Kanal temizliği yapılmaya değer mi?


15

Benim bodrum katında bazı kanal yeniden düzenleme ve aşağı aldı şeyler oldukça pis içinde (özellikle dönüş hava kanalları) fark ettim.

Kanal temizliği yapılmaya değer mi? Ne tür (eğer varsa) verimlilik avantajlarından faydalanırsınız?


5
Kanallar ne sıklıkla temizlenmelidir?
gregmac

Yanıtlar:


10

Elde ettiğiniz verimlilik değil - havada daha az toz var. Daha az toz uzun vadede daha iyi sağlık demektir.

Kanallardaki toz miktarı, kötü bir hava filtresinin ve / veya filtrenin etrafında veya kanalların birleştiği / döndüğü yerlerde sızıntı olduğunu gösterir. Ben de ararım.


Aynı zamanda daha verimli (kanalda daha az hava direnci) olduğu izlenimi edindim. Durum böyle değil mi?
Eric Petroelje

toz birikimi yeterince yüksekse (örneğin kanal boşluğunun% 10-20'sini kaplayan toz) olabilir. Ancak bu seviyelerde, duvarlar tarafından desteklenemeyecek kadar ağır olduğu gibi, kanallar bir yük tehlikesi haline gelir :)
Rom

Duvarlar tarafından dikilmiş kanallar görmedim. Genellikle çatı katında kıvrılan evlerde esnek bir malzemedir. Oldukça hafif.
Brian

8

Kanal temizleme ve gerektiğinde EPA yönergeleri. http://www.epa.gov/iaq/pubs/airduct.html

Hava akışı kanallarının, sistem bir hava filtresi olmadan çalıştırılmadığı sürece, genellikle reklamların inandığınız kadar kötü olmadığını unutmayın. Filtre genellikle hava dönüşünüzde bulunur ve bu da besleme kanallarınıza akan havanın "temiz" olmasını sağlar.

Yani, besleme kanallarınızda çok fazla bok görüyorsanız, muhtemelen sisteme giren filtrelenmemiş havanız vardır (belki bir kanaldaki delik). Malzemelerin tedarik kanallarına girmesinin diğer yolu, kat kayıtlarına bok bırakan insanlardan. Kütüklerde kir varsa, genellikle kütüğü kaldırarak ve elektrik süpürgesinin hortumunu oraya yapıştırarak çıkarabilirsiniz. Kanalların yanlarına çarpmamaya veya onlara çarpmamaya dikkat edin, bu da onlara zarar verebilir (fiberglas dökebilirler).

Dönüş kanallarınızda (hayvan kepeği vb.) Bir şeyler olabilir, ancak hava filtresi nedeniyle, bu genellikle evdeki genel hava kalitesini fazla etkilemez. Bunun istisnası, kanallarda hava filtresinin yakalanmayacağı bir şey varsa (kalıp sporları, kokan şeyler) olacaktır.


3

Benim için öyleydi. Şu anda yaşadığım ev daha önce hayvan sahiplerine aitti. Hayvanlara alerjim var ve hava kanallarında bir ton çöp var, bu yüzden temizlik havada çok fazla çöpten kurtuldu.


0

Bulunduğunuz yere bağlı olarak kalıp birikimi (başkaları tarafından belirtilen toza ek olarak), kanalları temizlemek için büyük bir neden olabilir. Yüksek nemli alanlar, özellikle nemlendiricilere sahip sistemlerde etkileyici kalıp koleksiyonlarını büyütebilir.


0

Kanal kartı sistemleri temizlenmemelidir . Yırtıp havaya daha fazla çöp gönderecekler. Ancak bir metal kanal sistemi temizlenebilir.

İyi bir filtre kullanırsanız, asla ihtiyacınız olmamalıdır.


0

Evimin önceki sahibi bazı yeniden modelleme yaptı ve alçıpan tozu içeren iyi bir iş yapmadı. Fırın ve kanallar doluydu. Her şeyi temizledim ve şimdi evde daha az toz var gibi görünüyor ve kanaldan çıkan sıcaklık, ısı için daha sıcak ve klima için daha soğuk görünüyor. Benim durumumda buna değer olduğunu söyleyebilirim.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.