Fişteki sıcak / nötr AC hatları arasında bir fark var, ama önemli mi?


8

Bu sorunun iyi cevabını gördüm: 120VAC kablolamadaki iki iletken arasında fark var mı?

Ama bir takip olarak merak ediyorum, bir AC elektrik fişindeki iki birincil çatal farklı olduğundan, neden (birçok fiş konfigürasyonunda) fişi her iki yönde takmanıza izin verilir? Cihazın hangi hattın "sıcak" hangisinin "nötr" olduğunu umduğu bir durum var mı? Vidalanmamak için yeterince önemli bir durum var mı?

Yanıtlar:


9

Anahtarlamalı cihazlarda, cihazın açma / kapama düğmesinin bağlantının sıcak tarafına bağlanması gerekir. Aksi takdirde, cihaz kapalıyken akımın geçmesine neden olacaksınız, sadece kısa bir süre için bir fırsat arıyorum. Anahtarlanmamış cihazlar için, bunun bir fark yarattığına inanmıyorum.


Teşekkürler. "Anahtarlı" birçok cihazı, özellikle 2 uçlu polarize olmayan fişleri kullanan daha eski olanları (örneğin, kullandığım 1980'li stereo alıcı / amfi) nasıl açıklayabiliriz? Avrupa'da, daha basit iki yuvarlak kutuplu fişler de temelde polarize değildir. Bunlar berabere şans mı?
Ben Zotto

2
Çıkışların kendilerinin farklı kutuplara sahip olmadığı bir zamanda yapıldılar, sadece iki küçük yuva. Anahtarın her iki kabloyu kapatması mümkündür. Ancak güvenliğin bugün olduğundan daha az endişe kaynağı olduğundan şüpheleniyorum.
BMitch

@quixoto - iki uçlu (topraklamasız) cihaz çift yalıtımlı olmalı ve fişini çekmeden açamayacak şekilde tasarlanmalıdır (bazen biraz şüpheli olsa da). Bugün pek çok ekipmanın giriş hattında hiç bir anahtarı yok.
mgb

1
Kapalıysa, cihazdan geçen akım olmamalı, sadece voltaj olmalıdır. Ve gerekli değil, sadece sahip olmak güzel, ya da polarize olmayan fişler olmayacaktı.
starblue

@ quixoto Ayrıca, kablonun doğrudan dahili bir transformatöre girdiği ve tüm anahtarların düşük voltaj tarafında olduğu cihazlarda polarize olmayan fişleri bulmak oldukça yaygındır. Ayrıca polarize fişlerin işleri daha güvenli hale getirdiğini anlamak zaman aldı.
Perkins

4

Tüketici elektrikli cihazlarının tarihinde bir tuhaflık.

En eski tüketici elektrikli cihazları aslında ampullerdi. Ve hangi temasın aktif olduğunu umursamıyorlar, ancak bir Edison Vida soketi kullanıyorsanız muhtemelen bunu yapıyorsunuz. Soketler ortaya çıkmaya başladığında, iki özdeş paralel çatal kullanmak basit ve açıktı, bu yüzden muhtemelen seçildi. Benzer bir düşünce ve işaretleme süreci, Avrupa soketinin iki yuvarlak iğnesine yol açacaktır.

Ancak tüketici elektriği her yerde bulunmaya başladıktan sonra güvenlik göz önünde bulundurulmaya başlandı. Bu, topraklama pimlerine ve daha sonra polarize fişlere ve daha sonra anahtarlara yerleştirildi, hepsi yerleşik standartlara geriye dönük olarak uygulandı. Avustralya gibi yaygın elektrik fişlerine bakmak aydınlatıcıdır. En başından itibaren bir toprak içerecek, polarize edilecek ve anahtarları olacak şekilde tasarlanmıştır.


Avustralya tasarımına bir bağlantı verebilir misiniz? Onu görmek isterdim.
JYelton

@Jelton Avustralya fişlerine "Tip I" denir. en.wikipedia.org/wiki/Power_plugs#Type_I
staticsan

Polarize fişlerin topraklama pimlerinden önce geldiğine inanıyorum. Birçok eski çıkış yeri gördüm, çoğu polarize, hiçbirinin toprak iğnesi yok. (15 amperlik prizlerde)
Brad Gilbert

@Brad Gilbert Evet, gerekçelerin önce geldiğini iddia etmeye çalışmıyordum, sadece güvenlik uğruna eklenen şeylerin listesindeki bir tane olduğunu iddia etmedim.
staticsan

O zaman belki cevabınızda " ve sonra " yı değiştirmelisiniz .
Brad Gilbert

0

Bazı ülkelerde, en azından Avrupa'da, prizler polarize edilir, böylece cihazlar hangisinin sıcak tel olduğunu 'bilebilir'.

Bir örnek İngiltere'deki korkunç fişlerdir. BS 1363

En sevdiğim sistem İsviçre'de sahip oldukları sistem. Stecker-Typ J Bu şekilde, polarize olmayan tapaların (örn. "Europlugs") her iki şekilde de takılabileceği, ancak üçüncü dişi koruma için de taşıyan polarize tapaların sadece doğru şekilde takılabileceği şekilde tasarlanmıştır. Aynı zamanda, bu fişler, Avrupa'nın çoğunda kullanılan daha büyük yuvarlak fişlere kıyasla önemli ölçüde daha az alana ihtiyaç duyar.


ABD benzer: en.wikipedia.org/wiki/Mains_electricity_by_country . Soru, muhtemelen quixoto'nun fişin kendisini değiştirmekle ilgili son sorusuyla ilgiliydi;
BMitch

2
Alman fişleri polarize değil. Ayrıca, koruyucu topraklaması olmayan küçük cihazlar için euro fişleri polarize değildir ve çoğu Avrupa soketine uygundur.
starblue
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.