Artık kavraması olmayan altıgen vidayı nasıl sökebilirim? [çiftleme]


9

Bu tür tornavida ucunun (kırmızı daire içine alınmış) bu ucuna uyan vidayı berbat ettim:

Uç ve el matkabı seti Bu vidanın şimdi neredeyse hiç kenarı yoktur ve temelde ovaldir. Vidayı bir pense seti ile karşı taraftaki boynundan alabilmem için yağlamayı denedim ama orada da şansım yoktu.


Yanıtlar:


14

Vida çıkarıcı ile biraz şansınız olabilir. Çeşitli tarzlarda geliyorlar - işte bunlardan ikisi:

resim açıklamasını buraya girin

resim açıklamasını buraya girin

Ekstraktörler kendilerini vidanın başına vidalamak için tasarlanırken aynı zamanda vidayı vidayı gevşetecek yönde tork uygularlar. Tarif edilen vidada altıgen soket tipi bir delik vardı, böylece çıkarıcı denemeye hazır olabilir. Bazen, çıkarıcıyı bağlamak için vida kafasında küçük bir delik açmak gerekir. Gösterilen birinci tipte bir çıkarıcı ve diğer uçta uygun boyutta bir matkap vardır.

Çıkarıcı vidayı sökemez veya bir vida çıkarıcıyı kabul etmek için çok fazla şey gitmişse, vidanın çekirdeğini delerek çıkarmak bir sonraki adım olacaktır. Özenle, göbeğin merkezini delebilir ve dış diş çapından daha küçük bir çap kullanabilirsiniz. Daha sonra vida malzemesinin sıfırlanmasını kaldırmak ve eşleşen parçadaki dişleri temizlemek için bir diş çekme musluğu ile geri gelebilirsiniz. İşte tipik bir diş çekme musluğunun resmi.

resim açıklamasını buraya girin


Bu işi yaptı, şimdi ne tür bir vida başını şimdi değiştirmem gerektiğini söyleyebilir misiniz? kullandığım aynı ama daha kaliteli bir tane ya da bu sitenin rozetleri gibi çapraz olanlar gibi?
Vrankela

Kelimenin tam anlamıyla işaretli olanın sağında iki yer olan ipucunu kullandım: D
Vrankela

2
@Vrankela bağlıdır, ne tür bir torka ihtiyacınız var veya ne tutuyor?
user2813274

1
@Vrankela, önceki vidalarınızın dağıldığını açıklayan yüksek bir torka ihtiyacınız varsa, heksalobüler iç AKA Torx'a geçmelisiniz. Bu vida kafalarını yıkmak çok daha zordur. Ancak, vida dişlerinize zarar vermemek için bir tork anahtarı kullanmayı düşünebilirsiniz.
Ariser - Monica

8

Genellikle vida başındaki bir yuvayı bir Dremel veya benzer bir döner kesici ile kestim ve sonra sökmek için düzenli bir tornavida kullanıyorum.Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.