Tekillik ciddiye alınacak bir şey mi?


10

Tekillik terimi genellikle ana akım medyada vizyoner teknolojiyi tanımlamak için kullanılır. Ray Kurzweil tarafından Singularity Near Near: İnsanlar Biyolojiyi Aştığında popüler bir kitapta tanıtıldı (2005).

Kurzweil kitabında nanoteknoloji, bilgisayarlar, genetik modifikasyon ve yapay zeka içeren insanlığın potansiyel geleceğine bir bakış sunuyor. Moore yasasının bilgisayarlara süper istihbaratla sonuçlanan üstel bir büyümeye izin vereceğini savunuyor.

Teknolojik tekillik yapay zeka geliştiricileri tarafından ciddiye alınan bir şey mi, yoksa bu teori sadece popüler bir yutturmaca mı?


Tekillik etrafındaki tartışma, sözde Neoluddite hareketinde bir alt konu. Kötümser bir bakış açısıyla teknoloji gelişimi hakkında felsefi bir tartışma. Bill Joy 2000'li yıllarda teknolojiye karşı tartıştığı ünlü bir makale yayınladı. Neoluddite hareketi, Silikon Vadisi'nin daha güçlü, daha hızlı ve akıllı düşüncesine karşı bir tür anti-ideolojidir. Tekillik, tartışmayı ılımlı kılmak amacıyla pro ve kontra teknoloji ideolojisinin bir karışımıdır.
Manuel Rodriguez

2
Bence Tekillik'in uzaktan bile mümkün olduğunu öne süren yapay zeka ile ilgili herhangi bir bilimsel temeli bulmakta gerçekten zorlanacaksınız.
Andreas Storvik Strauman

Bu S & C ile ilgilenebilirsiniz: ai.stackexchange.com/questions/7337/…
Neil Slater

Yanıtlar:


8

Etkileşim yaptığım AI araştırmacıları arasında , vahşi spekülasyon olarak yerleşmiş gerçeklerden çok daha yaygın olduğunu söyleyebilirim.

Bu, yapay zeka araştırmacılarının anketleri ile ortaya çıkıyor,% 80 güçlü AI formlarının "50 yıldan fazla" veya "asla" ortaya çıkacağını ve sadece yüzde birkaçının bu tür AI formlarının "yakın" olduğunu düşüneceğini ortaya koyuyor.

Yazılım Geliştiricileri AI araştırmacıları ile aynı değildir ve Tekillik mitinin geliştiriciler arasında çok daha yaygın olduğunu gördüm. Güzel bir yüzüğü var: Bilgisayarlar daha hızlı olmaya devam ediyor, bir noktada beyinlerden daha hızlı olacaklar, bu noktada sadece beyinleri simüle ediyoruz. Kısa bir süre sonra, beyinlerden daha iyi bir şey taklit ediyoruz.

Yapay zeka araştırmacılarının daha az iyimser olmasının nedenlerinin, hala insan zekasını iyi bir şekilde anlamadığımızdan veya beynin onu simüle edecek kadar iyi bir anlayışa sahip olmadığımızdan kaynaklandığından şüpheleniyorum. Örneğin, son iki hafta içinde daha önce bilinmeyen beyin hücresi türlerini keşfettik . Bu, yeterince hızlı bir bilgisayarımıza sahip olsak bile, insan beynini doğru bir şekilde taklit edebileceğimiz konusunda (doğru) bir izlenim veriyor. İnsan beyninin ne olduğunu gerçekten bilmiyoruz.

Bunu bilsek bile, simülasyonlar mutlaka kayıplıdır. İyi simülasyon tekniklerimiz olmayabilir. İyi tekniklerimiz olsa bile, beyni simüle edebilir ve simülasyonumuzun anlamadığımız nedenlerle beklendiği gibi davranmadığını keşfedebiliriz. Bu, yeni sistemleri simüle ederken çok olasıdır. Bir anlamda, Tekillik savunucuları hava kontrolünün 1940'larda yakın olduğunu tahmin eden insanlara benziyor . Sonuçta, o zamanlar basit hava modellerini simüle edebilir ve bu tür bir işe yarayan tahminler üretebiliriz. Mükemmel tahminler oluşturmak gerçekten ne kadar daha karmaşık olabilir?


