklar' baskıya çok kısa, 2-3 kesikli (baskı boyutuna bağlı olarak) kenar kesicilerini kullanarak çıkarılmalarını kolaylaştıran şerit şeklinde bağlanır. 'Ağırlıklar' genellikle hedef baskımın köşelerini plaka üzerinde zayıf bir bulamaç ile birlikte tutmak için yeterlidir.


7

Bu ABS ile ortak bir sorundur. Yazıcıyı daha sıcak bir ortam yaratacak bir kutu / oda içerisine yerleştirerek önleyebilirsiniz - ekstrüzyon materyali daha yavaş soğur, bu nedenle böyle bir gerginlik yaratmaz.

Diğer bir seçenek ise, eğer mümkünse PLA kullanmak, problem PLA için çok önemli değildir.


Yazıcının tamamını köpüklü bir "fırın" içine aldım. İçeride oldukça ısınır.
Kevin Morse,

ve sorun hala var mı?
hroncok

5

ABS çekilmesini önlemek için tercih ettiğim çözüm , yatakta Mavi bant ve ardından ince bir Polivinil asetat (Vinavil yapıştırıcı) tabakası yayıyor.

Yazıcınız izin veriyorsa, yatağıyla 110 ° C'de yazdırabilirsiniz.


Soruda belirtildiği gibi. Yataktaki Kapton bandına bağlı parçayı tutmak için ABS bulamacını kullandım ve çekme işlemi, bandı yataktan soyacak kadar güçlüydü. Sanırım parçanın ilk etapta ortaya çıkma nedenlerinden dolayı daha fazla arıyorum.
Kevin Morse,

1
Mavi bant Kapton bant değil. Isıya dayanıklı maskeleme bantıdır.
WalterV

4

Köşelerin kalktıkları "neden" sorusunu yanıtlamak için, ısıl genleşme (veya büzülme) ve yüzey yapışma alanı ile ilgisi var gibi görünüyor.

Malzeme sıcak olarak depolanır ve soğuduktan sonra bile hala ılıktır ve soğudukça görünüşte hafifçe küçülür. Bu nedenle, her tabaka, tabaka küçülürken yukarı ve tabaka ortasına doğru çekerek biraz kuvvet üretir. Yani her katman aslında hafif bir gerilme gerilmesi durumunda. Birkaç katın üzerinde bu fark edilebilir bir etkiye neden olmayabilir, ancak daha fazla katman eklendikçe, alt katmanı çeken toplam kuvvet artar.

Bunun, köşeleri kütle yüzey alanlarından daha fazla etkilemesinin nedeni, parçayı yatağa tutan toplam yüzey alanının daha keskin köşelerde daha küçük olmasıdır, bu nedenle, yatak yapışma kuvvetinin üstesinden gelmek için daha az kuvvet gerekir, bu da sonuçta köşelerin çözülmesine neden olur.

Bu bir termal genleşme artefaktı olduğundan, baskı hacmi / basılı kısım boyunca eşit bir sıcaklık tutmaya çalışmak muhtemelen çok yardımcı olacaktır (örneğin, diğerlerinin dediği gibi yazıcıyı içine alarak).

Önceki önerilere ek olarak, aşağıdaki makale köşelerin pah kırmanın (yuvarlanmasının) bu konuda yardımcı olabileceğini önermektedir (tasarımınız buna izin veriyorsa):

DD Hernandez, "Tüketici 3B Baskının Boyutsal Hassasiyetini Etkileyen Faktörler", Intl. Jnl. Havacılık, Havacılık ve Uzay (2015)

"Alt tabaka baskı yatağına uygun şekilde yapışmazsa, soğutma işlemi ve üzerindeki tabakalardaki malzeme büzülmesi en küçük özelliklerde, en az yüzey alanı yatakla temas halinde olacak ve baskı bölümlerinin kesilmesine neden olacaktır. çözgü. Baskının altındaki keskin köşeler özel bir sorun teşkil ediyor. "

Yan düşünce: Baskı sırasındaki yatak sıcaklığının değiştirilmesinin (örneğin, daha fazla katman yazdırılırken yavaşça oda sıcaklığına düşürülmesinin) değiştirilmesinin işe yarayacağını merak ediyorum, çünkü sabit yatak sıcaklığı teorik olarak dikey sıcaklık derecesi çok uzun kısım. Kimsenin bunu denediğini sanmıyorum (muhtemelen Cura bu g kod komutlarını bizim için otomatik olarak koymaz). G kodu dosyası boyunca özel yatak geçici komutları eklemek çok zor olmazdı, ancak katmanlar arasında geçici olarak kararlı hale gelmesi daha uzun sürdü.


4

"ABS kullanırken köşeler neden yükseliyor" sorusuna cevaben, cevabın ısıl genleşme katsayısı (veya daralma) ile ilgisi var.

