Suyun evin yanına birikmesini nasıl önleyebilirim?


9

Evimizin arka kısmında çok hafif açılı beton bir veranda (yaklaşık 12 'x 10' diyebilirim) vardır, böylece yağmur veranda evin arka duvarıyla buluştuğu yerde suyun toplanmasına neden olabilir. Bunu ele almak için kısa ve uzun vadeli seçeneklerim nelerdir?

Aklıma gelen tek şey, evin yanındaki verandayı sudan uzaklaştırmak için yükseltmek / yeniden yüzeylendirmek olurdu. Ben yeni başlayan bir DIY'er ve bir prosedürün ne kadar kapsamlı olduğundan emin değilim.

Bu arada, evin dışının su hasar görmediğinden emin olmak istiyorum. Avlunun evle buluştuğu yeri korumak için kullanabileceğim bir dolgu macunu var mı? Kalafat yapmak belki?

Yanıtlar:


6

Kısa vadede, temeli Drylok gibi bazı dolgu macunu boyasıyla sulandırabilirsiniz .

Daha uzun vadede, suyu evden uzaklaştırarak sorunu çözmeniz gerekir. Verandada evin buluştuğu yerde çatlak var mı? Bu veranda o tarafındaki çöküşü gösterecektir, bu noktada kesinlikle profesyonelleri arayacağım.

Bir sonraki soru, eğimin ne kadar olduğu ve verandanın ev tarafını ne kadar inşa etmeniz gerektiğidir. İnce bir beton tabakasının uygulanması kolaydır; sadece ayarlanmadan önce kendini dengeleyecek kadar akmayacak kadar kalın olmanız gerekir. İyi görünmek daha zordur, ancak dikkatli bir şekilde yapılabilir, ancak yine de bunu yaparken somut ayara karşı bunu yapmak için zamanı dengeliyorsunuz. Bu, insanların çok kullanacağı bir yerse, iyi görünmesini istiyorsanız, yine de bunu yapmak için birine ödeme yapmak isteyebilirsiniz.


@Niall - Teşekkürler. Herhangi bir çatlama görmüyorum ama veranda ve ev arasında biraz eski görünen kalafat var. Ben de değiştirmeliyim diye düşünüyorum. Evin dışı sıva - Drylok bunun için çalışır mı?
Mike B

Drylok web sayfasında sıvadan bahsedilmektedir. Ben hiç görmedim (Tamam, fark) kalafat böyle kullanılır yani bunu yapmak için Tamam olup olmadığını kesin olarak söyleyemeyiz.
Niall C.

2
Verandayı ev tarafında inşa etmek yerine, verandayı da kaldırabilirsiniz (beton kaldırma), böylece başka bir şekilde eğimlidir, ancak bu bir profesyonel için bir iştir.
Eric Petroelje

Seviye ile kontrol etmem gerekecek, ancak eğimin çok fazla olduğunu düşünmüyorum ve anlayabildiğim kadarıyla değişmedi - görebileceğim herhangi bir ağaç kökü veya değişen zemin yok . Döşemenin ev tarafına ince bir beton katmanın işe yaramamasının özel bir nedeni var mı? Bana öyle geliyor ki bu daha kolay ve daha uygun maliyetli olacak.
Mike B

2
@MikeB: Çalışacağına inanıyorum, aksi takdirde öneremezdim. Hiç düşüşüm yok, bu yüzden kimse katılmıyor (ya da henüz yok). Bu soru hala çok sayıda görüş ve etkinlik alıyor, bu yüzden belki bir süre beklemeli ve burada başka neler olduğunu görmelisiniz, mevcut olanlar hakkında daha fazla cevap veya yorum yapmalısınız.
Niall C.

9

Verandayı yükseltmenin maliyeti çok büyükse, bir açılı taşlama makinesi alabilir veya belki de daha iyi bir seçim beton ıslak bir testere kiralayabilir ve evin duvarıyla karşılaşan kenardan yaklaşık 6 inç genişliğinde bir şerit kesebilir. @Woodchips yorumunda belirttiği gibi, eldiven, güvenlik gözlüğü ve maske taktığınızdan emin olun. Isınacak, ancak çok tozlu bir iş olacak ve testere cips beton atacak.

