Bir matkap veya elektrikli tornavida almalı mıyım?


9

Bir matkap almak istedim, ancak bazı arkadaşlar bunun yerine elektrikli tornavida almamı önerir. Elektrikli bir tornavidayı matkaptan daha fazla kullanabileceğinizi söylüyorlar, ancak hangisini alacağınızdan hala emin değilim.

Bir matkap elektrikli tornavidadan daha yararlı olacaktır.

Yalnızca birini veya diğerini satın alabilseydim hangisi daha yararlı olurdu?2
Her birini alın.
shirlock evleri

Yanıtlar:


7

Tornavidalar çok daha düşük bir devirde çalışacak şekilde tasarlanmıştır, bu da onları daha kontrol edilebilir hale getirir. Ayrıca matkaptan çok daha fazla torka sahiptirler. İkisini de kullandım ve fark gece ve gündüz. Tornavidanın yüksek torku ile sık sık vidaları önceden delinmeden tahtaya sürdüm.

Ayrıca iyi tornavidalar, maksimum torku ayarlamanıza izin veren tork sınırlayıcılara sahiptir - kesmeyi istediğiniz yere ve vida tam olarak sürüldüğünde, kafayı vidadan çıkarmak yerine sınırlayıcı vuruşlarını ayarlayın.


1
Daha fazla tork numarasını nereden alıyorsunuz? Bu yüksek torklu tornavida , bu matkabın 1/5 tork derecesine sahiptir . Bunun yerine bir etki unsuru mu düşünüyordunuz? Ayrıca, hemen hemen tüm elektrikli matkapların da ayarlanabilir bir kavraması vardır.
Doresoom

Kabul. Ayarlanabilir bir kavrama olmadan akülü bir matkap satın alabileceğinizi düşünmüyorum ve iyi olanların değişken hızları olacaktır. Deneyimlerime göre, 18 ve 24V matkaplar 14V'lerin mil ilerisinde. İyi bir akülü matkap, her ev sahibinin sahip olması gereken bir araçtır.
gregmac

@Doresoom: Tabii ki 14.4v ünitesi 7.2v olandan daha güçlü. Ayrıca, "matkap" bir akülü tornavida özelliklerine sahip gibi görünüyor.
Loren Pechtel

Matkap . Tornavida . Bunu buraya bırakacağım.
Doresoom

@Doresoom Akülü tornavida, son zamanlarda mağazada onlara bakma fırsatımdan beri akülü delgiyi fethetti gibi görünüyor.
Loren Pechtel

5

Hem matkap hem de tornavida olarak kullandığım bir Black ve Decker 14 volt akülü matkabım var. Yaklaşık 8 yıldır yaşadım ve şimdiye kadar satın aldığım en kullanışlı araçlardan biri oldu. Tersinirdir ve ayarlanabilir hız ve torka sahiptir. Ekstra bir pil ile geldi ... Şarj cihazında kullanmadığım pili her zaman saklıyorum. Akülü bir elektrikli matkap / tornavidadan daha işe yaramaz bir şey yok!


4

Her tür vida sürücüsü (yıldız, düz, philips, vb.), Çeşitli boyutlarda gerçek matkap uçları ve diğer çeşitli eklentiler de dahil olmak üzere herhangi bir tipte uç ekleyebileceğiniz için bir matkabın daha kullanışlı olduğunu düşünürüm .

(Bir yana, pil şarj cihazı aslında 3 yıl sonra çalışmayı bırakan bir Black and Decker matkabım vardı. Son zamanlarda bir Ryobi satın aldım ve daha uzun süreceğini umuyorum.)


2

Yalnızca birini veya diğerini satın alabilseydim hangisi daha yararlı olurdu?

Eşyasız bir eve taşınmak ve milyonlarca düz paket İsveçli mobilya monte etmek üzereyseniz ve bir daha asla DIY yapmazsanız bir tornavida iyi olabilir. Tabii ki tornavidanızın şarj olmasını beklerken çok zaman harcayacaksınız.

Aksi takdirde, sadece bir tane satın alabilseydim, bir matkap satın alırdım - neredeyse tüm tüketici / yüklenici sınıfı matkaplar, vidaları tahrik etmek için değişken debriyajlı matkap / sürücülerdir.


0

Günümüzde çoğunlukla delme ve vidalama için kablolu bir elektrikli matkap kullanıyorum, üretici tarafından terk edilen ve pil bittiğinde değiştirilmesi gereken kablosuz dişli ile ilgili çevresel ve kullanım ömrü sonu sorunları hakkında biraz endişeliyim.

Kaçırdığım tek şey tork kontrolü. Elektrikli bir matkapla, işleri yapabildiğiniz kadar az veya fazla yapmak için tam kontrol sizde. Onsuz hasar verebileceğiniz tork kontrolü seçeneğine sahip olmak güzel. Ancak bu beni elektrikli tornavida almaya motive etmedi.


-2

Çoğu elektrikli matkapta vidalama için ince olan ancak vida sökme için uygun olmayan tornavida ekleri bulunur. Bir vidayı çıkardığınızda, tornavidayı tutan parmaklar parçalanır (bir matkap ucunu çıkarıyormuşsunuz gibi).


1
Ben ters yönde çalışırken matkabınız gevşiyor, kötü bir mandren var. Doğru çalışan matkaplarda bu sorun olmamalıdır.
Doresoom
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.