ABS, PLA'ya kıyasla daha yüksek bir katsayıya sahiptir, yani sizin parçanızın sıcaklığı değiştikçe parçanın deforme olacağı anlamına gelir. 3d baskıda, nozülden ekstrüde edilen malzeme, yapım odasından biraz daha yüksektir. Katmanlar yazdırılır ve ekstruder yukarı hareket ettikçe, en düşük katmanlar yukarıdaki katlardan daha soğuktur, zaman geçtikçe küçülür.

Köşeli parçalar için bu, yuvarlak parçalardan daha büyük bir problemdir. Köşeli kısımlar (X ve Y ekseninde keskin kenarlı parçalar) soğudukça, soğutma tarafından oluşturulan iç gerilmeler artar ve sadece xy ekseninde çözülemez ve yapı plakasına giremez. Parça daha sonra bu gerilmeleri azaltmak için yukarı kalkar.

Bir kenar veya sal, parçanızın yapı plakasına yapışmasını etkili bir şekilde artıracak şekilde sabit bir oranda soğuyan ince bir katmandır. Abs yapıştırmaya karşı abs, yapılı plaka malzemesi yüzeyiniz ne olursa olsun abs bağlanmasından daha güçlüdür. Çoğu parça için bu, parçanız kurup soğurken iyi yapışmayı sağlamak için yeterlidir. Yapı plakasının sıcaklığını yükseltir, ayrıca sıcaklıktaki farkı azaltarak ağzına / salındaki stresi azaltır. Bu nedenle, abs'in kalkmasını önlemek için kullanılabilecek çözümler budur.

Bölümünüz yeterince büyükse veya açılar XY'de oldukça keskinse, (örneğin, beş köşeli bir yıldız düşünün). Sonra ağız süngeri, çarpıklığı önlemek için mutlaka yeterli olmayacak. "Yardımcı diskler", "fare kulağı" vb. Yardımcı oldular. Bunlar, dış keskin köşelerin etrafına dağıldığında, salın yüzey alanını arttırır ve ayrıca soğuma nedeniyle ısıl büzülme açılarını azaltır.

Özel olarak ABS hakkında konuşurken, parça geometrisi veya malzeme özellikleri aynı sorunlara sahipse, bunun tüm malzemeler için geçerli olacağını unutmayın. Örneğin naylon da benzer nedenlerle yazdırmak için bir acıdır.

Söylenecek son şey, eğer inşa tabağınız hem düz hem de düz değilse, bunun hiçbir şey için olmaması.


2

Baskınızda bir sal kullanmanızı tavsiye ederim. Sal, baskı başlamadan önce yatağa basılan birkaç katmandır.

Salı büyüdükçe merkezi kuvvetlenecektir. Kenarlar çarpık olabilir, ancak baskınızın iyi olduğu yerler iyi olacaktır. Katı yüzeyler yerine esas olarak çizgilerden oluşan bir sal kullanmak, sadece çizgilerle çözülebileceği için daha küçük bir bükülme şansı sağlayacaktır.

görüntü tanımını buraya girin1

Sanırım sorunuzu cevabınızda cevapladınız. Lulzbot ve ABS. Lulz'un bir kasası yok.

Açık hava sistemi için PLA kullanmayı deneyin. Veya bir muhafaza oluşturun. Aşağıdaki tutkal veya saç spreyi ekleyebilirsiniz.

Fakat size söz veriyorum, herhangi bir açık hava yazıcısında bu sorunla karşılaşacaksınız. FFCP'lerde sadece ABS kullanıyorum. Pasif ısı odalarıyla bile, tüm yazıcılarım için PLA'ya taşınmayı planlıyorum.


1

Bu gönderi, ürünlerinizin yatağa yapışmasını sağlayan ürünlerle deneyim paylaşmayı amaçlamaktadır. Bu, ürünlerin bir tanıtım olması anlamına gelmez! Diğer cevaplarda Elmer'in tutkal çubuklarına işaret eden cevaplar gördüm.

İ3 Prusa klonu (Anet A8) yazıcısının 2. gününden itibaren doğrudan Ulya baskı yatağına ve Ultimaker 3 Extended'ın cam yataklarına ve HyperCube Evolution'ımın PVA bazlı bir sprey (3DLAC kullanarak kullanarak baskı yaptım, ancak benzer ürünler daha var. etkileri, örneğin tutkal çubukları). Bu o kadar iyi yapışır ki, PLA ve PETG ancak yatağı tamamen soğutduktan sonra çıkarılabilir. ABS için, ABS için kullanılabilen DimaFix'i kullanabilirsiniz; sıcaklık arttıkça tutuşu arttırır, çünkü 3DLAC 80 ° C'nin üzerinde tutmayı gevşetir (teoriye göre). POM filamentini yazdırmak için yüksek sıcaklık yataklarında DimaFix'i denedikten sonra (bunun dayanım malzemesi olduğu için bunu yapması çok zor!) Baskıların cam üzerinde 3DLAC ile daha iyi yapışmasını buldum.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.