Tüm betonu çıkarın ve suyu toplayacak ve evden kanalizasyona yönlendirecek bir oluk içine koyun.


1
Aynı takımdan bahsettiğimizi varsayarak, bir inçten biraz fazla bir maksimum kesme derinliğine sahip olduğunu varsayarak, bunun için bir beton ıslak testere kiralamanızı tavsiye ederim. Ve bir oluk yerine, bir fransız tahliye takacağım: en.wikipedia.org/wiki/French_drain
Mike Powell

@Mike - araç üzerinde iyi bir nokta - Cevabı güncelleyeceğim.
ChrisF

3
Betonda herhangi bir testere kullanırken ÇOK DİKKATLİ OLUN. Beton tozunun solunması sizi öldürecek akciğer sorunlarına (silikoz) neden olabilir. Bu yüzden böyle bir şey üzerinde toz maskesi kullanın.

1
@woodchips - ıslak bir testere kiralamanın bir başka nedeni - toz yok. :)
Mike Powell

5

Evinize düşen su, herhangi bir sayıda soruna neden olacaktır. Bununla uğraşmak istiyorsun.

Bu tek bir beton levhaysa, bununla başa çıkmak için birkaç seçenek vardır.

  1. Yalnız bırakın, bir mesele değil gibi davranarak. Bu iyi bir çözüm değil, şaşırtıcı derecede yaygın bir çözüm. Uygulanan sızdırmazlık maddeleri, suyun gitmesini istemediğiniz yerlere ulaşmasını engellemez. Ve herhangi bir süre orada oturan su çürümeye, küf, böcek, istemediğiniz her şeye neden olur.

  2. Yırtın ve düzgün eğimli bir ped ile değiştirin. Evet, faturayı ödediğinizde bu sizi mutsuz edecektir.

  3. Bir profesyonelin levhaya küçük delikler açtığı çamur krikosu, daha sonra (yavaşça) delikler boyunca basınç altında malzeme enjekte eder. Bu, döşemenin kontrollü bir şekilde yükselmesine neden olur. Enjekte edilen malzeme sertleştiğinde, döşemeniz suyu evden uzaklaştırmaya uygun şekilde ayarlanmıştır. İyi bir müteahhit bunu levhayı kırmadan yapabilir.

  4. Evin yanındaki levhayı kesin ve suyu çekecek bir drenaj çalıştırın. Bunun ucuz bir çözüm olmasını beklemeyin ve işi kendiniz yapsanız bile, sadece suyun gidecek bir yeri varsa işe yarayacaktır. Bu bir karter pompası, kötü uzun vadeli bir çözüm (IMHO) içerebilir, çünkü pompaların çoğu bunu yapmasını istemediğinizde her zaman başarısız olur.

Bahse girerim, çamur krikosu çözümü en ekonomik çözümdür ve sizi en mutlu edecek çözümdür. Saygın bir yüklenici bulun.


4

Sanırım eve karşı bir su birikintisinde fark edilir bir su derinliği elde ediyorsunuz. Evimizde de benzer sorunlar yaşadık ve bunlar bölgemizde oldukça yaygın. Bununla gerçekten başa çıkmalısınız çünkü vakfınıza zarar vermek gibi her türlü soruna neden olabilir. Ayrıca, ahşap saplamalara sahip olduğunuzu ve sıva arkasında bir yerlerde destek olduğunu varsayıyorum ve eğer ayakta duran suya batırılırsa, çürümeye veya eğilmeye veya başka hasarlara neden olabilir.

