yavaş drenaj küvet - donmuş bir boru bir olasılık mı?


11

Küvet son zamanlarda çok yavaş boşalmaya başladı (küvet normal bir duş sırasında suyla doldurulur ve tamamen boşalması biraz zaman alır). Bu sorun kışla çakıştı ve emekleme alanımızdaki drenaj borusunun (belki de borudaki kıvrım) donmasının mümkün olup olmadığını merak ediyorum?

Biz kışın süper soğuk olmadığı ID, Boise, belki gün 30s - 40s gece ve 20s gece yaşıyoruz. Ev 1940'larda inşa edildi ve drenaj borusu dökme demirdir. Yalıtımsız olan bizim emekleme alanımıza iner (sadece beton temel ile çevrili emekleme alanının altındaki plastik astarla kaplanmış kir).

Bunu belirlemenin iyi bir yolu olup olmadığını bilen var mı? Durumu nasıl düzeltebiliriz? Köpük boru yalıtımı hile yapar mı?

PS - ev boşaltma (lavabolar, yıkayıcı) diğer şeyler ile hiçbir sorun.


Bu "geçen kış" oldu mu?
rogerdpack

@Rogerdpack'i bilmiyorum, Temmuz ayında evi satın aldım
Jason

1
Taşmayı ıslak bir bezle örtün ve (gerçek kauçuk, oluklu plastik çöp değil) bir piston kullanın .
Mazura

3
@Mazura + "şiddetle"
Criggie

Yanıtlar:


13

Boşaltma borusunun tarama alanınızda donması muhtemel görünmemektedir. 20 derecelik bir rüzgar çırpılmış olsa bile (ki orada değil: kapalı), bunun tek yolu boruda donacak suyun durması olabilir. Bu, emekleme alanında son derece olağandışı bir tuzak anlamına gelir. Ve gerçekten donmuş bir borunuz olsaydı, hiç tahliye olmazdı.

Büyük olasılıkla drenajda bir kıl yumağı var. Bir "boşaltma fermuarı" ve / veya bir boşaltma helezonunu deneyin . Bir el burgu satın alırken, bir başparmak vidasının aksine bir geçiş kilidi olan biri için daha fazla ödeme yapmaya değer. Bu size bir ton zaman kazandıracak ve elleriniz size teşekkür edecektir.


Tamam, bir kıl yumağı ya da başka bir şey olması durumunda bir tahliye fermuarı ve diğer bazı şeyleri denedik ama henüz çok başarılı olamadık. belki bir burgu denemeye değer.
Jason

Isıtılmamış bodrumumda borular var. Çok soğuk havalarda besleme hatlarını kapatmam gerekiyor, yoksa donacaklar. Hiç drenaj dondu. Ben de bir kıl topuna oy veriyorum.
Duston

2
@Duston Boruları boşaltmadıkça, onları kapatmak donmayı engellemez. Aslında bunu çok daha muhtemel hale getirebilir. Yaşadığım yerde (son birkaç gün 0F'nin altına düştü), insanların genellikle dış mekan muslukları için kapatmaları var. Yaygın bir hata, insanların, musluk ve musluk arasında donacağını ve muhtemelen patlayacağını garanti eden musluğu boşaltmadan kapatmalarıdır. Valfi kapatarak soğuk suyu izole edersiniz. Zemin altı temelde her zaman 50F civarındadır. Isıtmasız bir bodrum katı ciddi taslaklarınız yoksa kabaca aynı olmalıdır.
JimmyJames

Evet, boruları kapattıktan sonra boşaltıyorum. Ve bu eski bir çiftlik evi ... taslaklar norm.
Duston

@Duston Bu uygunsuz görünüyor. Büyüyen bir arkadaşımın çiftlik evini hatırlıyorum. Gerçekten soğuktu. Bu durumda OP temelli bir tarama alanından bahsediyor. Donma sıcaklığının altındaki boşlukta donma sıcaklıklarına ulaştığını görmek zor.
JimmyJames

9

Bu durumda, banyo suyu buz tapasını kısa sürede eritecektir (tamamen bloke edilmedikçe). Ortak bir enkaz tapasından şüpheleniyorum.

