Kondens hatlarından ne sıklıkla bir çamaşır suyu ve su çözeltisi kullanmalıyım?


9

Bakterileri uzak tutmak için yoğuşma suyu tahliye hatlarından (bir ısı pompasının) bir çamaşır suyu ve su solüsyonunu ne sıklıkta çalıştırmanız gerekir?

Tavsiye edilen parçalar nelerdir (örneğin 1 kısım ağartıcı, 10 kısım su)?


Bobinleri temizlemek istiyor musunuz?
tooshel

Hangi "satırlardan" bahsediyorsunuz? (Umarım soğutucu hatları değil ...)
myron-semack

Hayır, ısı pompası bir tahliye hattına sahiptir. Bunu temizlemek zorundasınız .. ne sıklıkta veya ne tür bir karışımla emin değilim. Bir PVC borudan dışarı akar
Brian

VINEGAR AĞRI DEĞİL .... kapaklar için üzgünüm ama Florida burada eski zamanlayıcılara göre çamaşır suyu daha iyi .... çamaşır suyu PVC sertleştirir, vin yok ...
user61817

Yanıtlar:


9

Ayda bir kez bir fincan ağartıcı dökmek eğilimindeyim. Bu olmadan en azından Florida'da, kötü taşma sensörünüz varsa her türlü eğlenceli su sorununa neden olabilecek bir yosun yedeği alırsınız.

Zaten tıkalıysa, sadece ağartıcıyı dökün ve oturmasına izin verin. Sonunda yeterli yosun ölecek ve blok kendini temizleyecek.


Teşekkürler ben bir şamandıra valfi var, en azından buna denir, bu yüzden tıkanma nedeniyle taşarsa üniteyi keser. Şimdi engellenmedi. Yarım fincan ağartıcı çalıştırdım, beş dakika bekledim, sonra üniteden bir bardak su geçirdim. Emin olmak için önümüzdeki birkaç gün içinde bir bardak daha su içmeli miyim?
Brian

Gerçekten gerekli değil. Klima üniteniz çalışırken tahliye borusundan düzenli olarak su damladığını kontrol edin. Yan not: Şamandıra valfine her zaman güvenme ... Kötü bir tane aldım ve tavanımdan dökülen suyun tadını aldım.
chotchki

Girdiniz için teşekkürler. Klima santralim garajda. Tüm sistem sadece 4 aylıktır.
Brian

6

Yorumlara dayanarak, klima santrallerinden gelen yoğuşma hattı hakkında konuştuğunuzu düşünüyorum.

Kondens için bakteriler hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Ondan içiyormuşsunuz gibi değil ve sisteminizde durgun su havuzu oluşturmuyor (takılı değilse).

Sen do yoğunlaşma çizgisi ancak, yukarı takılı alırsa endişe gerekir. Eğer öyleyse, bodrum katınızı / tavanınızı (hava taşıyıcısının kurulu olduğu her yerde) yedekleyecek ve su basacaktır. Nemli bir günde, sistem havadan biraz su çekebilir. Bunu bodrum katında istemiyorsun.

Hatlardan damlayan su yoğuşma ve bu nedenle çok temiz. Suyun çizgide birikmesi için içinde herhangi bir kabuk olmaz. (Klima cihazınız kirli hava ile doldurulmadıkça, daha büyük sorunlarınız olur.)

Yoğuşma hattının diğer ucunun nereye gittiğine bağlı olarak, bu kir / pislik için daha olası bir giriş noktası olabilir. Eğer zemine yakınsa, çamur içine sıçrayabilir, böcekler içine sürülebilir, vb.

Muhtemelen yapılacak en kolay şey, hattın en ucuna bir Shop Vac eklemek ve emmesine izin vermek olacaktır. Hattı içeriden üflemek için bir hava kompresörü de kullanabilirsiniz.

Başka bir seçenek de, seyreltilmiş bir tahliye temizleyiciyi (Draino) hatta dökmek ve daha sonra hortumla yıkamaktır. Düzgün yıkadığınızdan emin olun. Temizleyicinin orada oturmasını ve boruyu yemesini istemezsiniz.

Kondens hattının temizlenmesi sık sık yapılmamalıdır. Yılda en fazla bir kez. Çoğu insan muhtemelen asla onlarınkini temizlemez.


3
Florida'da yaşıyorsanız, bu kötü bir tavsiye. flordia'daki bir kondens hattı yaz aylarında değişecektir, çünkü su akışı mikropları temizlemek için yeterince hızlı değildir, özellikle uzun bir yatay çalışmanız veya bir p-tuzağına eşdeğerseniz.
longneck

Ama eğer Chicago'da yaşıyorsanız, temelde asla.
Mazura

1

Sadece tıkanır veya kısıtlanırsa temizlenmesi gerekir, bir yosun birikimi veya başka bir brütlük fark ederseniz, hattı 16/1 su ağartıcı karışımı ile yıkayabilirsiniz (ilk önce tıkanıklığı temizlediğinizden emin olun). Su ağartıcı karışımından sonra, ağartıcı ve temizlediği her şeyin temizlendiğinden emin olmak için hattı bir veya iki gün sonra tekrar düz suyla yıkardım.

Ne sıklıkta gelince. Gerçekten durumunuza bağlıdır, bir göz atın ve birikmeye başlarsa bloke olmadan önce tekrar yıkayın. Kendinizi sık sık temizlerken (yılda bir kereden fazla) bulursanız, altta yatan nedeni bulmak için biraz araştırma yapmak isteyebilirsiniz.


1

Klima mühendisinden ....