2
Bu ifade, AI araştırmacılarının akıllı makineler oluşturma hayallerini reddettikleri ve sunacak hiçbir şeyleri olmadığını itiraf ettiği bir AI kışının başlangıcı gibi görünüyor. Bence gerçeği biraz daha iyimser olarak tanımlayabiliriz. Mavi beyin projesinde ölümsüzlük hedeflerden biridir ve nanobotlarla ulaşılabilir. Zihni bir beyinden başka bir beyine kopyalayabilirler. Fütüristlere göre bu 2030 yılında gerçek olacak. En azından Avrupa Birliği bunun mantıklı olduğuna ve projeyi 1 milyar ABD Doları ile desteklediğine inanıyor. Bu miktar yeterince ciddi mi?
Manuel Rodriguez

2
@ManuelRodriguez Bence bu teknolojinin gerçekçi ve olgun bir görüntüsü kadar bir kış değil. Biz gerçekten edebilir ve gerçekten edilir şu anda AI ile sert bir çok problem çözme. Bundan ölümsüzlüğe, nanobotlara ve beyin kopyalamaya atlamak mantıksızdır. Belki nihayetinde böyle şeylere sahip olacağız, ancak bu teknolojiler işlevselliğe bile yakın değil. Onlara yönelik temel araştırmalar için destek iyidir, ancak AI'nin 50'li ve 60'lı yıllarda fon sağlamadığı gibi değil. Para harcamak, 10 yıl içinde ölümsüzlüğümüz ve klonlanmış beyinlerimiz olacağı anlamına gelmez. Fikir gülünç.
John Doucette

10 yıl içinde şahsen ölümsüzlüğe inancım olduğunu söylemiyorum. Sadece AB İnsan Beyin Projesi (1 milyar ABD Doları), ABD BEYİN inisiyatifi (toplamda 4,5 milyar ABD Doları) ve Çin Beyin Projesi (200 milyon ABD Doları) gibi “Tüm beyin öykünmesi” projelerinin Tekilliğe sahip olduğunu açıkça belirtmek istiyorum. hedefleri olarak. Nanobotların mümkün olduğundan şüphe duymaları halinde hükümet araştırma için fazla harcama yapmaz.
Manuel Rodriguez

@ManuelRodriguez Eminlerdi. Çok paraya mal olan başarısız bir proje bile çok değerli araştırmalara yol açabilir.
orman

3

Görünüşe göre gerçek yapay genel zeka ve muhtemelen süper istihbaratın yaratılmasına inanan en az bir çok önemli ve ciddi AI bilim adamı var: LSTM'nin ortak yazarı olan Jürgen Schmidhuber, diğer birçok önemli katkı arasında. Aslında, bu nihai amaç için, yani genel amaçlı bir yapay genel zeka oluşturmak için yakın zamanda NNAISENSE'i kurdu . Onun konuşmasında insanın sollamak yaratıcı makineler zaman TEDxLausanne de, Schmidhuber bahsediyor tekillik (olarak da bilinir omega ). Ayrıca bkz. Tarih Yakınsama mı? Tekrar? (2012) veya yazı2006: Yapay Zeka'nın 75. yılını kutluyoruz - Tarih ve Görünüm: Gelecek 25 Yıl (2007).


Bu doğru, ama kesinlikle bu konuda AI araştırmacılarının azınlığında. Schmidhuber'ın iyi bir şekilde belgelendirildiği doğru, ancak çoğu AI araştırmacısının bu AI öğesi hakkındaki görüşlerini ciddiye aldığını düşünmüyorum.
John Doucette

1
@JohnDoucette Evet, sana katılıyorum. Sadece bu ilginç istisnai durumu belirtmek istedim.
nbro

0

Aynı sayfada olabilmek için, birden fazla alandan (matematik, istatistik, bilim felsefesi, epistemoloji, sosyoloji, siyaset, ekonomi, bunlardan birkaçını belirtmek) "teknolojik tekillik" ile ilgili referanslar vermelisiniz.

Genellikle, adj + ai (adj = {zayıf, güçlü, tam, dar,}}) ile ilgili kavramları düşündüğünüzde , spekülasyonun nefesi oldukça büyük ve ateşlidir , böylece bir geliştirici (geliştirici için nerede) kodlama ile ilgili problemler üzerinde çalıştığınızı varsayalım, google x ve benzeri proje yöneticisi değil) Bir mola sırasında meslektaşlarınızla bir fincan çay tadını çıkarmazsanız endişelenmeyeceğim.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.