PEX tüpünde biriken kalıntıyı nasıl temizleyebilirim?


8

Yavaşça tıkanma / basınç kaybı olan bir pex tesisat sistemim var. Sülfür işleme sistemimiz basınç tankına peroksit enjekte eder, daha sonra filtre sistemine yukarı akar. Oksitleme işlemi beyaz bir film oluşturur (kimyasal reaksiyondan). Ve bu yıllar içinde kalınlaşıyor gibi görünüyor. Her neyse, bu sorunun kaynağı olduğuna inanıyorum. Basınç tankı ve filtre arasındaki pex borusunun içini temizlemenin kolay bir yolu olup olmadığını merak ediyorum? Kimyasal besleyici hattından sirke koşmayı ve hatlarda çözülmesini sağlamayı düşünüyordum. Bunun iyi bir fikir olup olmadığından emin değilim. Düşüncesi olan var mı?


Evinizde bir basınç tankında peroksit kullanan hangi sisteminiz var? Bu bir ısıtma sistemi mi?
BrownRedHawk

Yanıtlar:


2

PEX tüpünü nasıl temizleyeceğini kimse bilmiyor, çünkü bu plastik bir boru. Senin tarafında tüm tıkanmış çizgilerinizi tekrarlamayı düşüneceğim. PEX boru fiyatları hiçbir şeye yakın olmamıştır.


1

En iyi yoldan emin değilim, ancak bir hava kompresörü kullanarak malzemenin bir kısmını sisteminizden çıkarabilirsiniz.

Bir evin kışlaşmasını izlemekten aldım. Tesisatçı evin tüm suyunu kapattı ve her bir musluğu açtı ve tüm suyun çıkmasına izin verdi. Ayrıca sıcak su tankına bir hortum bağladı ve onu boşalttı.

Tüm hatlar boşaltıldıktan sonra, tüm muslukları kapattı ve sisteme bir hava kompresörü taktı ve 80 psi'ye kadar şarj etti. Sonra muslukları teker teker açtı ve ardından basıncın tekrar yükselmesi için onları kapattı. Borulardan sadece hava çıkana kadar bunu birkaç kez evin etrafında dolaştı.

Aynı şeyi yaptıysanız, çizgilerinizde sıkışmış herhangi bir tıkanıklık veya kalıntı bırakabilir. İşiniz bittikten sonra, tüm havalandırıcıları musluklarınızdan çıkarmalı ve tıkanmış kalıntıları temizlemelisiniz.

Bu sorunu tamamen çözmeyebilir, ancak her şeyi parçalayıp yeniden yapmak zorunda kalmaz.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.