Ayrıca, bir tarama alanındaki şeyleri dondurmak genellikle çok daha soğuk hava alır. Jeotermal ısı, çok fazla havalandırmanız yoksa tipik olarak önler.

Dökme demir zamanla aşınır ve çok sert kabuk biriktirir. İyi bir sert artırmayla kurtulabilirsiniz, ancak demir boruyu kazıp PVC veya ABS takabilirsiniz. Erişim zorluğu genellikle zor bir iş değildir.


evet dondurma olabileceğini hayal etmekte zorlanıyorum ... Karım son zamanlarda sıcak bir büyü sırasında mükemmel bir şekilde drene olduğunu iddia ediyor, bu yüzden ne yapacağından emin değilim
Jason

1
Tesadüfler her gün milyarlarca kişi tarafından gerçekleşiyor. :)
isherwood

3
Benim küvet saç / sabun ile tıkanma zaman sadece iyi olacak sonra bir devrilme noktasına ulaşmak bulabilirsiniz. Küvete su dökebildiğim kadar hızlı akacak, daha sonra reçele bir saç daha eklendiğinde temel olarak tahliye edilmeyecektir. Sadece biraz iğne burun pensesi ve düz bir tornavida almam ve her şeyi kanaldan çekmem gerekiyor. Tüm tıkanıklıklara genellikle kolayca erişilebilir (bir çeşit brüt olsa bile). Drenajın ötesinde ise, umarım P-tuzağının diğer tarafında işleri kolaylaştırır.
Brad

1
@ Jason Eşinizi ikna etmekte sorun yaşıyorsanız, uzak bir dijital termometre alıp boruya bantlayabilirsiniz. Daha sonra bunun mümkün olup olmadığını veya herhangi bir varyasyon olup olmadığını görebilirsiniz. Tarama alanında donma seviyesinin altına düşerse, taslakları düzeltmelisiniz. Kışın orada soğuk hava istemezsiniz ve yaz aylarında serin crawlspace'e sıcak nemli havanın girmesini de istemezsiniz.
JimmyJames

1
Yavaş bir şekilde boşalmasını sağlayan kar / buz bulunan engelli bir havalandırma olabilir mi?
R .. GitHub DURDURMA BUZA YARDIMCI OLUR

3

Buradaki düşüncem, bir borunun dondurulmasından ziyade bir havalandırma olabileceğidir. Bu gözlem zaten bir yorumda ortaya çıktı , ancak bence bir cevabın görünürlüğünü hak ediyor. Ayrıca, yorumda kapsanacak çok şey var.

Birkaç kişinin belirttiği gibi, bir buz tıkanıklığının yavaş bir drenaja neden olması olası değildir . Bunun nedeni, ılık suyun tıkanıklığı erime eğiliminde olmasıdır. Ancak, bu bir havalandırma deliği için geçerli değildir. Bir havalandırma deliği tipik olarak tuzağınızdan evin içinden çatıya doğru akan bir boru olacaktır. Bu nedenle, donacak kısım ılık / sıcak suyun olduğu diğer uçta olacaktır. Ayrıca, tıkanmış bir havalandırma deliği tamamen engellenebilir ve su hala yavaşça akacaktır, bu da yaşadığınız problemdir.

Bu soru , bir davul tuzağına bağlı bir hava giriş valfi olan bir iç havalandırma parçasının fotoğraflarına sahiptir. Tuzak bağlantı ucunda benzer görünecek harici havalandırmadan bahsediyorum ama diğer uç dışarıda. Bindirme bağlantısını tarama alanından görebilirsiniz. Ya da değil. Eğer tuzağın üstünü tarama alanından göremiyorsanız, havalandırmayı da göremeyebilirsiniz.

İşte donmuş bir havalandırma borusuyla ilgili problemleri olan biri. Yanıt yok, ancak bir yorum bu boruyu çözme borularına yardımcı oluyor.