Şahsen hiçbir klima sisteminin hiçbir parçasına çamaşır suyu dökmem. İşi yapmak için özel olarak tasarlanmış antibakteriyel bobin temizleme solüsyonları satın alabilirsiniz. Isı eşanjörü bakırdan oluşur ve alüminyum kanatçıklar ile kaplanır, bunlar deniz kenarı gibi sert ortamlarda, hatta sirkenin bulunduğu ortamlarda korozyona uğrayabilir. Çamaşır suyunun hangi hasara yol açacağını düşünmekten korkuyorum.

Uzmanlara en iyi yaptıklarını yapmaları için ödeme yapın.

Her şeyi ucuza yaparak birkaç peni tasarruf eden müşterilerle uğraşma deneyiminden, uzun vadede her zaman çok daha fazla maliyete neden olur.

Bu kadar kaba olma ...................................


2
Bu, Stack Exchange'in DIY bölümü olduğunu biliyorsun, değil mi?
RQDQ

2
Ah evet, AC Yüklenicisi Mafia, DIYers'ı uzak tutmak için korku ekiyor.
Doresoom

Kimse bobinleri çamaşır suyu ile temizlemenizi önermez, sadece yoğuşma tahliye hattını.
draksia

Bakır ve alüminyum korozyon noktası ve bunun için özellikle çamaşır suyu yerine temizleyici satın alma önerisi nedeniyle iptal ettim. Herkesin bir tahliye hattını temizleyebileceğini düşünüyorum, ama aynı zamanda uygun temizleyici için 10 $ ödemeniz gerektiğini düşünüyorum.
Zach Mierzejewski

1

Yukarı Florida'daki yeni bir eve, neredeyse Alabama sınırına taşındım ve klimamla ilgili problemlerim olduğunda bunu düzeltmek için dışarı çıkacak birini aradım. Bakım görevlisi bana aylık olarak klimaya giden PVC borumdan 1 fincan düz çamaşır suyu kullanmam gerektiğini söyledi.


0

Birkaç tip konut tipi HVAC drenaj sistemi yaşadım. En yaygın olanı temel, yerçekimi çalışmasıdır. Konuttan çıkıp yere damlayana kadar yoğuşma tavasından tepeden aşağıya doğru uzanan basit bir çizgi. Gördüğüm diğer sistem, yoğuşma tavasından bir yüzer, anahtarlamalı pompaya sahip bir rezervuara yerçekimi beslemeli bir hattı içeriyor ve daha sonra zemine damlayan bir hat aracılığıyla kondensi konuttan belirli bir seviyeye ulaştığında pompalıyor. .

Tüm hayatım boyunca güneydoğu ABD'de LA, GA, TX'den yaşadım ve yaşadığım hemen hemen her evde tıkalı bir drenaj hattı vardı. Kitle, göletlerde ve kalıcı su birikintilerinde büyüyen yosun paspaslarına benziyor (burada SA TX'te bunlardan hiçbiri!). Yılda bir veya iki kez, HVAC ünitesi, her iç / dış ünite markasına / modeline yerleştirilmiş sensörlere ve anahtarlara bağlı olarak kısa ataklarla çalışır veya kapanır veya daha sık havadan nemin giderilmesinde normal olarak etkili değildir veya ısı.

Bazı sistemlerde, kazanın ne zaman taştığını veya tahliyenin ne zaman tıkandığını belirleyen tahliye tıkanma sensörleri bulunur. Bu genellikle nemin olmaması gereken bir yere ulaştığı anlamına gelir. Bazı HVAC'ler bip sesi çıkarır, bazı flaş ışıkları, bazıları kapanır, sahip olduğunuz modelle ilgili alan referans bilgilerine başvurmanız gerekir. Şamandıralı pompa tabanlı bir sistemde tıkanmalar birkaç farklı yerde meydana gelebilir. HVAC'dan pompa deposuna uzanan PVC hattı. Pompa haznesinin kendisi veya dış hatta.

Musluk ve ev tipi ağartıcıdan akabileceğim en sıcak suyun, yosun kümelerini çözen ve mevcut konutumda bulunan plastik / bakır sistemine zarar vermeyen en etkili yöntem olduğunu düşünüyorum. Tıkanmanın nerede olduğuna bağlı olarak sıcak su ve çamaşır suyu karışımını pompadan veya pvc borudan geçiriyorum. Boruları incelemek için el fenerleri ve stratejik yerleştirme veya bir asistan kullanıyorum, bu da bir eleme süreci ile birlikte sorunun nerede olduğunu bana bildiriyor.

İçinde yosun olduğunda pompamın farklı bir eğimi vardır, böylece rezervuar yosunlarını saptamayı da kolaylaştırır. Çizgiler temizlendikten sonra, çizgileri düzenli olarak dezenfekte etmek ve temiz tutmak için asla hatırlamadığım çamaşır suyu ve huniyi koydum. Bundan sonra ayda bir fincan ağartıcı eklemeye karar verdim. Daha sonra sıcaklık, nem veya sesde bir fark fark edene ve sonra tekrar çekimde sorun çıkana kadar filtre değişiminden ötürü zaman zaman geçiş dışında HVAC'ı tamamen görmezden gelirim.

Genellikle ayda bir kez pvc'nin üst kısmında iyi bir çamaşır suyu sıçraması sözü veriyorum. Bir huniye döküldükten birkaç saniye sonra ölçülür. Mümkün olan en eşit uygulamayı elde etmek için çamaşır suyu hattına sürekli olarak eklemek için mekanik olarak zamanlanmış damla sistemleri olup olmadığını merak ediyorum.


1
Metnin dev duvarlarını okumak zordur. Bazı paragraf kesmeleri, fotoğraflar veya işaretlemeler eklemeyi düşünün.
Tester101
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.