Alçıpanı doldurmak ve yeni bir alçıpan parçasını tekrarlamak için temel kural


10

Köşedeki garajımın çatısında bir sızıntı vardı. Gelip düzeltmek için bir profesyonel çağırdım, böylece sızıntı düzeltildi. Garajın içinde tavanımda bir delik kalmıştı. Araştırmaya devam ettim ve tonlarca küflü alçıpanı çıkardım. Bunu yaptıktan sonra hepsini yeni alçıpan ile düzeltmeye çalıştım. Bu ilk kez alçıpan koyduğum ve şimdi bu parçaları ölçmenin ne kadar zor olduğunu anlıyorum, gerçekten mükemmel görünmesi için düzensiz boyutlu parçaların gerekli olduğunu hissettim, olabildiğince dik parçaları keserken bunları yapmak.

Alçıpanı koyduğumda, parçaların dikişler arasında belirgin boşluklar olduğunu fark ettim. Biraz googledim ve bir kişinin bu boşlukları "önceden doldurduğunu" söylediğini gördüm. Sorun şu ki, bu boşlukların boyutu için başparmak kuralının ne olduğunu bilmiyorum. Fark etmedim, ama bir yere okudum, bantlanmadan önce bu boşlukları doldurmanın daha iyi olduğunu.

Şimdi ne yapacağım hakkında birkaç fikrim var:

1) alçıpanı sökerek çıkarın ve düzensiz şekilli alçıpan yeni parçalarını kesmeye çalışın, tekrar takın ve umarım iyiyim.

2) bu boşlukları derz dolgu macunu ile önceden doldurunuz, fakat soru şu: boşluklarım çok mu büyük? Bir boşluğun maksimum boyutu için temel kural nedir?

Alçıpan işimin gerçekten bu kadar korkunç olup olmadığını merak ediyorum, ilk bakışta iyi bir iş yapmışım gibi görünmüyor.

Birisi alçıpan boşluklar ve bunların nasıl doğru bir şekilde ele alınacağı konusunda tavsiyede bulunabilir mi?

tavan ve duvar alçıpan

yan köşe

başka bir yan köşede daha büyük boşluk


2
İlk çekim için iyi bir iş çıkardığını söyleyebilirim. Görünüşe göre tavan birleşim yeri ve bantla iyi olacak. Ancak, alt fotoğraftaki köşe boşluğu, gerçekten de tüm köşe boşluğu, eklem bileşiği uygulanmadan önce en iyi metal köşe boncuğu ile kaplanacaktır. Her neyse, ben de öyle yapardım.
getterdun

Yanıtlar:


13

Bir takım sorunları gündeme getiriyorsunuz.

Düzensiz şekilli bir delik nasıl doldurulur?

Alçıpanın (veya herhangi bir panelin) paralel olmayan kenarları olan tam bir şekle kesmek zordur. Yani genellikle yaptığımız şey deliği düzenli yapmaktır. Kalan alçıpanın bir kısmını kesebilirsiniz, tercihen kenar bir saplamanın ortasına, başka bir saplamaya veya köşeye paralel olarak uzanır. Daha sonra deliği doldurmak için yaklaşık 1/8 inç boşluk bırakarak dikdörtgen bir yama kesin.

Bir yama duvarla aynı düzlemde nasıl oturtulur?

Genel olarak, tüm duvarın aynı düzlemde olmasını istiyoruz (bir bölümün yüzüne bir düz çizgi yerleştirdiğinizde, bitişik bölüme düz olarak oturur, boşluksuz veya kaldırılmaz). Bir yama bitişik duvar seviyesinin altına oturacaksa, yamanın arkasına yüzeyleri yıkamak için yeterince kalın şimler koyabilirsiniz. Doğru kalınlığı elde etmek için trim tahtaları veya konik şimler kullanabilirsiniz, bunları sütyenlerle tutturun ve alçıpanı monte ederken delin. Yama yüzeyin üstünde oturursa, genellikle daha ince malzeme kullanmak en iyisidir (ancak minimum kalınlık hakkında yangın yasalarını ihlal etmeyin).