Sorun bu ise, tavan arasında küvetin üstünden yükselen bir boru görebiliyor olmalısınız (bir tane olduğunu varsayalım). Isı bandıyla sarmayı ve bunun dış havalandırmanın (çatıda) erimeye yetecek kadar sıcaklık sağlayıp sağlamadığını görmeyi deneyebilirsiniz. Her zaman olduğu gibi, elektriği (ısı bandı) nemle (soğuk havalandırma borusu) karıştırmaya dikkat edin.

Not: Bunun kesinlikle yaşadığınız sorun olduğunu veya başka fikirlerin yanlış olduğunu söylemiyorum. Bunun tesadüflere başvurmadan gözlemlenen davranışı açıklayacağı için dikkate değer bir olasılık olduğunu söylüyorum.

Havalandırmayla ilgili bir sorun, kardan (buzdan ziyade) kaynaklanabilir. Belki de hava bir kar birikimi ile engelleniyordur. Bir kez kiraladığım bir ev, bir havalandırma deliği yaprak veya karla kaplıysa su tesisatı sorunları yaşayacaktır. Yani ev sahibi, tahliye sorunu varsa önce deliği temizleyecektir. Bu havalandırma yerdeydi, evden birkaç metre uzakta. Küvet tuzağından çıkan bir havalandırma bulamazsanız, havalandırma yığınının engellenebilecek diğer kısımlarını arayabilirsiniz.


2

İşte yıllardır kullandığım ve bir tesisatçı ile çok para harcamadan önce tavsiye edeceğim bazı ürünler.

Glug drenaj temizleyici, yavaş bir drenaj gördüğünüzde gerçekten iyi çalışan asit olmayan bir formüldür.

Glug Tahliye Açıcı

Kristal Isı aslında kristalize edilmiş Sodyum Hidroksit ve Sodyum Nitrattır. Durgun su varken bunu kullanamazsınız. Tahliye tapasını çıkarın ve tahliye kanalına yaklaşık 1/4 bardak dökün ve az miktarda su ekleyin. Bu şeyler kaynar ve gres ve sabun pisliğini gerçekten eriteceği bir noktaya kadar ısınır. Ayrıca saç tıkanıklıklarını da yakar.

Kristal Isı Tahliye Açıcı

Son olarak, gelecekteki tıkanıklıkları önlemek için Tough Guy gibi aktif bir enzim drenaj koruyucu kullanmaya başlayın .

Sert adam drenaj bakım

İlgili üreticilere göre: Bu ürünlerin her biri tüm sıhhi tesisat uygulamaları ve septik sistemler için güvenlidir.


1
Sadece iki sentim: eski borularınız varsa, üzerlerine hiçbir şey dökmeyin. Drenaj-o'dan çürümüş bir drenaj atığı ile uğraştım. Boru düzgün tahliye edilmiyordu, bu yüzden orada YMMV'ye oturdu, ancak
içeri girdikten

1
İki sent daha ... septik sistemi olanlar için bunların zarar görmeyeceğinden emin olun
Duston

1

Muhtemelen tüm borular yığın halinde bir araya geldikten sonra duş hattında veya ana hatta bir engeliniz var.

Yapabileceğiniz bir şey, yığın ana hattına erişmek ve tuvaleti yıkayarak veya duşu çalıştırarak suyun geçip geçmediğini görmek. İyi bir su akışı görüyorsanız, tıkanıklık aşağı yönde ilerler. Bir damlama görürseniz, bu durumda duş olan belirli boruda tıkanma yukarı doğrudur.

Suyun borudan geçtiğini görürseniz, tıkanıklık aşağı akar ve ana hatta daha da donmuş bir boru veya engel anlamına gelebilir. Her iki durumda da tıkanıklığı gidermek için yılan çekmek veya çıkarmak için bir tesisatçı çağırmak olacaktır.


