Android bootloader nasıl yeniden kilitlenir?


16

CF-Auto-Root kullanarak Nexus 5'imin kilidini açtım. İşlemlerimi geri almak ve cihazı orijinal durumuna döndürmek istiyorum: Köklü ve kilitli.

Bunu nasıl yapabilirim?

Yanıtlar:


17

fastbootCF-Auto-Root zip dosyasında sağlanan ve bağımsız olarak bulunan ve diğer birçok yazılımla birlikte paketlenmiş olanları kullanmanız gerekecektir . Windows, OSX veya Linux'a yüklenebilen Android SDK Araçları / Platform Araçları'nın bir parçasıdır.

Not: Köklenme üzerine özel bir ROM veya çekirdek yüklediyseniz, Nexus 5 stok görüntüsünden gerekli stok sürümlerini fastboot ile veya muhtemelen TWRP / ClockWorkMod Kurtarma yoluyla flaş etmek istersiniz .

Önyükleyiciyi yeniden kilitlemek için:

 1. Telefonunuzu Bootloader Moduna yeniden başlatın
 2. USB Kablosunu bilgisayarınıza bağlayın.
 3. Bir Komut İstemi açın (Linux veya OSX'te Terminal)
 4. platform-toolsSıkıştırılmamış CF-Auto-Root dizininin içindeki dizine gidin .
 5. İşletim sisteminize bağlı olarak aşağıdaki komutu kullanın.

  • Linux: ./fastboot-linux oem lock
  • OSX: ./fastboot-mac oem lock
  • Pencereler: fastboot-windows.exe oem lock

Bu işlem, 'kilitlenebilir' olması nedeniyle diğer telefonlar veya sadece Nexus 5 için çalışır mı? (benim durumumda SGS2).
Scotty.NET

1
@ Scotty.NET Birçok telefon için çalışıyor, ancak SGS2 üzerinde çalışacağından şüpheliyim. Samsung'un birçok modifikasyonundan biri Fastboot'u kaldırmak ve yerine Odin kullanıyor. Bazı Samsung telefonlar asgari Fastboot uyumluluğuna sahip olsa da.
dotVezz

5
Hızlı güncelleme: platform araçlarının daha yeni sürümleri için fastboot oem lockçalışmaz. Komutu olarak değiştirdiler fastboot flashing lock.
Guillermo Orellana Ruiz

1
<herhangi bir cihazı beklerken> gösteriliyorsa hiçbir şey olmuyor. Ancak cihazımı (moto g) veri ile bağladım.
brijesh kumar

@brijeshkumar fastboot komutunu root olarak çalıştırmanız gerekebilir.
dotVezz

2

Köklü bir aygıtta, önyükleyiciyi fastboot kullanmadan yeniden kilitlemek için BootUnlocker'ı kullanabilirsiniz . Ayrıca için kullanabilirsiniz kilidini tekrar bootloader olmadan verileri silerek. Önyükleyicimi çoğu zaman kilitli tutmak için kullanıyorum, ancak bir sistem güncellemesi yüklemeden veya fastboot flash ile yeniden köklendirme gerektirebilecek başka bir şey yapmadan önce kilidini açın.


Nexus 5X'im şu anda kullanılamıyor (en son OTA'dan N çalışıyor).
philo

-6

Her şeyden önce, uzmanlıkları varsayılan olarak kilitli bir önyükleyiciye sahip olmaları olduğundan, bir Nexus cihazında bootloader'ı yeniden kilitlemeye gerek yoktur. Yani belki kökten sökme hakkında konuşabilirsiniz.

Buraya bakın: http://en.m.wikipedia.org/wiki/Google_Nexus


8
Önyükleyicinin kilidi varsayılan olarak açık değildir. Bu var açılabilir , ancak kilidi değil. Bunun ötesinde, bu özellikle yararlı görünmüyor. Yeniden kilitlemenin, cihazınızı güvende tutmaya yardımcı olması açısından avantajları vardır ve Wikipedia'ya bağlantı soruyu hiçbir şekilde ele almıyor gibi görünüyor.
eldarerathis

4
Bağladığınız Wikipedia sayfasından şunları vurgulayın: "Nexus serisindeki cihazlarda Android'de (gümrük grafik kullanıcı arayüzleri gibi) üretici veya kablosuz operatör değişiklikleri yok ve kilidi açılabilir bir önyükleyici var". Ayrıca, tüm cihazların kilitlenebilir önyükleyicilere sahip olduğu iddianız sadece yanlıştır. Bu yüzden Nexus serisinin listelenen ana özelliklerinden biri (ve birçokları için çok çekici), bu yüzden muhtemelen Wikipedia sayfası özellikle dikkat çekiyor. Did sen okudun mu? Önyükleyicinin yeniden kilitlenmesi hakkındaki soruya nasıl cevap veriyor?
eldarerathis

1
@coolhz - Birçok cihaz bir unlockable bootloader var ama değil tüm cihazlar. Nexus telefonları durumunda, kilidi açılmaz . Eminim eldarerathis araştırmasını yaptı - hem topluluğun saygın bir üyesi hem de bir moderatör .
dotVezz

1
İşte resmi bootloader kilidini olmayan cihazların kısa bir örneklemesi: Droid Ultra, Droid Mini ve Droid Maxx ("Dev sürümü" Maxx'i almadıysanız). Verizon üzerinde HTC One . AT & T ve Verizon Galaxy S4 (bir saptanmıştır istismar, ancak kutu hiçbir çıkış yoktur resmi yöntemle; kilidin bir hata güvenmek gerekir).
eldarerathis

1
Ve bu noktada, sanırım gerçekten elimden gelen her şeyi söyledim, bu yüzden bunu bırakacağım. Puanlarınızı tartışmaya devam edebilirsiniz, ancak en azından sizi destekleyen bazı kaynakları bulmanızı öneririm, yanlış ya da yanlış tanıdığınız tek Wikipedia girişinin yanı sıra. Cevapta neyin yanlış olduğunu açıklamaya çalıştım ve oylama beni destekliyor gibi görünüyor (bağlantı verdiğim referanslar gibi), bu yüzden ekleyebileceğim başka bir şey olduğunu düşünmüyorum.
eldarerathis
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.