Muhafazalar için hangi hava filtreleme seçenekleri var?


28

3B baskının yaydığı emisyonlar göz önüne alındığında (ABS = stiren ve diğer kimyasal maddeler, PLA bir miktar verir, vb.), Kabin içerisindeki havayı pencereden boşaltmak dışında filtrelemek için hangi seçenekler var?

3d baskı kimyasalları hakkında daha fazla bilgi yayarlar:

Aktif karbon filtreler ABS (stiren) ve PLA (laktit) için güçlü bir performans sergileyecek gibi görünüyor:

Bir muhafaza içerisindeki havayı filtrelemek için daha iyi filtreleme malzemeleri veya işlemleri var mı?

İşte örnek bir filtre kurulumu:


Yani, parçacıkların yazıcıdan çıkmasını ve odadaki havaya girmesini önleyen havayı muhafaza dışına pompalamak için bir sistem mi demek istiyorsunuz?
Nir

2
Lütfen sorunuz ve ayrıntılarınız hakkında daha spesifik olabilir misiniz? Şu anda, sorunuz çok geniş.
tbm0115

Özür! Şu an sorumu düzenleyeceğim. Soru, baskının verebileceği emisyonlar ve havadan çıkan emisyonların nasıl filtreleneceği etrafında dönüyor. Örnek olarak, ABS'ye yazdırma potansiyel olarak kanserojen olan stiren yayar. Böylece stireni havadan dışarıya filtrelemek için, havayı alandan dışarı çekmek ve filtrelemek için muhafazaya bir fan eklenebilir. Başka bir bilginin daha net olmasını istiyorsanız lütfen bana bildirin.
Chase Westlye,

Güncelleme için +1! Başlığı hala güncelleyebilirim, "best" kelimesini silmeyi deneyin. Belki bir başlık "Muhafazalar için hava filtresi olarak hangi malzemeler kullanılabilir?" Olabilir. Daha fazla kullanıcı çekebilir.
tbm0115 9'16

+1 pfu havent bunu daha önce duymuştu. Tesekkurler dostum. Şimdi çözeceğim
FrankL 24:16

Yanıtlar:


11

Konut malzemeleri uzmanım beni bu bağlantılara yönlendirdi ( 3B Baskı Dumanı Çekme Çözümleri ve ABS 3d Yazıcı Nanoparçacık ve Kimyasal Egzoz Hava Filtresi ) ve aktif karbon kullanma fikriyle hemen hemen yolda olduğunuzu düşünüyor.

İkimiz de öncelikle Replicator Dual'le birlikte ABS ile baskı yapıyoruz ve benim için yeterli olanı (son 5 yılda) yazıcımı bir pencerenin yanında tutmak veya evimdeki havalandırmadan çıkarmak. Pencere açık bir şekilde iyi bir havalandırma seçeneği, ancak ortam sıcaklığında yarattığı değişkenlik baskılarıma takıldı. Daha sonra, makinemi kendi seçeneği haline getirdim, eğer bir seçenekse, hem makine hem de depolanan filamentler için genel ortama çok yardımcı olacaktı.

Etrafta dolaşmaya devam edeceğiz, ama umarım bu zamanda yardımcı olur.


İkinci bağlantıdaki ucuz 3D baskı çözümü için +1
Greenonline

9

Yazıcınızı ne sıklıkta kullandığınıza bağlı olarak, yazıcınız zaman birimi için kaç tane parçacık yaydığı anlamına gelir. 5 yazıcıyla durmadan baskı yaparsanız, bu durum haftada bir baskıyla karşılaştırıldığında farklı bir durumdur.

Pasif filtreleme için en iyi malzeme karbon köpüğüdür. Kimyasal dumanları tutma özelliğine sahiptir. Bu filtre karşılaştırmasına bakın . Böyle bir filtre ile bir mahfazaya sahip olmak iyi bir başlangıç ​​olacaktır.

Örneğin BuzzBox .

görüntü tanımını buraya girin

3D baskı emisyonunun partikül boyutunu ve karbon köpüğünün filtreleme yeteneğinin ne kadar iyi olduğunu bilmediğimi söylemeliyim.

Yukarıdaki adım, bir hava temizleyici ile birlikte verilen böyle bir muhafazayı bağlamaktır.