Söylemeye çalıştığın şeyi deşifre edemiyorum.
Sıcak

@HotLicks - Bana oldukça net bir şekilde okuyor. Engel, tüm tahliye hatlarının bir araya gelmesinden önce veya sonradır, bu nedenle tüm hatların bir araya geldiği temizleme portunu açın ve temizleme portunda iyi akış olup olmadığını görün. Varsa, engel aşağı doğru, eğer değilse, yukarı doğru.
Chuck

Peki, bir temizlik portu olduğunu ve varsa, tahliye hattında nerede olduğunu nereden biliyorsunuz?
Sıcak Yalama

Her evin temiz bir limanı olmalı, ancak konumu farklı olacaktır. Evimde, borularım bodrum katın altına koşuyor ve temel çevresinden ayrılmadan hemen önce, bodrum katında temizlik limanı için bir uç kapağı var. Ana yığın da bir araya geldiğinde bir tane olmalıdır.
Jon Raynor

1

Yorumlarda tarif ettiğinize çok benzeyen bir tarama alanına sahip bir evde yaşıyorum. Drenaj hatları da sahip olduğum şeye benzer şekilde inşa edilirse, tıkanıklıkların buzdan oluşması tamamen mümkündür. (özellikle bir tuzakta.)

Bununla birlikte, belirtilerinizi veren diğerleriyle birlikte atacağım , buzun yavaş tahliyenizin nedeni pek olası değil. Herhangi bir su akışı buzun erimesine ve herhangi bir başlangıç ​​yavaşlamasına neden olur (en soğuk sıcaklıklar hariç, bazı nehirler / akarsular sonuçta donar).

Suyu birkaç dakika çalıştırarak bunu doğrulayabilirsiniz. Yavaş başlarsa, birkaç dakika sonra normal olarak boşalırsa, buzdan kısmi bir tıkanıklık olabilir.

Düzenli olarak bu şekilde davranırsa (yavaş başlar, birkaç dakika sonra normalde temizlenir), bu tutarlı bir sorun olabilir ve içinde duran suyu önlemek için suyu bir damlamada bırakmaktan (benim yaptığım gibi) faydalanabilirsiniz. soğuk aylarda tuzaklar.

Eşinizin son zamanlarda sıcak bir büyü sırasında bir sorun olmadığını iddia ettiği düşünüldüğünde, davranış için sıcaklığa dayalı başka bir açıklama önereceğim ...

Birçok saç ürünü özellikle saç kremi yağ bazlıdır ve oda sıcaklığının çok altına düşerse kalınlaşmaya / sakızlaşmaya başlar. Bunları, özellikle uzun yatay çalışmalarda, tarama alanında esasen dış mekan hava değişikliklerine maruz kalan bir tahliye hattı ile birleştirirseniz, hat kış aylarında diğer cevaplarda açıklananlar gibi 'normal' tıkanmaları teşvik etmeye daha eğilimli olabilir. yılın diğer zamanlarında. Bir tıkanıklık oluşturduktan sonra, başkaları tarafından verilen tavsiye, onu temizlemenin bir yoludur, ancak zaman içinde tıkanıklıkların davranış / olasılığındaki mevsimsel kalıpları görürseniz, bunları önlemeye yardımcı olmak için adımlar atabilirsiniz:

  1. Boruları izole edin. (yalıtımlı borular, içinden akan suyun sıcaklığına ayarlamak için daha hızlı ve emekleme alanının soğuk sıcaklığına geri dönmek için daha yavaş olacaktır)
  2. Daha az ürün kullanın. (uygun miktarda ürünün temiz durulama olasılığı daha yüksektir ve drenajda katılaşma şansı yoktur.)
  3. Banyodan önce ve sonra birkaç dakika sıcak / ılık suyu akıtın. (boruları yapışmaması için ürünün pıhtılaşma sıcaklığının üzerinde tutun.)

0

@İsherwood tarafından belirtildiği gibi metal boru korozyonuna ek olarak, nispeten sert suyunuz varsa mineral birikintileri de olabilir. Bu, özellikle borunun yatay hatlarında yaygındır - ve çalışma ne kadar uzun olursa, bunun bir sorun olma olasılığı o kadar yüksektir.

Mineral birikintileri boruyu kısmen engelleyeceğinden, boruyu ara sıra döküntü tapasına çok daha duyarlı hale getirir. Ne yazık ki bir burgu kullanımını daha da zorlaştırıyorlar. Şahsen @JimmyJames tarafından önerilen bir trampet denemedim ama benim tahminim (bir trampet fiş ulaşmak için yeterince uzun olduğunu varsayarak) bir burgu daha etkili olma şansı daha yüksek olacaktır.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.