HVAC'ımdaki C terminalini nasıl belirlerim?


11

HVAC, fırın veya kazandaki C terminalini nasıl belirlerim? Terminallerde C etiketli bir vida yoksa, bağlantı şemasında ne aramalıyım? Bir bağlantı şeması bulunamazsa veya bir C terminalinin olmadığını gösterirse hangi adımları atmalıyım?

Not: Bu, termostatıma kabloların duvardan geçirilmesini isteyen bir “C” telini nasıl ekleyebilirim ? Bu soru, kabloyu HVAC'a nereye bağlayacağınızla ilgilidir.

Yanıtlar:


15

Bağlantı Şemaları

Şemayı bulun

Çoğu durumda, HVAC ünitesinin içine bir bağlantı şeması yerleştirilebilir. Genellikle, erişim kapağının içinde olacaktır.

Şematikteki transformatörü bulun

Diyagramı bulduktan sonra, bu sembolü aramak isteyeceksiniz.

resim açıklamasını buraya girin

Ya da kabaca çizilmiş bir transformatörü ya da sadece bir dikdörtgeni etiketlemiş olabilecek "Transformer" yazan gerçek metin.

Birincil mi, ikincil mi?

Transformatörü diyagramda bulduktan sonra, hangi tellerin birincil bobine ve hangilerinin ikincil bobine bağlı olduğunu belirlemeniz gerekir. Bir ipucu verecek bir anahtar için şemayı kontrol edin. Bazı şemalarda daha kalın (kalın) bir hat, hat voltajı kablolarını belirtirken daha ince bir hat, düşük voltajlı kabloları temsil eder. Diğerleri transformatörün her iki tarafındaki voltaj ve frekansı listeleyebilir.

Kabloları izleyin

Artık transformatörün diyagramda nerede olduğunu ve hangi tarafın ikincil olduğunu bildiğinize göre. Bir sonraki adım çizgileri takip etmek ve nereye gittiğini görmek.

Örnek diyagram

Bu örnek şemada, sekonder bir bacağın Rkontrol kartındaki terminale, diğer bacağın Cterminale bağlandığını görebilirsiniz . Bu örnekte aslında bir Cterminal mevcut, ancak bu her zaman böyle olmayacak (özellikle eski modellerde). Ancak, özel bir Cterminal olmasa bile , Ctelin ne olduğunu değiştirmez . Hangi sadece ikincil bobinin diğer tarafıdır.

Gerçek hayatta

Şimdi transformatörü şemaya yerleştirdiniz ya da belki bir şemanız yok. Her iki durumda da, gerçek transformatörü HVAC ünitesinin içine yerleştirmeniz gerekir. Buna benzer bir şey arayacaksınız ...

Honeywell 24 Volt Trafo Modeli # AT72D
Honeywell 24V AT72D Transformatör

Transformatörüm
Fırımdaki gerçek transformatörün aksiyon görüntüsü

Birincil mi, ikincil mi?

Bir kez daha, hangisinin birincil ve hangisinin ikincil kablo olduğunu belirlemeniz gerekir. Tel renkleri etiketli bir bağlantı şemasına sahipseniz, bu basittir. Eğer yapmazsan, çözmen gerekecek.

Tel rengi

ABD'de tipik olarak topraklanmamış (sıcak) iletken siyah ve topraklanmış (nötr) iletken beyaz olacaktır. Bu renk kodunun transformatörün birincil tarafına gelmesi yaygındır, bu nedenle muhtemelen bir dizi siyah ve beyaz tel birincil taraftır. İkincil herhangi bir renk olabilir, ancak genellikle Rtel kırmızı olacaktır.

Tel boyutu

Ayrıca, bağlanan tellerin boyutuna göre hangisinin hangisi olduğunu da belirleyebilirsiniz. Birincil kablolar tipik olarak 12 AWG veya 14 AWG olurken, ikincil kablolar daha küçük olabilir.

Ölçün.

Her şey başarısız olursa, voltaj ölçerinizi bir önlem çekin. Birincil taraf hat voltajı ve ikincil düşük voltaj (genellikle 24V civarında) olacaktır.

Kabloları izleyin

Şimdi hangi tellerin ikincil bobine bağlandığını bildiğinize göre, bunları sonlandırmalarına kadar takip edin. Kablolardan biri Rterminale, diğeri etiketli bir terminale bağlı olabilir veya olmayabilir. Ancak etiketlenmemiş olsa bile, hala C.


resim açıklamasını buraya girin
Transformatör iki kabloya bağlı, sadece ısı termostatı.

resim açıklamasını buraya girin
Transformatör üç kabloya bağlı, sadece ısı, WiFi termostat.

Transformatörler ve Cteller hakkında daha fazla bilgi için lütfen C kablosu hakkında bilmek istediğinizden daha fazlasına bakın.


0

resim açıklamasını buraya girin

24 volt kontrol devrelerinin ortak ayağı topraklanmış, Kırmızı değil. Ortak 24 v gücün her 24 v devresinin devresini tamamlamak için sonlandırdığı taraftır.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.