En iyi seçenek laboratuar ekipmanı olacaktır. Ama en pahalı olanı. Zehirli buharları, dumanları, gazları ve parçacıkları filtrelemek için tasarlanmıştır.

görüntü tanımını buraya girin

Güncelleştirme

Kendi başınıza bir mahfaza inşa etmeye karar verirseniz, Prusa'nın Ikea tablosundaki DIY versiyonundaki videolarına bakın. Filtrasyon sistemi yoktur, ancak bir karbon köpüğü havalandırma ile birleştirecek kadar basit olmalıdır.

görüntü tanımını buraya girin

Güncelleştirme:

İşte DIY muhafazaları hakkında bir makale: https://all3dp.com/2/3d-printer-enclosure-5-cheap-diy-options/


6

Buna çok baktım. Özellikle, dumanın bana nasıl kanser yapabileceği hakkında konuşmaya devam eden doktora kimya mühendisim bir kız arkadaşım varken .. Açıkçası ihtiyacınız olan sistem çok pahalı. Laboratuar ekipmanları 20k kolayca çalışabilir. Gürültüden bahsetmiyorum bile. Gerçekten ihtiyacın olan şey bir arka bahçe kulübesi, ama kar yağdığı yerde yaşayan biri olarak bunun nadiren gerçekçi bir seçenek olduğunu biliyorum.

Buzzbox havalı görünüyor ve başka markalar da var. Ancak, fiyatları genellikle bir flashforge kadardır ve genellikle bir flashforge alamaz. Daha da önemlisi, kendinize ait bir şey yapabileceğiniz parçalar var. Sadece bir mini yazıcıyı tutabilen bir pleksiglas kılıf için 300, şimdiye kadar yeterince iyi değil.

Bu havalı temizleyici gibi bir ürün alın veya kendiniz bir lazer kesici için tasarlanan bu sert çekirdekli gibi yapın .

Yerel bilgisayar korsanları büyük bir lazer kesiciye sahip olmalıdır. Plastik ne kadar kalın bir tabaka istediğinize bağlı olarak 100 - 200 çalışmalıdır. Şahsen hurda parçaları alırım. Kare bir kutu tasarlama, menteşeler ekleme, sonra kenarları silikon dolgu macunu ile kaplama. Baskı işlemi tamamlandığında odayı boşaltın. Ayrıca bir ısı odası olarak iki katına çıkmalı ..

Benim için her seferinde 5 yazıcıyı kolayca çalıştırabilirim. Böylece metal bir Dolabı alıp mühürleyebilirim. bir sis makinesi ile test edin. Tahliye hortumu için bir delik açın ve kamerayı bağlayın. Ama bu kadar boş zamana sahip olmaktan çok uzaktayım.

Ayrıca, hava sızdırmaz hale getirmeyi başarırsam yangın tehlikesini de azaltmalıdır.

O lazer kesim duman çıkarıcısını alarak. Bundan daha iyi performans gösterecek hiçbir şey yoktur. Biraz koku alabileceğinizi duydum ama bu lazer kesicilerle ilgiliydi.


5

Kendi 3B yazıcımı satın aldığımda bu konuda çok endişelendim, bu yüzden bunun için duman çıkarma çözümü tasarlamaya karar verdim. Sadece Zortrax M200'üm için uyarlandı, ancak umarım bu sorunun sınırlı bütçeyle nasıl çözüleceğine iyi bir örnek.

http://www.thingiverse.com/thing:1158639


2

Bu kendinden yazdırılabilir filtre kasasını tasarladım.

Yazıcı kasası dışındaki herhangi bir havayı havalandırmak yerine, bu, içerideki havayı sirküle eder, aynı zamanda ABS baskıları için gereken ısıyı korurken havayı sürekli olarak filtreden geçirir. Çok basit ve bunlardan birden fazlasını çalıştırabilir veya tasarım dosyalarımı kullanarak daha fazla karbon filtrasyon malzemesi katmanı istiflemek için kabinin boyutunu artırabilirsiniz. Havayı hareket ettirmek için yalnızca ucuz bir PC fanı kullanıyor. Amacım için etkili buldum, ABS baskıları koklamak ya da onlardan tekrar göz tahrişine maruz kalmak zorunda kalmam.

https://www.thingiverse.com/thing:2209222


Bunu ne tür bir muhafaza ile birleştiriyorsunuz? Havayı dolaştırmaktan ve böylece oda sıcaklığını eşitlemek için daha iyi bir baskı fark ettiniz mi?
Trish

Kendi kasamı kendime monte etmek için pleksiglas ve bazı açık kaynaklı eşleştirme parçaları kullanarak yaptım ve şeffaf bantla kapattım. Bu nedenle, havanın kaçmasını engelleyen herhangi bir muhafaza çalışmalıdır. Hava sirkülasyonu ve normalleşme sıcaklıklarında, bu kadar fark yaratacağından emin değilim. En büyük şey, sadece bu konuda yardımcı olacak kabine sahip olmaktı. Herhangi bir hava hareketi, baskı sırasında filamentin soğumasına neden olabilir; bu, filament tipine ve ne yazdırdığınıza bağlı olarak arzu edilebilir veya istenmeyebilir.
Larry Smith
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.