Kısa vadede, elektrikle çalışan bir yardımcı pompa alabilir ve suyu pompalayabilirsiniz. Bunu ucuz bir 1/4 hp manuel karter pompası ve bir bahçe hortumu kullanarak yaptım. Onları ev merkezlerinde veya Amazon'da bulabilirsiniz ve bir inç'in küçük bir kısmına kadar bir su birikintisi emerler. Dezavantajı, pompayı manuel olarak başlatmak ve durdurmak için yağmur yağdığında etrafta olmanız gerekir. (Yaptığınız şey için, şamandıralı otomatik bir pompa istemeyin; su ile doldurulan "toplama" adı verilen deliklerde çalışmak üzere tasarlanmıştır.)

Uzun vadeli, çok şey evinizin etrafındaki şeylere bağlıdır. Çok fazla "hidrostatik basınç" ile bir yamaçta yaşıyoruz, bu yüzden uzun vadeli çözümümüz suyu uzaklaştırmak için evden yokuş yukarı bir Fransız tahliyesi koyuyordu. Dostlarımız ovada yaşarlardı ve su problemleri yükselip çimlerin su basmasına neden olacağı için yağmur sorunları yaşandı; çözüm bir Fransız tahliyesi kazmak, büyük bir karter pompasına bırakmak ve suyu pompalamaktı. Süper deneyimli olmadığınız için bir profesyonel çağırırım.


3

Yaşlı ailem için satın aldığım bir evde de benzer bir durumla karşılaştım. Evin, asfalt yoluna bağlanan ve eğimi olmayan evin karşısındaki beton bir yastığı vardır. Bitişik bodrum duvarı 3 "eğimlidir. Lisanslı bir vakıf uzmanı, duvarın eğilmesine neden olan hidro-statik basıncı belirtti. Beton kaldırma (döşeme kriko) ile ilgili olarak ilgilendiğim şey, beton pedi eve sabitlemek için muhtemelen yeniden çubuk monte edilecek olması. Bu yüzden beton değiştirme seçeneğinden memnunum.


1

Sorunun ev tarafında olduğu beton veranda zemini kesin ve bunun yerine suyu yönlendirmek için bir drenaj borusu takın


0

Zemini evden uzağa eğin, boyayı unutun.


1
Veranda su toplama sebebidir, cevabınızı buna cevap verebilir misiniz?
HerrBag

0

Şu anki evim bir veranda için beton bir levha olan bir grev bodrumuna sahip. Yağmur olukları çok kısaydı, yağmur suyunun bodrum duvarına geri akmasına izin verdi. Bu aynı zamanda evin karşı kirinin beton döşemenin birkaç inç altına yerleşmesine neden oldu. Yağ karteri nihayetinde suyu çıkaracaktır, ancak bu iyi bir durum değildi. Yaptığım şey gömüldü ve iniş borularını bahçenin arkasına yönlendirdi ve bir kırıcı kiraladı ve aynı zamanda çatlamış olan betonu kırdı. Daha sonra evin toprak yolunu eğdim ve veranda döşeme taşları ekledim. Bence daha güzel görünüyor ve her şey bana sadece yaklaşık 600 $ mal oldu. Şu anda kesinlikle su sorunum yok.


0

Garaj yan kapısının hemen dışında küçük bir beton plaka üzerinde evimin yanında biriken korkunç bir su problemim vardı. Bununla birlikte, suyun, birincisinin üstüne başka bir beton levha üzerine yerleştirilen bir A / C + ısı pompası dış ünitesinden geldiği ortaya çıktı. Alt levha doğru eğime sahip değildi (uzağa değil, eve doğru çok hafif açılar).

Müfettiş basit bir çözüme sahipti: bir beton kolu kullanarak bir kürek takın, üst beton döşemeyi (AC ünitesinin dayandığı) yan tarafta, suyun aktığı eve doğru kaldırmak için ve ardından uygun büyüklükte tahta, taş veya diğer güçlü malzemeler. Biz bunu yaptık ve sadece su tahliye yapmak için evin yanında asansör yaklaşık 2-3 inç sürdü.

Su evden uzaklaştıkça ve hiç para harcamadan çok mutluyuz.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.