İkinci resminizde, yama duvardan yaklaşık 1/2 + daha düşük gibi görünüyor. Sakın çıkarmalısın. Bu zikzayı örtmek için bant veya alçıpan köşeleri kullanabilseniz bile, zayıf, ince bir eklem ve garip görünecek.

Ne kadar büyük bir boşluk kabul edilebilir?

Paneller arasında 1/4 inç iyi. Bileşik ve banda dokunmak, onu biraz zorlukla kaplayacaktır. Bandı ayarlamadan önce bir kat bileşik koymak boşluğu dolduracaktır. Mesh kendinden yapışkanlı bant kullanıyorsanız, banttan boşluğa bir miktar bileşik zorlamak zarar veremedi.

1/2 inç veya daha fazla yaklaşan bir boşluğunuz varsa, eklemdeki büzülme ve güç ile ilgili bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Yamayı tekrarlamayı düşünün. Bantlamadan önce boşluğu kısmen doldurmak için ince bir alçıpan şeridi kullanabilirsiniz, ancak düz ve pürüzsüz hale getirmek biraz daha zor olacaktır.


4
Mükemmel cevap. Hem düzlemi korumak hem de kenarı herhangi bir delikte yeniden güçlendirmek için çalışan bir başka ipucu, bir parça hurda kontrplak veya 1-by malzeme gibi bir destek parçası kullanmak ve mevcut alçıpanın arkasına vidalamak, sonra vidalamaktır. yeni alçıpan da. Onları aynı hizada tutacak ve güç katacak, takmayı ve bantlamayı kolaylaştırır.
gregmac

1
@gregmac Eklem çerçevelemede değilken profesyonellerin her zaman kullandığı yöntem budur. Tam tabakalar üzerinde uçlu derzlerde bir çivili derzden daha iyi çalıştığını iddia eden ticari destek panoları tarafından bir sonraki seviyeye alındı.
bib

Normalde alçıpan dolgularda hangi malzeme kullanılır? Evde depo kontrol ediyordum ve orada oldukça pahalı şimler var, bu sadece bir kutu keserek alabilirim karton mu?
paneerlovr

2
Yaklaşık 1/2 inçten daha fazlasına ihtiyacınız varsa, 1x2, kireç şeridi veya bir parça trim kalıplama parçası kullanın. Hassas tesviye en iyi şimler, yaklaşık 2 inç genişliğinde konik düz tahtalar, 6-8 inç uzunluğunda ve yaklaşık 1/32 inç ila yaklaşık 1/4 konikleştirilmiş olarak yapılır. Bir paket halinde satılırlar. Bir çift, konileri zıt yönlere bakacak şekilde yerleştirerek, kalınlığı değiştirilebilen düz bir yüzeye sahip olursunuz.
bib

Bir boşluğu doldurmak için, JIG SAW ile özel boyutlu bir alçıpan (veya ahşap) parçası kesebilirsiniz. Çok ince dilimler için bile inanılmaz doğrulukta inanılmaz temiz bir kesim oluşturur. Jig testere alçıpandaki delikleri kesmek için harika çalışıyor (sadece duvarda kesim yapıyorsanız arkasında hiçbir şey olmadığından emin olun ... - kesmeden önce duvarda gizli elektrik / sıhhi tesisat izleyin ... çok kolay kesilebilir pvc dışında bir ayna ve kötü bir şey olana kadar bilmiyorum). İyi şanslar
Dan B

0

Babam her zaman düzenli olarak eski mavi üst çamur ile Paris'in bir sıva karıştırdı. Daha sert, daha az büzülme, daha güçlü dikişler, daha az çatlama. Sıvaya gri oluncaya kadar su ekleyin ve ardından çamurla karıştırın.


0

Boşluğun arkasında ne olduğuna bağlı olarak (bir şey varsa) bazen gazeteyi yaklaşık 1 inçlik parçalar halinde yırtıp bir miktar ortak bileşiğe karıştırıyorum. Gazete bir agrega gibi davranır ve kuruduktan sonra inanılmaz derecede güçlü bir dolgu oluşturur. Aslında, sökmeniz gerektiğinde yemin ederim. Aceleniz varsa her zaman sıcak bir karışım bileşiği kullanabilirsiniz.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.